Din ve Siyaset - 27 Şubat 09

Prof. Dr. Nadim MACİT ve Prof. Dr. Yaşar Nuri ÖZTÜRK, din ve siyâsetin ikilisinin kirli yüzünü ortaya çıkarıyor

İletigönderen maydonos » Cmt Şub 28, 2009 14:59

Ben Yasar Nuri'nin uc kagitci oldugunu soylemiyorum.Tuccar demek uc kagitci demek degilki..Kendi konusunda basarili da olabilir.Bu konuda da bir sozum yok.Sizlerin dusuncesine de saygim var ama bende farkli dusunuyorum.Nefrette etmiyorum.Yalnizca konusma ve davranislarinda hosuma gitmeyen ve beni rahatsiz eden bir seyler var..
Resim

Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye

İletiler: 1651

İletigönderen yasar12b » Cmt Şub 28, 2009 16:19

Sen onun cektigi cilenin %5 ceksen memleketi terk ederdin.......
Tabi simdi bulmusuz hazir lokmayi istersek yutuyoruz istemedigimizi de cigneyip atiyoruz.........
Bir gün zaman gelecek Yasar hocanin ne demek istedigini o zaman cok daha iyi anlayacaksiniz...........

Ben önce Atatürk diyorum sonra da Yasar hoca, bence Cumhuriyetin yetistirdigi en büyük alim......

Ve acik ara Islam dünyasinin en büyük ulemasidir................
Kullanıcı küçük betizi
yasar12b
Üye
Üye

İletiler: 10

İletigönderen Gökhan DEDE » Pzr Mar 01, 2009 0:30

kush, aynen katılıyorum...
Seçenler ile seçilenlerin ortak ihaneti içindeyiz.
İyilerin, kötüler kadar cesur olmadığı bir toplumun sonundan şüphe edilir.
Gökhan Hasret DEDE
Kullanıcı küçük betizi
Gökhan DEDE
Üye
Üye

İletiler: 101

İletigönderen maydonos » Pzr Mar 01, 2009 0:40

Isi iyice arabesklestirdiniz.Aferin.Yasar Nuri yasiyor.Nice iskencelerde olenler var.Ne gencecik insanlar var.Bakiniz lider bulamiyoruz.Kaldik mi ortaliklarda?Koyunun olmadigi yerdede keciler oldu Abdurrahman Celebi..
Resim

Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye

İletigönderen Urumchi » Pzr Mar 01, 2009 4:02

kush yazdı:
maydonos yazdı:Anliyorum, yazdigim gibi bir turlu hoslanmiyorum. Bir cesit his bu. Cok konusuyor.Dinlemeyi bilmiyor, cok sabirsiz.Daha cok sayabilirim onemli degil.Ama bir gercek su anda ortalikta gezinen pek cok insandan daha kaliteli gozukmekte.Gelecekte gorecegiz.Ak koyun kara koyun secimlerden sonra belli olacak.kolay gelsin.

Bence yasar nuri piyasadaki en kalitelli Siyaset adami sifati tasiyan siyaset adami. Düsüncelerini acik acik bildiriyor. ister hoslan ister hoslanma.(dost aci söyler veya gercekler tatli yallanlara göre acidirlar) Belirtmek istemedigi düsüncelerini de acik acik söylüyor. Adam her kisisel özel düsüncesini televiziyonlarda aciklamak zorunda degil . Yasar Nurinin ak mi yoksa kara koyun mu oldugunu anlamak icin de secimlerin sonunu beklemek zorunda degilsin. Adamin 40 yillik gecmisine bakman yetereli dir bence. Eger bu zamana kadar bir pislige bulasmis olsaydi bu zamana kadar siyasi rakipleri bunu coktan ortaya dökmüs olurlardi inan bana.

Yasar nurinin bir pisligini bugune kadar duymadim .. Ama adam bence cok yuksek bir egoya sahip ve islami konularda
cok uc noktalari zorluyor .. Parti baskani olduktan sonra , artik dinden cok siyasete yoneldi bu da iyi oldu ama
cok yuksek bir egoya sahip olmasi ve bunu sakliyamamasi onun %0.5 lerde kalmasinin yegane sebebi ,
bence tevazu ve sabir gibi ozelliklere siddetle ihtiyac duyuyor ...

Birde turkce ezan dinen sakincali olup olmadigini bilmiyorum ama , ruhuma arabcasi kadar hitap etmez ... , Ayrica turkce kuran da zaten var okumak istiyen icin onlarca tefsir var .
Kullanıcı küçük betizi
Urumchi
Üye
Üye

İletiler: 259

İletigönderen Türk-Kan » Pzr Mar 01, 2009 4:14

Urumchi yazdı:Birde turkce ezan dinen sakincali olup olmadigini bilmiyorum ama , ruhuma arabcasi kadar hitap etmez ... , Ayrica turkce kuran da zaten var okumak istiyen icin onlarca tefsir var .

