Din ve Siyaset - 27 Şubat 09

Prof. Dr. Nadim MACİT ve Prof. Dr. Yaşar Nuri ÖZTÜRK, din ve siyâsetin ikilisinin kirli yüzünü ortaya çıkarıyor

İletigönderen İlteriş » Pzr Mar 01, 2009 13:42

Yasar Nuri Ozturk bence cok iyi bir dinbilimcidir. Alaninda en iyilerden biridir. Ancak kisisel gozlemim su ki, politika kendisinin sevimli uslubunu alip goturmus durumdadir.

Ofke bazen bir silah olarak kullanilabilen yapay bir davranis da olabilmektedir (Bkz; Insan Tabiatini Tanima - Alfred Adler).

Ozellikle politikaya atildiktan sonra Yasar Nuri Ozturk'un ofkesi ani gelisen olaylara dogal tepkiler olarak degil de, gereksiz yere ve fikrini dayatma cabasi olarak ortaya konan gosteriler olarak anlasilmaktadir ve oyledir, tipki ofkeyi kullanan diger cogu insan gibi.

Evet, ofkeyi kullanmak esasinda butun insanlarda dogustan varolan ve bazilarinin bastirdigi ve korelttigi bir yetenektir. Pekcogumuz ilk cocuklugumuzda oyuncak, mama ve yahut bir baska istegimiz yerine getirilmedigi zaman yuksek sesle tepki gostermiz, kimi zaman bagirarak aglamisizdir. Burada ailemizin bize verdigi tepki, ugruna agladigimiz, ofkelendigimiz sey her ne ise onu bize (bir taviz olarak) vermek olagelmisse, bilincaltimiza,ofkenin ise yarayan ve gerektigi zaman kullanilabilen bir silah oldugu bilgisi kazinir. Bunu hayat bize ogretir. Ancak hayat kimisini bu konuda profesyonellestirirken, kimisini ise amator bir ofke gostericisi olarak sahneye surer.

Ornegin Tayyip Erdogan gecenlerde, "Ofke bir hitabet sanatidir" derken, aslinda "Ofke, benim zaman zaman size bazi dusunce ve ulke konusundaki isteklerimi dayatmak icin kullandigim bir silahtir" demeye getiriyordu. Cocukken ana babasi, o her agladiginda ve ofkelendiginde kendisinin her istedigini yapmis olmalilar. Yasar Nuri Ozturk ise bu konuda tecrubesiz. Ofkenin nimetlerinin farkinda, fakat bunu farketmekte ya cok gec kalmis ya da hayatinda bu silahi ustalasacak kadar slk kullanmamis olmali. Zaten tam da bu nedenle ofkesinin yapmacik oldugunu gizleyecek ustaliga erisememis durumda.

Dolayisiyla ben Yasar Nuri Ozturk'e gelistirdigi uslup nedeniyle kizamiyorum, cunku diger bazi politikacilar ofkeyi oyle inandirici bir tarzda sunmaktadirlar ki, dinleyici ve izleyicilerde ofkenin hakli ve yerinde oldugu yanilsamasi yaratabilmektedirler. Dedigim odur ki, Yasar Nuri Ozturk, yapmacik ofkeli cikislarini gerekli ve yerinde tepkiler olarak kakalayamadigi icin, yani profesyonel bir yalanci ol(a)madigi icin suclanmamalidir. Bu noktada psikolojiden anlayan profesyonel sifre cozuculer devreye girmeli ve liderlerin ofkelendiklerinde veya baska duygularin gosterisini yaptiklarinda bunlarin gosteri olduklarini halka anlatacak birileri var olmalidir. Halka ise su sorunun yanitini vermek kalmalidir, "Profesyonel yalancilari mi seceyim, yoksa amator yalancilari mi"

Elbette profesyonel yalancilara tepki gosterilmelidir. Ancak benim Yasar Nuri Ozturk'e nacizane tek tavsiyem olabilir, ofkeyi iyi kullanamiyorsunuz, baska araclar kullanin. Sizde sevimsiz duruyor ve yakismiyor. Ornegin politikaya atilmadan once kullandiginiz uslubu biraz donusturerek siyaset hayatiniza uyarlayarak daha basarili olabilirsiniz degerli hocam.
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye
 
İletiler: 1197
Kayıt: Cmt Eki 20, 2007 23:05

burada bir video mu var?

