Ben Osmanlıyım !

Devlet-i Aliyye-i Osmaniye

Re: Ben Osmanlıyım !

İletigönderen kkulaoglu » Cum Şub 05, 2010 16:46

Burda bir kısmınız Osmanlıyım diyor.
Diğer bir kısmınız yok ben Osmanlı değilim Türküm.
Diğer bir kısmınız Sanki Osmanlı olmak utanılacak bir şey miş gibi davranıyor.
Birde osmanlıyım deyince Atatürk'ü çöpe attığını sanan bir ekip var.

Ama tokat cevabı veren vermiş.

Biz Osmanlının devamıyız
Mustafa Kemal Atatürk.

Evet ben Osmanlının devamıyım. Ama hatalarından ve doğrularından ders alarak soyumdan utanmayarak. Bundan sonra ne olursanız olun. Ama burda izinden gittiğinizi söylediğiniz kimse bunu demiş.
Kullanıcı küçük betizi
kkulaoglu
Üye
Üye

İletiler: 31

İletigönderen Deli Haydar » Cum Şub 05, 2010 17:15

Herkes kendini istediği biçimde tanımlama hakkına elbette sahiptir. Yalnız işin içine Gazi Kemal Atatürk adı karıştırılınca iş bir hayli değişir. Kişinin herhangi bir konudaki düşüncelerini Gazi üzerinden temellendirmeden önce en azından bir kez sağlama yapma zorunluluğunda olduğunu düşünüyorum.

Hiçbirimiz başka bir galaksiden Türkiye Cumhuriyeti'ne ışınlanmadık. Gazi Kemal Atatürk bir Osmanlı subayı idi, tıpkı birçoklarımızın dedeleri gibi. Ancak unutmamamız gerekir ki aynı subay, kendi ölüm fermanını imzalayan geçmiş yüzyılların gevşetici düşüncesindeki imparatorluğu tarihe gömmüş ve kurduğu yeni devletle, egemenliği yüksekliğinin sınırını çizemediği ulusuna vermiştir. Ancak ne acıdır ki egemenliğin bir aileden alınıp, kendisine verilmesini bir türlü içine sindiremeyen birçok devlet adamı ve siyasetçi çok uzun zamandır Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yönetiminde söz sahibidir. Burada temiz duygularla Osmanlı'ya özlemlerini dile getiren yorumcuları tenzih ederim ama saltanat sevdasının körüklendiği kaynak, bugün neoOsmanlıcılık akımı ile yerini belli etmiştir. Sömürgeci güçlerin tek el üzerinden en kolay hareket olanağı bulacağı padişahım çok yaşacılığa yeniden mahkum edilmek istenen insanımızın, adım adım laik, sosyal ve hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin eşit ve sorgulayıcı yurttaşı olma bilincinden koparılması bu açıdan bakıldığında boşuna değildir.

Konuyla ilgili düşüncelerin daha sağlıklı oluşabilmesi için, Gazi'nin Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili açıklamalarının yararlı olacağını düşünüyorum:

Egemenlik ve saltanat hiç kimse tarafından hiç kimseye, ilim icabıdır diye; görüşme ile, münakaşa ile verilmez. Egemenlik, saltanat kuvvetle, kudretle ve zorla alınır. Osmanoğulları, zorla Türk milleti`nin egemenlik ve saltanatına el koymuşlardı; bu musallat olmalarını altı asırdan beri devam ettirmişlerdi. Şimdi de, Türk Milleti bu mütecavizlerin (saldırganların) hadlerini ihtar ederek, egemenlik ve saltanatını, isyan ederek kendi eline açıkça almış bulunuyor. Bu bir olupbittidir. Söz konusu olan; "millete saltanatını, egemenliğini bırakacak mıyız, bırakmıyacak mıyız" meselesi değildir. Mesele zaten olupbitti haline gelmiş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, mutlaka olacaktır. Burada toplananlar, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce uygun olur. Aksi takdirde, yine gerçek gerektiği şekilde ifade olunacaktır. Fakat ihtimal bazı kafalar kesilecektir.

