Avrasya Birliği

Avrasya Coğrafyası ve Türk dünyası hakkında yazılan stratejik makaleler ve önemli gelişmeler

Avrasya Birliği

İletigönderen Ram » Prş Ara 04, 2008 13:06

Avrasya Birliği

İlk hedefimiz Avrasya Birliği olmalı...

Avrasya ülkelerindeki hükümetlerin izlediği siyasi ve ekonomik politikaların, dış politikada bağımsızlık, ekonomide dışa bağımlı olmama gibi hedeflere kilitlenmesi için demokratik çerçevede katkıda bulunmak, başta sendikalar olmak üzere tüm demokratik kuruluşların temel hedeflerinden biri olarak kabul görmelidir.

Dünya üzerinde hepimizin dikkatle izlediği ve acımasız faturalara yol açan mücadeleler ve savaşlar izliyoruz... Bütün bu savaşlar enerji yüzünden oluyor, masum insanların kanı enerji yüzünden dökülüyor. Avrupa, bilindiği gibi doğal kaynaklar bakımından yoksul bir kıta. Petrol rezervleri 20 yıl içinde tükenecek olan Amerika ise, bu derdine çareyi, mazlum ama enerji kaynakları bakımından zengin ülkeler üzerinde kurduğu emperyalist baskı ve müdahalelerde arıyor...

Afganistan'a ve Irak'a "özgürlük ve demokrasi" bahanesiyle atılan bombaların, akıtılan kanların sebebi petroldür, doğalgazdır, diğer zenginliklerdir. Merkezinde petrol ve doğalgaz paylaşımı bulunan ve her geçen gün artarak şiddetlenen enerji kaynaklarına sahip olma mücadelesi, büyük savaşlarla birlikte yeni sınırlara, yeni ülkelere de neden olmaktadır. Kuzey Denizi, Batı'nın elindeki en önemli petrol sahasıdır. Ancak yakın bir gelecekte bu kaynağın tükenmesi söz konusudur. Petrol ve doğalgaz kaynakları bakımından Ortadoğu ve İran'dan sonra en zengin kaynaklar Rusya Federasyonu'nda ve Hazar Havzasındadır.

Petrol rezervleri bakımından Kazakistan'ın, doğalgaz rezervi bakımından Türkmenistan'ın zenginlikleri tartışılmazdır. İşte bunun için Hazar Havzası sahip olduğu enerji kaynakları bakımından emperyalist ülkelerin iştahını kabartmaktadır. Büyük Ortadoğu Projesi, iştahı kabaran güçlerin en vahşisi olan Amerika'nın Ortadoğu'da, Kafkaslar'da ve Merkezi Asya'daki çirkin emellerine ulaşma yolunda pratiğe geçirmek istediği teorilerin bir bütünüdür. Amerika'nın amacı, sömürmek istediği enerji kaynaklarını güvence altına almaktır. Bu nedenle hiç de ilgisi olmadığı halde Hazar'ın güvenliği yolundaki projelere müdahale etmekte ve ortak olmaktadır.

Hem Avrupa hem de Amerika, hiç de makul ve mantıklı olmayan gerekçelerle kendi güvenlik ve istikrarlarını, Avrasya'nın güvenlik ve istikrarına dayayarak, Avrasya'daki varlıklarına meşruiyet kazandırma çabasındadır. İşte Avrasya'nın başını ağrıtan da Amerika'nın ve Avrupa'nın Avrasya'daki varlığıdır...

Dünya petrol rezervlerinin yüzde 23'ü doğalgaz rezervlerinin yüzde 53'ü Avrasya'dadır... Avrasya, jeopolitik bir eksen olmasının yanı sıra dünyanın en büyük kıtasıdır. Dünya nüfusunun yüzde 75'i Avrasya'da yaşamaktadır. Avrasya, dünya Gayri Safi Milli Hâsılasının yüzde 60'ına sahiptir. Avrasya, dünyanın geleceğinde siyasal anlamda en iddialı ve dinamik devletlerin bulunduğu bir coğrafyadır. Kısaca söylemek gerekirse, yeni kıta olarak tarif ettiğimiz ve enerji jeopolitiğinde vazgeçilmez bir aktör olan Avrasya, dünyanın sahip olduğu en büyük zenginliktir... Böylesine büyük, aynı zamanda jeostratejik, jeopolitik ve jeoekonomik bakımdan da önemli zenginliklere sahip Avrasya'ya sahip çıkmak bu ülkelerin hükümetleri ve demokratik kitle örgütleri için tarihi bir gereklilik ve sorumluluktur.

