Yabancılara Toprak Satışı: Gafletin Boyutları

Tartışma Alanı

Re: Yabancılara Toprak Satışı: Gafletin Boyutları

İletigönderen Balasagun » Pzr May 13, 2012 14:24

Vatan toprağı satışta ama kimsede çıt yok!

AKP’nin yabancıya toprak satışında yasal sınırı 2,5’tan 60 hektara kadar çıkarmasına muhalefetten sert tepki geldi: “Topraklarımızı satarsanız halkımız aç kalır.”

Ceyhun Bozkurt

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, yabancılara toprak satışı konusunda tarihi uyarıda bulundu. Seçer, toprak satışına ilişkin düzenlemenin, kentsel dönüşüm ve 2/B’lerin satışının ardından Meclis’e getirildiğine dikkat çekti ve “Bunlar tesadüf olabilir mi? Bence olamaz. Vatan toprağı satışa çıkarıldı ama kimseden ses çıkmıyor” dedi. Dünyanın her yerinde tarım arazilerinin satışının çok önemli olduğunu vurgulayan Seçer, “Öyle bir an gelir ki cebinizde milyon dolarlar olabilir ama vatandaşınızın karnını doyurmak için en temel gıda maddelerini bulma şansına sahip olmayabilirsiniz” diye konuştu.

Hükümete uyarı

Meclis Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Vahap Seçer, yabancılara toprak satışı, 2/B arazilerinin durumu ve kentsel dönüşüm konularında YENİÇAĞ’ın sorularını yanıtladı.

Geçen haftalarda önce kamuoyunda “kentsel dönüşüm” olarak bilinen tasarının, ardından 2/B arazilerinin satışına ilişkin tasarının Meclis’e getirildiğine vurgu yapan Seçer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de ciddi yatırımlar yapacak yani bu kanundan dolayı 30 hektar ya da 60 hektar araziler alıp yatarım yapacaklar olabilir. Bazı yabancı firmalar hükümeti bu konuda uyarıyor. ‘Bir an önce bu yasal düzenlemeleri yapın da Türkiye’ye gelelim, bu alanlarda yatırım yapalım’ diye bir gayret içerisinde. Bakan’ın bunları ortaya koyması lazım. Yani bana sorarsanız, bunlar masumane yapılan bir takım düzenlemeler değil. Bunların art arda gelmesi tesadüfî değil.”

Türkiye’de yaklaşık 28 milyon hektar tarım alanı olduğunu ve bu alanların sadece 8,5 milyon hektarında sulu tarım yapılabildiğini belirten Seçer, bereketli tarım alanlarının önemine işaret ettiği konuşmasında, gelir dağılımındaki adaletsizliğe de dikkat çekti.

Yaman çelişki

Türkiye ekonomisinin rakamsal olarak büyümesine rağmen, ekonomideki gelişmelerin “halkın cebine” olumlu olarak yansımadığını vurgulayan Seçer, “Görünürde dal, budak yerinde ama meyve yok. Türkiye’deki toplam kaynaklardan elde edilen gelirin yüzde 80’ini nüfusun yüzde 20’si paylaşıyor. Gelirin geri kalan yüzde 20’sini ise nüfusun yüzde 80’i paylaşıyor. Türkiye’de 1 milyondan fazla insan yatağa aç giriyor. 10 bin dolar kişi başına düşen GSMH’ye siz inanıyor musunuz? Yılda cebine bırakın 10 bin dolar, bin doları gören vatandaşımın sayısı kaç? İşte böylesi bir yaman çelişki var” diye konuştu.

Düzenleme sakıncalı

CHP Milletvekili Seçer, tarım topraklarının tüm dünya için önemini anlatırken, zengin Körfez ülkelerinin üçüncü dünya ülkelerinden toprak satın aldığını, çünkü tükettiği temel gıdanın yüzde 90’nın ithal olduğunu ifade etti. Dünyayı sarsan 2008’deki gıda krizine işaret eden Seçer şöyle konuştu: “Öyle bir an gelir ki cebinizde para olabilir, milyon dolarlar olabilir, hazineniz dolu olabilir ama vatandaşınızın karnını doyurmak için temel gıda maddelerini bulma şansına sahip olmayabilirsiniz. Tasarıyla ‘ülke menfaatleri’ gerekçe gösterilerek Bakanlar Kurulu'na satış yetkisi verilmesini doğru bulmuyorum. Bu düzenleme baştan sona yanlıştır.”

