İşte Devletin Arşiv Belgeleri / Sinan MEYDAN

Tarihçi - Yazar

İşte Devletin Arşiv Belgeleri / Sinan MEYDAN

İletigönderen Oğuz Kağan » Pzt Tem 20, 2020 13:05

İşte Devletin Arşiv Belgeleri

Ayasofya üzerinden Atatürk'e saldırmak doğru değil. Atatürk, önce Ayasofya ve diğer camileri işgalcilerden kurtarmış, sonra Ayasofya'yı ve pek çok tarihi camiyi aslına uygun olarak tamir ettirmiştir…

Danıştay kararıyla Ayasofya'nın camiye çevrildiği akşam AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan “ulusa sesleniş” konuşmasında “Ayasofya”, “cami” ve “ezan” üzerinden Atatürk ve Cumhuriyeti ağır sözlerle eleştirdi. Ayasofya'nın müze olması kararı “tarihe ihanet olmanın yanında hukuka da aykırıydı” dedi. Erdoğan, 15 Temmuz'da yaptığı “ulusa sesleniş” konuşmasında da “Ayasofya'da susturulan ezanı 86 yıl sonra semaya yükselttik” dedi. Erdoğan geçmişte de pek çok defa CHP'nin camileri kapattığını, sattığını, hatta ahır yaptığını iddia etmişti.

Ancak durum hiç de Erdoğan'ın anlattığı gibi değil.

CAMİLERİ YAKTILAR EZANLARI SUSTURDULAR

Yerli ve yabancı raporlara göre Kurtuluş Savaşı sırasında işgalci Yunan orduları Anadolu'da kadın, çocuk demeden Müslümanları camilere doldurup bu camileri içindekilerle birlikte ateşe verdiler. İşgalcilerin yakıp yıktıkları yüzlerce camide ezanlar sustu. İşgalci Yunan orduları sadece camileri yakmakla, ezanları susturmakla kalmadılar, Ayasofya başta olmak üzere bazı önemli camileri de kiliseye dönüştürmek istediler. İşte işgalcilerin bu çirkin hesaplarını Atatürk bozdu.

Eğer Atatürk'ün önderliğindeki Kurtuluş Savaşı kaybedilseydi, bu topraklarda Müslümanlar namaz kılacak cami bulamayacaktı; İstanbul kaybedileceği için Ayasofya, hatta belki Fatih, Süleymaniye gibi camiler bile kiliseye dönüştürülecekti. Nitekim Osmanlı'nın kaybettiği Orta Avrupa'da ve Balkanlar'da yaşayan Müslümanlar bugün namaz kılacak cami bulmakta zorlanıyorlar.

Kurtuluş Savaşı kazanıldı. İşgalci Yunan ordularının Anadolu'da yakıp yıktığı cami ve mescitlerden onarılacak durumdakiler 1922 sonundan itibaren onarılmaya başlandı. Atatürk, 1 Mart 1923'te TBMM'de yaptığı konuşmada “Bir yıl içinde 126 tarihi cami ve mescidin onarıldığını” söyledi. (Atatürk'ün Bütün Eserleri, C.15, s. 175)

Cumhuriyet ilan edildikten sonra Atatürk'ün cumhurbaşkanlığı, İnönü'nün başbakanlığı dönemindeki tek parti döneminde Vakıflar Genel Müdürlüğü yüzlerce tarihi camiyi onardı. 1935'te Cumhurbaşkanı Atatürk'ün onayıyla Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bütçesine -cami tamirleri için- 1 milyon lira eklendi.

Atatürk imzalı cami tamir kararnameleri

1: Ayasofya Camisi


1 Ağustos 1926 tarihli, Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal imzalı Bakanlar Kurulu kararnamesi ile Ayasofya Camii'nin Vakıflar İdaresi Fen Heyeti'nce emaneten tamirine karar verildi. (BCA, 30.18.01.01.20.49.13)

Resim

2: Yeni Cami ve Süleymaniye Camisi

28 Haziran 1938 tarihli, Cumhurbaşkanı Atatürk imzalı Bakanlar Kurulu kararnamesiyle İstanbul'daki Yeni Cami ve Süleymaniye Camisi'nin tamiratının emaneten yaptırılmasına karar verildi.(BCA, 30.18.01.02.83.59.10)

Resim

3: Sultanahmet Camisi

23 Ekim 1929 tarihli, Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal imzalı Bakanlar Kurulu kararnamesiyle İstanbul'daki Sultanahmet Camisi'nin tamirinin emaneten yaptırılmasına karar verildi.(BCA, 30.18.01.02.6.52.1)

Resim

4: Cenabi Ahmet Paşa Camisi

1 Ekim 1936 tarihli, Cumhurbaşkanı Atatürk imzalı Bakanlar Kurulu kararnamesiyle Ankara'daki tarihi Cenabi Ahmet Paşa Camisi'nin emaneten tamir ettirilmesine karar verildi. (BCA, 30.18.01.02.80.96.8 )

Resim

5: İstanbul'da altı cami

16 Temmuz 1936 tarihli, Cumhurbaşkanı Atatürk imzalı Bakanlar Kurulu kararnamesiyle tarihi ve mimari değeri olan 6 caminin (Mesihpaşa Camisi, Süleymaniye Camisi, Mahmutpaşa Camisi, Azapkapı Camisi, Sultanselim Camisi, Laleli Camisi'nin) tamirlerinin emaneten yapılmasına karar verildi. (BCA, 30.18.01.02.67.61.6)

