Mir Seyit Sultan Galiyev

Tartışma Alanı

Mir Seyit Sultan Galiyev

İletigönderen SultanGaliyev » Çrş Şub 28, 2007 18:45

SULTAN GALİYEVİZMİ nasıl formüle edebiliriz. Sultan galiyev görüşleri ve duruşuyla günümüze ışık tutuyor
Türkiyede anti emperyalist olmayan bir ulusalcılık ulusalcılık değildir.
Ulusalcı olmayan bir sosyalizm de sosyalizm değildir.
Çünkü avrupa dışındaki bütün ülkelerde, ulusal çelişki ile sosyal çelişki içiçe geçmiştir. Bu ülkelerdeki temek çelişki aslında ulusal çelişkidir çünkü ulusal çelişki çözülemeden sosyal çelişki çözülemez.
Bu öğreti ışığında ülkemizin sağ veya sol aydınlarının artık başlarını kumdan çıkarmaları gerekiyor.
Arkadaşlar gelin hep birlikte GALİYEVİ ve onun kısacık yaşamında bize öğrettiklerinin doğrultusunda üçüncü dünyayı ve avrupa emperyalizmini masaya yatıralım....saygılar[color=red] [/color]
Kullanıcı küçük betizi
SultanGaliyev
Üye
Üye
 
İletiler: 84
Kayıt: Sal Şub 27, 2007 21:29
Konum: dünyadan öyle diyorlar...

İletigönderen Türk-Kan » Çrş Şub 28, 2007 19:01

SultanGaliyev, mesajiniz düzenlendi ve alakali bölüme tasindi.

Lütfen konu basligini büyük harflerle acmayalim.

sitemize tekrardan hos geldiniz, kolay gelsin :)
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

İletigönderen Hasta » Çrş Şub 28, 2007 19:17

anti emperyalist olmayan bir ulusalcılık ulusalcılık değildir.
Ulusalcı olmayan bir sosyalizm de sosyalizm değildir.
Çünkü avrupa dışındaki bütün ülkelerde, ulusal çelişki ile sosyal çelişki içiçe geçmiştir. Bu ülkelerdeki temek çelişki aslında ulusal çelişkidir çünkü ulusal çelişki çözülemeden sosyal çelişki çözülemez
Bu değerlendirmelere %100 katılıyorum
Kullanıcı küçük betizi
Hasta
Satılmıştır
 
İletiler: 1
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 14:52

İletigönderen Berco » Çrş Şub 28, 2007 19:59

Tek tek kendisinden alıntı yaparak "milliyetçi" olmadığını gösterebilirim.Eserlerinin bir çok yerinde "Marksist" olduğunu "Bolşevik" olduğu defalarca dile getirir.

Onun milliyetçi olarak gösterilmesinin en önemli yönü "Turan Federatif Sosyalist Cumhuriyeti" adlı bir devlet şablonunu açıklamasından ileri gelir.Fakat bunu hangi şartlarda düşündüğünü açıkça belirtir.Şartı da SSCB'nin yıkılması veya kendilerine yönelik yıkıcı politikaların ortaya çıkmasıdır!Dayanıksız bir varsayımdan yola çıkıp teori ortaya atmıştır.Galiyev Batı'daki özellikle Alman Devrimi'nin engellenmesi sonucu oluşan felaket durumunda SSCB'nin ayakta duramayacağını düşünmüş ve kafasında bu devlet yıkıldığı an sosyalizmin yok olmasını engellemek için böyle bir fikir tasarlamıştır.Peki niye Turan demiştir?Bunun milliyetçilikle alakası olmadığını şöyle açıklar:

"Bunu oldukça dikkatli yanıtlamak gerektiğini,çünkü bu sorunda atılacak en küçük dikkatsiz adımın bizim için yıkıcı bir sona yol açıp bizi yalnız hayal ettiğimiz devlet oluşumu içindeki halk kitlelerinden değil,bizimle komşu olan sömürge ve yarı sömürge ülkelerden de politik yalıtılmışlığa götürebileceğini söyledim."