Avrasya ülkeleri, emperyalizmin emrinde değil, karşısında durmalıdır. Aksi bir duruş, bugün dünya gelirinin yüzde 80'nini elinde tutan ama dünya nüfusunun sadece yüzde 15'ine sahip olan G-7 ülkelerinin Avrasya'ya karşı başlattığı siyasi ve ekonomik saldırıların hem cesaret bulmasına hem de artmasına yol açacaktır...

Öyle ise Avrasya ülkelerindeki hükümetlerin izlediği siyasi ve ekonomik politikaların, dış politikada bağımsızlık, ekonomide dışa bağımlı olmama gibi hedeflere kilitlenmesi için demokratik çerçevede katkıda bulunmak, başta sendikalar olmak üzere tüm demokratik kuruluşların temel hedeflerinden biri olarak kabul görmelidir. Avrasya emeğinin ve alın terinin temsilcileri olarak başta sendikalar olmak üzere demokratik kitle örgütleri, Avrasyalıların hakkı olan Avrasya pastasını Avrasya halklarının yemesi için, hükümetlerin antiemperyalist mücadelesinin en kararlı ve içten destekçisi olmalıdır.

Bunu yaparken emekçilerin hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek yolunda oluşturulan büyük ve güçlü dayanışma zincirine her gün yeni halkalar ilave etmeli, güçlerini ve sendikal performanslarını kamuoyunu yanlarına çekecek şekilde geliştirmeye özen göstermelidir. Bu konuda başarılı olunduğu takdirde; Avrasya coğrafyasının iki önemli ülkesi olan Rusya Federasyonu ve Türkiye'nin öncülüğünde bütün Avrasya ülkelerinin katılımıyla, eşitlikçi ve imtiyazsız bir anlayışla oluşturulacak Avrasya Ekonomik ve Siyasi İşbirliği kısa adıyla Avrasya Birliği, hem ülkelerimizin hem de halklarımızın geleceğini aydınlatacak hem de Avrasya coğrafyasının o muhteşem pastasını Avrasya halklarının yemesini sağlayacaktır...

Dolayısıyla Avrasyalı sendikaların ve demokratik kuruluşların ilk hedefi, ülkelerimizi güçlü, halklarımızı müreffeh yapacak Avrasya Birliği olmalıdır... Avrasya emeğinin ve alın terinin temsilcileri olarak başta sendikalar olmak üzere demokratik kitle örgütleri, Avrasyalıların hakkı olan Avrasya pastasını Avrasya halklarının yemesi için, hükümetlerin antiemperyalist mücadelesinin en kararlı ve içten destekçisi olmalıdır.
Mustafa ÖZBEK

TUSAM - Strateji / 19.05.2008
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!
 
İletiler: 8167
Kayıt: Sal Şub 20, 2007 1:06
Konum: Aç haritaya bak!

İletigönderen talat pasa 1 » Prş Ara 04, 2008 15:18

Türkiye halki 21. yüzyilda Kemalis Devrim`in ikinci büyük atilimini gerceklesdirecektir.
Türkiye ,Avrasya yüzyilinin yildizi olacak birikime sahipdir.
Bütün sorun tarihin derinliklerinden gelen bu birikimi degerlendirecek önderlik görev ve örgütlenmesidir.
Gelecege güvenle bakiyorum.
Önce Vatan
Kullanıcı küçük betizi
talat pasa 1
Üye
Üye
 
İletiler: 340
Kayıt: Pzr Kas 23, 2008 17:12

İletigönderen İlteriş » Prş Ara 04, 2008 16:40

Avrasya birligi, ancak gercek bir Turk birligi ile mumkundur, yani Avrasya Birliginin onsarti Turk Birligidir.

Acmak gerekirse, Mevcut Turk Devletlerinin kendi aralarindaki ticari, siyasi, kulturel iliskileri gelistirildikce ve yogunlastirildikca, Avrasya Birligi daha saglam bir temele oturabilir. Rusya, yikmaya calismaya yeltenemeyecegi kadar guclu bir Turk Devletleri Blogu gorurse bu ulke ile dostane iliskiler gelisir.