Türkiye’ye müdahale hakkı kazanırlar

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, kanuna şerh koyup itiraz ettiklerini söyledi. Şandır, “Bu Türk milletinin egemenlik haklarına saldırıdır. Mütekabiliyet esası aranmadan toprak satışına izin vermek teslimiyettir. AKP, küresel güçlere teslim olmuş durumda. Yani bu yüzde 10 yabancı uyrukluların özel mülkiyeti olacaktır. O zaman bu yabancı ülkelere müdahale hakkı doğuracaktır. Yabancı ülkeler kendi vatandaşlarının Türkiye’deki haklarını korumak için Türkiye’ye müdahale hakkı doğurabilir. Buna karar veren siyasi irade küresel güçlerin taşeronu olarak Türkiye’yi yönetmektedir. Önemli olan Türkiye’yi bu teslimiyetçi iktidardan kurtarmaktır. Bugün toprakları satıyorlar. Limanları satıyorlar, otoyolları da satacaklar” dedi.

Organik tarım alanlarımız elden gidiyor

Resim

MHP Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Türkiye’nin ilginç bir konumu olduğunu belirterek, “Bu topraklar her iklim şartlarında yaşanabilir topraklardır” dedi. Halaçoğlu şöyle konuştu: “6 milyarı geçmiş bir dünya nüfusunun en büyük ihtiyacı sanayi malları değil gıda olacak. Bugün organik tarım yapılabilecek Türkiye’de o kadar çok alan var ki. Şimdi buraları satıyoruz. Önümüzdeki dönem İsrail’in ne suyu kalacak ne ekilebilecek toprağı. Bu durum diğer devletler için de geçerli. Bu çerçeveden konuya baktığınızda Türkiye’de satılan toprakların kendi üretip kendi satacağı ve insanın refah düzeyini arttıracağı bir ortamda başka ülkelerin başka kişilerin refah düzeyi artmış olacak. İsrail de bunun için toprak alıyor. Bunun yanında Suriye de alıyor. 1923 yılında mübadele olmuştu ve tavsiye talepnameleri var. Tavsiye edilen topraklar var. Şimdi bunlar ne olacak?”

Adana’yı bile satın alabilirler

CHP Milletvekili Engin Altay, toprak satışlarında özü itibariyle karşı olmasanız bile bu konuda bir sınırlama olması gerektiğini söyledi. Altay, şöyle konuştu: “Bunun belli bir şekli ve sınırı olmalı. BOP İsrail’in baş mihmandarlığında gelişeceği için, bu bölgedeki GAP’ın bereketli topraklarına göz dikmesi ve oradan, orası üzerinden Ortadoğu’daki hakimiyetini güçlendirmek için projelerinin olduğu zaten bilinen bir şey. Sınırsız bir toprak alımı diye bir şey söz konusu olamaz. Adamlar geldi bütün Adana’yı satın aldı ne yapacağız?”

Arazilerimizin yabancılaşması ülke aleyhine

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, İsrail’in özellikle GAP bölgesinde tarım arazisi satın almasını manidar bulduğunu söyledi. Günaydın, şunları söyledi: “Mütekabiliyet esasına dayalı 2,5 hektarlık bir sınır vardı, bu şartı kaldırarak 30 hektara yükselttiler. Bu Türkiye’de müthiş bir yabancı gayrimenkul sahipliğini patlatacak. Bununla 20 milyar dolar civarında gelir bekliyorlar. Ama sonuçta satılan ülkedir bunu bilmek lazım, iflas eden ev sahibinin malı mülkü satmasından sonra evindeki buzdolabını satmasına ilişkin bir örnek daha yaşıyoruz. İsrail’in özellikle GAP bölgesinde arazi topladığına ilişkin duyumlar var. Yapılan araştırmalarda İsrail’in yüksek oranda arazi aldığına dair sonuçlar çıkıyor. Özel şahıslar eliyle toprak satın aldığına dair duyumlar da var. Sonuçta İsrail de alsa, ABD de, İtalya da alsa toprağın yabancılaşması bir ülke için iyi değildir.”