1922
Nutuk II, s. 691

Tarihte şanlar, şöhretler kazanmış pek çok insanlar millî noktadan fazilete sahip değildir. Meselâ hakikaten askerî kudret sahibi olan, Moskova'ya kadar giden, yangınlar harabeler üstünden Fransız ordusunu sürükleyip eriten Napolyon'u düşünürüz. Onun hareketleri Fransız milletinin hakiki ve millî menfaatlerine değil, kendi cihangirane emellerini tatmin içindi. Bunu tatmin için Fransa'nın milyonlarca seçkin evlâdını eritti ve nihayet hepinizin bildiğiniz âkıbete uğradı. Bizim Osmanlı tarihindeki en büyük ve şanlı görülen hareketleri de aynı noktadan tetkik, aynı mahiyette mukayese etmek mümkündür.

1923
Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri II, s. 161-162
En son Deli Haydar tarafından Cum Şub 05, 2010 18:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kez düzenlendi.
Feragat-ı nefs.
İstihkar-ı hayat.
Kullanıcı küçük betizi
Deli Haydar
Meydan Delisi
Meydan Delisi

İletiler: 714

İletigönderen kkulaoglu » Cum Şub 05, 2010 17:53

Buda doğrudur. Zaten Bugun burdaysak. Artık yeni bir devletin arkasında olduğumuzdandır. Yukardaki sözümüzde bunu söyler. Dikkatli okursanız.
Atatürkün bu konusmayı nerde yaptıgını ve kimlere yaptıgınıda unutmamak gereklidir. O vakit siz benim sözüme bunu yazarsanız. Bu iki sözüde aynı kişi söyledigine göre hangisi doğrudur. karmaşası ortaya çıkar ki günümüzde bu sürekli yapılmaktadır.
Demek ki geçmişten ders alarak önümüze bakmalıyız. geçmişi kötüleyerek değil. çünkü bizi bugun var eden o geçmiştir.
Bugun diyelim ki Hükümet kötü,Türkiye devleti kötü diyebilir miyiz?
Bu toprakları kurtaranlar yine Osmanlı subayları ve halkıdır. Doğruyu görmek veya bugünün iyi olduğunu söylemek için eskiyi kötülemek sadece basitlik ve kolaycılıktır. Bugünden Cumhuriyetin ilanına kadar olan döneme bakılacak olursa. köklü bir çok kurumun,üniversitenin Osmanlıdan kalma olduğunu M.Kemal den sonra ciddi anlamda bir taş konmadıgını görürsünüz. Onun için gerçeği görerek konuşun.
M.Kemal o sözleri söylerken hayal ettiği devlet sizce buydu diyebilir misiniz?
Daha kötüsü artık hayal edebiliyor musunuz?

Üstadım ek olarak yazdıklarının bir çoğuna katılıyorum.Explorerda üste yazdıkların cıkmamış tekrar refresh edince geldiler.Şuda gerçektir ki Osmanlı zaten devrini tamamlamıştır.

Kısaca benim dediğim. Biz değerlerimize sahip çıkmazsak birileri çıkar. Sonra insanların zayıf noktalarını kullanırlar Bu din olur, Bu Osmanlı olur. Bu vatan sevginiz olur.

Bu olmaması için gerçekten sahip çıkmalıyız.
Kullanıcı küçük betizi
kkulaoglu
Üye
Üye

İletigönderen 987654311 » Cum Şub 05, 2010 19:00

Osmanlı sadece tarihsel geçmişimizdir. Elbette atalarımızla gurur duyarız. Ama hala inatla bu ülkeyi osmanlı ya döndürme zihniyetine karşıyım. Bunu sadece laiklik vurgusu olarak söylemiyorum. Geçmişin farklı bir inşası diyebilirsiniz ama Cumhuriyet in kurucu dinamiklerini yok sayarsınız farkında olmadan.
Kullanıcı küçük betizi
987654311
Üye
Üye

İletiler: 30

İletigönderen Deli Haydar » Cum Şub 05, 2010 19:20

Sayın kkulaoglu, bugün burada oluşumuzun nedeni elbette ki ortaktır. Ancak benim bugün burada oluşumuzun temel nedenlerin biri olarak gördüğüm, Gazi'nin kaynak belirterek verdiğim düşüncelerinin ışığından sapmış olmamızdır. Bu açıdan, yazınızdan aklıma takılan noktaları belirtmek isterim:

kkulaoglu yazdı:Atatürkün bu konusmayı nerde yaptıgını ve kimlere yaptıgınıda unutmamak gereklidir. O vakit siz benim sözüme bunu yazarsanız. Bu iki sözüde aynı kişi söyledigine göre hangisi doğrudur. karmaşası ortaya çıkar ki günümüzde bu sürekli yapılmaktadır.