Tam da bu noktada, Avrasya Birliginin olusmasindaki bazi guclukleri belirteyim.

Rusya, gelismekte ve guclenmekte olan Cin'den esasen rahatsizdir, o kadar guclenmesini istemez, Turk Devletleri de bundan rahatsizdir. Bu rahatsizligin giderilmesinin tek yolu, Cin'in Orta Asya ve Rusya'ya karsi guven artirici bir siyaset gelistirmesidir. Ornegin, bunyesindeki UYGUR TURKLERI'ni asimile etmekten vazgecip, onlara gercek anlamda (kagit uzerinde oyle ama) ozerklik vermesi, ve insanlik disi baskilardan vazgecmesi bu guven artirici onlemlere bir ornek olabilir.

Ote yandan, bildiginiz gibi, Rusya, sovyetler birligi zamaninda, Orta Asya Turklerini parcalamistir, onlarin Turkiye ile olan ilsiki yollarini kesmistir, su an hala soz konusu devletler icerisinde etkin olan Rusya, Turklerin ortak bir alfabesi olmamasi icin, kril alfabesinden latin alfabesine gecme cabalarini baltalamaktadir, bunu bu ulkeler icerisindeki ajanlari marifetiyle yapmaktadir, buradan Rusya'nin hala Turk Devletlerinin iliskilerinin SIKI FIKI olmasi gibi bir durumdan rahatsizlik duydugu gorulmektedir. Rusyayi bu konuda rahatsizlik duymaktan vazgeciremeyecegimize gore, degistirmeye gucunun yetmeyecegi bir Turk devletleri arasi kuvvetli iliski kurabilirse Turkiye ve bu ulkeler, ve bu birlikteligin Rusya dahil hicbir baska ulke aleyhine olmadigini vurgularlarsa, Ruslarla daha saglam ve sorunsuz bir iliski kurulabilir, daha onemli isbirliklerine gidilebilir.

Bu yukarda saydigim konular cozumlenirse, Turkiye, Rusya, Cin, Iran, Azerbaycan, Kazakistan, Kirgizistan, Turkmenistan ve Ozbekistan'dan olusan guclu bir Avrasya Birligi mumkun olur. Aksi durumda, en ufak depremde bile yikilacak, curuk bir eve benzer.

Saygilarimla
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye
 
İletiler: 1197
Kayıt: Cmt Eki 20, 2007 23:05

İletigönderen SemBaba » Prş Oca 29, 2009 10:57

Ben Avrasya birliğinin mantığını bir türlü anlayamıyorum.
Kullanıcı küçük betizi
SemBaba
Üye
Üye
 
İletiler: 20
Kayıt: Cum Şub 08, 2008 16:28

İletigönderen Çetin Taş » Prş Oca 29, 2009 11:23

Avrasya Birliği olmayacak bir şey değildir.Ama başta ABD olmak üzere batılı devletler ve küresel sermaye bunun gerçekleşmemesi için ellerinden geleni yapmışlardır,yaparlar,yapmaya da devam edeceklerdir.

Dünya enerji kaynaklarının çoğunu(ayrıntıya girmiyorum kastettiklerim petrol,doğal gaz,kömür),yeraltı zenginliklerinin önemli bölümünü,dünyadaki nükleer güçlerden en az 4 tanesini(Rusya,Çün,Hindistan ve Pakistan),dünya nüfusunun yarıdan fazlasını içinde barındıran AVRASYA coğrafyası elbette ki bu imkanları kendi içinde bir birlik oluşturarak kullanabilecek birikime sahiptir.

Tek tek ele aldığımızda bu coğrafyanın başlıca devletlerini hatırlayalım.
Rusya,Çin,Hindistan,Pakistan,İran,Türkiye.
Bu devletlerden özellikle Rusya,Çin,İran ve Türkiye'nin yüzlerce yıllık devlet gelenekleri vardır.Güçlü orduları vardır.En önemlisi ABD ve Avrupa'ya göre genç nüfusları vardır.Emperyalizmin yüz yıldır hedefi olan bu bölgenin halkları çekmiş oldukları acılarda da ortaktırlar.

Bu potansiyeli enerjiye dönüştürecek VATANSEVER yöneticilerle dünya bugünkünden daha mutlu ve daha barışçı olabilir düşüncesindeyim.

