Zaman: Sal Eyl 28, 2021 17:38

News News of GuncelMeydan

Site map of GuncelMeydan » Dizin : GuncelMeydan

UMUT FAKİRİN EKMEĞİ… Dr. Noyan UMRUK

UMUT FAKİRİN EKMEĞİ… :ms: :olmaz:
Dr. Noyan UMRUK

Ne Kolomb’un Latin Amerikası,

Ne İncil hatmettirilirken soyulan Kenyatta’nın Afrikası…

Ne üzerinde güneş batmayan imparatorluğun Çin, Hindistanı

Ne yedi düvelin hasta adamı Osmanlısı,

Ne yankilerin Kore ve Vietnamı,

Ne küresel ağaların stratejik Afganistan-Pakistan’ı,

Ne de enerjinin Irak, Libya ve Suriye’si

Aşırı tüketim ve ego-refah uğruna vahşi kapitalizm ve onun en yüksek ...
Read more : UMUT FAKİRİN EKMEĞİ… Dr. Noyan UMRUK | Görüntüleme : 533 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Genel - Güncel Konular

Türkiye’nin Şili’den, Arjantin’den, Brezilya’dan farkı var mı?

Türkiye’nin Şili’den, Arjantin’den, Brezilya’dan farkı var mı?
Yukarıda adı geçen ülkelerin hepsi az gelişmiş emperyalizmin kucağında olan yerli burjuvazisi tarafından soyulup soğana çevrilmiş dikta geçmişi olan ülkelerdir.
Bu ülkelerin her birinin diğerinden farkı yoktur. Nispeten yaşam koşulları diğerinden belki biraz daha iyidir o kadar.
Türkiye son kırk yıldır (Aslında 1947’den beri) sistematik bir şekilde çöküşe ve rejim değişikliğine adım adım götürüldü.
Şu an son aşamaya gelmek üzereyiz.

Ülkenin ve insanlarının yaşaması için gerekli olan tüm ...
Read more : Türkiye’nin Şili’den, Arjantin’den, Brezilya’dan farkı var mı? | Görüntüleme : 345 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Sizin Makaleleriniz

CEVİZ’Lİ SOSYOLOJİ

CEVİZ’Lİ SOSYOLOJİ
Sizi fazla merakta bırakmadan bu ‘tip’ sosyolojinin Dr Hulki Cevizoğlu sosyolojisi olduğunu belirtmeliyim.
Geçenlerde Meral Akşener’in Ekrem İmamoğlu’nu Fatih Sultan Mehmet’e ‘benzetmesi’ üzerine bir tartışma çıkmıştı.
İşte Youtube’de gezerken (bu deyime dikkat, çünkü tam da bu konuya değineceğim), CNN’deki tartışma programına da bakayım dedim.
Ne de olsa, ‘laf ebeliği’ ile övünen Hakan Bayrakçı da orada idi.
Ancak üç mü dört mü ne ‘doktora’yı birarada yaptığıyla bildiğimiz sosyolog Hulki Cevizoğlu’nun diyecekleri benim için daha ...
Read more : CEVİZ’Lİ SOSYOLOJİ | Görüntüleme : 420 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

SON DARBE (MİTİNG)

SON DARBE (MİTİNG)

Önceki günlerde, 11 Eylül’de tarihi bir gün daha yaşadık. Gerçi İstanbul’da, Maltepe’de değildim, olanları bilgisayardan, çekimlerden izledim (aynı anda canlı yayın yapan “youtube” kanalından), çekenin gözüyle, bize gösterilen gözle gördüm oraları, yine de oradaymışım gibi etkilendim. Olay baştan sona garipti, alışılmadık bir durumdu.

Bizim anlı şanlı ünlü Atatürkçülerimiz, siyasetçilerimiz, aydınlarımız, aydın geçinenlerimiz bir günden bir güne bu salgın bilmecesine, Yeni Dünya Düzenini kuracak olan büyük küresel oyuna ses çıkarmadılar. Ne denildiyse, ne ...
Read more : SON DARBE (MİTİNG) | Görüntüleme : 503 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Feza TİRYAKİ

Laiklik, Kardeşliğin ve Ülke Bütünlüğünün Temelidir… ALİ ERALP

Laiklik, Kardeşliğin ve Ülke Bütünlüğünün Temelidir…

Ülkemiz, karşıt kamplara bölündü… Savaş meydanına döndü ortalık.

Herkes birbirine düşman…

Alevi Sünni’ye, Sünni Alevi’ye, Kürt Türk’e, Türk Kürt’e… Yurdumuzda ayrılıklar, kutuplaşmalar, gruplaşmalar yaşanıyor. Okul, üniversite açılışlarında dualar okunuyor…

Herkes birbirinden çekiniyor. Herkes birbirine kuşkuyla, korkuyla bakıyor.

Kimse kimseye güvenmiyor. Güvenemiyor.

Bu çekişmeler, geçmiş yıllarda da az çok vardı. Ama AKP döneminde doruğa çıktı.

Çünkü sevgiden, dostluktan, kardeşlikten uzak duygular, düşünceler bizzat devlet adamları tarafından topluma ...
Read more : Laiklik, Kardeşliğin ve Ülke Bütünlüğünün Temelidir… ALİ ERALP | Görüntüleme : 887 | Yanıtlar : 5 | Dizin : Ali ERALP

SON DÖNEMEÇ(Mİ?) KORKUYORUM!! KORKMALISINIZ!!