Ben Atatürk'ün sözlerini kaynak gösterek yazdım. Aynı yöntemi Atatürk'ün söylediğini savladığınız, "Biz Osmanlının devamıyız" sözü için sizin de kullanmanızı bekliyorum. Kaynak gösteremezseniz dahi, Gazi Kemal Atatürk'ün böyle bir söz söylemiş olamayacağını mantık yoluyla çürütebiliriz. Gazi'nin işaret ettiği atalarımızı tanıdıkça, kendini Türk olarak görmeyen Osmanlı İmparatorluğu'nun, Türk'ün tarihinde üstlendiği görevi daha iyi anlayabiliriz.

kkulaoglu yazdı:Bu toprakları kurtaranlar yine Osmanlı subayları ve halkıdır. Doğruyu görmek veya bugünün iyi olduğunu söylemek için eskiyi kötülemek sadece basitlik ve kolaycılıktır.

Bu toprakları kurtaranlar, idam fermanlarını imzalayan Osmanlı'nın verdiği rütbeleri söküp atan Kuva-i Milliyeciler ve Türk Ulusu'dur. Osmanlı halkı diye bir halk ne yazık ki yoktur. Türk Ulusu'nun devşirme Osmanlı yönetimine karşı olan bakış açısını, bugün konuştuğumuz dili borçlu olduğumuz Anadolu insanının sazında, sözünde bulabilirsiniz. Ayrıca eskiyi kötülemek gibi bir düşünce içinde olmadığımız eminim ki açıktır. Gazi'nin sözünü biraz duruma uyarlayarak size konuyla ilgili şöyle bir önermede bulunabilirim: Osmanlı'yı övme sözlerini bırakınız; Türkiye Cumhuriyeti için neler yapacağız, onları söyleyin.

kkulaoglu yazdı:M.Kemal o sözleri söylerken hayal ettiği devlet sizce buydu diyebilir misiniz?
Daha kötüsü artık hayal edebiliyor musunuz?

Gazi'nin o sözleri söylediğinde hayal ettiği devlet elbette bugünkü devlet değildi. O yüzden bugün elimizde Gençliğe Seslenişi'ni tutuyoruz. Ancak şu noktayı kaçırmamız gerekir, kendisi gençlik için "Ben, onların rüyasını simgeliyorum. Benim girişimlerim, onların özlemini çektikleri şeyleri doyurmak içindir" demiş ve ardından "Cumhuriyet'i biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak olan sizsiniz" diyerek gençlere izlemeleri gereken yolu işaret etmiştir. Gazi benim rüyamı gerçekleştirmiştir, benim görevim de onun gerçekleştirdiği rüyamı tamamlamaktır ve bunun tamamlanmayacağına dair en ufak bir kuşkum yoktur.

kkulaoglu yazdı:Kısaca benim dediğim. Biz değerlerimize sahip çıkmazsak birileri çıkar. Sonra insanların zayıf noktalarını kullanırlar Bu din olur, Bu Osmanlı olur. Bu vatan sevginiz olur.

Bu olmaması için gerçekten sahip çıkmalıyız.

Biz eğer yalnızca gerçeğin talibi olursak, merak etmeyin kullanılacak zayıf bir noktamız da kalmaz. Ulusça bizleri gerçeğe götürecek yol ise, değerlerimizden ne anladığımız konusundaki düşünce birliğimizden geçmektedir...
Feragat-ı nefs.
İstihkar-ı hayat.
Kullanıcı küçük betizi
Deli Haydar
Meydan Delisi
Meydan Delisi

İletigönderen kkulaoglu » Sal Şub 09, 2010 10:19

Üstadım iş yogumlugumdan dolayı yazınıza karşılık veremedim. Kusura bakmayın. Kısa bir metin yazacağım daha sonra ki yazımda fikirlerimi derinlemesine sizinle paylaşacağım.

Üstadım,

Günümüze dönüp baktıgımız da iki grup ve arada kalanlar görüyoruz. Benim arada kalanlarda maksadım bu vatanı gerçekten sevenlerdir.

Birinci grup kendini Kemalist gösterip kendini çıkarına bu milleti ve vatanı kullananlardır. Bu gruba dikkat ettiğinizde ciddi anlamda din düşmanlığını ve geçmişi lanetlemeyi vs.. yi Kemalizm gibi gösterip en önde koşmalarıdır. Bu koşma her zaman öndedir, kaçarken bile :)

Diğer oluşum Atatürk'ü hain ve Din dümanı gösterip Osmanlı ve Dini yükseltmeye çalışmalarıdır.
Her iki grubunda yapmak istediği aynıdır. Çünkü her iki grupta aynı yerden yönetilmektedir. Ve aynı yere hizmet ederler.

