Zaman: Cum May 17, 2024 5:59

News Stickies

Site map of GuncelMeydan » Dizin : GuncelMeydan

Satranç Sözlüğü

Açık hat: Üzerinde er bulunmayan dikey.
Açarak Şah: Bir taşın oynayarak, diğer bir taşın önünü açarak şah çekmesi.
Açmaz: Yerinden kaldırılınca kendi Şahını rakibin atağına açık bırakan bir alet veya bir erin durumunu anlatan deyimdir.
Ağır Taşlar: Vezir ve Kaleler.
Ağır Parti: Tarafların iki saat civarında zaman aldıkları oyun tarzı.
Aletler: Şah ve erler dışındaki taşlara verilen isim.
Aktif Satranç: Taraflara verilen toplam sürenin 30 dakika olduğu oyunlar.
Armageddon: Eleme usulü maçlarda eşitlik bozulmayınca Siyahın ...
Read more : Satranç Sözlüğü | Görüntüleme : 7373 | Yanıtlar : 5 | Dizin : Satranç

Yeni Gezegen Tanımı

.
Read more : Yeni Gezegen Tanımı | Görüntüleme : 8522 | Yanıtlar : 1 | Dizin : Uzay

Bölüm Kuralları

Diğer Spor Aktiviteleri bölümüne başlık açarken dikkat ediniz:

1- Bölüm ve alt bölümlerinde kaynak gösterme zorunluluğu vardır, haberin linki veya alinti yapilan kaynak ve tarih! Kendi görüşlerimizi, daha önce açılmış ilgili başlıklarda paylaşalım. Tamamen kendimize ait yazılarımızı ise ''Makaleler' 'bölümünde paylaşalım.

2- Aynı konu ile ilgili yeni gelişme ve farklı yorumlar için yeni başlıklar açmayıp, daha önce açılmış başlıklara ekleyerek, başlık kirliliği yaratmaktan kaçınalım.

3- Üst üste, ikiden fazla başlık açılmayacak. Yeni başlık için, 30 ...
Read more : Bölüm Kuralları | Görüntüleme : 1143 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Diğer Spor Dalları

Bölüm Kuralları

Basketbol bölümüne başlık açarken dikkat ediniz:

1- Bölüm ve alt bölümlerinde kaynak gösterme zorunluluğu vardır, haberin linki veya alinti yapilan kaynak ve tarih! Kendi görüşlerimizi, daha önce açılmış ilgili başlıklarda paylaşalım. Tamamen kendimize ait yazılarımızı ise ''Makaleler' 'bölümünde paylaşalım.

2- Aynı konu ile ilgili yeni gelişme ve farklı yorumlar için yeni başlıklar açmayıp, daha önce açılmış başlıklara ekleyerek, başlık kirliliği yaratmaktan kaçınalım.

3- Üst üste, ikiden fazla başlık açılmayacak. Yeni başlık için, 30 dakika beklenecek. ...
Read more : Bölüm Kuralları | Görüntüleme : 1049 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Basketbol

Gizlenen Amerika Rezaleti

Gizlenen Amerika Rezaleti

Marshall Yardımı ve NATO görevleri nedeniyle Türkiye'de bulunan Amerikalılar, 1950-1970 yılları arasında Türk bayrağına ve Atatürk'e hakaret başta olmak üzere ırza geçmek, kaçakçılık, adam öldürmek, esrar satmak gibi sayısız suç işlemiş, ancak bu suçların hiç birisinden ceza almamışlar.

Kırmızı Çizgi Dergisi'nin Temmuz sayısında İlhami Yangın imzasıyla yayınlanan araştırmaya göre, Türkiye NATO'ya üye olduktan sonra ülkemizdeki Amerikalı asker ve uzman sayısı 30 bine ulaştı.