Hmm... :hmm: Sakincali olmasi icin bir mantikli sebep gösterebilir misiniz? Zira bizim dinimizde akla, mantiga aykiri bir sey yoktur. Tabii anadiliniz Arapca ise, Arapca ezanin ruhunuza daha cok hitap etmesi de normaldir, her insana anadili daha bir yakin gelir. Okumak degil de Kuran'in ne dedigini anlamak isteyen her Türk, elbette Kuran'in Türkcesini okuyacaktir.

Siz yine de bu forumda Türkce yazim kurallarina uyun, üye oldugunuzda kabüllendiginiz kurallar yani.
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen Urumchi » Pzr Mar 01, 2009 4:33

Türk-Kan yazdı:
Urumchi yazdı:Birde turkce ezan dinen sakincali olup olmadigini bilmiyorum ama , ruhuma arabcasi kadar hitap etmez ... , Ayrica turkce kuran da zaten var okumak istiyen icin onlarca tefsir var .

Hmm... :hmm: Sakincali olmasi icin bir mantikli sebep gösterebilir misiniz? Zira bizim dinimizde akla, mantiga aykiri bir sey yoktur. Tabii anadiliniz Arapca ise, Arapca ezanin ruhunuza daha cok hitap etmesi de normaldir, her insana anadili daha bir yakin gelir. Okumak degil de Kuran'in ne dedigini anlamak isteyen her Türk, elbette Kuran'in Türkcesini okuyacaktir.

Siz yine de bu forumda Türkce yazim kurallarina uyun, üye oldugunuzda kabüllendiginiz kurallar yani.

Dediginiz dogru dinimiz akla ve mantiga uygun; ama ben tanri uludur tanri uludur diye ezanin pek hosuma gidecegini dusunmuyorum. "Kuran'in ne dedigini anlamak isteyen her Türk, elbette Kuran'in Türkcesini okuyacaktir" ifadenize de imzami koyarim.
Ama bazi arkadaslar arapca kurana gerek yok diyor ki ben buna karsiyim. Istemiyosaniz gidip turkce tefsirini okuyabilirsiniz zaten var; ama arapcanin kimseye bir zarari olmaz . oyle degil mi?
Kullanıcı küçük betizi
Urumchi
Üye
Üye

İletigönderen DevUyandi » Pzr Mar 01, 2009 4:44

Ben dinlerden hoslanmayan biriyim ama Yasar Nuri'ye olan saygim ve sevgim cok buyuk. Beni kazandigi sozler ise:
"Idam cezasini geri getirecegiz ve Vatana ihanet sucunu yeniden, kapsamini da genisleterek tanimlayacagiz" olmustu.

Bu ulkede davanin yanina saglam Kemalist-samimi dindar insanlari katmadan fazla bir yol almak mumkun degildir.

Guzel okunan bir ezandan da keyif alamayan bir Turk insani dusunemiyorum.
Kullanıcı küçük betizi
DevUyandi
Üye
Üye

İletiler: 68

İletigönderen Türk-Kan » Pzr Mar 01, 2009 4:45

Urumchi yazdı:Ama ben tanri uludur tanri uludur diye ezanin pek hosuma gidecegini dusunmuyorum.

Kac kez dinlediniz? Ayrica cocuklugunuzdan beri asikar olsaydiniz, dinlediginizi anlamanin hazzina varirdiniz, eminim.

Urumchi yazdı:Ama bazi arkadaslar arapca kurana gerek yok diyor ki ben buna karsiyim. Istemiyosaniz gidip turkce tefsirini okuyabilirsiniz zaten var; ama arapcanin kimseye bir zarari olmaz . oyle degil mi?

Degil. Arapca bilmiyorsaniz zaman kaybindan baska bir sey olabilir mi? Herhangi bir faydasini söyleyebilir misiniz?
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletigönderen Urumchi » Pzr Mar 01, 2009 4:57

Türk-Kan yazdı:
Urumchi yazdı:Ama ben tanri uludur tanri uludur diye ezanin pek hosuma gidecegini dusunmuyorum.

Kac kez dinlediniz? Ayrica cocuklugunuzdan beri asikar olsaydiniz, dinlediginizi anlamanin hazzina varirdiniz, eminim.

Urumchi yazdı:Ama bazi arkadaslar arapca kurana gerek yok diyor ki ben buna karsiyim. Istemiyosaniz gidip turkce tefsirini okuyabilirsiniz zaten var; ama arapcanin kimseye bir zarari olmaz . oyle degil mi?

Degil. Arapca bilmiyorsaniz zaman kaybindan baska bir sey olabilir mi? Herhangi bir faydasini söyleyebilir misiniz?

Arapca ezan sizi rahatsiz ediyor mu? Ben muthis haz duyuyorum gozlerim doluyor , turkcesini aramiyorum .