Ama bunu gerçekleştirmek gerçekten de çok ama çok zor.
Kemalistim.Vatanımı her şeyden çok seviyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Çetin Taş
Üye
Üye
 
İletiler: 2354
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 22:02

İletigönderen SemBaba » Prş Oca 29, 2009 12:11

Avrasya birliği hala kulağa pek mantıklı gelmiyor. Ortak düşmanımızın olması, ortak çıkarlarımızın olması illaki birlik kurmamızı gerektirmez. Ayrıca diyelim ki bir gün emperyalizm yok oldu o zaman bu birlik kendiliğinden dağılacak ve birliğin üyeleri yine birbirlerine düşmeyecekler mi?

Dillerimiz, ırklarımız, kültürlerimiz farklı. Bunu aştık diyelim ideolojilerimiz bile farklı.(Anti-emperyalizm dışında) Bu kadar farklılık ancak imparatorluklarda olur. Avrasya birliği modern bir imparatorluktur benim gözümde.

Bunun yerine Türk birliğini istemek daha gerçekçi ve olası gözüküyor. Hem çıkar, hem tarih, hem dil birliği hem de kültürel yakınlık. Ayrıca imparatorluk değil milli bir oluşum.

Dünya barışı için dünyanın Türk birliğine ihtiyacı var.
Kullanıcı küçük betizi
SemBaba
Üye
Üye
 
İletiler: 20
Kayıt: Cum Şub 08, 2008 16:28

Re: Avrasya Birliği

İletigönderen ersinedip » Pzr Oca 31, 2010 22:37

Oncelikle kendimi tanitayim ve musadenizle sonra birkac kelam etmek isterim.Ersin Edip SIRKINTI,13 yildir Kazakistan'da yasamaktayim';herkese saygilar ve uzaklardan sicak bir merhaba.
Bizlere ya bazi seyleri ya yanlis ogrettiler yada bilerek ogretmediler ve bu nedenle uzun yillar sonunda, gorerek gercekleri anlamaya basladik ama yine de tam anlayamadik galiba.Yanlisim var ise lutfen duzeltin,istedigimiz sscb den ayrilan birlesik devletler toplulugu(bizim tabirimizle Turki Cumhuriyetler) ve bizim aramizda bir birlik saglamak;bizimde bu ulkeler icin avrupaya kopru olmamiz.Kabaca bu oluyor degilmi.
Gelelim isin pratik yanina,amacim politika yapmak hic degil sadece uzun zanamdir sitenizi ziyaret ediyorum ve sizlerle buralarda yasadiklarimi paylasmak istedim.
1- Bu ulkelerin hic biri kendini Turki Cumhuriyeti olarak gormuyor ve hatta Turk soyundan gelmediklerini belirtiyorlar
2-Siyasi ve ekonomik alanda bu ulkelerde ciddi hicbir yatirimimiz yok(Konsolosluklar E bolgesi olarak siniflandiriliyor buralar,yani stajerlik bolgeleri)
3-Ulke halklari ile aramizda ciddi bir kultur ve uyum sorunu var cunku biz avrupaliligi tercih ederek asyada olan bitenlere hep sirt cevirdik ve bu nedenle buralarda tek hakim ya $ ya Rusya
4- Vize ile giris yapiliyor ve hatta 3 yil once TURKMENISTAN vizesi almak hemen hemen imkansizdi(30 gunluk karsilikli serbest dolasim anlasmamiz disinda)
velhasili kelam buralar oradan gorundugu gibi degil sayin arkadaslar ve buralarda ne Turan,dan ne Avrasya birliginden kimsenin haberi yok
Biz kardeslerimizi sattik(Azerbeycan) ve hala buna devam ediyoruz.Dis isleri politikamiz degismeden buralarda sadece Ruslarin sozu gecer birazda $
Onemli not Kazakistan da yasayan halk Kazak degil Kazah dir,KAZAKHSTAN,Kazaklar Beyaz Rusya taraflarinda yasayan asli Rus olan ayri bir soydur
sabriniz icin tesekkurler ve saygilar
Kullanıcı küçük betizi
ersinedip
Üye
Üye
 
İletiler: 1
Kayıt: Pzr Oca 31, 2010 21:48
Konum: Kazakhstan

Re: Avrasya Birliği

İletigönderen balabanpasa » Pzr Şub 14, 2010 15:23

Rusya Federasyonu ve Türkiye'nin öncülüğünde bütün Avrasya ülkelerinin katılımıyla

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Yahu 450 yıldır savaşıyoruz daha doğru düzgün paçamızı kurtardık (oda bi kısmını ) Ruslardan şu söylediğiniz lafa bak. Yahu konunist ve imparatorluk döneminde dünya üzerinden Türkleri silmeye çalışan ruslarla ittifak yapacakmışız. Yahu siz bu milleti ahmakmı sanıyorsunuz. Yapılanların "unutulacağınımı" sanıyorsunuz?