Galiyev ve arkadaşları emperyalistlerin SSCB ortadan kaldırılırsa çok kanlı bir şekilde saldıracağını düşünüyor bunun içinde Ortaasya'nın en kalabalık halkı Türklerden başlayarak örgütlenmeyi düşünüyordu.

Öbür yandan Galiyev milliyetçiliği bir "leke" olarak görür ayrıca iki sözünü de eklemek isterim.

"Burada kendimden bahsetmeyeceğim,çünkü hiçbir zaman miliyetçi olmadım ve olmayacağım."

"Ben herhangi bir zaman milliyetçi oldum mu?Hayır ve hayır."

Galiyev'in stratejisine gelecek olursak:

Komünizmin kurucular Marx'a ve Engels'e göre komünist devrimler Batı'da aynı anda patlak verecekti.Fakat öngörüleri doğru çıkmadı,bunun altında birçok sebep var,özellikle işçi önderlerinin saf değiştirmesi gibi...Devrim hiç beklenmeyen bir şekilde sanayileşmemiş Rusya'da ortaya çıktı.Fakat Lenin yine vazgeçmedi ve sürekli Batıdaki komünistlere yönelik eserler yazıp onlara destek oldu.Ama özellikle Alman Devrim girişiminin kanlı bir şekilde geri bastırılması SSCB'de şok etkisi yarattı ve bunların etkisiyle Sultangaliyev sorunu şöyle çözümlüyordu:

"Batı Avrupa proleteryasının(işçilerinin) uluslararası sosyal devrim için "olgunlaşmış" olduğu neden düşünülemez?

Çünkü o kapitalist metropol ekonomi sistemi içinde sömürgelerin sömürülmesi konusunda burjuvazinin yandaşı konumuna sahiptir;ister istemez kendi burjuvazisinin karının yandaşı konumuna sahiptir;ister istemez kendi burjuvazisinin karının belli bir oranını paylaşmaktadır.İngiliz ya da Amerikan işçinin maddi konumu da sömürge işçisinin konumundan kat kat daha iyidir.Bu kadar da değil;o metropolün sömürgelerin sömürülmesi sayesinde yarattığı kültürden yararlanma olanağına da sahiptir."

Galiyev'in İlk amacı milli-özgürlüklerin sağlanıp emperyalistlerin doğudan kovulması daha sonra da bu ülkeler içinde komünist devrimlerin gerçekleştirilmesiydi.Bunu da şöyle ifade ediyordu:

"Sömürge ve yarı sömürgelerin milli özgürlükçü devrimci hareketlerinin toprağında sürdüğümüz derin kızıl saban,şimdi değilse,bir süre sonra meyvesini yeşerecek ve bu ülkelerde de sosyalist devrimi genişliğine ve derinliğine yeşertecekti."

Bunu bir gerçekliğe uyarlayarakta şöyle diyordu:

"Anlaşılan Kuvayi Milliye yöneticileri er ya da geç Türk emekçi kitlelerinin gözünün açılacağının ve özünde küçük burjuva olmalarından hayal kırıklığına uğrayacağının ve de İtilaf Devletlerinin devrilmesiyle sıranın kaçınılmaz bir olarak Kuvayi Milliye partisine geleceğini çok iyi biçimde anlamıştır."

Böyle diyerek Mustafa Kemal ve arkadaşlarını eleştiriyor ve taktiğini gözler önüne seriyordu.Galiyev'in amacı bellidir:1-Önce emperyalistleri def et. 2-Daha sonra da her türlü kapitalist sistem yöneticilerini ortadan kaldır.Özellikle komünist Türk Mustafa Suphi'nin Türkiye'de öldürülmesine çok sert tepki verecekti.

