Din ve Siyaset - 27 Şubat 09

Prof. Dr. Nadim MACİT ve Prof. Dr. Yaşar Nuri ÖZTÜRK, din ve siyâsetin ikilisinin kirli yüzünü ortaya çıkarıyor

Din ve Siyaset - 27 Şubat 09

İletigönderen Ram » Cum Şub 27, 2009 20:30

Gazeteci/Haberci Nuriye Atabey soruyor, Halkın Yükselişi Partisi Genel Başkanı, İlâhiyatçı - Prof. Dr. Yaşar Nuri ÖZTÜRK din ve siyâset ekseninde çevirilen kirli dolapları, "Din ve Siyâset" izlencesinde anlatıyor.

İZLE

Kısım I

Kısım II

• Şifreyi girerken, kopyalayapıştır yapmadan elden giriniz.
  • Görüntü, şifreyi girdikten sonra çalışmıyorsa, sayfayı yenileyiniz.

Şifre
guncelmeydan

İNDİR

İlişimler
Parça I
Parça II
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

İletigönderen Ram » Cum Şub 27, 2009 20:36

Yaşar Nuri, "ulus devlet" tabirinden hoşlanmıyormuş, ayrıca halkın da milletleşmesini istiyormuş. Yaşar Nuri ne içmişse, bugün iyi görünmüyor.
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletigönderen maydonos » Cum Şub 27, 2009 20:42

bakiniz, adam tuccar ... baska hicbir ozelligi yok..ezan arapca kuran turkce dedigi gun benim icin bitmistir...
Resim

Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye

İletiler: 1651

İletigönderen Ram » Cum Şub 27, 2009 20:54

maydonos yazdı:bakiniz, adam tuccar ... baska hicbir ozelligi yok..ezan arapca kuran turkce dedigi gun benim icin bitmistir...

Dayanağın nedir¿? Türkçe ezana, başka görüşlerinden dolayı değil de, "kendi Kur'an çevirilerinin satması için" karşı çıktığına dair dayanağın nedir¿?

Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletigönderen Gökhan DEDE » Cum Şub 27, 2009 21:04

Ağzına sağlık Yaşar Hocam çok güzel konuşuyorsun; anlayana...
Seçenler ile seçilenlerin ortak ihaneti içindeyiz.
İyilerin, kötüler kadar cesur olmadığı bir toplumun sonundan şüphe edilir.
Gökhan Hasret DEDE
Kullanıcı küçük betizi
Gökhan DEDE
Üye
Üye

İletiler: 101

İletigönderen maydonos » Cum Şub 27, 2009 21:11

gecen art de yaptigi programi da izledim macit beye hic konusma olanagi vermedi..ayrica ben ben bu ne bencillik..kendi sahsina yapilan bir haksizliktan oturu tum programi kullandi..evet kendi tercumeleri satilsin diye bu lafi ediyor.evet cok takildim turkce ezan konusuna ne demek sence neden ezan arapca okunacakmis?tek lider varmista turkiyede simdi adini veremezmismis.ver neden korkuyorsun kendini satacaksan lider diye korkma...iste bu yuzden tuccar dedim..
Resim

Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye

İletigönderen Türk-Kan » Cum Şub 27, 2009 21:15

Ruhat Mengi'ye konuk oldugunuz izlencede, Fetullah üzerine konusmamak icin "beraat etmis biri icin" diye baslayan cümleniz hic kulagimdan cikmiyor hocam...
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen Gökhan DEDE » Cum Şub 27, 2009 21:25

programın ilk kısmını izleyemedim
acaba bu akşam eklermisiniz siteye?
Gökhan Hasret DEDE
Kullanıcı küçük betizi
Gökhan DEDE
Üye
Üye

İletigönderen Ram » Cum Şub 27, 2009 21:31

maydonos yazdı:gecen art de yaptigi programi da izledim macit beye hic konusma olanagi vermedi..ayrica ben ben bu ne bencillik..kendi sahsina yapilan bir haksizliktan oturu tum programi kullandi..evet kendi tercumeleri satilsin diye bu lafi ediyor.evet cok takildim turkce ezan konusuna ne demek sence neden ezan arapca okunacakmis?tek lider varmista turkiyede simdi adini veremezmismis.ver neden korkuyorsun kendini satacaksan lider diye korkma...iste bu yuzden tuccar dedim..

