Ceviz Kabuğu - 15 Mayıs 09 / 68'in Bilinmeyenleri

Gazeteci-yazar Hûlki Cevizoğlu; birbirinden seçkin konuklarıyla soruyor, sorguluyor, anlatıyor...

Ceviz Kabuğu - 15 Mayıs 09 / 68'in Bilinmeyenleri

İletigönderen Ram » Cmt May 23, 2009 23:12

Gazeteci-Yazar Hûlki Cevizoğlu; birbirinden seçkin konuklarıyla soruyor, sorguluyor, anlatıyor...

68’İN BİLİNMEYENLERİ...

27 Mayıs’ı kim hazırladı?..

Deniz Gezmiş’in ateşini kim söndürmek istedi? Başarılı oldu mu?..

68 olayları Kemalist miydi, komünist miydi?..

68’den çıkarılan dersler, bugüne taşınan ilkeler.. ve hatalar.

Deniz Gezmiş’in okul ve mücadele arkadaşı Bozkurt Nuhoğlu, 68’i farklı bir açıdan canlı yayında Ceviz Kabuğu’nda anlatıyor.

Konuk: Av. Bozkurt NUHOĞLU

Resim

İZLE

Kısım I

Kısım II

Şifre
guncelmeydan

• Şifreyi girerken, kopyalayapıştır yapmadan elden giriniz.
  • Görüntü, şifreyi girdikten sonra çalışmıyorsa, sayfayı yenileyiniz.

GÖRÜNTÜYÜ İNDİR

İlişimler

Parça I
Parça II
Parça III
Parça IV
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

İletigönderen BARHANN » Cmt May 23, 2009 23:19

teşekkürler...
Kullanıcı küçük betizi
BARHANN
Üye
Üye

İletiler: 497

İletigönderen receylan » Pzr May 24, 2009 3:23

teşekkürler ve saygılar değerli kardeşim...indirmeye başlıyorum...sayende bu bölümü de izleyebileceğim...
Kullanıcı küçük betizi
receylan
Üye
Üye

İletiler: 398

İletigönderen fatihgsen » Pzr May 24, 2009 23:37

cok tesekkurler. her zamanki gibi harikasin.
Kullanıcı küçük betizi
fatihgsen
Üye
Üye

İletiler: 52

İletigönderen önkuzu » Pzt May 25, 2009 0:00

Programı izledim ve Nuhoğğlunda dikkatimi çeken şu oldu hala Doağn Avcıoğlu bizi kullandı diyemiyor ve komünist olmayan herkesi işbirlikçi diyor:D
Kullanıcı küçük betizi
önkuzu
Üye
Üye

İletiler: 6

İletigönderen AlpereN » Pzt May 25, 2009 9:15

önkuzu yazdı:Programı izledim ve Nuhoğğlunda dikkatimi çeken şu oldu hala Doağn Avcıoğlu bizi kullandı diyemiyor ve komünist olmayan herkesi işbirlikçi diyor:D

Birincisi Doğan Avcıoğlu komunist değildi,
İkincisi 68 Komunist değil, daha çok Yurtsever Kemalist-Sosyalist bir hareketti,
Üçüncüsü Doğan Avcıoğlu hiçbirini kullanmadı,hepsi birlikte bu darbe hareketine katıldılar,
Dördüncüsü ise o dönemde Kemalist-Sosyalist,Anti-Emperyalist olmayan herkes işbirlikçiydi.
Kullanıcı küçük betizi
AlpereN
Üye
Üye

İletiler: 628

İletigönderen önkuzu » Pzt May 25, 2009 14:05

AlpereN yazdı:
önkuzu yazdı:Programı izledim ve Nuhoğğlunda dikkatimi çeken şu oldu hala Doağn Avcıoğlu bizi kullandı diyemiyor ve komünist olmayan herkesi işbirlikçi diyor:D

Birincisi Doğan Avcıoğlu komunist değildi,
İkincisi 68 Komunist değil, daha çok Yurtsever Kemalist-Sosyalist bir hareketti,
Üçüncüsü Doğan Avcıoğlu hiçbirini kullanmadı,hepsi birlikte bu darbe hareketine katıldılar,
Dördüncüsü ise o dönemde Kemalist-Sosyalist,Anti-Emperyalist olmayan herkes işbirlikçiydi.

Şimdi marksist-leninistler ama komünist değiller Türkiye Komünist partisi sempatizan ve üyeleriler ama komunist değiller .

Kemalist-Sosyalist kavramını hangi kemalizm esasına dayandırarak söylüyorsunuz oda merak konusu iyi bende Türkçü-Turancı olarak Kemalist-Turancıyım diyeyim ne güzel herkes bi ucundan tutsun işine geleni alsın .