Buradan çıkaracaklarımız Sultangaliyev'in milliyetçi olmadığıdır amacı milli duygulardan yola çıkıp anti-emperyalist Kurtuluş Savaşları'na destek olup savaş kazanıldığında tüm kapitalist öğelerin ortadan kaldırılmasıdır.

Peki Sultangaliyev'in bu görüşü yeni midir?Asla!Zaten kendisi de bunun Lenin tarafından savunulduğunu da dile getirir.SSCB bizim Kurtuluş Savaşı'mızı desteklerken amacı da budur.İlk önce emperyalistleri yok etmek daha sonra da Türkiye için komünist faaliyetlerde bulunup her türlü burjuva ve küçük burjuva oluşumu ortadan kaldırmaktır.TBMM-SSCB antlaşmalarına bakılacak olursa en dikkat çeken madde:SSCB'nin TBMM'den Türkiye sınırları içinde komünizm propogandası yapmasına izin verilmesi istediğidir.

Sultangaliyev şu sıralarda yeniden ortaya çıkmış Rusya Devrim'inde çok önemli görevler almış bir komünisttir.Fakat düşünceleri yenilikçi çok şaheser özellikler taşımaktan uzaktır.Ülkemizin sol aydınları Lenin isminin ülkemizde anılmasının zorluğunu düşünerek ortaya attıkları bir Türk liderdir.Fakat bu Türk lider Lenin için şöyle demektedir:

"Bu insanı gençliğimin bir Tanrısı gibi seviyordum."

Ayrıca Sultangaliyev "Çeka" adlı Rusya Olağanüstü komisyonunun kararlarını şifreli olarak arkadaşlarıyla paylaşmış,SSCB'nin düşmanı bir örgütün başkanıyla iyi niyetli olsa da iletişime girmiştir.Bunların cezası kurşuna dizilmektir.

Karşı devrimci olduğu ileri sürülüp kurşuna dizilmiştir.

1990 yılında itibarı iade edilerken şöyle demiştir SSCB MARKSİZM-LENİNİZM ENSTİTÜSÜ şöyle demektedir:

"Ütopik planlar,dayanıksız ileriye dönük açıklamalar,saf hayaller daha bir sürü başka şeyler,fakat Sovyet karşıtı hedefler değildir."
Kullanıcı küçük betizi
Berco
Üye
Üye
 
İletiler: 166
Kayıt: Pzt Şub 26, 2007 21:37

İletigönderen SultanGaliyev » Çrş Şub 28, 2007 21:13

Berco arkadaşımız uzun yazmış yazısı güzel ancak kesinlikle galiyevi anlamaktan çok uzak. Galiyev ben milletime olan derin bağlılığımdan bolşevik oldum derken ne demek isttiyordu. Galiyev kızıl turanı savunur, bunuda türk özneli olarak görür. Çünkü batı emperyalizmi ile ancak sömürgeler enternasyonalizmi ile başa çıkabilirsin hayalci değil metodik ve bilimsel bakar. Arkadaşımız galiyevin makalelerini ve ondan alıntıları yazmış. Halbu ki galiyev e bütün olarak bakmak lazım. Sonuç olarak bilimsel olarak bir karşı çıkışın olmadığı için sana teşekkür etmekle yetineceğim.....milliyetci olmayan nasıl der ki ben milletime olan derin bağlılığımdan bolşevik oldum. Üstelik sosyalizm veya bolşevizm de buna dahil olmak üzere bir ekonomik sosyal düzenlemedir . insan olmanın insanın insan tarafından sömürülmemesini savunan bir ekonomiksosyal yapıya karşı olmak ne kadar milliyetci bir yaklaşım olsa gerek....saygılar
Kullanıcı küçük betizi
SultanGaliyev
Üye
Üye
 
İletiler: 84
Kayıt: Sal Şub 27, 2007 21:29
Konum: dünyadan öyle diyorlar...