Maydanoz, düzgün bir Türkçe ile yazmadığın için yazdıklarını anlamak güç oluyor.

Yaşar Nuri bencilse -ki bence de öyle- bunu dile getirelim. Tüm yazdıkların, Yaşar Nuri'nin bencilliği üzerinedir. Kendi Kur'an çevirilerinin satması maksadıyla "ezanın Arapça okunmasını" savunmasına dair bir dayanak sunmuyor bütün bunlar. Bu, ticari anlamda bir götürü de getiri de sağlamaz. Ezanın Türkçe okunmasını savunması durumunda bir gideri olmayacaktır. Bu mantıktan gidersek, şu soru sorulabilir; kalıplaşmış söylemlere karşı çok aykırı söylemleri, görüşleri ileri süren Yaşar Nuri'nin, bunları yaparken de ticari kaygısı var mıydı¿?

Ruhat Mengi'ye konuk oldugunuz izlencede, Fetullah üzerine konusmamak icin "beraat etmis biri icin" diye baslayan cümleniz hic kulagimdan cikmiyor hocam...

Benim de, Jeopolitik Analiz izlencesinde sarfetmiş olduğu; "Said-i Nursî ([i]Kürd), yazdığı külliyâtın içinde bazı yanlışlar bulunmasına rağmen büyük âlimdir.[/i]" benzeri sözleri, hâlâ hafızamda yer etmektedir.

programın ilk kısmını izleyemedim
acaba bu akşam eklermisiniz siteye?

O olmaz, sırada birçok izlence var.

Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletigönderen AlpereN » Cum Şub 27, 2009 21:49

maydonos yazdı:bakiniz, adam tuccar ... baska hicbir ozelligi yok..ezan arapca kuran turkce dedigi gun benim icin bitmistir...

Yaşar Nuri Öztürk'e Din tüccarı demek bence haksızlık olur.İslam Felsefesi,İslam Mezhepleri,Siyasi İslam Tarihi konusunda çok büyük bir bilgiye sahip,bu konuda gerçekten Alim sayılır.Ve izlemeye ve dinlemeye değer buluyorum.Ama Yaşar Nuri Öztürkün Bakış açısı için aynı şeyi söyleyemem tabiki.
Kullanıcı küçük betizi
AlpereN
Üye
Üye

İletiler: 628

İletigönderen maydonos » Cum Şub 27, 2009 21:58

evet bu laptopta sorun yasiyorum bir yazdigimi elli kez kontrol ediyorum duzeltiyorum..ama yinede duzelmeden geliyor..hatta noktalari iki uc kez basiyorumki cumleler ayrilsin..bir olasilik sanirim virus var..copy paste yapamiyorum..buna benzer sorunlar yasiyorum..diger olasilik ise ayarlari ile ilgili bir sorunda olabilir..baktirmam gerek..ne ise elimden geldigince duzgun yazmaya ve iletmeye calisiyorum..kusura bakmayin..
yasar nuri ile ilgilide seni ikna edemedigimi biliyorum..bu benim tamami ile sahsi dusuncem..begenmiyorum yasar nuri'yi..bir cesit his bu, nasil desem bir terslik var..hani boyle ne ikna edici nede tutarli konusmalari var..cok laf salatasi yapiyor..belki bende sorun var hoslanmiyorum..
Resim

Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye

İletigönderen Ram » Cum Şub 27, 2009 22:56

Şimdi Maydanoz, öncelikle ne için kopyalayapıştır yapmaya çalıştığını anlayamadım. Türkçe karakterleri kopyalamaya çalışıyorsan buna gerek yoktur. Cümlenin ilk harfini büyük yazarsan, cümlenin sonuna bir tane nokta koyup ikinci cümle ile nokta arasına da bir boşluk bırakırsan, virgül konulması gereken yerlere virgül koyarsan, paragrafa ayırdığın yerler arasında da bir boşluk olursa, büyük ölçüde yazın düzgünleşir.