Ayıdan post rusttan dost olmaz. Hele şu anki durumda hiç olmaz.
Kullanıcı küçük betizi
balabanpasa
Üye
Üye
 
İletiler: 17
Kayıt: Çrş Nis 01, 2009 22:03

Re: Avrasya Birliği

İletigönderen Türk-Kan » Pzr Şub 14, 2010 16:00

balabanpasa yazdı:Yahu konunist ve imparatorluk döneminde dünya üzerinden Türkleri silmeye çalışan ruslarla ittifak yapacakmışız

Konunist neyse artik, öyle mi yapmis Ruslar? Kurtulus Savasi dönemini ve Cumhuriyet'in ilk yillarindaki dayanismayi inceleyiniz.

balabanpasa yazdı:Ayıdan post rusttan dost olmaz. Hele şu anki durumda hiç olmaz.

Sevr ve BOP haritasinin mimari ABD'den 60 senedir dost, bizden de gayet iyi metres oluyor da, Rus'dan neden olmazmis?
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

Re: Avrasya Birliği

İletigönderen balabanpasa » Pzr Şub 14, 2010 16:36

Kazanın düşmesi ile başlayan Türk-Rus ilişkilerinde Ruslar tarafından işgal edilmeyen tek Türk yurdu Anadolu. Sistematik olarak Kırımda, kazak bozkırlarında, yakutistanda, orta asyada ve balkanlarda işgal politikası sonucu ele geçirilen topraklarda "insancıl bir yaşayış" ve rus askerinin elinde çiçekler olduğunumu düşünüyorsunuz. Rus imparatorluğu sırasında ele geçirilen
Türk şehirlerinin kaçında halkın tamamı, kaçında yarısının kaçında üçte birinin imha edildi bunun hakkında tarihi olark bir bilginiz varmı acaba?
93 harbinde sonraki göç döneminde kaç milyon kişinin yollarda öldüğünü biliyormusunuz?

Ermenileri sırpları ve bulgarlı silahlandırıp üzerimize salan başka bir devlet zaten.

Türkleri anadoludan atma tezini dünyada ilk defa ortaya koyanlarda ruslar değil zaten.

Yahu imparatorluk döneminde kazandıkalrı gelirlerin yarısından falzası işgal edip sömürdükleri Türk yurtlarından gelmekteydi.


Sovyet döneminde dilleri , dinleri ve kimlikleri ysaaklanan ordan oraya gç. ettirlen toprakları acımsızca sömürülen kişiler yine Türkler değil herhalde?
Aynı dili konuşup aynı kültüre sahip olmasına reğmen üzerlerinde her türlü manipulasyon ve oyun yapılıp biririne düşürülen ayrıştırılanlarda Türkler değil.

Atatürk dönemine gelirsek orda Türkiyeye gönderilan paranın ne olduğunu biliyormusunuz. Özbekistan hanlığı Ruslar tarafından ele geçirildiktan sonra ordan alınan (yani bir Türk devletinden gasp edilen) 100 milyon altının 15 milyonunu gönderdi ruslar. Yani rus parası felan değil onlar.


Atatürk Türkiye dışındaki Türklerle ilgili söyledikleri malum. Ama o ne yapsın. Ne ülkenin nede ordunun ruslarla savaşacak bir gücü mü var? Atatürk çok akılcı bir politika uygulamış ve hiçolmazsa bizim bağımsız olmamızı sağlamıştır. Bu bir denge politikasıydı. Yoksa rusların kaşını gözünü sevdiğinden dolayı uygulanan bir poltika değildi.


Daha bunları uzatmak mümkün. Türkler bu son 500 yıldır Ruslardan çektiği kadar kişmseden çekmedi. Siz masal anlatmaya devam edin.