“Bu bir hıyanet yasasıdır”

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, son bir hafta içinde TBMM’den geçerek yasallaşan iki yasa için hükümete sert eleştirilerde bulundu. Kamalak, orman arazilerinin 2/B yasası ile satışına “Gasp Yasası”, yabancılara toprak satışının artırılmasına ilişkin yasaya da “Hıyanet Yasası” dedi. Kamalak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından dillendirilen ‘Başkanlık Sistemi’ tartışmasının 2/B Yasası ile Yabancılara Toprak Satışı Yasası’nın üstünü örtmek için gündeme getirildiğini söyleyerek tepki gösterdi. Kamalak, “Son günlerdeki Başkanlık Sistemi tartışmaları bu kanunları perdelemek içindir” dedi. “2/B yasasının isminde ‘Orman köylülerinin kalkınmalarının desteklenmesi ve Hazine arazilerinin satışı’ kısmı var. Bu altı çizilmesi gereken bir kavramdır” diyen Kamalak, bu yasanın asıl amacının köylünün hakkının gasp edilmesi olduğunu vurguladı.

Hedef Büyük İsrail Devleti

Yabancılara toprak satışı ile ilgili yasaya da sert eleştiriler getiren Kamalak, “25 dönümlük miktar 300 dönüme çıkarılıyor. Bakanlar Kurulu kararı ile de 600 dönüme çıkarılabiliyor” dedi. İsrail’in kuruluşunun toprak satışı ile başladığını ifade eden Kamalak, Osmanlı Padişahı 2’inci Abdulhamit Han’dan toprak talebinde bulunan Yahudi Teodor Herzel’e Padişah’ın “Şehit kanlarıyla sulanmış vatan toprağı parayla satılamaz” sözünü hatırlattı.

Kamalak, “Abdulhamit Han’ı devirerek iktidara gelen İttihat ve Terakki Partisi ilk iş olarak Filistin’de toprak satışına izin veren yasayı onayladı. Şimdi hedefte Büyük İsrail Devleti’nin kuruluşu vardır. Küçük İsrail Devleti Abdulhamit Han’ın yolunu kesen öğrencileri kullanılarak kuruldu. Şimdi hedefte Büyük İsrail var. Allah korusun bu sefer Abdulhamit Han mesabesinde olan Necmettin Erbakan’ın öğrencileri kullanılmak suretiyle Büyük İsrail Devleti kurulacaktır” diye konuştu.


Yeniçağ, 10 Mayıs 2012
“Efendiler, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki aslî cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin”
Kullanıcı küçük betizi
Balasagun
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 3524
Kayıt: Cum Eki 17, 2008 13:18

Re: Yabancılara Toprak Satışı: Gafletin Boyutları

İletigönderen Başkomutan » Prş May 24, 2012 2:00

Vatan satılıyor mu?

Yabancıların mülk edinmesi ülkemizde uzun zamandır tartışılan bir konu. Zaman zaman bizde köşemizde bu konuya ilişkin görüşlerimizi açıkladık. Yabancılar mülk edinmesinin belirli kıstaslara bağlanması gerektiğine her zaman dikkat çektik. Tarım arazilerinin satışını hiçbir zaman kabul etmedik. On binlerce metre kare büyüklükte arazi satışına da karşı çıktık. Turizm bölgelerinde, yazlık türü evlerin satışını ise belli bir oranda kabullendik.

Şimdi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, muhalefetin ‘vatan satılıyor’ eleştirilerine neden olan yabancıya mülk ve arazi satışına ilişkin istatistikleri açıkladı. Bakan Bayraktar, bugüne kadar Türkiye’de 130 bin 480 yabancı kişiye 105 milyon 206 bin 329 metrekare büyüklüğünde 134 bin 768 taşınmaz, 847 şirkete de 12 milyon 737 bin 689 metrekarelik 8 bin 774 taşınmaz satıldığını belirterek, Türkiye’ye en çok İngilizlerin ilgi gösterdiğini, en fazla araziyi ise Almanlar satın aldığını açıkladı.