İletigönderen Berco » Çrş Şub 28, 2007 21:23

SultanGaliyev, Benim anlatımlarım bizzat Galiyev'e dayanır.Sizin yaklaşımınıza göre de gayet bilimseldir.Milletini sevmek ayrı bir şeydir.Örneğin Galiyev ateisttir fakat milletinin kültürel yaşam haklarını da savunmaktan geri kalmaz.

Ama milliyetçiliği "leke" olarak görür.Sizin mantığınızla hareket edersek o büyük "milliyetçi" nasıl böyle bir söz söyledi?İnsanların davranışları duruma göre değişebilir bu normaldir fakat önemli olan tutumlarıdır ben sadece bir kaç makalesini okumuş değilim Galiyev'in,tüm eserlerini okumuş biriyim.Çeşitli tutumlarını da görerek nasıl milliyetçi "olmadığını" çok iyi biliyorum.

Galiyev benim için Lenin tarafından söylenenleri SSCB'nin yıkılması durumunda düşünmüş bir liderdir.Ama asla "ışık" , "fener" vs. olamaz.Yeni getirdiği doğru düzgün birşey yoktur.Tabii bana katılmak zorunda değilsiniz.Zaten herkes doğrudan taraf olduğunu iddia eder. :) Yanlış olduğunu kim kabul etmiş ki kolay kolay...
Kullanıcı küçük betizi
Berco
Üye
Üye
 
İletiler: 166
Kayıt: Pzt Şub 26, 2007 21:37

İletigönderen SultanGaliyev » Çrş Şub 28, 2007 21:41

güzel..
Tüm eserleri dediğiniz sadece makaleler den ibarett.
Leninin emperyalizm kapitalizmin bir üst aşamasıdır dediğini bilirsiniz. Peki galiyev ne der hayır emperyalizm kapitalizmin üst aşaması değil bizzat içindedir...
Galiyev proleter milletler kavramını ortaya niye atar...
Niye bir başka dünya der ki marks doğu yu nasıldeğerlendirirdi bilirsiniz..
Ve kardeş, batı proleteryası burjuvazisi ile birlikte hindistanı işgal ettiğinde 2.ci enternasyonelde çoıkan karara göre bu işgal gerekli ve onlara medeniyeti götürür denmişti..Bunları niye yazıyorum, GALİYEV batının işcisi ve burjuvası doğuyu sömürür ve kaynakları paylaşır dediğini sanırım bilirsin...bütün kaynakları okumuşsun. Şimdi lik yeter......saygılar
Kullanıcı küçük betizi
SultanGaliyev
Üye
Üye
 
İletiler: 84
Kayıt: Sal Şub 27, 2007 21:29
Konum: dünyadan öyle diyorlar...

İletigönderen Berco » Çrş Şub 28, 2007 21:56

SultanGaliyev,

Lenin'i okumayıp sadece başlıktan böyle değerlendirmeler yaparsanız tabii ki Galiyev'i "ışık" olarak görürsünüz.Lenin o makalesinde der ki:

"Sömürge politikası da, emperyalizm de, kapitalizmin çağdaş döneminden, hatta kapitalizmden önce vardı. Kölelik üstüne kurulu bulunan Roma, bir sömürge politikası izliyor ve emperyalizmi uyguluyordu. Ama, ekonomik ve toplumsal biçimler arasındaki farkı görmezden gelerek ya da arka planlara iterek, emperyalizmin "genel düzeni" üzerine fikir yürütmek, tıpkı "Büyük Roma" ile "Büyük Britanya" arasında kıyaslamalara girmek gibi birtakım boş palavralara ve bayağılıklara düşürür kişiyi.[84] Çünkü kapitalizmin eski evrelerindeki sömürge politikası bile, mali-sermayenin sömürge politikasından temel ayrılıklar göstermektedir."

"sömürgelerde milli burjuva savaşlarının desteklenmesi" yine Lenin kaynaklıdır.Bunu ben söylemiyorum "Sultangaliyev" söylüyor.Proleter milletten kastı ilk önce Doğu'da milli özgürlük hareketlerini küçük burjuva destekli yürütüp batının kaynaklarını kesip orada devrim koşullarını keskinleştirmek sonra da hepsini(burjuvazi) ortadan kaldırmaktır.Bunun içinde Türkiye güzel bir örnek olabilir.