Sevr ve BOP haritasinin mimari ABD'den 60 senedir dost, bizden de gayet iyi metres oluyor da, Rus'dan neden olmazmis?


Sİz abd metresliğinden rus metresliğine geçmek yukarıda yaşananları tekrar yaşamak istiyorsanız buyrun. (Nerde Atatürkün bağımsızlık analayışı nerde sizin düşünceniz). Ben ne çinin ne rusun nede amerikanın metresi olurum. Benim kitabımda abdeden kaçayım derken rusun ve çinin metresi olmak yazmaz.


Birde emperyalizmin kitabın yazmış olan ruslar ile çevresine işgal edilmemiş ülke bırakmayan çini emperyalist görmeyen zihniyetede ayrıca gülüyorum.
Kullanıcı küçük betizi
balabanpasa
Üye
Üye
 
İletiler: 17
Kayıt: Çrş Nis 01, 2009 22:03

Re: Avrasya Birliği

İletigönderen Türk-Kan » Pzr Şub 14, 2010 16:49

balabanpasa yazdı:Siz masal anlatmaya devam edin.

Hacet yok, siz gayet güzel anlatıyorsunuz!

balabanpasa yazdı:Benim kitabımda abdeden kaçayım derken rusun ve çinin metresi olmak yazmaz.

Mustafa ÖZBEK veya ben Rus/Çin metresi olalım mı demişiz? ABD askerleri geliyor diye genelevlere Türk erkeğinin girmesini dahi yasaklayan, camiilere "Welcome Missouri" mahyaları asan da savunduğunuz zihniyet değil mi?
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

Re: Avrasya Birliği

İletigönderen Sonturk » Pzr Şub 14, 2010 17:09

bu gene bir hedef saptirmasi olmuyor mu?

Turk birligi dururken Avrasya birligi ne demek?

tamam baska rusya, iran falan devletleriyle isbirligi yapalim, ama boyle buyuk bir siyasi teskilati ancak gonul birligi olursa kurmak ve yasatmak mumkundur diye dusunuyorum.

Avrupa birligi simdi neyse turkiye icin, 100% turk olmayan bir avrasya birligi aynisi olur.
Turk,strong, stark,..., bir tesaduf mu?
Kullanıcı küçük betizi
Sonturk
Üye
Üye
 
İletiler: 68
Kayıt: Sal Mar 24, 2009 15:10

Re: Avrasya Birliği

İletigönderen balabanpasa » Pzr Şub 14, 2010 17:13

Türk-Kan yazdı:
balabanpasa yazdı:Siz masal anlatmaya devam edin.

Hacet yok, siz gayet güzel anlatıyorsunuz!


balabanpasa yazdı:Benim kitabımda abdeden kaçayım derken rusun ve çinin metresi olmak yazmaz.

Mustafa ÖZBEK veya ben Rus/Çin metresi olalım mı demişiz? ABD askerleri geliyor diye genelevlere Türk erkeğinin girmesini dahi yasaklayan, camiilere "Welcome Missouri" mahyaları asan da savunduğunuz zihniyet değil mi?Anlattıklarımın neresi masal, gerçekleri okumak şakına çevirmiş sizi sanırım. Varsa yanlışlarım çürütün dediklerimi.


Ben hangi zihniyeti savunmuşum. Sizlerden daha falzla karşıyım bu abd mandacılarına. 1950lerden beri ülkemzide neler olduğu ortada. Beni akp kukları ile sahte Türkçüler ile sentezciler ile karıştırmayın. Ama Türkiyede bunlar olurken rus zülmü altında neler yapıldığını senelerce neler çektiğimizi unutmayın. Utanmasnız abdye kaşı keşke sovyet rusyada bizi işgal edecekti diyeceksiniz.

Tek dediğim yağmurdan kaçarken doluya tutuluyorsunuz. Moskofçuluk yapılarak abd karşıtlğıda Atatürkçülükte yapılmaz. Söylediğim bu sadece.

Not: Bu rus kardeşliği masalınızı ahıska Türkleri ile Kırım Tatarlarına sorun. Onlar çok iyi anlatırlar size rusları.


Sonturk yazdı:bu gene bir hedef saptirmasi olmuyor mu?

