KPSS skandalında ikinci perde TRT'de!

Eğitim hakkında her şey...

KPSS skandalında ikinci perde TRT'de!

İletigönderen Oğuz Kağan » Prş Kas 04, 2010 22:44

KPSS skandalında ikinci perde TRT'de!

KPSS skandalına isimleri karışan iki kişi, AKP'li bakan ve milletvekillerini referans göstererek TRT'nin açtığı kadrolara başvuruda bulundu.

10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) isimleri şaibeye karışanlar arasında olan iki kişinin personel alımı için TRT'ye başvurduğu ortaya çıktı. Başvurularda referans olarak geçen kişiler skandalın büyüklüğünü gösterirken, bilgiler KPSS'deki şaibe ile AKP'nin doğrudan ilişkili olduğunu kanıtlıyor.

Eğitim Bilimleri sınavının iptal edilerek tekrarlandığı ve diğer bölümlerinde de ciddi şaibelerin olduğu KPSS'de yüksek puan alan, isimleri soruların sızdırılması ve kopya iddialarına karışan Harun Aydın ve Halil İbrahim Baran'ın TRT'ye AKP'li bakan ve milletvekili referansı ile başvurdukları ortaya çıktı.

Skandal, TRT'nin resmi sitesinde (http://sinav.trt.net.tr/trtbasvuru/basvuru.aspx) Harun Aydın ve Halil İbrahim Baran'ın TC kimlik numaraları yazılarak görülebiliyor.

Harun Aydın'ın referansı Bayındırlık Bakanı

TC Kimlik Numarası 65119143550 olan Harun Aydın'ın TRT'nin resmi sitesinde yer alan bilgilere göre Başvuru Numarası 40571. KPSS'de aldığı puan ise 92,23.

Harun Aydın'ın başvuru bilgilerinde, 2000-2003 yılları arasında Gülen cemaatine ait olan Maltepe Dershaneleri'nde ve 2003-2010 yılları arasında ise yine Gülen cemaatine ait olan Özel Samanyolu İlköğretim Okulu'nda öğretmenlik yaptığı belirtiliyor.

Harun Aydın'ın TRT'ye başvurusunda referans olarak gösterdiği kişiler ise AKP'li Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ve TRT 2010 Sinema Direktörü-Yazar Dr. Yusuf Kaplan.

Resim

Halil İbrahim Baran'ın referansı AKP'li milletvekili

TC Kimlik Numarası 18452164034 olan Halil İbrahim Baran'ın TRT'nin resmi sitesinde yer alan bilgilere göre Başvuru Numarası 39568. KPSS'de aldığı puan ise 91,669.

Halil İbrahim Baran'ın iş deneyimi olarak 2003-2006 yılları arasında Kaynak AŞ'de Kültür biriminde memur olarak çalıştığı belirtiliyor.

Halil İbrahim Baran'ın TRT'ye başvurusunda referans olarak gösterdiği kişiler ise AKP Sivas Milletvekili Osman Kılıç ve Anadolujet Havayolları Genel Müdürü Sami Alan.

Resim

TRT şaibeli sınavla eleman almaya devam ediyor

Bütün itirazlara rağmen TRT Genel Müdürlüğü şaibeli KPSS ile personel alımını iptal etmedi. 18 Ekim 2010'da başlayan başvurular 1 Kasım 2010 tarhinde son buldu.

Uygulamalı sınava katılmaya hak kazanan adaylar, 4 Kasım 2010 (yarın) tarihinden itibaren TRT’nin internet adresi http://www.trt.net.tr ve TRT Genel Müdürlüğü merkez hizmet binasında ilan edilecek. Uygulamalı sınav, TRT Genel Müdürlüğü merkez hizmet binasında yapılacak. Uygulamalı sınavda 70 ve üzeri puan alan adaylar yazılı sınava tabi tutulacak.

Haber-Sen personel alımının durdurulması için dava açmıştı

Basın Yayın, İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) Genel Başkanı Ali Yılbaşı 18 Ekim'de yaptığı açıklamada TRT'nin şaibeli KPSS ile personel almasının kabul edilmesinin mümkün olmadığını belirtmiş ve yürütmeyi durdurmak için dava açacaklarını ifade etmişti.