İletigönderen alamancı » Pzt Mar 02, 2009 14:05

burada bir video var veya vardi da ben mi göremiyorum? saygi selam
Kullanıcı küçük betizi
alamancı
Üye
Üye
 
İletiler: 241
Kayıt: Pzt Mar 02, 2009 13:45

İletigönderen Türk-Kan » Pzt Mar 02, 2009 14:50

Eklenecek alamancı, eklenecek :)
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

İletigönderen Gökhan DEDE » Sal Mar 03, 2009 0:59

"Mart 2009'da ülkenin genel durumu ve görünüşü şöyledir:
Cumhurbaşkanlığı makamını kirleten ABDullah Gül soysuzlaşmış, şahsını ve bir de koltuğunu koruyabileceğini hayal ettiği alçakça tedbirler araştırmakta. Damat Tayyip'in başkanlığındaki hükûmet âciz, haysiyetsiz ve korkak.
Ordunun elinden silâhları ve cephanesi alınmış ve alınmakta... "

Turk-Kan, size aynen katılıyorum.

Ram, izlence ne zaman eklenecek acaba ? Yeni bölüme 3 gün kaldı...
Seçenler ile seçilenlerin ortak ihaneti içindeyiz.
İyilerin, kötüler kadar cesur olmadığı bir toplumun sonundan şüphe edilir.
Gökhan Hasret DEDE
Kullanıcı küçük betizi
Gökhan DEDE
Üye
Üye
 
İletiler: 101
Kayıt: Çrş Ara 10, 2008 1:11
Konum: Türkiye,İstanbul,Tuzla

İletigönderen Urumchi » Sal Mar 03, 2009 2:40

Otopsi yazdı:Ezan'ın Türkçeleşmesi konusu geçtiği için bu konuda bir kaç şey söylemek istedim:
Bende kendi açımdan baktığımda Ezan'ın Türkçe okunmasını isteyen birim ancak böyle bir durumda toplumun farklı kesimlerinden çok farklı ve sert tepkiler geleceğini düşündüğüm için şöyle bir düşüncem var Bence ezan önce Arapça biçimi ve makamı ile okunmalı arkasından da anlamının anlaşılabilmesi için makamsız bir biçimde sözleri söylenmelidir. Bu çözümün tam olarak olmasada bu iki kutuplu tartışmanın az da olsa ortasını bulacağını düşünüyorum. Bu öneri ve düşüncelerimizi maalesef fazla çok fazla kişiye aktaramıyoruz. Bir şekilde insanlarımız arasında uzlaşmacı bir yol bulabilmeliyiz.Bence bazi konularda herkesi hosnut etmenin imkani yoktur ..Muthis bir turkcu olmama ragmem , bu toplumun
1000 senelik degerleriyle oynamamak lazim . Bu cogu milliyetci muhafazakar olan toplumumuzun anlamasi sizinde
dediginiz gibi mumkun degildir .
Kullanıcı küçük betizi
Urumchi
Üye
Üye
 
İletiler: 259
Kayıt: Çrş Şub 25, 2009 17:46

İletigönderen maydonos » Sal Mar 03, 2009 11:26

Urumchi, buna muhafazakarlik denip isin icinden cikilamaz.Eger burasi Turkiye ise ibadetide her seyi de Turkce olmalidir.Yillardir taviz diger bir tavizi getirmistir.Arap usakliginin sonucu Batinin kolesi olunmustur.Bize soyle dik duracak bir lider gerekiyor.Cahil halkin sevyesinden kurtulamadik.Boylemi uygarligimizi devam ettirecegiz.Cok zor cok.Cahil okumamis yalanciya yolsuza memeleketini satana oy veren tum ahlaki degerlerini kulturel degerlerini satmis bir toplum var karsinda ve sen burada cok milliyetciyim ama diyorsun.ve bu halkin dusuncelerini devam ettirmek demek bu olanlari kabul etmektir.o zaman hamdolsun yola devam diyorsun..
Ben asiri milliyetci de degilim.Olmadigim halde amac dogru olani yapmaktir.Dogru olanda budur.Eger bu olmazzsa yarin imam olmadan doktor dahi olamayacaksin.Bu ne demek ya.Yani Turksen Muslumanlik sana dayatilacak.Ben buna karsiyim.Cunku bu dayatmayla bize yaptirmak istediklerini yaptiriyorlar.
Resim


Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye
 
İletiler: 1651
Kayıt: Çrş Haz 04, 2008 1:53

İletigönderen MansurSah » Sal Mar 03, 2009 12:00

maydonos yazdı:Urumchi, buna muhafazakarlik denip isin icinden cikilamaz.Eger burasi Turkiye ise ibadetide her seyi de Turkce olmalidir.Yillardir taviz diger bir tavizi getirmistir.Arap usakliginin sonucu Batinin kolesi olunmustur.Bize soyle dik duracak bir lider gerekiyor.Cahil halkin sevyesinden kurtulamadik.Boylemi uygarligimizi devam ettirecegiz.Cok zor cok.Cahil okumamis yalanciya yolsuza memeleketini satana oy veren tum ahlaki degerlerini kulturel degerlerini satmis bir toplum var karsinda ve sen burada cok milliyetciyim ama diyorsun.ve bu halkin dusuncelerini devam ettirmek demek bu olanlari kabul etmektir.o zaman hamdolsun yola devam diyorsun..
Ben asiri milliyetci de degilim.Olmadigim halde amac dogru olani yapmaktir.Dogru olanda budur.Eger bu olmazzsa yarin imam olmadan doktor dahi olamayacaksin.Bu ne demek ya.Yani Turksen Muslumanlik sana dayatilacak.Ben buna karsiyim.Cunku bu dayatmayla bize yaptirmak istediklerini yaptiriyorlar.


Tavizler, Arap uşaklığı, Arap kültürünün dayatılması falan eyvallah hocam, aynen.
Ancak "Eger burasi Turkiye ise ibadetide her seyi de Turkce olmalidir." sözüne pek katılmıyorum. Oldu olacak yabancı müzik de dinlemeyelim :) Mesele, ana hatların Türkçe olmasıdır. Kur'an-ı Kerim'in tilavetini çok severim ve o şekilde okunmasına da bayılırım -ki yalnızca şu an bizim okuduğumuz şekli yok, 4 ana okunma tarzı daha var ki Mevlevi Ayinlerinde onlardan biriyle okunur- ama önemli olan, Kur'an'ı Türkçe okuyup okutmak, anlamak, ona göre yaşamaktır. İbadetin de Türkçe yapılabileceğini hatta daha iyi olacağını anlayıp buna karşı çıkma yobazlığından kurtulmaktır. Ki bana göre, Arapça bilmeyen bir insanın sesleri heceleri yamuk yumuk çıkardığından, Arapça kılması çok sakat ve saygısız bir durumdur, yani aslında Arapça bilmeyen insan, namazı Arapça kılmamalı.

Öte yandan, Ezan meselesine gelince.. Ezan, dini ehemmiyet ve kutsallık açısından, Kur'an yada Namaz kadar önemli değildir. O yalnızca bence çok estetik bir çağrıdan ibarettir. İlk icat edildiğinde, çan mı çalalım boru mu üfleyelim n'apalım dendiğinde bu ortaya atılmış ve benimsenmiştir. Her vaktin ruh haline göre farklı makamlarda okunması falan, muhteşem birşey bence. Ama bir çağrı, bir şarkıdan ibarettir ve bir insanın, hele ki Y.N.Ö gibi bir insanın, ezanın dili konusundaki düşüncesi, makarnayı yoğurtlu mu salçalı mı sevdiği tercihinden, eh işte biraz daha önemlidir, o kadar.