Kuranin orjinali arapacadir. Tam bir cevride olmaz , bir dili digerine tam olarak cevirmezsiniz. En basiti
basortusu konusunda 10 tane aydin farkli sey soylemektedir. O yuzden isteyen uzerinden okusun , bunu engellemek bence
fasistliktir . Insanlara secenek vermek gerekir ; isteyen arapca okusun isteyen anadilinde . Mesela okulda din dersi veriyorlar orada anadilde kuran egitim verilse cok da guzel olur . Ama isteyende cocugunu kuran kursuna gonderip arapcasini ogretebilmeli bu da cok normaldir!
Kullanıcı küçük betizi
Urumchi
Üye
Üye

İletigönderen maydonos » Pzr Mar 01, 2009 5:14

Burasi Turkiye Ezan da Kuranda Turkce olmali.Yoksa iste bu toplum hicbirsey bilmeden anlamadan, korukorune inanarak yasar, hicbir baltayada sap olamayiz.Gidin Arap ulkelerine bunu soyleyin bakalim Ezan bundan sonra Turkce olsun diye yada tersini.Ne yanit alacaksiniz?Boyle yapmadigimiz icin isbirlikciler tepemizde yillardir boza pisirdiler.Yasar Nuri siki ise bunu soylesin ama soylemez cok buyuk tepki alacagini bilir.
Resim

Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye

İletigönderen Türk-Kan » Pzr Mar 01, 2009 5:15

Urumchi yazdı:Arapca ezan sizi rahatsiz ediyor mu? Ben muthis haz duyuyorum gozlerim doluyor , turkcesini aramiyorum .

Öyle bir sey mi söyledim? Anadilimden daha cok haz aliyorum, hepsi bu.

Urumchi yazdı:Kuranin orjinali arapacadir. Tam bir cevride olmaz , bir dili digerine tam olarak cevirmezsiniz. En basiti
basortusu konusunda 10 tane aydin farkli sey soylemektedir. O yuzden isteyen uzerinden okusun , bunu engellemek bence
fasistliktir . Insanlara secenek vermek gerekir ; isteyen arapca okusun isteyen anadilinde . Mesela okulda din dersi veriyorlar orada anadilde kuran egitim verilse cok da guzel olur . Ama isteyende cocugunu kuran kursuna gonderip arapcasini ogretebilmeli bu da cok normaldir!

O sizin ve bize bu masali yillardir anlatanlarin hüsnü kuruntusu. Ne Islam dini sadece Araplara özeldir, ne de Allah Kuran'i sadece Araplar okusun, anlasin diye indirmistir. Ilk emir "ikra"dir. Yani "oku". Ne okudugunu anlamadan sirf "haz duymak" icin okumak ahmakliktir, dinin emri de bu degildir. Kimsenin kimseyi de engelledigi yoktur. Isteyen "Kuran'i (arapca) ezberlemekten beyni sulanmış hafızlara dönebilir". Ama bunun Islam'la bir alakasi yoktur. Illa orijinalini okuyacagim diyerek ilk evvela Arapca ögrenenlere degildir lafim.

Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletigönderen maydonos » Pzr Mar 01, 2009 5:19

bir toplumun ulus olabilmesi icin dil birligi sarttir ve herseyden onemlidir.Ataturk o nedenle Turkceye deger vermistir..Birseyleri savunurken ozelliklede hasas konulari dikkat edin yillardir altimizi bu sekilde oydular.Simdide meyvelerini yiyorlar..
Resim

Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye

İletigönderen Urumchi » Pzr Mar 01, 2009 5:29

Kurallara uyun.
Forum Kuralları yazdı:22. Ana sayfada, bir üyeye ait en fazla yedi (7) ileti yer alabilir. Sınır aşılırsa, fazla iletiler silinebilir. Peşi sıra, farklı konulara, devamlı ileti gönderilmemesi tavsiye edilir. Üye, uyarılara dikkat etmek durumundadır.
Kullanıcı küçük betizi
Urumchi
Üye
Üye

İletigönderen Otopsi » Pzr Mar 01, 2009 11:56

Ezan'ın Türkçeleşmesi konusu geçtiği için bu konuda bir kaç şey söylemek istedim:
Bende kendi açımdan baktığımda Ezan'ın Türkçe okunmasını isteyen birim ancak böyle bir durumda toplumun farklı kesimlerinden çok farklı ve sert tepkiler geleceğini düşündüğüm için şöyle bir düşüncem var Bence ezan önce Arapça biçimi ve makamı ile okunmalı arkasından da anlamının anlaşılabilmesi için makamsız bir biçimde sözleri söylenmelidir. Bu çözümün tam olarak olmasada bu iki kutuplu tartışmanın az da olsa ortasını bulacağını düşünüyorum. Bu öneri ve düşüncelerimizi maalesef fazla çok fazla kişiye aktaramıyoruz. Bir şekilde insanlarımız arasında uzlaşmacı bir yol bulabilmeliyiz.
Kullanıcı küçük betizi
Otopsi
Üye
Üye

İletiler: 251

ÖncekiSonraki

Şu dizine dön: Din ve Siyâset

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x