Marx kendisinden sonra olacakları bilecek diye bir kaide yok,her zaman taktik aynı olacak diye de birşey yok,Lenin onun yerine gerekli değerlendirmeleri iyi bir şekilde yapmıştır.Fakat elbette Alman Devrimi'nin kaybı şok etkisi yaratmıştır,eğer orada hainler olmasa şu an Sultangaliyev'in ne dediklerinin hiçbir önemi kalmayacaktı.Satılmışlık sadece Batı'ya özgü değildir Rusya'da da birçok lider satılmıştı.Ama onların ipliğini pazara çıkaracak güçlü bir liderleri vardı.

Sömürülme konusunu zaten ben yukarıdaki biraz uzun yazısıda belirttim.II.Enternasyonal'den ayrılan da LENİN'dir.Çünkü 1.Dünya Savaşı ona göre bir çapul savaşıdır.Her devletin işçileri kendi sömürgeci devletine karşı ayaklanmalı her türlü milli kurtuluş savaşı da desteklenmelidir.Türkiye de sırf bu yüzden SSCB tarafından desteklenmiştir.Başkanı da Lenin'dir

Galiyev'in görüşleri olağanüstü değildir."Tanrı" olarak hayranlığını belirttiği Lenin'in bir bakıma aynısıdır.Daha doğrusu sizin farklı algılanamızın sebebi Lenin'in Batı'ya büyük önem vermesidir.Eğer Batı ele geçerse düşman kendi evinde vurulacaktır.Fakat Doğu'yu küçümsemedi aksi takdirde bize yardım etmesi düşünülemez.Kendilerinin yeterli parası yokken,halk açlıktan kırılırken Türkiye'ye yardım yapılmıştır.Farklı noktaları ise enstitü çok güzel yazmıştır:"Ütopik planlar,dayanıksız ileriye dönük açıklamalar,saf hayaller daha bir sürü başka şeyler"

Şimdilik bu kadar yeter...
Kullanıcı küçük betizi
Berco
Üye
Üye
 
İletiler: 166
Kayıt: Pzt Şub 26, 2007 21:37

İletigönderen SultanGaliyev » Prş Mar 01, 2007 2:15

-düzenlendi-

lütfen üst üste mesaj atmayalim.

Türk-Kan
Kullanıcı küçük betizi
SultanGaliyev
Üye
Üye
 
İletiler: 84
Kayıt: Sal Şub 27, 2007 21:29
Konum: dünyadan öyle diyorlar...

İletigönderen SultanGaliyev » Prş Mar 01, 2007 3:36

yani insan anlamamak için veya sadece muhalefet olsun diye uğraşmaz. Leninin teorisini yanlış biliyorsun bu bir, ikincisi galiyevi böyle basite alan yaklaşımlar bana daha kurulmayan teşkilatın potansiyel örgütlü muhalefeti gibi geliyor ve yakışmıyor..
önce anlamak lazım proleter millet kavramı nedir yada burjuva miiliyetciliği nedir bunlar şablonlar üstüdür...
öyle ben bunu okudum googleye baktrım burda bu yazıyor bunlar anlamdan çok anlamsızlıktır...
aklıma hep hayaletler gelir....saygılar
Kullanıcı küçük betizi
SultanGaliyev
Üye
Üye
 
İletiler: 84
Kayıt: Sal Şub 27, 2007 21:29
Konum: dünyadan öyle diyorlar...

