Hangi Medeniyet İttifakı, Hangi Kardeşlik / Hon. Prof. Dr. Nurullah AYDIN

Hangi Medeniyet İttifakı, Hangi Kardeşlik / Hon. Prof. Dr. Nurullah AYDIN

İletigönderen Oğuz Kağan » Cum May 04, 2012 13:51

Hangi Medeniyet İttifakı, Hangi Kardeşlik

Milletimiz diyorlar, milliyetlerini gizliyorlar, milleti bölüyorlar.. Medeniyetimiz diyorlar, ifade edemiyorlar. Halkların kardeşliği, medeniyetler İttifakı, çatışma kültürüne dur denmeli, bu yanlışlığın önüne geçme proje olduğunu belirtiyorlar. İç savaşa destek oluyorlar.

2006 yılında yayımlanan Medeniyetler İttifakı üst düzey grup raporunda üzerinde durulan en önemli konuların Obama'nın TBMM'deki konuşmasında yer alması ve bunların ifade ve anlam bakımından birbirlerine yakın olması çok dikkat çekiciydi.

6-7 Nisan 2009 tarihinde İstanbul'da Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu gerçekleştirilmişti.

Türkiye ve İspanya'nın eş başkanlığında yürütülen Medeniyetler İttifakı projesi, medeniyetler çatışması kavramının nereden doğduğunu iyi değerlendirmek gerekir.

11 Eylül saldırıları medeniyetler çatışmasının bir sonucu gibi algılandı. Ancak medeniyetler çatışması tezi saldırılardan en az 4-5 yıl önce ortaya çıktı. Saldırıların ardından pek çok olay bu tezle açıklanmaya başlandı, bu ise yanlış, yıkıcı ve dağıtıcı bir gidiş oldu.

Bu yanlışlık aslında gösterilmesi gereken bir yanlışlıktır. Ortaya çıkış nedenleri farklı konulara göre yorumlanmaktadır.

Genel olarak söylenen şu; Bu bir medeniyet savaşı, kültürler arası savaş değil.

Oysa; menfaatlere, güç kullanımına, enerji kaynaklarıyla, arkasında askeri hakimiyet olan bir savaş yapılmaktadır. Bu bugünün savaşı değil yüzyıllardır süren bir savaş.

Dünyaya dair büyük resim açıklanırken inanç, medeniyet ve kültür kavramlarının kullanılmasıyla duygusallık işin içine karıştırılıyor. Bu da sokağı daha çabuk galeyana getiriyor ve karşı argümanları doğuruyor. Çatışma kültürü de böylece güç kazanmış oluyor. Medeniyetler İttifakı evvela buna 'dur' deme, bu yanlışlığın önüne geçme projesidir, deniliyor.

Ama gerçekten öyle mi? Irak işgalini başlatan ABD başkanı, bu bir haçlı savaşıdır derken, atılan füzelere dini simgeler konulurken, Camiler yakılıp yıkılırken, çizmelerle kirletilirken, medeniyetler ittifakı deyimi nasıl zemin bulabilir ki?

Proje kapsamında İspanya Hıristiyan, Türkiye de İslam medeniyetini temsil ediyor. Oysa bir medeniyet temsilciliği söz konusu olabilir mi? Bir lider Hıristiyan dünyayı, bir lider de İslam dünyasını temsil etmiyor. Böyle bir temsil söz konusu değil. Zaten öyle bir temsil yetkisi kimseye verilmiş de değildir.

Ancak dünya kamuoyuna bu düşünce ısrarla yansıtılmaya çalışılmaktadır.

Hıristiyan batı; Müslümanlarla, İslam’la bir savaş oluyormuş izlenimini vermemesine rağmen, ABD-İngiltere tarafından işgal edilen ülkeler, İslam ülkeleri. Batı uygarlığı için tehdit görülen ülkeler İslam ülkeleri, işgal edilen askeri operasyonlar yapılan, iç kargaşalık çıkarılan ülkeler İslam ülkeleri. Gerçekte medeniyetler de kültürler de çatışmaktadır. Bu izlenim dünya kamuoyuna yerleşmiştir.

Obama; Bush'tan farklı olarak ''ABD hiçbir zaman İslam ile savaşta değildir, olmamıştır, olmayacaktır'' sözleri yaşanan son Yemen müdahalesi ve Afganistan'a daha fazla asker göndermesiyle anlamını yitirmiştir.

Batıda İslam dendiğinde akla hep terör gelmektedir. Batı için İslam endişesi, batı ülkelerinde yayılmaktadır. Karikatürler yayınlanmakta, İslami simgelere yasaklar konulmaktadır.

Avrupa'da ve İslam dünyasında ittifaktan memnun olan ve olmayan taraflar var. Oysa BM başta olmak üzere uluslararası kuruluşlarda konunun kapsamlı ele alınması ve batının kendisinin oluşturduğu bu imajı değiştirmesi gerekir.

Ancak böyle bir durumda şimdilik görünmemektedir. İran'a askeri müdahalenin konuşulduğu, Suriye, Yemen ve Somali'nin hedef görüldüğü ortada iken inandırıcı olamıyorlar.

Kaldı ki; ABD'nin son açıkladığı ülkeler zinciri tamamen İslam ülkeleridir. ABD için tehdit İslam ülkeleridir.

O zaman Medeniyetler ittifakından nasıl bahsedilebilir? Batıya tamamen teslim olmuş bir Türkiye'nin rolü belli. Batının İslam dünyası stratejisinde yürürlükte iken bu sorgulanmalıdır.

Türkiye İslam medeniyetinde mi batı medeniyetinde mi yoksa başka bir medeniyet mi? Ne dersiniz?

Günün Sözü: Ortak akılla, insan gerçeğine varma, aydınların çabası ile mümkün olabilir.

Hon. Prof. Dr. Nurullah AYDIN, 4 Mayıs 2012
na741954@gmail.com
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 11995
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Şu dizine dön: Nurullah AYDIN

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x