İkili anlaşmalar gereğince, Amerikalılar görev başındayken Türk polisi ...
Read more : Gizlenen Amerika Rezaleti | Görüntüleme : 14322 | Yanıtlar : 11 | Dizin : Devlet ve Siyaset

2. Milli Mücadele

2. Milli Mücadele'nin ilk kurşunu hangi alanda sıkılmalıdır?

Atatürk ilkelerinden,Devletçilik ve Halkçılık ilkelerinin işlenişi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Veya Atatürk ilkelerinden herhangi biri gerçekten işleniyor mu?İşlendiğine inanıyor musunuz?
Read more : 2. Milli Mücadele | Görüntüleme : 4388 | Yanıtlar : 22 | Dizin : Devlet ve Siyaset

Şehitlerimize.. | Sizi hiç bir zaman unutmayacağız!

BEN ŞEHİT MİYİM, HAİN MİYİM?

Resim

1972 doğumluyum...

Şehidim, 1992''den beri....

Komando er olarak Diyarbakır''in Kulp ilçesinde görev yapıyordum.

Devriyeden dönüyorduk.

Ansızın üzerimize el bombaları fırlattılar; kurşun yağdırdılar. Karşılık verdik...

Teröristler kaçtılar...

Baktım ki teğmenim yaralanmış..

Gittim onu kucağıma aldım ve askeri cipe doğru götürmeye başladım.

Ansızın dünyam karardı...

Bir kurşun, kafamin sağından girip solundan çıktı...

Kucağımda teğmenim, yola devrildim...

Kanım toprağa yayıldı...

Ben ne suç işledim?

Ben Şükrü Eraslan...

Tokat'ın Reşadiye ilçesine ...
Read more : Şehitlerimize.. | Sizi hiç bir zaman unutmayacağız! | Görüntüleme : 7852 | Yanıtlar : 38 | Dizin : Genel - Güncel Konular

Bölüm Kuralları

Futbol Bölümüne Başlık Açarken Dikkat Ediniz:

3- Üst üste, üçten fazla başlık açılmayacak. Yeni başlık için, 30 dakika beklenecek. ...
Read more : Bölüm Kuralları | Görüntüleme : 1046 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Futbol

Türk Olmak Nedir?

Türk Olmak Nedir?

Aslında çok şeydir Türk olmak. Türk olmak, Osmanlı'nın borcunu ödemektir. Hovarda babanın borçla yaşayan evladı gibi. Kosova'da ve Bosna'da, Batı Trakya'da ve Makedonya'da bilmem kaç asır geçmişte kalan meselelerin hesabını vermektir.

Türk olmak Kıbrıs'ta, Hocalı'da, Anadolu'da ve Balkanlar'da soykırıma uğrayıp, yapmadığın soykırımla suçlanmaktır. Türk olmak faşist olmaktır, vatanına, yurduna, tarihine sahip çıktığınca. Türk olmak demokrat ve çağdaş olmaktır, vatanına, yurduna, tarihine sahip çıkmadığınca.

Türk olmak lisanının Avrupa'da yasaklanmasıdır ...
Read more : Türk Olmak Nedir? | Görüntüleme : 13834 | Yanıtlar : 33 | Dizin : Türk Tarihi

Gökbilim Görüntüleri

20.06.2007
Resim

Bir şeyler olmak üzereydi. Bundan yalnızca iki gün önce, gün içinde kolaylıkla gözlenebilen üç gök cisminden ikisi çarpışıyormuş gibi göründü. Aslında, Dünya'nın uydusu Ay, uzaktaki gezegen Venüs'ün tam önünden geçmişti. Bu örtülme olayı, gün batımından önceki saatler içerisinde İsviçre'de görüntülendi. Yukarıdaki resim çekildikten hemen sonra, resmin sağ tarafında hilâl evresinde görülen Ay, sol alt tarafta ilk dördün evresinde görülen Venüs'ü tuttu. Bir süreliğine tüm olayı gözlerden saklama tehdidi yaratan bulutlar, en solda görülebiliyor. ...
Read more : Gökbilim Görüntüleri | Görüntüleme : 17864 | Yanıtlar : 29 | Dizin : Uzay

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 147952 ileti • Toplam 45576 başlık • Toplam 24819 üye

x