Yaşar Nuri Hocanın, Ezan "Türkçe olmaz, Arapça olmalı" dayatması içinde olduğunu sanmıyorum (öyleyse gösteriniz lütfen, öğrenmek isterim), hem bu dayatmadan ve yobazlıktan da çıkmak lazımdır. "Arapça olmaz, olmasın" demek de bence ayrı bir bağnazlıktır. Tabii ki her zaman her yerde Türkçe olmasından yanayım, ama X dilinde güzel okuyan biri varsa, o okusun bir de onu görelim nasılmış..

Özetle, hocanın, "Namaz Türkçe olsun ama Ezan Arapça olsun" demesinde, yapısal bir çelişki görmüyorum. Aslolan namazdır; ezan ufak bir ayrıntı, bir tercihtir. İnsanları böyle estetik tercihlerinden dolayı kategorize etmemeliyiz.
Fatih "Mansur Şah" Özaydın

Hem Cemaat hem Cumhuriyet olunmaz,
Ters mıknatıslanma yapar!!!
Kullanıcı küçük betizi
MansurSah
Bilim Adamı
Bilim Adamı
 
İletiler: 611
Kayıt: Cum Ara 07, 2007 18:04
Konum: Osaka, JP

İletigönderen Urumchi » Sal Mar 03, 2009 12:16

maydonos yazdı:Urumchi, buna muhafazakarlik denip isin icinden cikilamaz.Eger burasi Turkiye ise ibadetide her seyi de Turkce olmalidir.Yillardir taviz diger bir tavizi getirmistir.Arap usakliginin sonucu Batinin kolesi olunmustur.Bize soyle dik duracak bir lider gerekiyor.Cahil halkin sevyesinden kurtulamadik.Boylemi uygarligimizi devam ettirecegiz.Cok zor cok.Cahil okumamis yalanciya yolsuza memeleketini satana oy veren tum ahlaki degerlerini kulturel degerlerini satmis bir toplum var karsinda ve sen burada cok milliyetciyim ama diyorsun.ve bu halkin dusuncelerini devam ettirmek demek bu olanlari kabul etmektir.o zaman hamdolsun yola devam diyorsun..
Ben asiri milliyetci de degilim.Olmadigim halde amac dogru olani yapmaktir.Dogru olanda budur.Eger bu olmazzsa yarin imam olmadan doktor dahi olamayacaksin.Bu ne demek ya.Yani Turksen Muslumanlik sana dayatilacak.Ben buna karsiyim.Cunku bu dayatmayla bize yaptirmak istediklerini yaptiriyorlar.Bence cok yanlis bir yone dogru gidiyor tartisma sanirim ben anlatamadim derdimi ; Bende sizin gibi arap geleneklerinin
din adi altinda bize dayatilmasina karsiyim . Biz bedevi degiliz , bizim geleneklerimiz Bektasiliktir hatta Aleviliktir benim bu konuda bir sikintim yok. Ama unutmayalim ki bu topraklarda 1000 yildir ezan orjinal olarak okunuyor. Askerimizde , koylumuzde her sabaha o ses ile uyaniyor . Biz Turk milleti olarak islamiyete en cok sahip cikan milletiz , kendimizi islamiyetten uzaklastirirsak 1000 yillik kulturumuzu kaybederiz .Ben irkci degilim , Turk milliyetcisiyim . Bana gore kendini Turk hisseden herkes Turktur ; etnik kokeni dini beni ilgilendirmez . Kulturel degerlerini satmis bir toplum ifadesi agir oldu ; Sen CHP olarak MHP olarak , derdini halka anlatamazsan , birileri gelir halkimizi kandirir . Insanlar yardim aliyor diye ayiplamak ayiplarin en buyugudur . Sucu yardim alanda degil ; onlari bu durumlara dusurenlerde aramak lazim .
Bizim milletimiz dunyanin en asil milletidir ...
Kullanıcı küçük betizi
Urumchi
Üye
Üye
 
