ABD-İngiltere tehdidine karşı NATO'da kalmak! / Arslan BULUT

ABD-İngiltere tehdidine karşı NATO'da kalmak! / Arslan BULUT

İletigönderen Oğuz Kağan » Cmt Haz 10, 2017 14:54

ABD-İngiltere tehdidine karşı NATO'da kalmak!

Dünya, Katar krizi ile meşgulken, Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü devlet başkanları zirvesinde Pakistan ve Hindistan'ın örgüte tam üyeliği onaylandı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Şanghay İşbirliği Örgütü'nün genişlemesiyle sorumlulukları altında bulunan bölge nüfusunun 3 milyara ulaştığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin ise ŞİÖ'yü genişletme kararının 2015'te Rusya'da yapılan Ufa zirvesinde alındığını hatırlatarak, "İki yıl içinde Hindistan ile Pakistan tüm gerekli şartları ve prosedürleri yerine getirdi. Şimdi bizim hedefimiz yeni ortaklarımızın, ŞİÖ kapsamında devam eden çok planlı çalışmalara katılımına destek sağlamak." ifadesini kullandı.

ŞİÖ'nün 8 üyesinin yanı sıra 4 gözlemcisi ve 6 diyalog ortağı bulunuyor.

Gözlemci ülkeler, Afganistan, Belarus, İran ve Moğolistan'dan oluşuyor.

Örgütün diyalog ortakları ise Türkiye, Azerbaycan, Kamboçya, Nepal, Sri Lanka ve Ermenistan.

* * *

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, ülkesinin Şanghay İşbirliği Örgütü'ne tam üye olmasını "tarihi bir gün" olarak nitelendirdi ve Hindistan'ı da üyeliğe kabul edilmesi dolayısıyla kutladı.

Şerif, "Liderler olarak, gelecek nesillere çatışma ve düşmanlığın zehirli sonuçlarını değil, barış ve dostluğu miras bırakmalıyız" dedi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in, "ŞİO üyeleri arasında 5 yıl boyunca iyi komşuluk ilişkileri kurmak" önerisini memnuniyetle karşıladığını vurgulayan Şerif, "ŞİO bize güven inşa etme ve ortak refahın gözetildiği ekonomik kalkınma için güçlü bir zemin sunuyor. Dahası terörizmle mücadele, silahlanmanın azaltılması, yoksulluğun önüne geçilmesi, salgın hastalıklarla mücadele ve iklim değişikliğinin önlenmesi için de bize yardım ediyor" diye konuştu.

Şerif ayrıca Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru çerçevesinde Pakistan'da hayata geçirilen projelerin ŞİO'ya da katkı sunacağını söyledi.

* * *

Şimdi biz kendimize soralım? NATO, bize güven inşa ediyor mu? Ortak refahın gözetildiği ekonomik kalkınma için güçlü bir zemin sunuyor mu?

NATO bize terörizmle mücadelede, yoksulluğun önlenmesinde, iklim değişikliği gibi konularda yardım ediyor mu?

Yoksa NATO, Türkiye'nin ekonomik refahına engel mi teşkil ediyor? Yoksa NATO ülkeleri, PKK, PYD hatta El Kaide-IŞİD gibi terör örgütlerini destekleyerek Türkiye açısından bir tehdit haline mi geldi?

NATO, Kuzey Atlantik Antlaşması demektir. Kuzey Atlantik dedikleri yer ise ABD ve İngiltere arasındaki denizdir.

NATO'nun bütün planlamaları, ABD ve İngiltere'nin güvenliği içindir. Oysa NATO'nun 5. maddesi, bir müttefik ülkenin saldırıya uğraması halinde "kolektif savunma"yı ve dayanışmayı öngörüyor. Antlaşmanın 4. maddesine göre bir müttefik, "saldırı ihtimalini hissetmesi halinde" konuyu NATO Konseyi'ne getirebiliyor ve savunma planlamalarının hazırlanması talebinde bulunabiliyor.

Türkiye yıllardan beri terör saldırısı altındadır ama konuyu NATO'nun gündemine getirmiyor! Neden? Çünkü Türkiye, saldırının asıl kaynağının NATO ülkelerinin istihbarat servisleri olduğunu biliyor? NATO, artık dünyanın en büyük terör örgütü kabul ediliyor!

* * *

NATO'nun tek avantajı, diğer üyelerin Türkiye'ye düşmanlıklarını gizlemek zorunda kalmasıydı. Artık, Türkiye'yi kuşatma harekâtı için PKK/PYD'ye aleni destek de veriyorlar!

Almanya'da ise "Türkiye'yi NATO'dan çıkaralım mı?" tartışması yapılıyor.

Aynı tartışma, 2003 yılında ABD'de yapılmıştı. Beyaz Saray sözcüsü Fleischer, ''Türkiye'nin, sözünü tutması ve Kuzey Irak sınırını geçmemesi gerçeğinden memnunuz. Türkiye, bir NATO müttefiki olarak kalıyor'' demişti. Bu sözlerden, Türkiye'nin NATO'dan çıkması ya da çıkarılmasının söz konusu edildiği anlaşılmıştı

Türkiye, ABD ve İngiltere'nin şerrinden korunmak için NATO'da kalmayı daha ne kadar sürdürebilir?

Arslan BULUT, 10 Haziran 2017
arslanbulut@yenicaggazetesi.com.tr
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12355
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Şu dizine dön: Arslan BULUT

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x