Otuz yıl önce Afganistan’dan ülkemize gelen bir doktor; “Siz de Afganistan olma yolunda hızla ilerliyorsunuz. 30 yıla varmaz..” diye uyardığında, yorumu çok uçuk gelmişti. Onbeş yıl önce İran Devriminden kaçıp ülkemize gelen İranlı; “Hızla İran olma yolunda ilerliyorsunuz. Biz İran’dan kaçıp Türkiye’ye geldik ama şimdi gitmek için yeni bir ülke arıyoruz” diye uyarmıştı. O gün aslında tehlikeyi biz de görüyorduk. Son olarak da Irak’tan kaçarak ülkemizde bir süre kaldıktan sonra başka bir ülkeye yerleşen bir ...
Read more : SON DÖNEMEÇ(Mİ?) KORKUYORUM!! KORKMALISINIZ!! | Görüntüleme : 520 | Yanıtlar : 1 | Dizin : Zahide UÇAR

AFGAN ‘HALK’I

AFGAN ‘HALK’I
Daha önceki yazılarımızda ‘Afgan Milleti’ demenin doğru olmadığını belirtmiştik.
Denilebilirse eğer, ‘Afgan Halkı’ denilmelidir demiştik.
Şu koşulla ki, Afganistan denilen ‘coğrafya’da yaşayan insanlar ‘aile’, ‘klan’ ve ‘kabile’ler arası ilişkileri ‘aşmış’ olalar.
Yani belirli bir coğrafyada yaşayan insanların ortak bir ‘dil’e sahip olmaları, herhangi bir ‘din’e inanmış olmaları ve uzunca bir süre aynı yörelerde yaşıyor olmalarının, onların bir ‘halk’ oluşturmaları için gerekli ve yeterli olduğunu varsayalım.
Bu insanların genel olarak ortak bir ‘yönetici güç’e ...
Read more : AFGAN ‘HALK’I | Görüntüleme : 282 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

Ülkemizin Bugünkü Duruma Gelmesinde Muhalefetin de Payı Vardır… ALİ ERALP

Ülkemizin Bugünkü Duruma Gelmesinde Muhalefetin de Payı Vardır…

Evet, bir kez daha yineliyorum:

Ülkemizin bugünkü duruma gelmesinde muhalefetin de payı vardır. Taa başından beri, olaylar karşısında muhalif partilerin eylemsiz, tepkisiz kalması AKP’yi cesaretlendirdi…

Hem de bu sessizlik, bu eylemsizlik, AKP’nin iktidar olmasının hemen ardından başladı. Şimdi soracaksınız, “Peki, Ali Eralp kanıtların var mı?” Evet var.

En baştan başlayalım:

Henüz Recep Tayyip Erdoğan siyasal yasaklı iken, Meclise bile giremezken, tüm itirazlara rağmen, Deniz Baykal ...
Read more : Ülkemizin Bugünkü Duruma Gelmesinde Muhalefetin de Payı Vardır… ALİ ERALP | Görüntüleme : 849 | Yanıtlar : 1 | Dizin : Ali ERALP

Vergi, harç ve cezalara büyük zam yolda

Bingöl, vergi, harç ve cezalara uygulanacak zam oranının belirlenmesinde kullanılan ve geçen sene yüzde 9,11 olan yeniden değerleme oranının 2021 için yaklaşık yüzde 35 olacağını ifade etti.

2021 yılı Ağustos ayı enflasyon rakamları, kasım ayında açıklanacak 2021 yılı yeniden değerleme oranının son yılların en yüksek oranı olacağını gösteriyor.

EN İYİMSER YÜZDE 35 OLACAK
Yeniden değerleme oranı belirlenirken dikkate alınan ‘üretici fiyat endeksi (ÜFE) on iki aylık ortalamalara göre değişim oranı’ ağustosta yüzde 28,47’ye yükseldi.

Sözcü’ye ...
Read more : Vergi, harç ve cezalara büyük zam yolda | Görüntüleme : 227 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Genel - Güncel Konular

SINIR ‘NAMUS’ MUDUR ?

SINIR ‘NAMUS’ MUDUR ?
Geçenlerde muhalefet ‘Sınır namustur’ diye bir slogan atmıştı.
Sanıyorum çoğu ‘sözde aydın’ımız da destek çıkmıştı.
Bu tür sözde aydınların her üç sözcüğünden birinin ‘loji’ ile bitmesine karşın, epistemoloji’den haberleri olmadığını rahatlıkla ileri sürebilirim.
Bu konuda en uygun deyim ‘söz namustur’ deyimidir.
Şu anlamda ki, onurlu (burada namuslu) insanların sözlerine güvenilebilir.
Sözünde durmayanlar ise ‘onursuz’, ‘güvenilmez’, ‘sahtekâr’ insanlardır, yani ‘namussuz’...
Sözkonsu olan, bir ülkenin ‘sınır’ları ise, tarihin her döneminde bu sınırlar ‘değişmiş’ ...
Read more : SINIR ‘NAMUS’ MUDUR ? | Görüntüleme : 216 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 145128 ileti • Toplam 43935 başlık • Toplam 24681 üye

x