Bayraktar, TBMM’ye gönderdiği resmi yazıda yabancı kişi ve şirketlere satılan konut ve arazilere ilişkin verdiği bilgide, Cumhuriyet döneminde yani Ak Parti’nin iktidara gelmesine kadar 11 milyon 422 bin 901 metrekarelik 19 bin 809 taşınmazın satışı yapılmış. 19 bin 809 taşınmazdan 9 bin 617’si konut ve işyeri olarak kullanılıyormuş.

Ak Parti iktidarının başladığı döneme denk gelen 3.7.2003’ten bugüne kadar ise yabancılara 105 milyon 981 bin 830 metrekare büyüklüğünde 120 bin 467 taşınmaz satışı gerçekleştirildi. 120 bin 467 taşınmazdan 81 bin 464’ü konut ve işyeri geri kalanı ise arazi şeklinde.

Yabancılar arasında Türkiye’ye en büyük rağbeti İngilizler ve Almanlar göstermişler. 37 bin 819 İngiliz, Türkiye’den 6 milyon 451 bin 357 metrekare büyüklüğünde 27 bin 22 taşınmaz satın almış. 30 bin 412 Alman ise, 65 milyon 166 bin 746 metrakelik 49 bin 399 taşınmazla ikinci sırada.
Rakamlar, Almanları birden fazla konut ve arazi alarak Türkiye’de en fazla taşınmaz alan birinci ülke konumuna yükseltirken, 4 bin 715 Avusturyalı ise 16 milyon 222 bin 560 metrekarelik 8 bin 644 taşınmazla Türkiye’de en çok arazi alan ikinci ülke olmuş.

Antalya en çok tercih edilen ilimiz. 130 bin 480 yabancı Antalya’yı tercih etmiş. 44 bin 124 yabancı, Antalya’dan 6 milyon 832 bin 46 metrekare büyüklüğünde 35 bin 442 taşınmaz satın almışlar. 22 bin 337 yabancı ise 6 milyon 461 bin 263 metrekare büyüklüğünde 16 bin 782 taşınmaz ile Muğla’ya yatırım yapmış. Üçüncü sıradaki Aydın’da ise 19 bin 799 yabancı 4 milyon 12 bin 197 metrekare büyüklüğünde 14 bin 638 taşınmaz almışlar. Sadece 1 yabancı Siirt’te 22 metrekarelik bir taşınmaz satın almış. Şirketler, en çok araziyi ise Muğla’dan aldı. Sadece 85 şirket, 4 milyon 749 bin 710 metrekare büyüklüğünde araziyi satın almış. Muğla’yı 1 milyon 522 bin 203 metrekare alanla Antalya, 1 milyon 441 bin 371 metrekarelik alanla İstanbul takip etmiş.

Rakamlara bakıp, başlığımızı tekrarlayalım “Vatan Satılıyor mu ?” karar sizin.

Oktay TAŞ - 24 Mayıs 2012
Anayurt


Türkiye Satılıyor / AKP döneminde 105 milyon 981 bin 830...
Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler!

Eğer bir milletin kurtarıcıya gereksinimi yoksa artık millet olmuştur
Sakın kurtarıcı bekleme‚ yoksa sana karşı olan vazifemi yapamadım sayarım

Türk milletinin büyük millet olduğunu bütün medeni alem, az zamanda, bir kere daha tanıyacaktır

Beni hatırlayınız
Kullanıcı küçük betizi
Başkomutan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 2297
Kayıt: Pzt Eki 12, 2009 23:24

Re: Yabancılara Toprak Satışı: Gafletin Boyutları

İletigönderen Başkomutan » Çrş Haz 13, 2012 1:19

AKP geldiği günden beri sürekli sattı!

Maliye Bakanı Şimşek’in bir soru önergesine verdiği cevap, 2002’den beri 134 bin 907 taşınmaz satan AKP’nin bu yıl 71 milyon lira karşılığı 3 bin taşınmazı elden çıkardığını ortaya koydu.

Şimşek: 134 bin taşınmaz yabancıya satıldı

AKP iktidara geldiği günden bu yana yerli ve yabancıya 81 ilde 134 bin 907 taşınmazı sattı. CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk’ün soru önergesine yanıt veren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,Hazine’nin 18 Kasım 2002 tarihinden bu güne kadar 81 ilde 134 bin 907 taşınmaz satıldığını açıkladı.

