İthalat yerli üreticiyi eziyor

Genel & Güncel Konular

İthalat yerli üreticiyi eziyor

İletigönderen İlteriş Kağan » Pzr Ara 20, 2020 6:26

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, 2020 yılını 17 milyar dolar seviyesinde bir ihracatla kapatacaklarını belirterek, “Dünya makine ithalatı yüzde 12 kadar azalmışken, ithalatı artan birkaç ülkeden biriyiz. Yerli imalatçıyı ezici boyutlara ulaşan ithalat artışı 10 ayda yüzde 10.5’i, son 3 ayda yüzde 32’yi buldu” dedi.
Resim
Kasım ayında ihracatını geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 66 milyon dolar daha artırarak 1.6 milyar dolara taşıyan makine sektörü Almanya, ABD ve İngiltere gibi ana pazarlarında geçen yılın ihracat rakamlarına çok yaklaştı. Karantinada kapanan birçok ülkede ihracat düşüşünü tek haneye indiren sektör, yükselişi devam eden Rusya pazarında ise ihracatını yüzde 21.6 artırdı. Türkiye'de sanayi üretiminde güçlü bir toparlanma olduğuna ve genel imalat sanayisinin eski seviyelerine doğru yükselmeye başladığına dikkat çeken Makine İhracatçıları Birliği Başkanı (MAİB) Kutlu Karavelioğlu, şunları söyledi: "Makine teçhizat yatırımlarının Almanya ve İngiltere'de yüzde 16, ABD'de ise yüzde 11 düştüğü bu yılı biz, makine teçhizat yatırımlarında yüzde 9 artışla kapatacağız. Yurt içindeki toparlanma ihracat verilerimize de olumlu şekilde yansıyor. Dünya makine ihracatının 2020 sonunda 300 milyar dolara yakın kayıpla yüzde 12 kadar daralacağı tahmin ediliyor. Biz kaybımızı yüzde 5'e doğru çekerek, 1 milyar doların altında tutmayı başaracağız."

Ana pazarlarda iyi konumda
Makine ihracatında Türkiye'nin yılsonu tahmininin 17 milyar dolar olduğunu ancak Batı ülkelerinde Noel tatilinin erkene çekilmesinin bir kısım sevkiyatı sene başına sarkıtabileceğini belirten Karavelioğlu, "Üretimimiz ve kapasite kullanım oranlarımız artmaya başladı. Karşılaştırmalı göstergelerimiz birçok ülkeden daha iyi. Ana pazarlarımızdan Almanya'nın dünyadan makine ithalatı yüzde 13 düşerken Türkiye'den makine ithalatı yüzde 6 azaldı. Dünyadan makine ithalatı yüzde 19 düşen İngiltere'nin bizden ithalatı sadece yüzde 3.1 azaldı. İhracatımız düşerken dahi pazar payımızı artırabildiğimizi gösteren birçok benzer örnek, rakiplerimizden önce pozitife geçeceğimizin ve yeni siparişlerle 2021'i daha verimli geçireceğimizin işareti" dedi.

Gereksiz ithalat zarar veriyor
Türkiye'de makine teçhizat yatırımlarında 7 çeyrek sonra artış başlamasına karşın, küresel hacimde 1 trilyon dolarlık kayıp olduğunu ve salgın öncesi seviyesine 2022 ortasında gelmesinin beklendiğinin altını çizen Karavelioğlu şunları söyledi: "Önümüzde yerli imalatçılarımızı korumamız gereken çok zorlu iki sene var. Bu yıl Türkiye'de makine üretimi yüzde 5 artarken, makine kurulumu ise yüzde 8 dolayında arttı. Artış olumlu fakat iki oran arasındaki fark ciddi ithalat artışının da bir göstergesi. Bu yıl dünyada makine ithalatı yüzde 12 kadar azalmışken, Türkiye ithalatı artan birkaç ülkeden biri. Yerli imalatçıyı ezici boyutlara ulaşan ithalat artışı 10 ayda yüzde 10.5'i, son 3 ayda yüzde 32'yi buldu. Bu artışta Uzak Doğu ülkelerinin dampingli ve finansman destekli mallarının etkisi büyük. Türkiye ilk 10 ayda Asya'dan gelen makinelere 2.2 milyar dolar fazla para ödemiş, toplam makine ithalatımız 22 milyar doları geçmiş. Oysa dünya makine ticaretinde artık fiyata bakılmıyor. Gelişmiş ülkeler zamanında teslimata, güvene ve kaliteye bakıyor. Bir sanayici bu üç koşulu önce kendi ülkesinde aramalı."