İletiler: 259
Kayıt: Çrş Şub 25, 2009 17:46

İletigönderen maydonos » Sal Mar 03, 2009 15:26

O zaman hem Turkce okunsun hem Arapca yada bir kez Turkce diger vakitte de Arapca zaman icerisinde de tamami ile Turkce okunsun.Bu sekil de anlasiriz.Yoksa ben herseyin Turkce olmasi tarafinda israr ediyorum.Bu is artik yavas yavas baska taraflara dogru gidiyor.Mansursah Yasar hoca bunu bir acik oturumda soyledi.yazili olarak veremeyecegim.O kadar cok konusuyorki hangi program onuda animsamiyorum.Din adami olarak saygim var kendisine.Ama artik bu paranoya de ne dersen de ama fitnos meselesinden dolayi konusmalarinda en ufak bir oynama olandan kusku duyuyorum.Muzikle din ayri bir konu bak biz eskiden dugunlerde hem orkestra hem cumbus hemde folklor ekibi cikarirdik.simdi hic yok yillar icindede yok ediliyor.Turk halk muzigi kadar renkli bir muzik gormedim.pek cok ulke gezdim.Livaneli dahi baglamayi cikarmis muziginden.bu aci verici.Kaynak trt1 de izlemistim ve birinci parcadan sonra kapattim.Toplumun tum degerleri yipratilirken burada hic tepki vermemek anlamsiz.
Urumchi arkadas, tabiki yoksul halkin yardim almasi kotu degil.Kaldiki biz Turklerin en icini acitan konudur mihnet duygusu.Ozellikle secim donemlerinde yapilanlardan bahsediyorum.Yapilan ahlaksizliklardan bahsediyorum, toplumun donusturulmesini konu ediyorum.Carpitma lutfen konuyu.Neyi anlatmak istedigim acikca belli.Islamiyet ayri Muslumanlik ayri sapi saman yapma oradada ne demek istedigim ortada.
Resim


Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye
 
İletiler: 1651
Kayıt: Çrş Haz 04, 2008 1:53

İletigönderen Urumchi » Sal Mar 03, 2009 16:12

Senin yaklasimina saygi duyarim ama , ben su an ki konumunun korunmasindan yanayim , duzeltilecek o kadar sey var ki once onlar halledilsin en son bu konuda tartisilir gerekirse .


maydonos yazdı:.Kaldiki biz Turklerin en icini acitan konudur mihnet duygusu.Ozellikle secim donemlerinde yapilanlardan bahsediyorum.Yapilan ahlaksizliklardan bahsediyorum, toplumun donusturulmesini konu ediyorum.Carpitma lutfen konuyu.Neyi anlatmak istedigim acikca belli.Islamiyet ayri Muslumanlik ayri sapi saman yapma oradada ne demek istedigim ortada.Sapla saman birbirine girdimi ayird etmek zor olur . Konu dagildi ozur dilerim ama bir ornek vermem lazim . bunu senin icin soylemiyorum yalnis anlama lutfen ! Ama bazilarinin , o da oyunu para ile satiyor diye fakir halkimizi assagilamasi benim zoruma gidiyor Once kendisini 5 tane cocugu olan birisi olarak olarak dusun ; asgari ucretle yedi bogaz doyursun , ondan sonra atsin tutsunlar ... Sozum sana degil ben senin ne demek istedigin anladim ..
Kullanıcı küçük betizi
Urumchi
Üye
Üye
 
İletiler: 259
Kayıt: Çrş Şub 25, 2009 17:46

Ustten devam...

İletigönderen Yusuf Batum » Sal Mar 03, 2009 16:15

Mansursah : Yaşar Nuri Hocanın, Ezan "Türkçe olmaz, Arapça olmalı" dayatması içinde olduğunu sanmıyorum (öyleyse gösteriniz lütfen, öğrenmek isterim), hem bu dayatmadan ve yobazlıktan da çıkmak lazımdır. "Arapça olmaz, olmasın" demek de bence ayrı bir bağnazlıktır. Tabii ki her zaman her yerde Türkçe olmasından yanayım, ama X dilinde güzel okuyan biri varsa, o okusun bir de onu görelim nasılmış..

Özetle, hocanın, "Namaz Türkçe olsun ama Ezan Arapça olsun" demesinde, yapısal bir çelişki görmüyorum. Aslolan namazdır; ezan ufak bir ayrıntı, bir tercihtir. İnsanları böyle estetik tercihlerinden dolayı kategorize etmemeliyiz.


