Genel liseler kalkıyor, ucuz işgücü liseleri geliyor!

Eğitim hakkında her şey...

Genel liseler kalkıyor, ucuz işgücü liseleri geliyor!

İletigönderen Oğuz Kağan » Pzr Ara 05, 2010 22:21

Genel liseler kalkıyor, ucuz işgücü liseleri geliyor!

Daha önce çok sayıda lise Anadolu Lisesi statüsüne yükseltilerek, uygulamada Anadolu Liseleri ortadan kaldırılmıştı. Yeni düşünülen uygulamayla sınavda Anadolu Lisesi kazanamayan adayların meslek liselerine gönderilmeleri düşünülüyor.

Milliyet gazetesinde yayınlanan habere göre, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 2013-2014 eğitim ve öğretim yılı ile yeni bir lise sistemine geçileceğini söyledi. Hayata geçirilmesi düşünülen yeni sisteme göre, Anadolu Lisesi sınavlarında başarılı olamayanlar meslek liselerine yönlendirilecek.

Genel lise mezunu olup da genel el becerisi bulunmayan öğrencilerin vasıfsız eleman olarak iş bulmakta zorluk çektiğini söyleyen Nimet Çubukçu, bu durumun çözümünün, genel liselerin meslek lisesine dönüştürülerek eğitim kalitesinin arttırılmasında yattığını iddia etti.

Yapılan düzenleme ile, eğitimin sanayinin hizmetine bir bütün olarak sunulduğu, çeşitli sektörlerdeki ara eleman ihtiyacının karşılanması yolunda bir adımın atıldığı, ucuz işgücü havuzunun genişletileceği ve eğitimde liseler arası eğitim kalitesi farkının arttırılacağı ve bunun lisans düzeyine de taşınacağı gözlemleniyor.

Bu düzenleme, 4 yıl önce Koç Holding tarafından başlatılmış olan “meslek lisesi memleket meselesi” kampanyasını da akla getirdi. 2010 Nisan ayında, Koç Holding yöneticileri ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu yeniden bir araya gelmiş ve liselerde bütünlüklü bir değişimin gerekliliği üzerine konuşmuşlardı.


SOL Haber, 5 Aralık 2010
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12235
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Şu dizine dön: Eğitim

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x