Zaman: Prş Şub 25, 2021 7:42

News News of Kitap Tanıtımları

Site map of Kitap Tanıtımları » Dizin : Kitap Tanıtımları

Kitapları bu bölümde tanıtabilirsiniz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk / İlber Ortaylı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk


YAŞAMININ TÜM YÖNLERİYLE BÜYÜK LİDER ATATÜRK…

“Tarihin akışını değiştiren, ona mührünü vuran veya büyük tehlikelere mâni olan liderlere her memlekette rastlamak mümkün değildir. Atatürk dünya tarihinin nadiren gördüğü bir dehadır. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra, hiçbir mağlup milletin direniş göstermediği zamanda siviller ve askerlerle dünyaya meydan okumuştur.”

İLBER ORTAYLIGazi Mustafa Kemal Atatürk kitabı, evvela imparatorluğu dirilten nesil olan 1880'liler kuşağı, Balkan coğrafyası ve Mustafa Kemal'in aile kökeni ile başlıyor.

Akabinde Atatürk’ün ...
Read more : Gazi Mustafa Kemal Atatürk / İlber Ortaylı | Görüntüleme : 890 | Yanıtlar : 0


Yüzyılın Kitabı / Sinan Meydan

Yüzyılın Kitabı


Osmanlı’nın 1880’lerdeki, Cumhuriyet’in 1950’lerdeki “bağımlılığını” bilmeden, Atatürk’ün “tam bağımsızlık” mücadelesi kavranamaz.

1876 ve 1924 anayasalarını bilmeden bugünkü Başkanlık Anayasası’nın Türkiye’yi nereye götüreceği kestirilemez.

Osmanlı’da dinsel hukuku, Mecelle’yi ve 1917 Aile Kanunnamesi’ni bilmeden bugünkü “müftülük nikâhı”nın amacı bilinemez.I. Dünya Savaşı’nı, İzmir’in işgalini, Atatürk’ün Anadolu’ya geçişini, Amasya Genelgesi’ni, Sivas Kongresi’ni, TBMM’nin açılmasını, Sakarya Savaşı’nı, Büyük Taarruz’u, Anadolu’daki Yunan zulmünü, İzmir’in ve İstanbul’un kurtuluşunu bilmeden; Vahdettin’i, Damat Ferit’i, Rıfat Börekçi’yi, Abdurrahman Kâmil Efendi’yi tanımadan Milli ...
Read more : Yüzyılın Kitabı / Sinan Meydan | Görüntüleme : 876 | Yanıtlar : 0


TILKININ Ziyafeti Alev İnan

TİLKİNİN ZİYAFETİ/ALEV İNAN
Resim

https://m.youtube.com/watch?v=r7bdjez41P8

Bir kadın ne zaman tilkileşir?
İçinizdeki tilkileşmiş kadının ruhu, keşfedilmek üzere orada bekliyor!

 

Daha önce mitolojik karakterleri ve öykülerini günümüze uyarlayan, bazen de kendi mitolojisini yaratan tarzı ile farklı bir kulvarda ön plana çıkan yazar Alev İnan, bu defa Japon mitolojisinin en ilginç karakterlerinden biri olan Tilki Ninko’yu tilkileşen bir kadının hikayesinde başkahraman olarak günümüze farklı bir şekilde, geleneksek kalıplardan uzak bir şekilde uyarlıyor.

           

Tilkinin Ziyafetiadlı ...
Read more : TILKININ Ziyafeti Alev İnan | Görüntüleme : 795 | Yanıtlar : 0


Sultanın Gözyaşları - B. Ergin Borobey

Sultan Abdülaziz dönemi, beşeriyetlerin varoluşları, devletlerin kurtuluşları ve yeni iktisatlara dair yol arayışları devri idi. Üstüne güneş batmayan devletin çöküş dönemlerinde tahta oturan bir padişahın çaresiz demleri bu çöküşü engellemeye ne yazık ki yetmedi.
Cenab-ı Hak’kın hikmetinden başka hiçbir varlığın teselli edemeyeceği bu hüzün, kubbedeki bu acı seda, ancak geçmişi ve geleceği görebilmiş, iyi idrak edebilmiş idarecilerin kadim gölgeleri altında anlamlandırılabilir. Ne yazık ki Sultan Abdülaziz’in bu elemli hatıraları, Devlet-i Aliye’nin kutlu geçmişi içerisinde buruk ...
Read more : Sultanın Gözyaşları - B. Ergin Borobey | Görüntüleme : 761 | Yanıtlar : 0


Çağımız ve Türkiye : Düşün ve Bilim Alanları / Niyazi Kahveci

Çağımız ve Türkiye : Düşün ve Bilim Alanları

Artık, düşünme ve ona dayalı lojik bilim yoksa hayat da yoktur.

Modern bilimin kurucusu Francis Bacon (1561-1626)’un “Bilimin İlerlemesi” adlı eserini, bilimsel görüşlerini geniş halk kitlelerine yaymak için kaleme aldığı gibi, biz de bu eserimizi, toplumsal varlığımızı sürdürebilmek için çağımızın düşünüşünü ve bilimini yakalamanın şart olduğuna dair farkındalık oluşturmak amacıyla yazdık. İnsanlığın, 18. asırdan sonra tamamen yeni akılcı ve bilimsel bir düşünüş biçimine geçtiğinin fark edilmesini ...
Read more : Çağımız ve Türkiye : Düşün ve Bilim Alanları / Niyazi Kahveci | Görüntüleme : 1248 | Yanıtlar : 0


Bu kitabı okuyup da Aşil’i topuğundan vurmayan namerttir! / Selcan TAŞÇI

Bu kitabı okuyup da Aşil’i topuğundan vurmayan namerttir!