Tabii ki bizim gibi insanlara düşen en büyük görevde burda budur. Doğruyu ayırmak ve taşları yerli yerine koymaktır. Bunu yapabilmek içinde değerlere sahip çıkmaktır. yoksa başkası sahip çıkıyor. İşte Nevruz bayramımız bunun en güzel örneği değil mi ? Artık biz hariç herkes kutluyor. Şaka gibi ama gerçek.

Bugun burda Osmanlı olalım vs.. demek çok yanlıştır. En basitinden bile O devlet bir imparatorluktur. Bizse değiliz. Zaten Gazi artık dönüşü olmayan bir durum vasıl olduğu için o konuşmaları yaptı. Çünkü biz Kurtuluş zamanına geldiğimizde zaten ne bir Osmanlı vardı nede başka birşey. Eğer bu adımları atmasaydı. Durumumuz vahimdi. Şuanımıza bakınca bile ne kadar vahim olduğu bellidir.

Bugün burda şunu diyebiliriz. Özümüze dönelim.Eskilerin dediği gibi Türk titre ve kendine gel. Ama unutmamak gerekir ki bizim özümüz de tüm türk devletleri olduğu gibi Osmanlıda vardır.
Atatürkün bize anlatılmayan ve saklanan yönlerine ve araştırmalarına baktığımızda bunu görürüz. Her yönümüzde özümüze dönmeyi sağlamaya çalışmıştır. Din de buna dahildir.Bununla ilgili çok fazla belge ye kayıt vardır.Ne yazık ki kendinin vefatından sonra herşey durdurulmuştur. Bu kısım gerçekten acı ve üstüne yazılacak çok şey var.

Üstadım şuan için bu kadar yazıyorum.

Bu arada dip not olarak;
Osmanlı Hanedan ailesi Osmanoğulları olarak geçer. Burda sürekli yapılan bir hata var.
Bir arkadaşımızda benim Osmanlılarla kan bağım veya akrabalığım yoktur demiş.Bunu diyorsa demekki kendiside Türk değildir. Bazı kaynaklarda da Bazı padişah annelerinin Türk olmadığı geçer bu doğrudur.Fakat bunu sanki onlar Türk değildir gibi gösterme çabasında olduklarında yaparlar Ama şunu da unutmayın ki Mısırı Adanada da toprağa diksen çıkan mısırdır Orduda da diksen çıkan mısırdır. Değişen mısırın kallitesidir. Bunu da söyle anlatalım. sinsile olarak baktıgınızda En şöhretli , büyük veya değerli saydığımız ayrı yere koyduğumuz padişahların hepsinin annesi Türktür.

saygılarla,
Kullanıcı küçük betizi
kkulaoglu
Üye
Üye

İletigönderen özgürtürk » Sal Şub 09, 2010 11:15

Osmanlı!
Asil Türk'e "sefil Türkmen" yakıştırması yapan Osmanlı mı?
Müslüman Mısır'a sefer düzenleyip onbinlerce Müslümanın kanına giren ve bunun adına da "fetih" diyen Osmanlı mı?
Tekke ve medreselerde (ki o dönemde başka okul yoktu!) pozitif bilim okutulmasını yasaklayan Osmanlı mı?
Matbaayı 200 sene "zındık icadıdır" diye yasaklayan Osmanlı mı?
Mondros'u, Sevr'i imzalayan Osmanlı mı?
Atatürk ve silah arkadaşları hakkında idam fermanı çıkartıp işgal askerlerine Hilafet ordusu diyen Osmanlı mı?
Kurtuluş savaşı bitip işgal sona ererken korkak köpek gibi arka kapıdan bir İngiliz zırhlısına binip kaçan Osmanlı mı?

Asla! Ben Osmanlı olmadım ve olamam....
Kullanıcı küçük betizi
özgürtürk
Üye
Üye

İletiler: 84

İletigönderen kkulaoglu » Sal Şub 09, 2010 13:23

Ek bilgi
-------------------------
Marmara Üniversitesi 1883
ITU 1773
ITFAIYE TEŞKİLATI 1874
ZİRAAT BANKASI 1888
Bunun gibi yüzlerce köklü kuruluş var. Bu kuruluşlar M.Kemal ve arkadaşları tarafından yenilenmiş ve cumhuriyete göre düzenlenmiştir. Yukarda dediğimiz gibi vefatından sonra hiçbirşey olmamıştır.

