KKTC'yi İçinden Kemiren Kurt: Mal Tazmin Komisyonu..

Kıbrıs Meselesi

KKTC'yi İçinden Kemiren Kurt: Mal Tazmin Komisyonu..

İletigönderen Oğuz Kağan » Cmt Ara 05, 2009 17:43

KKTC'yi İçinden Kemiren Kurt: Mal Tazmin Komisyonu..

Aman Tanrım bu ne saçmalık, bu ne enayilik. Meğer kökten dinciler, kökten ırkçılar olduğu gibi kökten enayiler ve onların yaptığı kökten enayilikler de varmış. (Burada kökten enayilikten kasıt, tarifi mümkün olmayan sonsuzlukta saflık anlamında kullanılmıştır.) Kimdir bu kökten enayiler?

El cevap: Mal Tazmin Yasasını çıkaranlar, bu yasayı uygulayanlar, yasanın yürürlükte kalmasına göz kulak olanlar, ödenek tahsis edenler.

Mal Tazmin Yasası Avrupa Birliğinin emir ve yönergeleri ile o zamanlar Kıbrıs Türk Halkını temsil eden bir kısım KKTC milletvekili tarafından çıkarılmıştır. 41 kere Maşallah.

Bu yasayı uygulayanlar kimlerdir?

Bunlar 8 kişiden oluşan, 6'sı sözde Kıbrıslı Türk, 2'si ise Avrupa Birliğinden atanmış komiserler, yani KKTC'yi içinden kemiren kurtlar.

Bu kurtlar KKTC'yi içinden nasıl kemiriyor?

Prof. Dr. Şükrü Sina Gürel'e göre bunlar, KKTC'yi tasfiyeye katkıda bulunmak üzere oluşturulmuş bir kurum. Üstelik KKTC Anayasasına da aykırı yani oluşturulması ve faaliyetleri aykırı. Ama kim akıl ettiyse, böyle bir şeyi akıl etmiş ve kabul ettirmiş Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne, son derece yanlış.

Emekli Ankara Büyükelçisi A.Zeki Bulunç'a göre, "enayiliğin esas başlangıç noktası, Titina Louizidou davasının kabul edilmesidir. Louizidou davasının kabul edilip tazminatın ödenmesi ile birlikte Türkiye hükümeti, bütün tezlerinden vazgeçerek Rumların toprak haklarının olduğunu kabul etmiştir ve üstelik kullanılmasından dolayı ilgili Rum bayana 1.1 milyon Avro da tazminat ödenmiştir ve bu süreç, hala daha mülkün kullanılamamasından tazminat kapısı açık olarak devam etmektedir. Bundan sonraki süreç ise Orams davasının geldiği noktadır. Rumların izlediği strateji Türkleri Kıbrıs'ta topraksız bırakma stratejisidir."

Mal Tazmin Komisyonu nasıl çalışır?

Güney'deki Rum, Mal tazmin Komisyonuna şöyle bir dilekçe verir.

"Benim KKTC'de şu mallarım var. Bu mallarıma 1974'den beri ulaşamıyorum. Bu bakımdan bana tazminat verin. Türk Malı ile malımı takas yapın veya iade edin" der, o kadar.

KKTC'yi içinden kemiren kurtlar yani Mart 2006 yılında kurulan Mal Tazmin Komisyonu, 24 Kasım 2009 tarihine kadar Rum'dan aldığı 437 dilekçenin 132'sini değerlendirdi ve Rum'a 38 milyon Sterlin (takriben 65 milyon dolar) tazminat ödedi. Ayrıca 3 Kıbrıslı Rum'a 365 dönüm malını da iade etme kararı aldı. (Bu değerler KKTC Taşınmaz Mal İnternet Sitesinden alınmış ve 2.12.2009 Volkan'da yayınlanmıştır.)

Halen Mal Tazmin Komisyonu görevinin başında büyük bir enayilikle, iştah ve hevesle çalışmaktadır. UBP iktidarı da bu komisyona, çalışmalarında rahat ve huzur içerisinde olmaları için daha yakın zamanda tamtakır KKTC bütçesinden büyük bir saflıkla ödenek ayırmıştır.

Peki kökten enayi olmamak için ne yapmalıydık? Daha önce de söyledim, yine de söylüyorum. Rum'un Güney'de yaptığı gibi yapmalıydık.

Kuzey'deki Rum malları KKTC'nin zimmetine alınmalıydı. Kullanıcılara KKTC tapusu değil, sadece kullanma hakkı verilmeliydi. Bu yapılmadı. Bir fasıl geç.

Şimdi;

Çıkarılacak bir yasayla bu kökten enayilik durdurulmalı, global takas yolu ile anlaşmaya varılmak üzere mesele, Türklerle Rumlar arasında imzalanacak kesin barış anlaşmasından sonraya bırakılmalıdır. Ancak bunu yapmaya yürek lazım, Rum kadar akıllı olmak lazım. Kökten enayi olmamak lazım. Gelgelelim;

UBP iktidarı sağda solda güzel konuşuyor da, Rum'un anlayacağı şekilde bir türlü konuşamıyor. Hala Mal Tazmin Yasasını yürütüyor. Mal Tazmin Komisyonunun kökten enayi olarak çalışanlarına yardımcı oluyor, göz yumuyor ödenek aktarıyor.

Güney Kıbrıs'taki Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ), UBP'yi ziyaret etti. Ziyaretin sonunda DİSİ başkanı Anastasiadis, “Hedef birleşik bir vatan” diye beyanat verdi. UBP temasların süreceğini söyledi.

Rumların al birini çal ötekine. UBP şimdiye kadar konuştu, güzel konuştu da Rum'un anlayacağı şekilde hiç konuşamadı. İstediği ne ise onu noktalayamadı.

Hoşça kalınız.

Hüseyin LAPTALI, erenkoysurungeni@ttmail.com

http://www.huseyinlaptali.com.tr/haber_ ... aberID=137
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12355
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Şu dizine dön: Kıbrıs Mücadelesi

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x