Resim
15 Şubat 2011…

İstanbul…

Beşiktaş Adliyesi’nden “darbeci-terörist” yaftasıyla, üçüncü defa cezaevine gönderilirken (bu da bir tür psikolojik işkenceydi) avazı çıktığı kadar haykırıyordu Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel:

“Bu Türk Milletine açılan bir savaştır. Sakarya Savaşı’nda, ordunun maalesef yüzde kırkı kaçmıştır. Fakat bunca kaçana rağmen bozulup kaçmayan, direnen yüzde 60’tır. Biz, kaçmayıp savaşan dedelerin torunlarıyız. Dün Sakarya’da dedelerimizle savaşanların ve oradan kaçanların torunlarıyla savaş şimdi başlıyor!”

Çoğunluk “öfkesinden ...
Read more : Bu kitabı okuyup da Aşil’i topuğundan vurmayan namerttir! / Selcan TAŞÇI | Görüntüleme : 1157 | Yanıtlar : 0


‘Fıtrat’a dair / Selcan TAŞÇI

‘Fıtrat’a dair


Resim
Bu kitap çok acayip!

* * *

Bu kitapta, armatörle tersanenin daha gemi yapılmadan giriştikleri “kan pazarlığını kim ödeyecek” pazarlığı ve -mesela- inşa edilen gemi başına biçilen “ölme hakkı” var; fedası, “hayatın olağan akışı içinde” sayılıyor 3 cana kadar!

Bu kitapta, sorumsuz patronları, onlara sorumluluklarını hatırlatmayan, yaptırımda bulunmayan hükümetler hüküm giymeliyken, “yatakları tavana kadar istifleyip çadırdan çıkışı engelledikleri için” mezarda hüküm giyen inşaat işçileri, fabrikayı basan duman ve patlamalardan panikleyip “camdan bir metre ...
Read more : ‘Fıtrat’a dair / Selcan TAŞÇI | Görüntüleme : 1033 | Yanıtlar : 0


“Kod Adı Mürted” Devlet hep uyumuş millet de uyutulmuş / Ali Ekber ERTÜRK

Devlet hep uyumuş millet de uyutulmuş

Yazarımız Saygı Öztürk, kitabı ‘Kod Adı Mürted’de 15 Temmuz’u anlattı.


Resim
Gelecek kuşaklara ışık tutacak kitap yazan Saygı Öztürk kanlı kalkışmanın nasıl geldiğini şöyle özetledi: Demokrasiyi yıkmak için kumpas davalarla toplumu korkuttular, sonra da saldırdılar.

Yazarımız Saygı Öztürk, yine gündem yaratacak bir kitapla okuyucunun karşısına çıktı. Öztürk, 15 Temmuz darbe girişimini konu alan “Kod adı Mürted” kitabı ile darbe girişimine ışık tuttu. Darbe gecesinden başlayıp bugüne kadar olan gelişmeleri ilk ...


Tüm Bildiklerinizi Unutun Tarih Yanılıyor


"Erich Von Dänıken'in Fikirlerinin Efsanevi Bir Çekiciliği Var."
-James A. Herrick, Christianity Today-


Resim

Kitapları çoksatanlar listesinden eksik olmayan yazar Erich von Däniken, çağdaşlarının gözden kaçırdığı gerçekleri ortaya çıkarma yeteneğini bir kez daha gözler önüne seriyor. Von Däniken görünüşte birbiriyle ilişkisi olmayan yüzlerce antik metni dikkatle inceledikten sonra, insanlık tarihinin hiç de dünya dinlerinin iddia ettiği gibi olmadığını duyurmaya hazır. Üstelik elinde kanıtlar var!

Von Däniken, Tarih Yanılıyor'da, keşfinden bu yana şifresinin çözülmesi yönündeki bütün ...
Read more : Tüm Bildiklerinizi Unutun Tarih Yanılıyor | Görüntüleme : 1272 | Yanıtlar : 0


Anadolu’yu aydınlatanlar ve Gürgür Baba... / Cazim GÜRBÜZ

Anadolu’yu aydınlatanlar ve Gürgür Baba...


Türkçe’ye gönül ve 90 yıllık ömründe büyük emekler veren Ahmet Miskioğlu, Kadıköy’de Perşembe toplantıları düzenliyor, buraya yaşı 60-70 dolayında aydınlar gidiyor ve çeşitli konularda düşünsel ve bilimsel sunumlar yapıyorlar.

Lütfü Kaleli de, Miskioğlu’nun çağrısı ile katılıyor bu toplantılara, Anadolu’yu aydınlatanlar üstüne yaptığı araştırmaları sunuyor.

Şimdi bu sunumlar, 435 sayfalık kocaman bir kitap oldu Berfin Yayınları’nca.

Kitabını, bu konuları yazmasına vesile olan Miskioğlu’na armağan ediyor Kaleli ve aydınlatıcıların en başına Atatürk’ü ...
Read more : Anadolu’yu aydınlatanlar ve Gürgür Baba... / Cazim GÜRBÜZ | Görüntüleme : 1507 | Yanıtlar : 0


 

Giriş  •  Kayıt


Sayımlamalar

Toplam 144414 ileti • Toplam 43594 başlık • Toplam 24652 üye

x