Fetih : Bir yeri veya ülkeyi savaşarak almak, ülke açmak.

Bu arada mısırın fethiyle ilgili olarak enteresan bir bilgi vereyim size.

Seceretül... Osmaniye... adlı eserde ibn Arabi Bu olaylardan bahseder. Burda Feth kelimesi Arabiden gelen bilgi dogrultusunda aynı zamanda Fetih süresindeki anlamıylada kullanılır.

Nostradamusun çoğu bilgisinin veya neşir ettiği şeyin kendisinden daha önce ibnul Arabi tarafından verildiği söylenir yukardaki eserde sözü geçen eserdir.

yine aynı eserde Osmanlının sonuyla ilgili olarak. Bu arada Arabi yaşadığı zamanlarda daha osmanlı yok idi. Mevlananın geçlik yıllarına denk gelir.

Batı dan gelen bir adamın toprakları kurtaracagını.
Ankarayı istanbula kardes yapacagını yazar bunlar kodlanmıs beyitlerdir. şu an beyitler yanımda yok.
Kısa olarak Selanikte doğan M.Kemal vatanı beyitler de dediği gibi kurtarır. Ve Ankarayı başkent yapar.

F.SULTAN MEHMET BİZE istanbulu kazandırmıştır. Peki nasıl kazandırmıştır biliyormusunuz.
Zamanının üniversitelerinde diz çürüterek Hesaplar yaparak Topçu Urbanın döktügü bütün toplar kendi tasarımıdır. Havan topunu ilk versiyonunu icat etmiştir. Üniversitede okuyarak kürsü sahibi olmustur. Mühendis olanlar bilir. Mühendisler tasarlar.Nasıl yapılacagını belirler. Ama işi teknisyenler yapar. Urbanla Fatihin ilişkiside budur.
Ve yukarıda belirttiğimiz Annesi Türk olan Padişahlardandır.

Lütfen 600 senelik bir devleti 5 olayla yargılamayın. Mutlaka hatalar vardır. Herkes hata yapar. M.Kemal dahil.Ama bazı şeyler eleştiri ve saygı çerçevisinde yapılır. eleştiri diye kimsenin değerlerine saldırılamaz. Bana sorsanız.Osmanlının Çöküşü Kanuninin oğlu Mustafayı Öldürüp selimi padişah yapmasıyla başlar.

İşte O Osmanlı bitik olmasına rağmen Öyle insanlar yetiştirebilmiş ki ;
Başlarına çuval geçirenlerin elini sıkacaklarına, O hamleye kalkışanların başlarına geçirmişlerdir.
Ama işte senaryo değişmiyor.
Kullanıcı küçük betizi
kkulaoglu
Üye
Üye

İletigönderen İlteriş » Sal Şub 09, 2010 14:48

kkulaoglu yazdı:Bugünden Cumhuriyetin ilanına kadar olan döneme bakılacak olursa. köklü bir çok kurumun,üniversitenin Osmanlıdan kalma olduğunu M.Kemal den sonra ciddi anlamda bir taş konmadıgını görürsünüz. Onun için gerçeği görerek konuşun.

Eger bunu soyleyebiliyorsan, hicirsey bilmiyorsun demektir! Mustafa Kemal bir tas koymamis oyle mi?

Ankara'da Dil Tarih Cografya, Hukuk ve Fen Edebiyat fakultelerini kurarak ve buraya buyuk bir ongoru ile, Almanya'dan kacisan Profesorleri doldurarak Cumhuriyet Universitelerinin temelini kim atti Bu bilim adamlari ve yetistirdikleri ogrenciler ve asistanlar her yeni Cumhuriyet universitesinin arastirma, gelistirme temellerini attilar.

Bugun bile pek cok universitemizin en cok calisan laboratuarlari o donemde kurulmustur!

Turk Dil kurumunu, Turk Tarih Kurumu'nu kim kurdu?

Bugun, Orta Asya Turklerinin bile ozendikleri Turkceyi, kimin sayesinde konusuyorsun?

Osmanliyi sevdigin kadar Mustafa Kemal'i de sevseydin, bu lafi etmezdin. Yaziklar olsun!
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletiler: 1197

İletigönderen kkulaoglu » Sal Şub 09, 2010 15:28

Üstadım Cümleyi tekrardan okurmusun ?

