Attila İlhan'la Zaman İçinde Yolculuk, 17/04/2004

Attilâ İLHAN ile Zaman İçinde Yolculuk

Attila İlhan'la Zaman İçinde Yolculuk, 17/04/2004

İletigönderen brd » Prş Oca 03, 2008 17:42

Attila İlhan'la Zaman İçinde Yolculuk, TRT2, 17 Nisan 2004

25:01 dakika, 18,1 MB

Attila İlhan: ...beni niye çağırmış. Ertesi gün bir ara uğradım. Beni çağırmasının sebebi, şimdi çok şaşacaksınız, Kıbrıs meselesi, çünkü ben oradayken Kıbrıs meselesinde yine bir gerginlik hasıl olmuştu, o gerginliğin sonunda pek fazla bir şey yapamamıştık biz. Fakat sadece Türk uçakları Kıbrıs'ın üzerinde uçuşlar yapmışlardı, bu uçuşlar da Avrupa'ya çok büyük yansıdı; Türkler işgal edecekler, bombalayacaklar vs. diye bir takım şeyler yakıştırıyorlardı. Miss Higgens'da bunu merak etmiş benimle görüşmek istemişti. Zaten orada Türkiye'yi o kadar dinliyorlardıki o yıllarda ünlü L'Express dergisinin muhabirlerinden olan arkadaşım Aliyan, beni arayıp Kıbrıs hakkında benden bilgi toplamıştı, sonra o haber dergide çıktı, çıkan haberi de bizim buradaki gazeteler adapte ettiler, gelenlerde gördüm ben. Yani Fransız bunları söylüyormuş gibi oldu halbuki sonuçta ben söylemiştim Fransız'a. Miss. Higgens'la konuşmamız sırasında ne oluyor orada diye sordu bana, ben de dilimin döndüğü kadar anlattım bir şeyler oluyor işte falan diye, benim söylediğim önemli değil onun bana söylediği önemli. Ne dedi biliyormusunuz? İngiliz emperyalizmi, dedi, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra çok zor bir duruma düşmüştü, bu zor durumda sömürgelerinden bazılarından çekilmek gerekmişti. Fakat İngiliz emperyalizmi öyle hınzır bir emperyalizmdir ki, kendi ülkesinin emperyalizminden bahsediyor, bir yerden çekilirken öyle yapar ki, orada kalanların arasında sürekli bir uyuşmazlık mevzusu kalır. Bunun en güzel örneği, örneği de verdi, Hindistan'dan çekilirken Keşmir meselesini Pakistan'la Hisdistan arasında bir uyuşmazlık konusu olarak bırakması, bu uyuşmazlık konusu iki tarafın bir biriyle geçinememesine yol açar, bundan doğacak ihtilafları halletmek için de İngiltere'nin her zaman orada devreye girmesine imkan hazırlamış olur. Görüyorum ki Kıbrıs'ta da aynı şeyi yapmıştır. Kıbrıs'tan çekilirken doğrudan doğruya adayı asıl o zaman eskiden satın aldığı Türkler'e bırakması söz konusu olması gerekirdi, çünkü ada Türkler'indi fakat adada Rumlar da yaşıyor diye bu defa Türkler'le Yunanistan'ı, yani Türkiye ile Yunanistan'ı bu işin içinde bir uyuşmazlık konusunda ortak hale getirmişti. Şimdi Türkler'de Yunanlılar'da bu yüzden ikide birde karşı karşıya gelecekler ve bu yüzden İngiltere her zaman Doğu Akdeniz'de müdahele eden güçlü devlet kozunu koruyacaktı...

[BBvideo 600,480]http://en.sevenload.com/pl/oU4CkmK/500x366/swf[/BBvideo]

>> İndir <<
Kullanıcı küçük betizi
brd
Üye
Üye

İletiler: 179

İletigönderen orhunefe » Cmt Oca 05, 2008 14:47

Sağol kardeş eline sağlık.
Kullanıcı küçük betizi
orhunefe
Üye
Üye

İletiler: 452

İletigönderen Türk-Kan » Cmt Oca 05, 2008 19:21

brd, cok tesekkürler paylasimin icin :)
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen kaye » Pzr Oca 13, 2008 18:50

Teşekkürler...
Kullanıcı küçük betizi
kaye
Üye
Üye

İletiler: 1036

İletigönderen arsipel » Pzr May 25, 2008 10:36

teşekkür ederim...
Kullanıcı küçük betizi
arsipel
Üye
Üye

İletiler: 116

İletigönderen MansurSah » Sal Eki 21, 2008 9:28

Tek parça görüntü:

Fatih "Mansur Şah" Özaydın

Hem Cemaat hem Cumhuriyet olunmaz,
Ters mıknatıslanma yapar!!!
Kullanıcı küçük betizi
MansurSah
Bilim Adamı
Bilim Adamı

İletiler: 611

İletigönderen Oğuz Kağan » Cum Mar 13, 2009 23:02

İzlence için teşekkürler.
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."

http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İletiler: 12355

Şu dizine dön: Attilâ İLHAN ile Zaman İçinde Yolculuk

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x