Koyun, sığır nüfusumuz ve arpa buğday, daneler! / Arslan BULUT

Koyun, sığır nüfusumuz ve arpa buğday, daneler! / Arslan BULUT

İletigönderen Oğuz Kağan » Cum Tem 07, 2017 15:48

Koyun, sığır nüfusumuz ve arpa buğday, daneler!

Tam hasat zamanı, AKP iktidarı, buğday ithal etmeye karar verdi! Zaten, IMF'nin 57'nci hükümet döneminde, kredi musluklarını açmak için "15 gün içinde 15 yasa" şartı koştuğu andan beri Türkiye'de buğday ve pancar ekim alanları daraltılmıştı. Şimdi her isteyen çiftçi, arazisine buğday ekemiyor. Ekmediği zaman doğrudan destek adı altında dönüm başına para alıyor!

Buğday ithalatı kararı alınır alınmaz, Anadolu Ajansı da konuyla ilgili haberinde "İlk buğday hasadının yapıldığı ve ülke üretiminin yaklaşık yüzde 10'unun karşılandığı Çukurova'da, yağışların ve hava koşullarının iyi gitmesi üreticiyi memnun etti. Adana'da, 1 milyon 750 bin dönümlük arazide ekilen buğdaydan 622 bin ton ürün elde edildi." dedikten sonra şu bilgileri verdi:

"Hasat başladığında kilogramı 1 lira 10 kuruştan satılan buğdayın fiyatı, hububatta gümrük vergisi oranlarının indirilmesi sonrası 95 kuruşa kadar geriledi."

Kissinger'in gıda raporu!

"15 gün içinde 15 yasa" günlerinde gündeme getirmiştim. Henry Kissinger, 1974 yılında ABD Başkanı'na sunduğu Millî Güvenlik Raporu'nda "Petrolü kontrol etmek devletleri, gıdayı kontrol etmek ise halkları kontrol etmek demektir." diye yazmıştı. Tohum şirketleri kurmaları ve dünyada tohum tekeli oluşturmaları, tohumların genetik yapısını değiştirerek kısır tohum üretmelerinin sebebi işte bu rapordur.

Türkiye'de buğday ve pancar ekim alanlarının daraltılmasının sebebi de bu "stratejik kontrol" düşüncesiydi.

AKP iktidarı, 15 yıl içinde IMF kararlarını harfiyen uyguladı. Buğday üretimi artan nüfusa göre azalınca da ithalata başladı. Oysa Anadolu'da 12 bin yıldır buğday ekiliyor. Buğdayın ana vatanı Anadolu! Hititler dönemindeki kabartmalarda buğday başaklarını görebilirsiniz!

Hasat zamanı buğday ithal edince fiyatı 95 kuruşa iner tabii!

Her ülke kendi çiftçisini korumak zorundadır. Çiftçi çaresiz bırakılırsa, halk açlığa mahkûm olur!

Hasat zamanı buğday ithalatı yapılınca, kilosunun fiyatı yarım litre suya denk hale geldi! Siz çiftçi olsanız bu fiyata ne kadar dayanabilirsiniz? Zaten Türk çiftçisi, dünyanın en pahalı üretimini yapmak zorunda bırakılıyor, bu yetmiyor, ithalatla tehdit ediliyor!

Ve kurban bayramı öncesi et ithalatı!

AKP iktidarı, hasat zamanı buğday ithal ederken, kurban bayramı öncesinde de karkas etin de aralarında bulunduğu birçok üründe gümrük vergisini düşürdü! Yine birileri zengin edilecek!

İLKHA'nın haberine göre konuyu değerlendiren Gaziantep Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ömer İrfan Çetiner, "Yaklaşık 10 sene önce koyun nüfusumuz yaklaşık 60 milyona tekabül ediyordu. İnsan nüfusumuz 65 milyondu. Nerede ise bire bir koyun nüfusumuz vardı. Sığır nüfusumuz 14 milyon civarındaydı. Şu anda bizim koyun nüfusumuz 30 milyon civarına gerilemiş durumda. Sığır nüfusumuz aynı ama burada da bir eksiğimiz var. Türkiye'nin nüfusu ise 10 milyon turist ve 3 milyon göçmenle birlikte 100 milyon ediyor. Kişi başı et tüketimi 15 gramdan 15 kilolara çıktı. Türkiye'nin et üretim kapasitesini artırmakla insanımıza daha ucuz et tüketimi sağlayabiliriz." dedi.

Kısacası, et ithalatı, o mübarek koyunun, koçun peşinden uçuruma atlamasına benzer! Kendi ülkenizde buğday, pancar ekmenize kısıtlama getiriyorlar, hayvancılığı zayıflatıyorlar, sonra da halkı ithal ürüne mecbur ediyorlar.

Bu değirmen, hep böyle döner mi? Hep beraber, "arpa buğday daneler" diye oynamaya başlarız sonra...

Arslan BULUT, 7 Temmuz 2017
arslanbulut@yenicaggazetesi.com.tr
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12355
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Şu dizine dön: Arslan BULUT

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x