Fatih Sultan Mehmet'in İnsan Hakları Ahidnamesi

Devlet-i Aliyye-i Osmaniye

İletigönderen Türk-Kan » Pzr Mar 25, 2007 18:19

Fatih Sultan Mehmet, Bosnayı fethettiği zaman Osmanlı devlet politikasının sonucu olarak bölge halkına dini serbestiyest getirmiştir. Fatih Sultan Mehmet'in buradaki latin papazlarına verdiği 883 (1478) tarihli ferman suretinde;

"Nişanı-ı hümayun şu ki Ben ki Sultan Mehmed Han'ım; üst ve alt tabakada bulunan bütün halk tarafından şu şekilde bilinsin ki, bu fermanı taşıyan Bosna rahiplerine lütufta bulunup şu hususları buyurdum: Sözkonusu rahiplere ve kiliselerine hiçkimse tarafından engel olunmayıp rahatsızlık verilmeyecektir. Bunlardan gerek ihtiyatsızca memleketimde duranlara ve gerekse kaçanlara emn ü aman olsun ki, memleketimize gelip korkusuzca sakin olsunlar ve kiliselerinde yerleşsinler; ne ben, ne vezirlerim ne de halkım tarafından hiç kimse bunlara herhangi bir şekilde karışıp incitmeyecektir. Kendilerine, canlarına, mallarına, kiliselerine ve dışardan memleketimize getirecekleri kimselere yeri ve göğü yaratna Allah hakkı için, Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.) hakkı için, yedi Mushaf hakkı için, yüz yirmi dört bin peygamber hakkı için ve kuşandığım kılıç için en ağır yemin ile yemin ederim ki, yukarda belirtilen hususlara söz konusu rahipler benim hizmetime ve benim emrime itaatkâr oldukları sürece hiç kimse tarafından muhalefet edilmeyecektir."

Bu ferman suretinde de görüldüğü gibi azınlıklar tam bir hürriyet ortamı içinde hayatlarını sürdürmüşlerdir.

Resim
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen Oğuz Kağan » Sal Mar 03, 2009 1:58

Sağol Türk-Kan. Keşke Osmanlı, sadece diğer uluslara değil de kendi öz ulusuna da aynı şefkati, aynı hoşgörüyü yeteri kadar gösterseydi.
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."

http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İletiler: 12355

İletigönderen Urumchi » Sal Mar 03, 2009 2:27

zafercem yazdı:Sağol Türk-Kan. Keşke Osmanlı, sadece diğer uluslara değil de kendi öz ulusuna da aynı şefkati, aynı hoşgörüyü yeteri kadar gösterseydi.

Gercekten guzel tesekkurler Türk-Kan

Evet malesef , anadolu insani hep ezildi hep horlandi , ama devletin basi sikisinca yine o canini ortaya koydu ...
Seviyorum milletimi ...

Herseyden umudum kesilir Anadolu Topragindan Asla ... ( Cumartesi Gelsede Nihat Abi biraz motive etse ;) )
Kullanıcı küçük betizi
Urumchi
Üye
Üye

İletiler: 259

İletigönderen mukanorkan » Sal Mar 03, 2009 12:20

Bazen diyorum da Osmanlının bu gayri müslim nankörlere yaptığına değdi mi bence değmedi fakat yapması gerekeni yaptı genede insanlık bizde kalsın. Birde Osmanlıda anadolu Türkleri huzur,güven refah içinde yaşamıştır sonuçta Osmanlı gittiği yerlere hizmeti götürmüştür ama oralarda da anadoludan giden Türkler yokmuydu
Kullanıcı küçük betizi
mukanorkan
Üye
Üye

İletiler: 425

Re: Fatih Sultan Mehmet'in İnsan Hakları Ahidnamesi

İletigönderen kubilayasar » Çrş Ağu 26, 2009 11:08

Bakınız Osmanlı zaten Emperyal bir devletti yani müslüman, gayri müslim ayıramazdı. Batıl bir devletti Osmanlı. En çok hareketlenmeler batı'da değil mi. Bu nedenlerden dolayı hoşgörü göstermiş ve doğru olanı yapmıştır.
Kullanıcı küçük betizi
kubilayasar
Üye
Üye

İletiler: 7

Şu dizine dön: Osmanlı İmparatorluğu

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x