M.Kemal den SONRA ciddi anlamda bir taş konmadıgını görürsünüz.

Görüşlerinize görüşüme ek olarak Kendisinin vefatından sonra Güneş dil teorisi vb bütün çalışmalar. Tozlu raflara kaldırılmış veya önemsenmemiştir. Günümüzde Kazım Mirşan Tek başına savaşıyor olsada sahipsizdir.

Burda M.Kemal Tartışılamaz.Kimseninde buna hiçbir hakkı yoktur.

Bu arada özrünüzü bekliyorum.Yoksa butun laflarınızı aynen size iade ediyorum.
Kullanıcı küçük betizi
kkulaoglu
Üye
Üye

İletigönderen İlteriş » Sal Şub 09, 2010 16:21

kkulaoglu yazdı:Üstadım Cümleyi tekrardan okurmusun ?

M.Kemal den SONRA ciddi anlamda bir taş konmadıgını görürsünüz.

Görüşlerinize görüşüme ek olarak Kendisinin vefatından sonra Güneş dil teorisi vb bütün çalışmalar. Tozlu raflara kaldırılmış veya önemsenmemiştir. Günümüzde Kazım Mirşan Tek başına savaşıyor olsada sahipsizdir.

Burda M.Kemal Tartışılamaz.Kimseninde buna hiçbir hakkı yoktur.

Yazinizi, "Mustafa Kemal'in yonetimi basladiktan sonra hicbir tas konmamistir, Cumhuriyet doneminde hicbir tas konmamistir" seklinde anlamisim. Eger bunu kastetmediyseniz ozur dilerim. Ancak, meraminizi bu sekilde anlasilmayacak aciklikta ifade etmemis oldugunuzu da belirtmek isterim.
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletigönderen kkulaoglu » Sal Şub 09, 2010 16:39

Evet üstdad cümle biraz devrik olmuş.
Kullanıcı küçük betizi
kkulaoglu
Üye
Üye

İletigönderen Deli Haydar » Sal Şub 09, 2010 18:46

kkulaoglu yazdı: Özümüze dönelim.Eskilerin dediği gibi Türk titre ve kendine gel. Ama unutmamak gerekir ki bizim özümüz de tüm türk devletleri olduğu gibi Osmanlıda vardır.

Sayın Kkulaoglu, ben açıkçası özümü ve sözümü Osmanoğulları'nda değil, Karamanoğulları'nda daha açık bir biçimde görmekteyim. Kendini yoketmiş bir devletin adını sürekli dillendirmenin bir anlamı yoktur. Kendi subayı Ata Türk'çe tarih sahnesinden silinmiş bir devletin adının bugün kimlerce sıklıkla önümüze sunulduğu da açıktır. Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında ılımlı İslam ve yeni Osmanlıcılık düşüncelerinin nasıl üstten üstten verildiğini lütfen görünüz. Kazım Mirşan'dan dem vurup, hala daha Osmanlı diyorsunuz. Bu ne yaman çelişkidir... Büyük resme biraz daha uzaktan bakabilmek için size naçizane Bektaşi-Mason ilişkisini araştırmanızı öneririm.

Önceden de belirttiğim gibi bana göre Osmanlı İmparatorluğu Türk'ün uyku dönemidir. Osmanoğulları uzun bir süre Türk'ü uyutmuştur! Osmanlı sarayında Türk'ten başka herkesin sözü geçmiştir. Osmanlı elbette hataları ve sevaplarıyla Türk Ulusu'nun yakın tarihinin bir parçasıdır. Ancak Türk Ulusu asla Osmanlı değildir!

İnanın, birileri Osmanlı diye tutturdukça, birilerinin de Osmanlı'ya olan tavrı sertleşmektedir. Peki bu çatışmadan kim çıkar sağlamakta ya da bu çatışmadan bizim ne çıkarımız bulunmaktadır? Koca bir hiç! Bırakalım şu saltanat sevdasını da, Devletimiz'i kurtaralım artık.

kkulaoglu yazdı: Atatürkün bize anlatılmayan ve saklanan yönlerine ve araştırmalarına baktığımızda bunu görürüz. Her yönümüzde özümüze dönmeyi sağlamaya çalışmıştır. Din de buna dahildir.Bununla ilgili çok fazla belge ye kayıt vardır.Ne yazık ki kendinin vefatından sonra herşey durdurulmuştur. Bu kısım gerçekten acı ve üstüne yazılacak çok şey var.

kkulaoglu yazdı:Ama tokat cevabı veren vermiş.
Biz Osmanlının devamıyız
Mustafa Kemal Atatürk.