Emekli Deniz Binbaşı ErolBilbilik 10 Mart 1996 tarihli Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajında bu konuyagöndermeler yapıp bir durum tespiti yaptıktan sonra öğrenci gençliğin nasıl kullanıldığını son dereceaçık bir şekilde anlatıp şöyle devam ediyordu: "Birgün Kabibay'ın evinde toplandık. HidayetIlgar, Talat Turan, İrfan Solmazer ve daha birçok kişi vardı. Bir aralık İrfan Solmazer bana"Erol sen Denizcileri ihmal etmişsin" dedi. "Kimi ihmal etmişim" diye sorduğumda "SarpKuray'ı, Deniz Gezmiş'i ihmal etmişsin, hiç temas kurmamışsın. Ama ben İstanbul'da, Ankara'daonlara mısır patlatır gibi bomba patlattırıyorum" dedi. Ben de şaşırdım. Yanımızdaki Talat Turan'ında yüz ifadesinden çok şaşırdığını anladım. "Başka ne yapıyorsunuz?" diye sordum. Yanıtı şu oldu:"Deniz Gezmiş'i, Sarp Kuray'ı filan oturtuyorum. Demokratik bir tartışma ile eylem kararıalıyoruz. Amerikan Büyükelçiliği'nin ön kapısının kurşunla taranmasına demokratik karar veriyoruz

Atatürkçülüğü kemalizmi sosyalizm gibi dar kalıplara sokarak Kemalist olunamayacağını düşünüyorum
Kullanıcı küçük betizi
önkuzu
Üye
Üye

İletiler: 6

İletigönderen bozkurtlar diyari » Pzt May 25, 2009 17:16

RAM emegin icin tesekkürler.
TÜRK GENÇLİĞİNİN ANDI !!!

EY TÜRK'ÜN BÜYÜK ATASI GAZI MUSTAFA KEMAL ATATÜRK !!!

Her zaman, her yerde ve her durumda Atatürk ilkelerinden ayrılmayacağımıza, çağdaş uygarlığa geçmek için bütün zorlukları yeneceğimize namus ve şeref sözü verip, kendimizi büyük Türk Milletine adarız.
Kullanıcı küçük betizi
bozkurtlar diyari
Üye
Üye

İletiler: 570

İletigönderen Eyşan » Sal May 26, 2009 3:52

çok teşekkürler Ram..
Kullanıcı küçük betizi
Eyşan
Üye
Üye

İletiler: 38

İletigönderen AlpereN » Sal May 26, 2009 21:38

Şimdi marksist-leninistler ama komünist değiller Türkiye Komünist partisi sempatizan ve üyeleriler ama komunist değiller .

O dönemde Kemalistler ve Sosyalistlerin İdealleri orta kolduğu için o tabiri kullandım.Ama iki düşüncenin sentezini yapanlarda yok değildi.
Zaten Marksizmi ve Kemalizmi dar bi kalıp içinde ve şekilciliğe göre yorumlarsak tabiki ikiside birbirne ters düşer.Ama bir sentez yapanlarda vardır tabiki.Doğan Avcıoğlu bu sentezi yapabilmiştir ve yobaz Marksistlerden olmamıştır.

Kemalizm en saf şekli ile Yurtseverlik,Bağımsızlık,Aydınlanmacılık ve İlericiliktir.O yüzden Sosyalist kalıbada girebilir.Kapitalist kalıbada girebilir.Ama kendine has bir sentezide vardır.Zaten bu senteze biz Kemalizm diyoruz.

Doğan Avcıoğlu Sosyalist kalıbında olan kişilerden bir tanesidir.Marksist-Leninist olsalar dahi bu onların Atatürkçü gerçeğini değiştirmez,taki Ulus Devlet ve Milli Kimlik yapımızı bozmayana dek.

Kemalist Devlet yapısı içinde Sosyal eşitlikçi bir sistem savunmak bunun zaten sentezidir.Kendilerini Sosyalist olarakta Kemalist olarak tanımlamalarında bir kusur olmaz.

Atatürkçülüğü kemalizmi sosyalizm gibi dar kalıplara sokarak Kemalist olunamayacağını düşünüyorum

bende öyle düşünüyorum.Sosyalizm İnsan doğasına aykırı bir sistem olduğu için artık Marksizmin bunları aşması gerek,Kemalizm bana göre en ideal sistemdir.Ne özel mülkiyeti reddeder, nede vahşi Kapitalizmi savunur.Özel çıkarcılığı reddeder.Halkın çıkarlarını temel alır.

Kemalizmi Sosyalizm içinde ele almam.Sosyalizmi Kemalizm içinde ele alırım.Sosyalist değilim.Ama Kemalist-Sosyalistde olunabilir.
Kullanıcı küçük betizi
AlpereN
Üye
Üye

İletiler: 628

Re: Ceviz Kabuğu - 15 Mayıs 09 / 68'in Bilinmeyenleri

İletigönderen Oğuz Kağan » Cum May 28, 2010 21:00

Teşekkür ederim Ram.
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."

http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İletiler: 12355

Şu dizine dön: Ceviz Kabuğu

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x