Şimşek; “ Satışlarda 796 bin 773, 202 metrekare taşınmaz satıldı. Bu satışlar sonucunda 3 milyar 472milyon 972 bin 489 TL gelir elde edildi” dedi. AKP hükümeti sadece 2012 yılında 3 bin taşınmaz sattı. 2012 yılı içerisinde satılan taşınmazların toplam yüzölçümü ise 12 bin 370 metre kare oldu. 2012 yılı içerisinde satılan taşınmazlardan 71 milyon 809 bin 891 lira gelir elde edildi. AKP iktidarı döneminde en çok taşınmaz 2005 yılında satıldı. 2005 yılında Hazine’ye ait 18 bin 884 taşınmaz satıldı.

En çok İstanbul’da

2005 yılında gerçekleştirilen satışlardan ise 673 milyon 149 bin 288 lira gelir elde edildi. 2005 yılında Hazineye ait 115 milyon 743 bin 861 metrekarelik alan satıldı. Türkiye’de 2002 yılından bu yana en çok taşınmaz ise İstanbul’da satıldı.

İstanbul’da 2002 yılından 2012 yılına kadar toplam 9 bin 524 adet taşınmaz satıldı. İstanbul’da satılan taşınmazların yüzölçümü ise 13 bin metre kare oldu. İstanbul’da bugüne kadar satılan taşınmazlardan toplam 1 trilyon 73 milyon 102 bin liralık gelir elde edildi.

YENİÇAĞ, 13 Haziran 2012
Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler!

Eğer bir milletin kurtarıcıya gereksinimi yoksa artık millet olmuştur
Sakın kurtarıcı bekleme‚ yoksa sana karşı olan vazifemi yapamadım sayarım

Türk milletinin büyük millet olduğunu bütün medeni alem, az zamanda, bir kere daha tanıyacaktır

Beni hatırlayınız
Kullanıcı küçük betizi
Başkomutan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 2297
Kayıt: Pzt Eki 12, 2009 23:24

Re: Yabancılara Toprak Satışı: Gafletin Boyutları

İletigönderen Oğuz Kağan » Cum Eki 26, 2012 13:40

1.1 milyon metrekare sattık

Yabancıya mülk satışının 183 ülkeye açılması Türkiye’ye ilgiyi artırdı. Mütekabiliyetin kalktığı ağustostan bu yana 2 bin 819 yabancı ülke vatandaşı gayrimenkul satın aldı. Yabancılara satılan mülkün toplam alanı 1 milyon 162 bin metrekareyi buldu.

YABANCILARIN Türkiye’den gayrimenkul alımının önünü açan mütekabiliyet (karşılıklılık) ilkesinin kaldırılması ve mülk satışının 183 ülkeye açılmasının ardından, toplam alanı 1 milyon 162 bin metrekareyi bulan 2 bin 578 taşınmaz satıldı. Mütekabiliyetin kalktığı ağustos ayından bu yana toplam 2 bin 819 yabancı ülke vatandaşı gayrimenkul satın alırken, listede en çok alım yapanlar Almanya, Rusya ve İngiltere vatandaşları olarak sıralandı. Gayrimenkul alımına yeni izin veren ülkelerden ise kadar Afganistan, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve Kuveyt’ten talep geldi. Ancak, şu anda yabancılardan gelen birçok talep Genelkurmay’da izin için bekliyor. Genelkurmay’ın ise kasım ayına kadar bekleyen taleplere yanıt vermesi bekleniyor. Bekleyen satışlar için Genelkurmay’dan izin çıktığında, yasağın kalktığı ülkelerden gelen asıl talep ortaya çıkacak ve satılan mülk sayısı daha da yükselecek.

ALMANLAR ARSAYA YÖNELİYOR

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, 183 ülkeye açılan gayrimenkul satışına iki aylık sürede en çok Alman vatandaşları ilgi gösterdi. Almanya’dan 561 kişi, 789 bin metrekareye karşılık gelen 775 taşınmaz satın aldı. Bunların 335 adedini daire, 439 adedini ise arsalar oluşturdu. İkinci sırada ise Rusya yer aldı. Ruslar, 35 bin metrekarelik 416 taşınmaz satın alırken, bunların 409’unu daireler oluşturdu. Mülk alımında üçüncü sıraya ise İngiltere yerleşti. 521 İngiliz vatandaşı, 83 bin metrekarelik 365 taşınmazın sahibi oldu. Bunlardan 316’sını ise daireler oluşturdu. Norveç’ten 280, Hollanda’dan 123, İsveç’ten de 106 kişi mülk edindi.

