Zaman: Çrş May 18, 2022 21:24

News News of Genel - Güncel Konular

Site map of Genel - Güncel Konular » Dizin : Genel - Güncel Konular

Genel & Güncel Konular

Kamu-Ar Nisan rakamlarını açıkladı! Açlık sınırı 6 bin 170, yoksulluk sınırı 18 bin 474 lira

KAMU-AR verilerine göre, nisan ayı için dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 6 bin 170, yoksulluk sınırını ise 18 bin 474 lira oldu. Konfederasyonun yayımladığı ‘Halkın Enflasyonu’ araştırması, 64 temel gıda ürünün yer aldığı sepetin fiyatının bir ayda yüzde 13,2 arttığını ortaya koymuştu.
Resim
Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı mart ayı enflasyon oranlarına göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) 5,46 artarken, enflasyon yıllık bazda yüzde 61,14'e yükseldi. Üretici fiyat endeksi (ÜFE) ise marttta aylık yüzde 9,19 ...


'Türk Telekom Türk vatandaşlarına 80 TL'ye sattığı paketi Suriyelilere 48 TL'ye satıyor'

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Varlık Fonunun aldığı Türk Telekom'un, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına Suriyelilerden iki kat daha pahalı hizmet verdiğini açıklayarak konuyu soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı.
Resim
Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Alpay Antmen, 15 GB paketli mobil hattın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 80 Türk lirasından verilirken; aynı paketin Suriyelilere "Ahlan Paket" adı altında 48 liradan satıldığını ifade etti.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi ...


Türkiye tarihinde bir ilk: Faiz borcun kendisini geçti"Borç çocuklarımıza, torunlarımıza kalıyor"

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kerim Rota, yaşanan ekonomik krizin boyutlarına ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Borç için ödenecek faizin borcun kendisini geçtiğine dikkat çeken Rota, "Borç çocuklarımıza, torunlarımıza kalıyor" dedi.

Türkiye'nin özellikle Eylül 2021'den beri yaşadığı ekonomik kriz vatandaşlara zor günler yaşatıyor. Ekonomistler, faiz oranlarının düşürülmesi sonrası dövizin ve ardından enflasyonun tavan yapması nedeniyle ekonomide gittikçe toparlanması zor bir durum yarattığından kaygılı.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kerim Rota, 29 Mayıs'taki liderler toplantısında ekonomi konusunda ...


8 milyon kredi çekip 600 bin kar elde etti. Krediyi bedavaya getirdi

kur korumalı mevduat sistemi bazı şirketler için haksız kazanç kaynağı oldu. Ucuz kredi çekip Kur Korumalı hesaba yatırıyorlar… Üstelik vergiden muaf kar elde ediyorlar
Resim
Türk Lirası'ndaki hızlı değer kaybına karşı geliştirilen ve tüm umutların bağlandığı kur korumalı mevduat hesabı, büyük haksız kazançların olduğu ortaya çıktı. Şirketler bankalardan aldıkları ucuz krediyi aynı bankaya kur korumalı mevduat olarak yatırıyorlar. Şirketler böylece hem daha yüksek faiz elde edip, hem de büyük vergi avantajı elde etmiş oluyor. Bankalar, ...
Read more : 8 milyon kredi çekip 600 bin kar elde etti. Krediyi bedavaya getirdi | Görüntüleme : 62 | Yanıtlar : 0


AKP ilçe başkanı, öğretmenevi ve milli eğitim müdürlüğünü bastı

Konya'da AKP Emirgazi İlçe Başkanı Uğur Çanakçı’nın öğretmenevi binasına giderek yakınlarına ayrıcalık tanımayan Öğretmenevi Müdürü Ahmet Bilsin’e hakaret ve tehditler yağdırdığı. Çanakçı'nın daha sonra Emirgazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne de giderek toplantı halinde olan İlçe Milli eğitim Müdürü Ahmet Kaymak’ı da tehdit ettiği.

Olay geçen çarşamba günü Konya'nın Emirgazi ilçesinde yaşandı. İddiaya göre AKP Emirgazi İlçe Başkanı Uğur Çanakçı, Emirgazi Öğretmenevi'ne gelerek yakınlarına ayrıcalık tanımayan Öğretmenevi Müdürü Ahmet Bilsin'i ziyaret etti. İkilinin bir süre görüşmesinin ...
Read more : AKP ilçe başkanı, öğretmenevi ve milli eğitim müdürlüğünü bastı | Görüntüleme : 50 | Yanıtlar : 0


Üç numaralı koltuktan görünen muavin Serhat’ın hayatı...