Atatürk'ün bize anlatılmayan ve saklanan yönleri ile araştırmalarını örnekleyip yukarıdaki "Biz Osmanlının devamıyız" sözünün kaynağını belirtir misiniz lütfen?

kkulaoglu yazdı: Bir arkadaşımızda benim Osmanlılarla kan bağım veya akrabalığım yoktur demiş.Bunu diyorsa demekki kendiside Türk değildir.

Biz bugün "Türk'ün bir ulusun değil, insanlığın adı olduğunu" söylüyor, Yafes'tir, yıldırımdır diyoruz, siz ise hala daha "Osmanlı'yım demeyen Türk değildir" diyorsunuz... İnanın bir beyliğe bu derece bağlanmak sağlıklı bir düşünce değildir. Türk'ün Ata'sı dediğimizin de Osmanoğlu ailesiyle kan bağı yoktur, Karamanoğlu soyundandır. Bilerek, düşünerek konuşalım lütfen.

özgürtürk yazdı:Asil Türk'e "sefil Türkmen" yakıştırması yapan Osmanlı mı?
Müslüman Mısır'a sefer düzenleyip onbinlerce Müslümanın kanına giren ve bunun adına da "fetih" diyen Osmanlı mı?
Tekke ve medreselerde (ki o dönemde başka okul yoktu!) pozitif bilim okutulmasını yasaklayan Osmanlı mı?
Matbaayı 200 sene "zındık icadıdır" diye yasaklayan Osmanlı mı?
Mondros'u, Sevr'i imzalayan Osmanlı mı?
Atatürk ve silah arkadaşları hakkında idam fermanı çıkartıp işgal askerlerine Hilafet ordusu diyen Osmanlı mı?
Kurtuluş savaşı bitip işgal sona ererken korkak köpek gibi arka kapıdan bir İngiliz zırhlısına binip kaçan Osmanlı mı?

Sayın Özgürtürk'ün yanıt bekleyen sorularına değindiğinizde, konunun kendiliğinden çözüleceğini sanıyorum.

kkulaoglu yazdı: Lütfen 600 senelik bir devleti 5 olayla yargılamayın. Mutlaka hatalar vardır. Herkes hata yapar. M.Kemal dahil.Ama bazı şeyler eleştiri ve saygı çerçevisinde yapılır.

Ek bilgilerinize hiç değinmeden, M.Kemal'in yaptığı birkaç hatayı bizlerle paylaşmanızı rica ediyorum.

kkulaoglu yazdı:Bugünden Cumhuriyetin ilanına kadar olan döneme bakılacak olursa. köklü bir çok kurumun,üniversitenin Osmanlıdan kalma olduğunu M.Kemal den sonra ciddi anlamda bir taş konmadıgını görürsünüz. Onun için gerçeği görerek konuşun.

Bu konuda GöktürkMehmet Bey'in özrünü paylaşmadığımı belirtmek isterim. Siz AKP iktidarı ağzıyla, bugünden Cumhuriyet'in ilanına kadar olan 87 yılı bir bütün olarak değerlendiriyorsanız, sizinle düşünce birliği yapmamız olanaksızdır. Siz, geçmiş yüzyılların gevşekliğinin ardından, yeni kurulan bir devletin her alanda oya gibi işlendiği 1923-1938 dönemini yok sayarsanız, kusura bakmayın ama ancak ben sizden bir özür beklerim. Türkiye Cumhuriyeti'nin 20 yılı, Osmanlı İmparatorluğu'nun 200 yılına bedeldir.

kkulaoglu yazdı: Burda M.Kemal Tartışılamaz.Kimseninde buna hiçbir hakkı yoktur.

Yukarıdaki paragrafta, beş paragraf tepede hataları olduğunu savladığınız M.Kemal'in kimse tarafından tartışılamayacağını söylüyorsunuz. Her hatanın tartışılabilmesi gerektiği noktasından hareketle sizden, dört paragraf yukarıda beklediğim örneklerinizle birlikte herkes gibi hataları olan M.Kemal'i tartışmaya açmanızı bekliyorum.
Feragat-ı nefs.
İstihkar-ı hayat.
Kullanıcı küçük betizi
Deli Haydar
Meydan Delisi
Meydan Delisi

İletigönderen İlteriş » Sal Şub 09, 2010 19:26

Haydar Bey yazdı:Bu konuda GöktürkMehmet Bey'in özrünü paylaşmadığımı belirtmek isterim. Siz AKP iktidarı ağzıyla, bugünden Cumhuriyet'in ilanına kadar olan 87 yılı bir bütün olarak değerlendiriyorsanız, sizinle düşünce birliği yapmamız olanaksızdır.