5 YENİ ÜLKE GELDİ

Mütekabiliyet şartı arandığı için daha önce konut alamayıp, yasanın değiştirilmesiyle izin verilen ülke konumuna geçen ülkelerden şu ana kadar Afganistan, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve Kuveyt vatandaşları mülk edindi. Afganistan’dan 1 kişi, 169 metrekarelik bir taşınmaz satın alırken, Azerbaycan’dan da 3 kişi, toplam 2 bin 630 metrekarelik mülk satın aldı. Birleşik Arap Emirlikleri’nden ise 4 kişi 3 daire satın aldı. Irak’tan bir kişi bir dairenin sahibi olurken, Kuveyt’ten de 3 kişi 3 daire aldı.

ASKERDEN İZİN SIRASINDA

Yabancılara gayrimenkul satışına ilişkin bu veriler, ağustos ayından bu yana gerçekleşen satışları yansıtıyor. Yasanın hayata geçmesiyle birlikte, bekleyen başvurulara yönelik işlemler tamamlandı. Mülk alımına yeni izin verilen ülkelerden gelen talep şu anda sınırlı kalsa da, Genelkurmay Başkanlığı’nda izin için bekleyen bir çok mülk bulunuyor. İzinlerin verilmesi ve satışların kayıtlara geçmesiyle rakamlar daha da yükselecek. Öte yandan, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü ile Genelkurmay Başkanlığı izin süresinin kısaltılması için çalışmalar da yapıyor.

Hürriyet, 26 Ekim 2012
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12355
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Re: Yabancılara Toprak Satışı: Gafletin Boyutları

İletigönderen Oğuz Kağan » Çrş Ara 12, 2012 17:46

Ülke parsel parsel satılıyor

Son 6 ayda 6 milyon metrekare tarım arazisi yabancılar tarafından satın alındı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek'e verdiği yanıtla 6 ayda yabancıların 6 milyon metrekare tarım arazisi aldığı ortaya çıktı.

18 Mayıs 2012'de yürürlüğe giren 6302 sayılı yasa ile yabancılara tarım arazisi satışının önü açılmış, CHP'li vekil 6 Kasım'da verdiği soru önergesinde yasa çıktığından beri yabancıların ne kadar tarım arazisi satın aldığını sormuştu.

Erdoğan Bayraktar soru önergesine yanıt verdi. Bayraktar, son 6 ayda yabancı uyruklu kişilerin 1.969.849 metrekare, yabancı sermayeli şirketlerin 3.900.366 metrekare tarım arazisi satın aldığını bildirdi.

İnternetajans.com, 12 Aralık 2012
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12355
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Re: Yabancılara Toprak Satışı: Gafletin Boyutları

İletigönderen Oğuz Kağan » Cmt Oca 19, 2013 12:06

AKP 80 yılın 100 katı kadar sattı

CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, AKP’nin 10 yılda yabancılara, 80 yılda satılanın 100 katı kadar gayrimenkul sattığını söyledi.

Satılan taşınmaz mülkler arasında toprak oranının giderek artmasına dikkat çeken Sapan, “2012 yılı Ağustos ayında yürürlüğe giren Mütekabiliyet Yasası sonrasında toprak satışının hızlanması endişe verici hale gelmiştir” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan, 1923 – 2002 dönemi ile 2002 – 2012 arasındaki satışlarla birlikte Yeni Mütekabiliyet Yasası’nın yürürlüğe girdiği Ağustos 2012’den o yılın sonuna kadarki 5 aylık dönemdeki satışlar hakkında bilgi istediğini belirten Sapan, “Açıklanan rakamlar gerçekten düşündürücü. 80 yıllık sürede görev yapan Türkiye Cumhuriyeti’nin 57 hükümeti, 360 bin 520 metre kare gayrimenkul satmış. AKP iktidarında geçen, 2002 ile Ağustos 2012 tarihleri arasındaki 10 yıllık sürede, 34 milyon 452 bin 628 bin metre kare gayrimenkul satılmış. AKP iktidarı döneminde, önceki 57 hükümetin sattıklarından neredeyse 100 kat fazla gayrimenkul yabancıların mülkiyetine geçmiş” diye konuştu.