Sevgili arkadaslar, ufak bir ayrintiyi gozden kaciriyorsunuz diye dusunuyorum.
Ezan, Turkiye sinirlari icinde okunsa bile "evrensel" bir cagri, davettir. Bu daveti Islam ' in evrensel dili, ya da soyle diyelim ezanin, herkesin kolayca anlamina vakif oldugu/olabildigi "Arapca" ile okunmasi daha tabiidir. Evrensel niteligi zedelenmemis olur boylece.
Onemli olan Arapca ya da Turkce okunmasi degil, bu davete, felaha (Kurtulusa) kac kisinin anlayip icabet ettigidir.
Yoksa kendi nefsi arzularimizi tatmin etmek icin Arapca mi olsun, Turkce mi, Bulgarca mi olsun diye tartismak, havanda su dovmekten ileri gitmez.

Fakat tamamiyle Turkcelesmesini istedigim bir sey var, o da su: Selam!
Bir misal; Peygamber Efendimiz "Aranizda selami (Barisi) yayginlastirin." diyor.
Selam yayginlastirildi ama anlami goz ardi edildi.


Adam maraz cikarmaya giderken, "Selamunaleykum birader." deyip, kafa goz yariyor. Halbuki iceri girerken "Allah ' in barisi uzerine olsun, benden sana zarar gelmez, emin ol!" diyor, ama maraz cikartiyor.
Cunku verdigi selamin mahiyetini bilmiyor...

Baris uzerinize olsun, :)

Yusuf B.
Veni Vidi NoN Vici / Poet Valent, Poem Manent

Eskali Cizilmis Tutku: Memleket!

Avrupa'dan kaz gelmez, tavuklarinizi ziyan etmeyin...
Kullanıcı küçük betizi
Yusuf Batum
Üye
Üye
 
İletiler: 192
Kayıt: Çrş Şub 27, 2008 16:18

İletigönderen Ram » Çrş Mar 04, 2009 15:46

İzleme ve indirme ilişimleri eklenmiştir.
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!
 
İletiler: 8167
Kayıt: Sal Şub 20, 2007 1:06
Konum: Aç haritaya bak!

İletigönderen kush » Çrş Mar 04, 2009 17:52

yasasin sonunda eklendi. Tesekürler. Bakalim bizim yasar hoca ne demis gecen hafta. ;)))
kalbinizdeki vatan ve bayrak sevgisine selamım olsun!

ya istiklal ya ölüm!

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!
K. ATATÜRK 20 Ekim 1927
Kullanıcı küçük betizi
kush
Üye
Üye
 
İletiler: 905
Kayıt: Çrş Ara 12, 2007 1:49

İletigönderen maydonos » Çrş Mar 04, 2009 21:53

Hoca tek benim diyor.tek konusan olmanin tadini cikarmis.Egoist, megaloman.O nedenle tek kalir yasami boyunca.Ileride gorecegiz gercekleri.Tahammul edemedi karsisinda kendisi gibi bilgili birisine.Bakalim kac program kendini anlatacak.Siyaset yapiyor hic iktidari anlatmiyor.chp kotu su boyle Pamukoglunu da kiskanmis anlasilan.Elinden gelse cig cig yiyecek.Gorecekmis gorursun..
Ayrica dokunulmazliklari kaldiracaklar ama oncelikle yargiyi ele gecirsinler, o nedenle boyle kaldir kaldir diye cok bagirmaya degmez. Tanri bilir sonrasini.
Resim


Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye
 
İletiler: 1651
Kayıt: Çrş Haz 04, 2008 1:53

İletigönderen Otopsi » Çrş Mar 04, 2009 22:27

Macit Hocanin programdan ayrılması beni üzdü umuyorum farklı programlarda onu bolca görebiliriz.
Kullanıcı küçük betizi
Otopsi
Üye
Üye
 
İletiler: 251
Kayıt: Sal Ağu 12, 2008 13:55

ÖncekiSonraki

Şu dizine dön: Din ve Siyâset

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x