Resim

6: Cedid Ali Paşa Camisi ve Muradiye Camisi

17 Eylül 1933 tarihli, Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal imzalı Bakanlar Kurulu kararnamesiyle Babaeski'deki Cedid Ali Paşa Camisi ile Manisa'daki Muradiye Camisi'nin tamirine karar verildi. (BCA, 30.18.01.02.39.64.19)

Resim

7: Edirne'deki Üç Şerefeli Cami

20 Eylül 1931 tarihli, Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal imzalı Bakanlar Kurulu kararnamesiyle Edirne'deki Üç Şerefeli Cami'nin emaneten tamir ettirilmesine karar verildi. (BCA, 30.18..01.02.23.65.15)

Resim

8: Neslişah Camisi

1 Mayıs 1932 tarihli, Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal imzalı Bakanlar Kurulu kararnamesiyle İstanbul Edirnekapı'daki Neslişah Camisi'nin emaneten tamir ettirilmesine karar verildi.(BCA, 30.18..01.02.28.36.8)

Resim

9: Çankırı Ulu Cami

26 Ağustos 1937 tarihli, Cumhurbaşkanı Atatürk imzalı Bakanlar Kurulu kararnamesiyle Çankırı Ulu Cami'nin emaneten tamir ettirilmesine karar verildi. (BCA, 30.18.01.02.78.75.7)

Resim

10: Bozoyük, Elmalı ve Afyon'da üç cami

10 Haziran 1938 tarihli, Cumhurbaşkanı Atatürk imzalı Bakanlar Kurulu kararnamesiyle Bozöyük'te Kasımpaşa, Elmalı'da Ömer Paşa, Afyon'da Gedik Ahmet Paşa Camisi'nin emaneten tamir ettirilmesine karar verildi. (BCA, 30.18.01.02.83.52.7)

Resim

Cumhurbaşkanı Atatürk'ün imzaladığı Bakanlar Kurulu kararnameleri ile tamir ettirilen daha çok sayıda cami vardır. Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi'ndeki cami belgeleri incelendiğinde tarihi ve mimari değeri olan camilerin aslına uygun olarak tamir ettirildiği ve bu tamirler için önemli bir bütçe ayrıldığı görülecektir. Atatürk düşmanları yıllardır bu arşiv belgelerini halktan sakladılar; Atatürk'ün “cami düşmanı” olduğu yalanıyla halkı kandırdılar.

Sinan MEYDAN, 20 Temmuz 2020
https://twitter.com/smeydan
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12355
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Re: İşte Devletin Arşiv Belgeleri / Sinan MEYDAN

İletigönderen Gönül Pınar Atacı » Sal Tem 21, 2020 8:59

Dahi insan, ebedi başkomutan, ulu kurtarıcı ve büyük kurucu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'e, ilkelerine ve eserlerine iftira,hakaret ve yalan kampanyaları düzenleyen ve düzenleten tüm özel ve tüzel kişileri ve odakları teşhir, tel'in ve mahküm eden MUHTEŞEM ve MÜKEMMEL bir BELGESELve BİLİMSEL araştırma. Üstün, ünlü ve özgün tarihci sevgili Sinan MEYDAN'a en yürekten tebrikler, sonsuz teşekkürler, içten selamlar, derin saygılar, en iyi dilekler, yeni başarılar ve konuya ilişkin özel bir ithaf :

ATATÜRK’Ü VATANA VE ULUSA İHANETLE SUÇLAYAN NİHİLİSTLER

Atatürk’ü,vatana ve ulusa ihanetle suçlayan özel ve tüzel nihilistler,
Vahdettin,Damat Ferit,Mondros,SEVR ve BOP sevdası taşıyan gafillerdir.
Türk ve Türkçe, Kürt ve Kürtçe,barış ve kardeşlik düşmanı sinistler,
Tüm uzak ve yakın emperyal manda ve himaye hayranı olan cahillerdir.

Bunlar,insanlığa,bilime,fene,sanata,edebiyata,kültüre nefret saçarlar
Ve en haram kara, haksız ranta, tefeci faize ve kara paraya taparlar.

Nihai emelleri,bu kadim yurdu ve ulusu bölmek ve parçalamaktır
Ve kadın erkek herkesi tutsak ederek bölüşmek ve pazarlamaktır.

Bunları yenmek ve bir daha asla hortlayamamak üzere çöplüğe gömmek,
En ilahi,insani,vatani,milli,hukuki,idari ve ahlaki bir görev demek.
Bu kutsal görevi acilen ifa ve icra etmek ve kesin utkuya ulaşmak ise,
Tek ve en geniş bir Hak,Vatan Ve Halk Cephesi gerektiren bir mücadele.

Bunlardan kurtuluşun bundan bir başka etkin yolu ve yöntemi yoktur.
Bu Cephe’ye üye ve gönüllü olmak, ulusal ve toplumsal bir borçtur.

Gönül Pınar Atacı, 21.Temmuz.2020
Kullanıcı küçük betizi
Gönül Pınar Atacı
Üye
Üye
 
İletiler: 981
Kayıt: Sal Ara 01, 2015 9:02


Şu dizine dön: Sinan MEYDAN

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x