AKP döneminde, daha önceki hükümetlerin aksine toprak satışının ağırlık kazandığını ifade eden Sapan, “2002 – 2012 arasında satılan 34 milyon 452 bin 628 metre karelik mülkün, 25 milyon 278 bin 128 metre karesini toprak oluşturuyor. Konut satışı ise 9 milyon 538 bin 640 metre kare ile neredeyse toprağın üçte biri seviyesine düşmüş. Artık anlaşılıyor ki yabancılar ülkemizden konut değil toprak alıyorlar” dedi.

O YASA TOPRAK SATIŞINI HIZLANDIRDI

Ağustos 2012’de yürürlüğe giren Mütekabiliyet Yasası ile yabancılara gayrimenkul satışının daha da hızlandığına dikkat çeken CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, “ Ağustos – Aralık 2012 dönemindeki sadece 5 aylık dönemde satılan gayrimenkul miktarı, 3 milyon 131 bin 404 metre kare. 5 aylık sürede satılan toprak ve konut, tesis miktarı, 80 yıllık cumhuriyet döneminden neredeyse 10 kat fazla. Bizim vatandaşlarımıza mülk, özellikle de toprak satmayan, ya da zorluk çıkaran birçok ülke için Türkiye cennet haline gelmiş. Bu anlamda Türk vatandaşı için anlamı olmayan, yabancılara yarayan Mütekabiliyet Yasası söz konusu. AKP, diğer ülkelerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına eşitlik tanıyıp tanımadığına bakmadan harıl harıl onlara toprak satıyor” şeklinde konuştu.

YABANCILAR İÇİN ANTALYA GÖZDE KENT

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’den mülk edinen her 6 yabancıdan birinin Antalya’yı tercih ettiğini ifade eden Sapan, “Bu ilimizde şimdiye kadar yabancılara toplam 5 milyon 258 bin 610 metre kare mülk satılmış. Bunun 3 milyon 510 bin 913 metre karesini konut türü mülkiyet oluşturuyor. Satılan toprak miktarı ise 1 milyon 747 bin 697 metre kare. Antalya’da konut satışının fazla olması bir açıdan sevindirici. Ne yazık ki diğer bölgelerde toprak satışının hızla artması endişe verici” dedi.

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre, 2012 yılı itibari ile Türkiye genelinde en fazla gayrimenkul alan yabancıların başında, 27 bin 209 mülk ile İngilizler geliyor. İngilizleri, 19 bin 416 mülkiyetle Almanlar izliyor. Üçüncü sırada ise 6 bin 796 gayrimenkul alan Rusya Federasyonu vatandaşları var.

Antalya’da da mülk edinen yabancılar arasında ilk sırada, 5 bin 530 mülk ile Ruslar bulunuyor. 5 bin 473 adet gayrimenkul alan Almanlar ikinci sırada yer alıyor. İngilizler, 4 bin 333 mülk edinerek Antalya’yı tercihte üçüncü sıradalar. Norveçliler, 4 bin 215 gayrimenkul ile dördüncü, Danimarka, 4 bin 16 mülk ile beşinci durumda bulunuyorlar.

İnternetajans.com, 18 Ocak 2013
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12355
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Re: Yabancılara Toprak Satışı: Gafletin Boyutları

İletigönderen Balasagun » Pzt Eyl 09, 2013 14:40

Satılan toprak ve mülkler halktan gizleniyor


Bakan Bayraktar, bugüne kadar yabancılara 20 milyon 933 bin metrekarelik mülk satıldığını açıklarken, eski Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Özkaya, bu rakamın 273 milyon 408 bin metrekare olduğunu belirtti.