Doğu'yla tek yönlü ticaret olmamalı
MAİB Başkanı Karavelioğlu, geçtiğimiz ay 15 Asyalı ülkenin imzasıyla yürürlüğe giren Asya Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklığı'nın (RCEP) 2.7 milyon insanı ve 26 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklüğü kapsadığına işaret ederek, şunları söyledi: "Küresel değer zincirinin Batı'ya doğru kısalacağı konuşulurken, Asya ülkeleri büyük bir işbirliğine gitti. Türkiye bölgede daha aktif olmalı ve Asya-Pasifik ülkeleri ile mütekabiliyet eksenli ticaret ve yatırım anlaşmaları yapmalı. Makine imalat sektörüne verilen desteklerde de rakip ülkelerden geri kalmamalı." Türkiye'nin yılsonuna kadar makine ithalatının 8 milyar dolara ulaşacağı RCEP bölgesine yılda 750 milyon dolarlık makine ihracatı yapabildiğine dikkat çeken Karavelioğlu, "İhracatının yüzde 65'ini Avrupa ve Kuzey Amerika'ya yapan bir sektör, neden Doğu'dan daha fazla pay alamasın? Kendi markalarımızı öne çıkarmamızı gerektiren bir kalite düzeyine ulaşmışken, gayri adil rekabet dışında çekineceğimiz şey olmaz. Bu sağlanana kadar makinelerimize engel koyan ülkelere karşı savunmamızı indiremeyeceğimiz gibi neredeyse kabullenilmiş bu tek yönlü trafiğe toplumca karşı koymalıyız" dedi.
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır. http://bc.vc/gObxOsm
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 792
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Millet başına gelecekleri çoktan hak etti.

İletigönderen İlteriş Kağan » Pzr Ara 20, 2020 6:42

Çay harareti alır, eşeklik bâki kalır - Nerenizden tutsam elimde kalıyor.
-Nohudu ithal ediyorsun, mercimeği ithal ediyorsun, eti ithal ediyorsun. Samanı ithal ediyorsun..
Hayvanlara yedirmek için samanı bile ithal ediyoruz, iyi mi!..
Tarım da hayvancılık da sizlere ömür!.
Millet başına gelecekleri çoktan hak etti. Türkiye'nin saman ithal etmesi, tarım politikasının iflas ettiğini gösteriyor.“Balık tutan değil, balık yiyen, tüketici bir topluma çevirdiler!”
Toprak Mahsülleri Ofis bile Yunanistan pirinci satar hale gelmiş, bu üstün başarılarından dolayı tebrik etmek lazım.
20 yılda kendi kendine yeten 7 ülke'den soğanı savaş ülkesi suriyeden pirinci yunandan buğdayı moskof'dan vsvs alır hale geldik.
Bu durumun sorumlusu Tmo değil. Merkezi politikalardır. Türkiyede tarım yapılamadığı için bu ürünlerin ithalatı devlet eliyle devlet kurumuna yaptırılıyor.

kuzu-muzu-degil-kasap-bicagini-yalayan-danalar-gibisiniz-t48900.html

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır. http://bc.vc/gObxOsm
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 792
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53


Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x