Vahdettin kahraman ise Sevr nedir?

İletigönderen Ram » Sal Kas 04, 2008 17:30

Fuk-Ki yazdı:Ve diğer kahramanlar konusunda Örneğin; Nutuk Atatürk'ün yaşmış olduğu bir kitap.Devlet bu kitabı parasız basıp dağıtıyor neredeyse, İngilizcesi bile basılmış elbette bu çok güzel bir şey ama bunun yanında neden Mareşal Fevzi Çakmak'ın kitapları ya da diğer paşaların kitaplarına devlet sahip çıkıp basmıyor, bu da bir şey devletin o kişilerin kitaplarına eserlerine sahip çıkması gerekmektedir.

Fevzi ÇAKMAK kitap mı yazmış¿? Benim bildiğim bir günlüğü var, o da 1922'ye kadar tuttuğu notlar. Varsa başka eserleri, bunlar bilinmiyor olsa gerek. ATATÜRK'ün de birçok notu yoktur. Bunların genellikle, ATATÜRK'ün çevresindeki şahıslar hakkındaki şahsi görüşlerinden oluştuğu ve bunların kimilerince yok edildiği söylenir. Nutuk apayrıdır, Millet Meclis'inde tamamı okunmuş ve ayakta alkışlanmıştır. Bir bakıma millî öğretidir ve birçok dile çevrilmiştir.

Peki bu yazdıklarının Vahdettin efendiyle ne ilgisi vardır¿? Bizim için Nutuk kâfidir, lâkin art niyetlilere karşı, -Nutuk haricinde de- Vahdettin aleyhinde kesin belgeler sunduk, sunarız, sunacağız. Eğer sebeb-i karın ağrın buysa diye söylüyorum.
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

İletigönderen kaye » Sal Kas 04, 2008 21:13

Ram yazdı:
Fuk-Ki yazdı:Ve diğer kahramanlar konusunda Örneğin; Nutuk Atatürk'ün yaşmış olduğu bir kitap.Devlet bu kitabı parasız basıp dağıtıyor neredeyse, İngilizcesi bile basılmış elbette bu çok güzel bir şey ama bunun yanında neden Mareşal Fevzi Çakmak'ın kitapları ya da diğer paşaların kitaplarına devlet sahip çıkıp basmıyor, bu da bir şey devletin o kişilerin kitaplarına eserlerine sahip çıkması gerekmektedir.

Fevzi ÇAKMAK kitap mı yazmış¿? Benim bildiğim bir günlüğü var, o da 1922'ye kadar tuttuğu notlar. Varsa başka eserleri, bunlar bilinmiyor olsa gerek. ATATÜRK'ün de birçok notu yoktur. Bunların genellikle, ATATÜRK'ün çevresindeki şahıslar hakkındaki şahsi görüşlerinden oluştuğu ve bunların kimilerince yok edildiği söylenir. Nutuk apayrıdır, Millet Meclis'inde tamamı okunmuş ve ayakta alkışlanmıştır. Bir bakıma millî öğretidir ve birçok dile çevrilmiştir.

Peki bu yazdıklarının Vahdettin efendiyle ne ilgisi vardır¿? Bizim için Nutuk kâfidir, lâkin art niyetlilere karşı, -Nutuk haricinde de- Vahdettin aleyhinde kesin belgeler sunduk, sunarız, sunacağız. Eğer sebeb-i karın ağrın buysa diye söylüyorum.

Ram, ben ne demiştim yukarıda:

kaye yazdı:Ya işte şu konu çok önemli: Eğer bir konu hakkında bilgisi yoksa bir insanın ya susmalı ya da gerçeği doğru kaynaklardan araştırmalı. İnanmak, inanmamak, 6. hisle hareket etmek tarihi değiştirmediği gibi insanı da komik duruma düşürmektedir.

Aslında ne dediysem yanlış demişim, komik değil bu olay, trajikomik..

Ayrıca bu ne demektir:
Fuk-Ki yazdı:Nutuk Atatürk'ün yaşmış olduğu bir kitap.Devlet bu kitabı parasız basıp dağıtıyor neredeyse

Bu kitap, yani Nutuk, parasız dağıtılıyor mu dağıtılmıyor mu, anlaşılmıyor ne demek istediğin Fun-Ki..
Bir kitap ya dağıtılıyordur ya da dağıtılmıyordur, neredeyse bedava dağıtılıyor tabirin, hiç bir anlam taşımadığı gibi, bütün sözlerinin gerçek değil de yuvarlak olduğunu gösteriyor.
Ayrıca ben hiç görmedim devletin bu kitabı bedava dağıttığını, nerde şimdilerde böyle devlet, hükümet..
Haa, ama dinci broşürler dersen belediyeler ve cemaatler tarafından dağıtılıyor, dinci gazeteler dersen her binanın kapısına ücretsiz bırakılıyor, İncil'i falan sorarsan bırak bedava dağıtmayı, içerisine dolar koyarak halka dağıtıyorlar.. Nerde yaşıyorsun sen, Ay'da mı, Mars'ta mı???

Fuk-Ki yazdı:Mareşal Fevzi Çakmak'ın kitapları ya da diğer paşaların kitaplarına devlet sahip çıkıp basmıyor

Diyelim ki paşaların kitaplarına sahip çıkılmıyor (hangi kitaplarsa bunlar artık, sallamışsın gibi geldi bana), bu Nutuk'a da sahip çıkılmamasını mı gerektirir!!
Maksadın nedir senin, daha açık konuş Funki, Nutuk'a sahip çıkılması mıdır derdin??
Nasıl sahiplikse bu!!! Böylesi sahiplik bile birilerini epey rahatsız ediyor anlaşılan...

...
Kullanıcı küçük betizi
kaye
Üye
Üye

İletiler: 1036

Önceki

Şu dizine dön: Mustafa Kemâl ATATÜRK

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x