Zaman: Çrş May 22, 2024 23:19

News News of GuncelMeydan

Site map of GuncelMeydan » Dizin : GuncelMeydan

Magosa Zindanında Namık Kemal İle Birlikteyim

MAGOSA ZİNDANINDA NAMIK KEMAL İLE BİRLİKTEYİM
Zaman gezgini olarak 150 yıl önceye gitmeyi düşledim ve Kıbrıs'ta bulunan Magosa zindanında olmayı istedim. Namık Kemal yerde, taş üstünde oturuyordu ve beni görünce ayağa kalktı. İlerici, çağdaş fikirlerle donanmıştı ve bir devlet yönetiminin tek bir kişinin tekelinde olmasını istemezdi. Bana seslendi: " Dur bakalım, aslanım, sen de kimsin böyle? Burada ne işin var? "
" Ben, gelecekten geldiğimi, söyledim. Tarih 9-2-2024. Adım Serdar Yıldırım, dedim.
Namık Kemal: " ...
Read more : Magosa Zindanında Namık Kemal İle Birlikteyim | Görüntüleme : 18 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Sizin Makaleleriniz

ÖZGÜRLÜKÇÜLÜK (6)

ÖZGÜRLÜKÇÜLÜK (6)
Özgürlüğün önündeki en büyük engelin Devlet olduğunu söylediğimiz zaman konuyu abarttığımız sanılabilir.
Burada genel olarak ‘Sermaye’ ya da Kapital diyerek kapitalizm konusuna girmek yerine, örneğin dillere pelesenk olan ‘Rant ekonomisi’ kavramından hareketle bir yaklaşım sergilemeye çalışalım.
Klasik ekonomistlerden Ricardo’dan buyana tarımda bir ‘diferansiyel rant’ kavramı vardır ki, her ekonomi dersi alan kişinin az-çok bir bilgisi vardır diyelim.
Bununla birlikte, ‘Rant ekonomisi’ öylesine çeşitlenmiş ve öylesine ağırlık kazanmıştır ki, neredeyse her ‘bilimsel disiplin’ üzerine ...
Read more : ÖZGÜRLÜKÇÜLÜK (6) | Görüntüleme : 15 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

Otokrasi ile Plütokrasi arasındaki ince çizgi,

Otokrasi ile Plütokrasi arasındaki ince çizgi,
Otokrasi, bir devlet üzerinde mutlak gücün bir kişinin ellerinde yoğunlaştığı bir yönetim sistemidir. Bu kişinin kararları, dış hukuki kısıtlamalara veya düzenli halk kontrol mekanizmalarına tabi değildir.
Plütokrasi veya varsıl erki, yönetme erkinin maddi açıdan üstün kişilerce paylaşılmasını öngören oligarşik bir yönetim biçimi.
Zenginlerin diktatoryal yönetimi altında bir ülke düşünün. Mutlak güce sahip bir Tiran yada diktatör ülkeyi yönetir. Her şey onun iki dudağı arasındadır. Emirleri ve yaptıkları tartışılmaz/tartışılamaz karşı ...
Read more : Otokrasi ile Plütokrasi arasındaki ince çizgi, | Görüntüleme : 44 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Sizin Makaleleriniz

19 MAYIS:GENÇLER! UMUDUNUZU YİTİRMEYİN... BU GÜZELİM ÜLKE SİZLERİN… Dr. Noyan UMRUK

19 MAYIS:GENÇLER! UMUDUNUZU YİTİRMEYİN...
BU GÜZELİM ÜLKE SİZLERİN… Dr. Noyan UMRUK :teytey: :turkiye: :teytey: :turkiye: :teytey: :turkiye:

Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak
ve ipek bir ...

ÖZGÜRLÜKÇÜLÜK (5)

ÖZGÜRLÜKÇÜLÜK (5)
Türkiye’de kitlelerin en çok kullandıkları slogan ‘Hak, Hukuk, Adalet’ değil midir?
Sadece bu slogan bile, ‘özgürlük’ün doğrudan ‘Devlet’le ilgili olduğunu göstermeye yeter.
Ne var ki ‘Devlet’in bir ‘simge’ olduğu ve dolayısıyla tanımlanmasına olanak veren bir ‘kavram’ olmadığı da bir başka gerçekliktir.
Ya da çok istenirse, ancak ve sadece, betimleyici kuramlar ve giderek ‘tipoloji’si yapılabilir diyelim.
Burada ‘Dil, Düşünce ve Kültür’e ilişkin yazılarımıza bakılırsa, Metin Bobaroğlu’na gönderme yaptığımız yazılarda, ‘imge’nin bizim dışımızdaki herhangi bir ...
Read more : ÖZGÜRLÜKÇÜLÜK (5) | Görüntüleme : 62 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

Akrabamdan Vazgeçerim Partimden Vazgeçmem.

