Zaman: Cmt May 08, 2021 12:54

News News of Tartışma

Site map of Tartışma » Dizin : Tartışma

YAZMASAM MI ACABA ?

YAZMASAM MI ACABA ?
Her yazarın olduğu gibi, benim de bir biçemim var.
Kimi zaman ‘leb’ dediğimde ‘lebelebi’yi anlarlar sanıyorum.
Kimi zaman de ‘Bilal’e anlatır gibi’ yazıyorum.
Şimdi şu ‘sizin cumhurbaşkanınız’a Dr Recep dediğimi ve hiçbir zaman ‘benim cumhurbaşkanım’ olmadığını kez yazmam gerekiyor acaba?
Ve ona ‘bizim cuhurbaşkanımız’ diyenlere, a’dan z’ye sadece ve yalnızca acıdığımı yinelemek istiyorum.
Seksen milyonsa seksen, doksansa doksan, ama ‘acınacak’ insanlardır diyorum, vesselam.
Şimdi bana, ‘çokbilmiş’ler ‘seçim’ diyeceklerdir, ‘sandık’ diyeceklerdir, ‘demokrasi-memokrasi’ ...
Read more : YAZMASAM MI ACABA ? | Görüntüleme : 445 | Yanıtlar : 1 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

ZİLLET-İ NEFS

ZİLLET-İ NEFS
‘İzzet-i nefs’ diye Osmanlıca bir deyim var.
Türkçe karşılığı ise ‘Onur, gurur’ ya da onur ve gururunu korumak anlamına geliyor.
Daha geniş bir anlamda, ‘insanlık, adamlık ve ya da kişilik’ sahibi olmak ve insanın bu kendi ‘öz-nitelik’lerini ‘her koşulda’ korumak demek oluyor.
Ölçütü ise, özellikle insanın bu öz-niteliklerine bir saldırı sözkonusu olduğu zaman, saldırıya uğrayan ‘onur ve gurur’un savunulup savunulamaması oluyor.
Onur ve gururuna saldırılan, bir gerçek ‘kişi’ değil de tüzel bir ‘kişilik’ ...
Read more : ZİLLET-İ NEFS | Görüntüleme : 257 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

24 Nisan’ın Anlamı

24 Nisan’ın Anlamı
Bu yıl 24 Nisan’ı Türkiye Cumhuriyeti Devleti de anacak.
Nicedir ‘Ermeni Diyasporası’ anıyordu.
Ermeniler’in niye Van İsyanı günü olan 14 Nisan’ı değil de, 24 Nisan’ı anma günü olarak seçtiklerini anlamak zor.
24 Nisan’da ‘Büyük tutuklama’ yapıldı da ondan diyorlarmış.
Oysa Le Matin gazetesi’nin Londra kaynaklı haberlere dayanarak yazdığına göre, 24 Nisan’da İstanbul’da bir ‘Ermeni Komplo’su ortaya çıkarılmış ve 250-400 arasında Ermeni ileri geleni tutuklanmıştı (1).
Tutuklananlar arasında 1888’de Hınçak Cemiyeti’nin kuruluşunda rol ...
Read more : 24 Nisan’ın Anlamı | Görüntüleme : 285 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

KUMPAS

KUMPAS
Türkçe’mize bir süredir yeni bir sözcük girdi: kumpas!
Yanımda Türkçe sözlük olmadığı için Google’dan baktım; aynen şöyle yazıyor:
“Kumpas kelimesi dilimizde sıklıkla karşımıza çıkan sözcükler arasındadır.
Kumpas kelimesi Fransızca kökenlidir.
TDK’ye göre kumpas kelimesi ise şu anlama gelmektedir:
- Dizicilerin harfleri satır durumuna getirirken içine yerleştirdikleri ayarlanabilir demir yuva
- Sanayide kalınlık ve incelikleri ölçmede kullanılan ölçüm aleti
- Hile, düzen”.
Kimi kez gördüğüm üzere, Google’ın Türkçe bölümü de doğru bilgi vermemektedir.
O nedenle ...
Read more : KUMPAS | Görüntüleme : 861 | Yanıtlar : 1 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

MUHALEFETİ AMİRALLER DE KURTARAMADI

MUHALEFETİ AMİRALLER DE KURTARAMADI
Emekli amiraller bildirisi ne diyor: 1° Montrö tartışılamaz, 2° Ordu tarikatlara teslim edilemez.
Normalde olması gereken ve benim de şiddetle desteklediğim sava göre, öncelikle ‘sözde’ iktidar adayı muhalefet (CHP ve İYİ parti) olmak üzere, Ordu içinden yurtsever subaylar, öğretim üyeleri ve öğrencileri dahil üniversiteler, işçi sendikaları, esnaf kuruluşları, köy kooperatifleri, dernekler falan topyekûn bu iki öneriyi sonuna kadar savunmalı ve amirallerin arkasında durmalıydılar.
Ama ne oldu?
‘Gevrek’ ana muhalefet partisi, aman ...
Read more : MUHALEFETİ AMİRALLER DE KURTARAMADI | Görüntüleme : 1470 | Yanıtlar : 2 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