İletigönderen galiyevci » Prş Mar 01, 2007 16:19

merhaba ben yeni üye oldum aslında galiyev diye üye olacaktım ama bu ismin sizin tarafından alındığını görünce çok sevindim bende mecburen galiyevci olarak girmek zorunda kaldım ben istanbuldayım ismim kemal avukatım ve galiyevciyim benim gibi birisini burada bulmak beni çok şaşırttı sizinle tanışmak isterimmsn adresim kemalerginegin@hotmail.com dur saygılarımla cevap verirseniz çok memnun olacağım

galiyevci yazdı:sultan galiyev mazlumlar dünyasının kutup yıldızıdır o dünyaya doğudan bakan ilk metaryalist ideologdur başlı başına bir ideoloji sunmuştur bize
YAŞASIN SÖMÜRGELER ENTERNASYONALİZMİ
YAŞASIN SULTANGALİYEV DÜŞÜNCESİ
ANTİ EMPERYALİST ANTİ KAPİTALİST MÜCADELEDE BÜTÜN YURTSEVERLERLE BİRLİKTE VATAN SAVUNMASINA
Kullanıcı küçük betizi
galiyevci
Üye
Üye
 
İletiler: 2
Kayıt: Prş Mar 01, 2007 16:07

İletigönderen SultanGaliyev » Prş Mar 01, 2007 16:47

Mazlumlar dünyasının kutup yıldızı..
Galiyevci biriyle tanışmak ,hemde burada onur duydum. Gelinen süreç, artık Vatan savunmasında birleşik bir cephe diyor. Bu birleşik cephe, asla batı orjinli düşünce ve kavramlarla düzenlemez. Galiyev burada öğretmen oluyor bizlere...
Belki çok önemli eserler bırakmadı,ancak bir duruş ve tavır bıraktı.
tespitlerinize aynen katılıyorum. Bütünsel ve ütopyası olan bir kavga adamının bize bıraktığı temel şey bence, bir başka dünya deilen doğu nun batı karşısında nasıl örgütlenmesidir...İşte biz bu nasıl ı ve zoru hayata geçirmek için BİRLEŞİK VE YURTSEVER CEPHE DİYORUZ...ÖNCE VATAN
Kullanıcı küçük betizi
SultanGaliyev
Üye
Üye
 
İletiler: 84
Kayıt: Sal Şub 27, 2007 21:29
Konum: dünyadan öyle diyorlar...

İletigönderen Türk-Kan » Prş Mar 01, 2007 16:59

galiyevci, mesajiniz tasinmistir.

galiyevci yazdı:sultan galiyev diyorki
dünyanın birkesiminde(ki bu batıdır) bir snıfının (ki bu burjuvazidir) yerini başka bir sınıfa bırakması(ki bu proleteryadır) dünyanın diğer kesiminin(ki bu batı dışındaki bütün ülkelerdir) kaderleri hakkında hiçbir köklü değişiklik yapmayacaktır değişiklik olsa bile daha kötü olacaktır çünkü mesela ingiliz burjuvazisinin mirasını ingiliz proleteryası yiyecektir biz yine fakir tataristan olmaya devam edeceğiz
YAŞASIN SÖMÜRGELER ENTERNASYONALİZMİ
YAŞASIN SULTANGALİYEV DÜŞÜNCESİ
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

İletigönderen SultanGaliyev » Prş Mar 01, 2007 17:15

Galiyevci arkadaşın bence konusu çok güzeldi türkkan...silmenize pek anlam veremedim çokmu yaşlıyım ne
Kullanıcı küçük betizi
SultanGaliyev
Üye
Üye
 
İletiler: 84
Kayıt: Sal Şub 27, 2007 21:29
Konum: dünyadan öyle diyorlar...

İletigönderen Türk-Kan » Prş Mar 01, 2007 17:17

SultanGaliyev, sanirim ben kendimi ifade edemiyorum. :D

Galiev konusu bu topicte tartisiliyor zaten. arkadasin mesajini buraya tasidim ve buradan devam edilmesini rica ediyorum.

ayni konu ile alakali bir kac topic acilmasina gerek yok ki :)
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

Sonraki

Şu dizine dön: Devlet ve Siyaset

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x