Turk birligi dururken Avrasya birligi ne demek?

tamam baska rusya, iran falan devletleriyle isbirligi yapalim, ama boyle buyuk bir siyasi teskilati ancak gonul birligi olursa kurmak ve yasatmak mumkundur diye dusunuyorum.

Avrupa birligi simdi neyse turkiye icin, 100% turk olmayan bir avrasya birligi aynisi olur.Avrasya birliği demek Türkü Rus ve çine köle etmek demek. Ama bir daha rüyalarında görürler o büyük rus imparatorlukarını.
Kullanıcı küçük betizi
balabanpasa
Üye
Üye
 
İletiler: 17
Kayıt: Çrş Nis 01, 2009 22:03

Re: Avrasya Birliği

İletigönderen Ram » Pzr Şub 14, 2010 17:21

Farklı devletlerde, aynı milletin fertleri olmanın ve mazlum milletlere dostça bir yaklaşımın dışında, dost millet veya düşman millet diye bir görüş olamaz. Jeopolitik ilişkiler çerçevesinde, dost veya düşman görüşler yükselir. Bu ilişkileri sağlayanlar da, devletlerdir. Rusya Federasyonu veya herhangi bir devletle jeopolitik(iktisâdî, kültürel, stratejik) ilişkiler geliştirilmek isteniyorsa, önce çıkarlara bakılır.

Bolşevikler, Millî Mücâdelemize destek vermiştir. Örneğin bu gibi bir görüşle hareket eden bir Rusya ile ortak hareket edilebilir. Ancak "Rusya nasıl düşünüyor, Türkiye'yi kimler yönetiyor¿?" gibi sorular da, bütün bunları geçersiz kılıyor. Çünkü belirsizlik hâkim. Türkiye Cumhuriyeti'ni Asya kapısını ardına kadar aralayacak bir anahtar olarak görenlere karşı gelecek bir yönetim, millî olursa anahtar olmaz, millî olmazsa anahtarın yöne tersine çevrilir.

Bütün bunları, siyâsî ve iktisâdî birlikten ziyâde, ileride, -dünayayı işgâl edenlere karşı- ortak bir tutum istemi olarak göz önünde bulundurmak gerekir.

Dipçe: Burası Türkiye'yi anahtar olarak görenlerin yeri değildir. "Ocu olmayalım, bucu olalım" diyenlerin yeri de değildir. Aksini düşünen, kara çalıcı olarak değerlendirilir.
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!
 
İletiler: 8167
Kayıt: Sal Şub 20, 2007 1:06
Konum: Aç haritaya bak!

Re: Avrasya Birliği

İletigönderen İlteriş » Pzr Şub 14, 2010 17:29

Rusya'nin, Turk devletlerinin veya Cin'in yayilmaci emelleri olursa elbette boyle bir birliktelik olamaz. Yukaridaki mesajimda "guven artirici onlemler"den soz etmistim. Gunumuzde Avrasya Birligi talepleri de cogunlukla Rus siyasetcilerden geldigine gore, "gecmis gecmiste kalmistir, artik Rusya cevresi ile dostane birlikler kurmak istemekteyse, biz de hem gerekli temkini koruyarak hem de Turk devletleri bloku olarak Rusya'nin karsisina daha eli guclu cikarsak, emperyalizme karsi neden, "yeniden" ayni cephede olmayalim?

Dis politikada ezeli dost, ezeli dusman yoktur, cikarlar vardir. Avrasya birligi, Amerikan boyundurugundan kurtulmak isteyen biz Anadolu Turklerinin, kendileriyle ayni tarafta buyuk bir Turk devleti olan Turkiye Cumhuriyetini de gormek isteyen Orta Asya Turklerinin ve ABD'yi tehdit olarak goren Rusya'nin cikarinadir. Bu orta vadede gecerli olan bir statukodur. Uzun vadede Amerikan imparatorlugunun cokmekte oldugu da dusunulurse, Rusya'nin tehdit algilamasinin basina Turk Cumhuriyetleri ve Turkiye oturmamalidir. Olasi Avrasya birliginin icinde guclu ve sirtini birbirine dayamis bir Turk devletleri blogu var olmali ve Rusya ile esitlik temelinde bir muttefiklik yapilmalidir.
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye
 
İletiler: 1197
Kayıt: Cmt Eki 20, 2007 23:05

Sonraki

Şu dizine dön: Avrasya Coğrafyası ve Türkler

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x