Ben, arkadas oyle demek istemedigini, "Ataturk donemi bittikten sonra pek birsey yapilmadi" demek istedigini belirttigi icin, "yok! siz illa ki soyle demek istediniz" diyemem. Ancak, arkadasin yazdiklarindan, sizin de benim ilk basta cikardigim sonucu cikarmis olmaniz da dikkate deger bir husus. Sanirim gercekten dusuk bir cumle kurulmus orada.

Ayrica Karamaogullari hakkindaki hissiyatinizi paylasiyorum. Ben de Anadolu'daki iktidar mucadelesinden, Turk Beylikleri arasindan Karamanogullarinin zaferle cikmis olmasini tercih ederdim. Osmanogullari'nin ise ise Turk'lugunu inkar edemeyiz. Eger belirtildigi gibi KAYI boyundan bir aile ise, onlar da da tipki Avsar boyundan olan Karamanogullari gibi Turktur, bir baska ifadeyle Oguz, Turkmen boy (oymak) larindandir.

Burada vurgulanmasi gereken mesele "YOZLASMA"dir. Yumurta'dan cikan osmanogullari ailesi, Turkluk kabugunu begenmemeye baslamistir. Bir yerden sonra Ataturk'un de belirttigi gibi, Turkler, yalnizca askerlik hizmetinde SARFEDILEBILECEK ikinci sinif insan muamelesi gormuslerdir. Sayet Osmanli Imparatorlugunun, 10 bin km uzaktaki gereksiz bazi savaslarinda olen Turk askerler, olmeselerdi... Bugun Anadolu Turklugunun nufusu 250 Milyon olabilirdi. Bu sonuc, bilinen 15. yuzyil Anadolu Turkmen oymak, asiret ve cemaatlerinin nufusunun Turklerin ortalama (geleneksel) nufus artis hizinin uygulanmasiyla ortaya cikan SAVASLAR ve BIZZAT OSMANLI TARAFINDAN GIRISILEN KATLIAMLAR olmasaydi, ortadogu'daki Turk(men) nufusu kac olurdu sorusunun cevabidir. 250 milyon. Bu mu Turk milletini sevmek?

Osmanli, iyidir, hostur. Turk boyudur filan ama, Turk milletinin tarihsel gelisimini sakatlayan yonleri vardir. Reform, ronesans, sanayi devrimi, matbaa vs pek cok yenilik ve ileriligin Turklere ulasimini engellemistir. Ataturk, olusan bu muazzam gerilemeyle Bati ile aramizda olusan buyuk ucurumu, ancak bir DEVRIM ile kapatabildi.

Burada Osmanli'nin Turkculuk yapmamis olmasini da elestirmemek lazim. Madem bir Cokuluslu imparatorluk kuruyorsun, o halde en azindan soylemini buna gore uyarlamak zorundasin. Orasi ayri, apayri bir tartisma konusudur. Esasen her padisah donemini ayri ayri degerlendirmek gerekir.

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletigönderen utku618 » Sal Şub 09, 2010 23:35

Bende Selçuklu hayranlığı var,
Bence Türk İslam ülküsünde alınacak bir model varsa mutlaka Selçuklu olmalıdır.
Selçuklunun günümüz Türkiyesine uyan çok yönleri var.
Bide Osmanlıyı sadece Osmanlı olarak değil biraz da geniş çaplı düşünmek lazım, Osmanlının son dönemi, sadece bir devletin çöküş dönemi değildir, aynı zamanda doğu medeniyetinin, felsefesinin ve varlığının hezeyan dönemidir. Doğu medeniyetinin temeli olan Türk İslam varlığının en olgun çağı Anadolu Selçuklu dönemi, ve osmanlının birinci yarısı olarak görüyorum.
Kurtuluş savaşı bence, batıyı duraklama dönemine sürüklemiştir, ve batının gerileme döneminin yine bu topraklarda vereceğimiz mücadele sonunda olacağına inancım var.
Kullanıcı küçük betizi
utku618
Çeviri Takımı
Çeviri Takımı

İletiler: 45

ÖncekiSonraki

Şu dizine dön: Osmanlı İmparatorluğu

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x