Çoğu zaman söze yaşamak için aşmamız gereken engelleri sıralayarak başlıyoruz. Öyle ki bu düzenin yarattığı yıkımın insan hayatına yansımaları azımsanacak türden hiç olmadı, olmayacak da.

Zira, insanlığa güvencesiz ve yarını belirsiz bir bunalımı yaşam diye dayatan sömürü düzeninden başka türlüsü beklenemezdi.

Bu hafta işçi hikayelerinde, bahsettiğimiz hayatı yaşamak şöyle dursun, o hayatın içinde olup olmadığı dahi belirsiz olan, bizi bir yerden başka yere ulaştıran emekçilerden muavin Serhat’ın yaşamına ortak olacağız.

Öncelikle bu hikayenin arka planından ...
Read more : Üç numaralı koltuktan görünen muavin Serhat’ın hayatı... | Görüntüleme : 53 | Yanıtlar : 0


Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde Yabancı uyruklu 2 şahıs, haraç istedikleri esnafı ölüm ve tecavüzle tehdit ettiler!

Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde Ramazan ayında ihtiyacı olduğunu söyleyip yanında çalışmaya başladığı kişiyi tehdit ederek 50 bin lira haraç isteyen yabancı uyruklu şahıs ve babası yakalanarak gözaltına alındı.
Resim
Olay, Kaynarca ilçesinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Merkez Mahallesinde esnaflık yapan Ö.A. isimli vatandaş, M.A. isimli yabancı uyruklu kişiyi Ramazan ayında ihtiyacı olduğunu söylediği için işe aldı.

Gece mesaisinde çalışan M.A., sabah erken saatlerde işyerinden ayrıldı. Daha sonrasında işyeri sahibi Ö.A.'nın telefonuna sosyal medya üzerinden gün ...


Adana'da 9 aylık çocuğu olan aileyi ev sahibi dışarı attı.

Adana'da ev sahipleri tarafından evden çıkartılan Mahmut Gündoğdu ile dini nikahlı eşi Nazlı Öner, 9 aylık bebekleri Nefes ile birlikte dışarıda kaldı. Geceyi parkta geçiren ve maddi durumlarının iyi olmadığını belirten çiftin ev yerleştirilmesi için kaymakamlık çalışma başlattı.
https://www.youtube.com/watch?v=B32dwcxTXSI
Read more : Adana'da 9 aylık çocuğu olan aileyi ev sahibi dışarı attı. | Görüntüleme : 52 | Yanıtlar : 0


Enflasyon kredi kullanmaya mecbur bırakıyor

Kredi büyümesinde yukarı yönlü ivme 15 Nisan haftasında da devam etti. 13 haftalık, yıllıklandırılmış ve kur etkisinden arındırılmış kredi büyüme hızı Temmuz 2020'den bu yana ilk kez yüzde 45'i aştı. Toplam kredi hacmi 5,53 trilyon liraya yükseldi.

Kredi büyüme hızında ivmelenme geçen hafta da devam etti. BDDK verilerine göre 13 haftalık, yıllıklandırılmış ve kur etkisinden arındırılmış kredi büyüme hızı Temmuz 2020'den bu yana ilk kez yüzde 45'i aştı.

Ticari kredilerdeki artış yüzde 50'e yaklaşırken, tüketici ...
Read more : Enflasyon kredi kullanmaya mecbur bırakıyor | Görüntüleme : 57 | Yanıtlar : 0


Kanada’ya göç eden çiftten zehir gibi sözler: Bu zihniyet bizden gençliğimizi, hayallerimizi, paramızı çaldı

Ekonominin içinden çıkılmaz bir hal alması nedeniyle çareyi yurtdışında arayan gençlerden biri olan Bilgisayar Mühendisi Burak Damoğlu, “Bu ülke ve ‘zihniyet’ bizden bir gençlik çaldı, hayallerimizi çaldı, paramızı çaldı… Ama geleceğimizi, yüzümüzdeki gülümsemeyi çalamayacak!” ifadelerini kullandı.
Resim
Türkiye’de beyin göçü son 4 yılda ciddi oranda artarken geçtiğimiz yıldan bu zamana geçen sürede ise adeta zirve yaptı.

Ekonominin içinden çıkılmaz bir hal alması, başta gıda maddeleri olmak üzere tüketim mallarına yapılan zamlar ve alım gücünün iyiden ...


 

Giriş  •  Kayıt


Sayımlamalar

Toplam 146037 ileti • Toplam 44416 başlık • Toplam 24719 üye

x