TRT’nin, KPSS-B sınavına girenlerin müracaatlarını kabul etmekte olduğunu ifade eden Yılbaşı, “Stajyer Spiker, Stajyer Muhabir Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik’in 2. Maddesinin a fıkrasında tanımlandığı gibi ‘özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan meslekler’ sınıfındadır ve KPSS-A puanı ile personel alımı yapılmalıdır” demişti.

Başvurunun yalnızca internet üzerinden yapılabilmesinin, birçok suistimal olasılığını da beraberinde getirdiğini, başvuruların kabul edilmesi sürecinin sadece elektronik ortamda ve birkaç TRT yöneticisi eliyle yürütülecek olmasının tereddütleri artırdığını savunan Yılbaşı, “Başvuru yapan adaylara, bu başvuruyu belgeleyebilecekleri hiçbir olanak sağlanmamıştır. Herhangi bir referans ya da kayıt numarası verilmemektedir” demişti.

TRT'nin personel alımı için başvuruları yaygın bir şekilde duyurmadığı ve birçok kişinin son anda duyurudan haberdar olduğu da belirtilmişti.

Sadece 2010 KPSS'ye girenlerin başvuruları alındı

Başvurularla ilgili bir diğer dikkat çeken nokta ise sadece 2010 KPSS sonuçlarının kabul edilmesi. Yine TRT'nin resmi sitesinde (http://sinav.trt.net.tr/trtbasvuru/dokumanlar/sss.htm) "2008 veya 2009 yılı kpss puanı ile başvuruda bulunabilir miyim?" sorusuna cevap olarak "Sınav başvurusu için 10-11 Temmuz 2010 tarihinde yapılan kamu personel seçme sınavına katılmış olmak şarttır. Önceki yıllarda yapılan sınavlara ait puanlar hukuken kabul edilememektedir. Giriş sınavı için ilana çıkılan kadrolar “b grubu kadrolar” içinde yer aldığı için sadece 2010 kamu personel seçme sınavı puanları dikkate alınacaktır. 2009 kamu personel seçme sınavı ise sadece a grubu kadrolar ve öğretmen kadroları için yapıldığından dikkate alınmayacaktır" yazısı yer alıyor.

soL'un bu haberinin ardından Başbakan Erdoğan'ın, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in ve Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir'in ne açıklama yapacağını merak ediyoruz.


SOL Haber, 3 Kasım 2010
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12232
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Re: KPSS skandalında ikinci perde TRT'de!

İletigönderen Oğuz Kağan » Prş Kas 04, 2010 22:59

TRT skandalı örtbas etmeye çalışıyor

soL'un bugün KPSS skandalına isimleri karışan iki kişinin, AKP'li bakan ve milletvekillerini referans göstererek TRT'nin açtığı kadrolara başvuruda bulunduğu yönündeki haberinden sonra, akşam saatlerinde TRT personel başvuru ekranını sorguya kapattı.

10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) isimleri şaibeye karışanlar arasında olan iki kişinin personel alımı için TRT'ye başvurduğunu ve bu iki kişinin başvurularında bir AKP'li bakan ve bir AKP'li milletvekilini referans gösterdiğinin ortaya çıkmasından sonra TRT, personel başvuru ekranını sorguya kapattı.

http://sinav.trt.net.tr/trtbasvuru/basvuru.aspx linkinden girilen başvuru ekranına TC kimlik numarası girildiğinde görülebilen başvuru bilgilerine ulaşım engellendi. TRT, ekrandaki sorgu butonunu çalışmaz duruma getirdi.

Ekranı akşam saatlerinde sorguya kapatan TRT'nin bu işlemle, KPSS sınavında kopya skandalına adları karışan Harun Aydın ve Halil İbrahim Baran'ın başvuru formlarını ve formlarda Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ile AKP Sivas Milletvekili Osman Kılıç'ın referans olarak yer alması gerçeğinin kamuoyu tarafından öğrenilmesinin önüne geçmeye çalıştığı düşünülüyor.

Ancak soL, söz konusu kişilerin TRT'ye başvuru formlarını ve formlarında referans bilgilerini içeren görüntüleri bugün okurlarıyla paylaşmıştı.


SOL Haber, 3 Kasım 2010
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12232
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!


Şu dizine dön: Eğitim

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x