SIRA KARA ve HAVACILARDA

SIRA KARA ve HAVACILARDA
Eğer hâlâ ‘Türk Subayı’ diye bir kavram (mefhum) varsa, emekli amirallerden sonra, sıra karacı ve havacı generallere gelmiş demektir.
Albaylara, yarbaylara, binbaşı ve yüzbaşılara...
Astsubaylara, çavuşlara..
Ve kuşkusuz mehmetçiklere..
Sıra Boğaziçi öğretim üyelerinden sonra, zerre kadar ‘bilimsel’ anlayış almış tüm öğretim üyelerine..
Sıra tüm üniversite öğrencilerine gelmiş demektir.
Sıra yüreğinde ‘Yurt sevgisi’ taşıyan, eli kalem tutanlara, eli saban tutan, pulluk ve tırmık tutan köylülere gelmiş demektir.
Sıra insanlıktan nasibini almış herkestedir ...
Read more : SIRA KARA ve HAVACILARDA | Görüntüleme : 1764 | Yanıtlar : 1 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

ŞAHSIM DEVLETİ (17) Demokrasi ölçütü

ŞAHSIM DEVLETİ (17) Demokrasi ölçütü
‘Demokrasi’nin oy oranıyla ölçülemeyeceğini söylemiştik.
Ne de ‘çok partili’ olup olmamakla ilgisi var.
Bu iki ‘ölçüt’, ancak ve sadece kabaca bir ‘görünüm’ verebilirler.
Peki ama ‘kanıtlayıcı’ ya da ‘bilimsel’ ölçüt nedir diye sorulacak olursa; ‘bilinçli’ ve dolayısıyla ‘özgüvenli’ yurttaşlara dayanıp dayanmadığıdır diyeceğiz.
Sözde ‘siyaset bilimci’lerinin ‘özgürlük’ kavramından ‘ne’ anladıklarıylarıyla ilgili bir ‘konu’dur bu.
Gerçekte ise, ‘Özgürlük’, batı dillerindeki ‘liberté’ kavramından çok, ‘être emacipé’ filiyle ilgili bir durumdur.
Arapçasıyla ‘rüştünü kazanmış ...
Read more : ŞAHSIM DEVLETİ (17) Demokrasi ölçütü | Görüntüleme : 3552 | Yanıtlar : 1 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

ŞAHSIM DEVLETİ (16) Cumhuriyet esprisi

ŞAHSIM DEVLETİ (16) Cumhuriyet esprisi
İnsanlık tarihinde, ‘Modern’ denilen dönemden önceki bin yıllık dönemde, dünya genelinin bir ‘durgunluk dönemi’ (immobilisme) içinde olduğu bilinmektedir.
Buna ‘Orta-Çağ karanlığı’ da denilmektedir.
Ardından gelen ‘Yeni-Çağ’ XVnci yüzyıldan itibaren başlamış olsa bile, irdelemekte olduğumuz ‘Devlet-Ulus’ kavramı bakımından ‘Milad’, 1789 Fransız Devrimi’dir.
Ancak ‘Devrim’lerin bir ‘süreç’ olduğu kesinlikle gözardı edilmemelidir.
Nitekim ‘Cumhuriyet esprisi’nin bir ‘Cumhuriyet İdeali’ biçiminde tasarlanmasına, Fransa’da 1792 yılından itibaren başlanmıştır.
Cumhuriyet ‘ideal’inin ise üç önemli ‘ilke’si var:
Biri, ...
Read more : ŞAHSIM DEVLETİ (16) Cumhuriyet esprisi | Görüntüleme : 2573 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

ŞAHSIM DEVLETİ (15)-’Demokratik bölgecilik’

ŞAHSIM DEVLETİ (15)-’Demokratik bölgecilik’
Bu yazı dizisi boyunca yazdıklarımız, kimilerince ‘tarihsel’ veya ‘kuramsal’ değerlendirmeler olarak görülebilir.
Oysa, ne somut gerçeklik ve ne de ‘Türkiye’nin somut gerçekliği’ne uzak olmadığı gibi, gelecekle ilgili ‘kestririm’lere de olanak verebilecek niteliktedir.
Örnek olsun, Türkiye’de ‘Demokratik Bölgeler Partisi’ adlı bir parti bulunmaktadır.
Dahası ‘yerel demokrasi’yi hedefleyen bolca kuruluşun olduğunu da biliyoruz.
Çok daha önemlisi, ekonomi politikalarında, uzunca bir süredir, bir ‘dérégulation modası’nın revaçta olduğunu da biliyoruz.
Öte yandan, burada özetlemeye çalıştığımız ...
Read more : ŞAHSIM DEVLETİ (15)-’Demokratik bölgecilik’ | Görüntüleme : 2626 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

ŞAHSIM DEVLETİ (14)

ŞAHSIM DEVLETİ (14)
François Mitterand 1981 yılında Cumhurbaşkanı seçildikten sonra, bir bakanlar kurulu toplantısında şöyle diyordu:
“Fransa’nın Fransa olması için güçlü ve merkezî bir iktidara gereksinmesi vardı. Bugün ise dağılmaması için yad-merkezci (adem-i merkeziyet) bir iktidara gereksinmesi vardır” (*).
Şimdi Türkiye’de bolca bulunan ‘aklıevvel’ler şöyle dursun, sözde ‘siyaset bilimci’lerinin bile ‘Fransa’nın Fransa olması’ ya da aynı anlama gelmek üzere ‘Fransa’nın olgunlaşması’ ve yine aynı bağlamda bir ‘Devlet-Ulus’un olgunlaşması’nın ne demek olduğunu anlayamadıklarını gönül rahatlığıyla ileri ...
Read more : ŞAHSIM DEVLETİ (14) | Görüntüleme : 2812 | Yanıtlar : 0 | Dizin : Tartışma ve Fikir Meydanı

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 144720 ileti • Toplam 43716 başlık • Toplam 24662 üye

x