Yaşar Nuri'de bir terslik de olabilir, birçok terslik de olabilir; lâkin, herhangi birisine dahi bir sıfat yakıştırırken, gerekli verilere sahip olman gerekir.

İlk iletide belirtmiştim; "ulus devlet" tabirini sevmiyor ve kullanmıyormuş Yaşar Nuri. Bunun yanında da, birkaç dakika sonra, halkın milletleşmesi gerektiğini hararetle savunuyordu. Yâni ulus devleti tarif ediyordu.

Ayrıca Yaşar Nuri, kendisini lider olarak addediyor. Osman Paşa'nın da böyle bir iddiası vardır. Kıstas nedir anlayamadım. Fakat bakıldığında, Fetullah da, Tayyip de, kendi peşinden gidenlerin lideridir. "Lider nedir¿?" şeklinde bir konu açayım bari...

Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletigönderen maydonos » Cmt Şub 28, 2009 5:16

Ram, yardimlarin icin sagol, bir cumle yaziyorum ve diger cumleye gecince her nasil oluyorsa, ilk cumlenin icindeki bir sozcugun ortasina ikinci cumle yerlesiyor.Anliyacagin uzere cozemedim neden kaynaklaniyor.Bu iletiyi yazmak icin on dakika ugrastim.Duzgun olsun diye.Teknik bir sorun yasiyorum, ama neden kaynakli anlamadim.Bir bilen gerekiyor.Sorun degil yakin zamanda cozeriz, umit ederim.Yeterki sorun bu olsun.
Anliyorum, yazdigim gibi bir turlu hoslanmiyorum. Bir cesit his bu. Cok konusuyor.Dinlemeyi bilmiyor, cok sabirsiz.Daha cok sayabilirim onemli degil.Ama bir gercek su anda ortalikta gezinen pek cok insandan daha kaliteli gozukmekte.Gelecekte gorecegiz.Ak koyun kara koyun secimlerden sonra belli olacak.kolay gelsin.
Resim

Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye

İletigönderen Gökhan DEDE » Cmt Şub 28, 2009 11:59

Bence Yaşar Nuri gerçek bir lider.
Zulme karşı isyan durumunda şuan da.
Onun için çok saldırgan bence.
Gökhan Hasret DEDE
Kullanıcı küçük betizi
Gökhan DEDE
Üye
Üye

İletigönderen kush » Cmt Şub 28, 2009 12:22

maydonos yazdı:Anliyorum, yazdigim gibi bir turlu hoslanmiyorum. Bir cesit his bu. Cok konusuyor.Dinlemeyi bilmiyor, cok sabirsiz.Daha cok sayabilirim onemli degil.Ama bir gercek su anda ortalikta gezinen pek cok insandan daha kaliteli gozukmekte.Gelecekte gorecegiz.Ak koyun kara koyun secimlerden sonra belli olacak.kolay gelsin.

Bence yasar nuri piyasadaki en kalitelli Siyaset adami sifati tasiyan siyaset adami. Düsüncelerini acik acik bildiriyor. ister hoslan ister hoslanma.(dost aci söyler veya gercekler tatli yallanlara göre acidirlar) Belirtmek istemedigi düsüncelerini de acik acik söylüyor. Adam her kisisel özel düsüncesini televiziyonlarda aciklamak zorunda degil . Yasar Nurinin ak mi yoksa kara koyun mu oldugunu anlamak icin de secimlerin sonunu beklemek zorunda degilsin. Adamin 40 yillik gecmisine bakman yetereli dir bence. Eger bu zamana kadar bir pislige bulasmis olsaydi bu zamana kadar siyasi rakipleri bunu coktan ortaya dökmüs olurlardi inan bana.
kalbinizdeki vatan ve bayrak sevgisine selamım olsun!

ya istiklal ya ölüm!

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!
K. ATATÜRK 20 Ekim 1927
Kullanıcı küçük betizi
kush
Üye
Üye

İletiler: 905

Sonraki

Şu dizine dön: Din ve Siyâset

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x