Demokrasinin vazgeçilmezlerinden birisi partiler birisi ise seçimdir. Demokrasi size partinizi ya da seçtiğiniz yöneticilerin yanlışlarını eleştirebilme hakkı sunar. Yanlışını gördüğünüzde partinizi ya da seçtiğiniz yöneticinizi değiştirme hakkınız vardır. Koşullara göre bırakamıyorsanız bu bir bağımlılıktır.

Benim tamamı ile görüşlerine bağlandığım bir parti yoktur. Partilerin bir görüşüne katılırsam başka bir görüşüne tamamıyla zıt düşebiliyorum. Ben bir birey olarak ya da bir yazar olarak kendi fikirlerimi partilerin fikirlerinden önde tutarım. O kadar çok siyasi parti var ki hiçbirinin ...
Read more : Akrabamdan Vazgeçerim Partimden Vazgeçmem. | Görüntüleme : 131 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Gazete Köşe Yazarları

MERHABAAALAR ... DURUM ŞU DURUM: ALTTA KALANIN CANINA OKUNSUN... Dr. Noyan UMRUK

MERHABAAALAR ...
DURUM ŞU DURUM:ALTTA KALANIN CANINA OKUNSUN... :?: :taz: :ms:

Dr. Noyan UMRUK

2,7 Trilyonu daha baştan bütçe açığından oluşan 11Trilyon 89 milyar ₺'lık Merkezi Yönetim Bütçesi gider kalemlerinden şayet gerçekleştirilebilirse, öngörülen 100 milyar ₺ tasarruf, bütçenin %0,09unu, açığın ise 0,037'ini oluşturuyor...
Yani dağ fındık faresi doğurmuş oluyor...

Öte yandan ...

İstanbul

Merhaba! İstanbul'da eskortlu bir kızla birlikte vakit geçirmeyi planlıyorum. Söylesene, böyle bir tatil düzenlemek için hangi ajansı seçmeliyim?
Read more : İstanbul | Görüntüleme : 132 | Yanıtlar : 1 | Dizin : Diğer

ÖZGÜRLÜKÇÜLÜK (4)

ÖZGÜRLÜKÇÜLÜK (4)
Peki ama ‘özgür’ insanların yaşadığı bir ‘Devlet’te, gönenç ve mutluluğun sağlanması için, denildiği gibi ‘müzakere’ etmek mi yoksa ‘mücadele’ etmek mi en doğru yol olacaktır?
Değil mi ki, İtalyan ‘Düztaban’ komedyen Plaute’tandan buyana ‘İnsan insanın kurdudur’ (Homo homini lupus) sözü neredeyse genel geçer bir anlayış olarak yerleşmiş bulunmaktadır.
Her ne kadar, aşağı yukarı aynı dönemin düşünürleri olarak Thomas Hobbes’a (1588-1679) mı yoksa Baruch Spinoza’ya mı(1632-1677) ait olduğu kesin olmayan bir biçimde, ‘İnsan insanın ...
Read more : ÖZGÜRLÜKÇÜLÜK (4) | Görüntüleme : 90 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

ÖZGÜRLÜKÇÜLÜK (3)

ÖZGÜRLÜKÇÜLÜK (3)
Peki ama bir insanın ‘bütünsel insan’ olmasının ve ‘evrensel’ olarak tanınan ‘insan ve yurttaşlık hakları’nı tam anlamıyla kullanabilmesinin önündeki ‘engel’ nedir diye sorulacak olursa; bu hakları kendisine veren ama sonra kendisi de ‘otonom’ olan, sözde ‘tarafsız’ Devlet’in ta kendisidir demiştik.
Hiç kuşku yok ki, Devlet’i kutsayan kesimler ile Celal Kemgöz gibi ‘bilim’in ‘sosyal’ tarafını henüz kavrayamamış isimler, bu tür bir akıl yürütmenin ‘Devlet düşmanlığı’na varacağını ya da zaten bu amaçla kaleme alındığını ileri ...
Read more : ÖZGÜRLÜKÇÜLÜK (3) | Görüntüleme : 84 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 147962 ileti • Toplam 45581 başlık • Toplam 24821 üye

x