Zeytinyağı Harekatı! / Murat MURATOĞLU

Zeytinyağı Harekatı! / Murat MURATOĞLU

İletigönderen Oğuz Kağan » Çrş Kas 28, 2018 13:15

Zeytinyağı Harekatı!

Önce Afrin'e Zeytindalı Harekâtı yaptık. Sonra Afrin'den zeytinyağı satın aldık. Suriye'den ithal zeytinyağı mı? Yok artık! Güzel kardeşim geçen yıl da Tunus'tan zeytinyağı ithalatı yapmıştık.

Dünya tarihinde ilk defa, 2015 yılında, AKP İktidarında, zeytinyağı ithal edildi bu topraklara… Dünyadaki her 8 zeytin ağacından biri Türkiye'deydi oysa…

* * *

Açıklamalara göre, 2018-2019 sezonunda toplam zeytin dane üretimi geçen yıla göre “yüzde 36 azalma” ile 1 milyon 500 bin ton olması bekleniyor.

Yıkılmış Suriye'den zeytinyağı ithal eden bu ülke, nasıl geldi savaşa girmişten beter hale? Tamam, Afrin'i destekle de, Yunanistan'a mı bağlı Ege?

* * *

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli “Yunan adalarına gidiyorum. Hediyelik eşya almıyorum. Girit yağı alıyorum. Kahvaltıda yiyip mutlu oluyorum” demişti. Mutluluk neydi? Mutluluk emekti… Bakan mutlu da, mutlu olmayan üretici…

Zira zamanında o kadar çok ve kaliteli zeytinyağı üretiyorduk ki, İtalya bizden aldığı zeytinyağlarını paketleyip İtalyan malı diye dünyaya içirirdi.

* * *

Üretim azalınca fiyat artar. Sezon başında 16 lira olan zeytinyağı, Suriye dedikodusu yüzünden 10 günde 14 liraya indi. Kim bilir ne kadar kaçak girdi?

Şimdi savaştaki Suriye bizden fazla zeytin üretiyor. Doğuda, Hatay'da tek bir zeytin tesisi ayakta… Ne Mardin'de kaldı, ne Maraş'ta… Hepsi çoktan kapandı!

* * *

Sadece zeytin mi? Bu yaz patates de ithal etmiştik Suriye'den… Elin Suriyelisi mayınlı topraklarda patates yetiştirip bize satıyor. Pamuk, kimyon, bakla da Suriye'den geliyor. Soğan gün sayıyor. İthal edince borçlar suya mı yazılıyor? Sonuçta parası bizden çıkıyor!

Yahu vatandaşını ithal etmişiz, zeytini mi etmeyeceğiz? Sahi bunlar topluca bize gelmemiş miydi? Sayıları 4 milyonu geçmişti. Çiftçileri orada bıraktık, plajlarda nargile içenleri mi biz aldık?

* * *

AKP çıktı; “Zeytin mi önemli, üzerine yapılacak tesis mi?” dedi! Zeytinlikleri sökmeyi teklif etti. Hesap da bilmiyorlar! Bir ton zeytinyağının ederi 3200 dolar, bir ton mermer 500 dolar…

Zeytin her yıl ürün veriyor, mermer madeni bitiyor. Nihayetinde boş çukur kalıyor! Zeytin evladiyelik, mermer günü kurtarıyor.

* * *

Şarkıcı Tarkan dayanamadı, zeytinlik alanların imara ve sanayi tesislerine açılmasına tepki göstererek “Rant için zeytin ağaçlarına kıymayın” diye uyardı.

Hâlbuki sanatçı dediğin Saray'da kahvaltı yapıp, iftar kovalardı. Mitinglere katılır, kazandığı paraya bakardı. Haliyle Milli Eğitim Bakanlığı'nın “84 bin 290 bağlama” ihalesini Tarkan alamadı.

Kafayı çalıştırıp; “Sonuna kadar Erdoğancıyım hatta büyük harfle yazın feriştahıyım…” deseydi… “İşte kuzu kuzu geldim” şarkısıyla bile kapmıştı ithal et ihalesini…

Murat MURATOĞLU, 28 Kasım 2018
sozcumuratoglu@gmail.com
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12194
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 8 konuk

x