Emekli Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya ile Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, yabancıya gayrimenkul satışı ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın verdiği rakamların gerçeği yansıtmadığını öne sürdü. Bakan Erdoğan Bayraktar, CHP Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz’ın soru önergesine verdiği cevapta “Türkiye’den gayrimenkul satın alan yabancı uyrukluların sayısının 102 bin 100 kişiye ulaştığını” açıkladı. Bakanın açıkladığı verilere göre; en fazla gayrimenkul satın alanlar 36 bin kişiyle, İngilizler olurken, İngilizleri Almanya, Rusya, Norveç ve İrlanda takip etti. Bakan’ın açıklamasına göre bugüne kadar yabancılar 20 milyon 933 bin 110 metrekare arsa ve konut satın aldı. En fazla konut ve arsa alınan il ise 4 milyon 850 bin metrekare ile Antalya oldu.

Gerçeği yansıtmıyor

Emekli Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya, yabancılara gayrimenkul satışı ile ilgili rakamların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Özkaya, 28 Ekim 2004 tarihli Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sitesindeki resmi verilerine göre ülkemizden taşınmaz alan toplam yabancı sayısının 44 bin 740, satılan taşınmaz sayısının 42 bin 884, satılan toplam alanın da 273 milyon 408 bin metrekare olduğunu ifade etti. Özkaya, şunları söyledi: “Bakanın daha önce açıkladığı rakamlara göre, mülk alan sayısı 125 bin 452 kişi. Satılan alan 89 bin 297 dekar. Şimdi satış yapılan kişi sayısı bir önceki açıklamasındaki rakamın altında.102 bin 100 olarak bildirilmektedir. Satılan alan miktarı 2004 yılındaki alandan neredeyse üç misli azdır. Kişi sayısı üç misli artmasına karşın satılan alanın azalması rakamların gerçeğe aykırı olduğunu gösteriyor. Kaldı ki, 2004 yılında toprak satın alan ülke sayısı da 68 iken, bugün bu sayı 183’e çıkmış bulunuyor. Önceki verilerde bulunmayan ülke vatandaşları yeni listede yer almış görünüyor. Zaten İsrail’e satış yapılmadığı kamuoyuna defalarca medya aracılığı ile yansıtılmasına karşın aynı resmi verilerde 100 İsrail vatandaşına 136 taşınmaz satıldığı açıkça görünmektedir.”

Hiçbir sınırlama yok

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası da Bakan Bayraktar’ın açıkladığı verilerin aksine yabancılara yapılan toprak satışının eksik olarak aktarıldığını vurguladı ve bu rakamların “Aysbergin (buz dağının) görünen yüzü” olduğunu belirtti. Odadan yapılan açıklamada; “Özellikle Hatay ve GAP bölgesinde, halk arasında senet ya da muhtar senedi gibi adlarla ifade olunan satış vaadi sözleşmeleri ile yabancılara gayrimenkul satışlarının yapıldığı bilinmektedir. Bu tür satışlar tapu kütüklerinde yer almazlar” denilerek şöyle devam edildi:
“Gerçek rakamların bilinmemesinin bir başka nedeni, yabancı uyruklu kişilerin yasalarımıza göre Türkiye’de kurdukları ya da ortak oldukları şirketlerdir. Bu tür şirketlerin yasal açıdan Türkiye’deki diğer şirketlerden farkları yoktur. Bu tür şirketlerin edindiği taşınmazlar kesin olarak bilinememektedir. Ayrıca, bu şirketlerin taşınmaz ediniminde hiçbir sınırlama da yoktur. Öte yandan, ülkemizdeki bankaların birçoğunun yabancı sermayeli olması ve bu bankaların şu anda ellerinde başta Ege ve Akdeniz bölgeleri olmak üzere haczedilmiş, ipotek konulmuş birçok taşınmazın bulunması da ayrı bir konudur.”

Limit aşılınca satış yasaklandı

Emekli Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya, rakamların geçtiğimiz yıllarda Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK) konuyla ilgili yaptığı araştırma verilerine göre çok geride olduğunu belirterek, şunları söyledi: “DDK’nın raporuna göre satışların, Hatay’da yüzde 0.2 (satışlar yasaklandı), Mardin’de yüzde 0. 6, Kilis’te yüzde 0.4 (satış devam ediyor), Gaziantep, Urfa, Aydın, Muğla ve Antalya’da yüzde 0.6 sınırına yaklaştiği açıklanıyor. Verilere bakıldığında, 2004 yılına göre Konya’da satışın arttığı, İsrail’in Konya Karapınar ve çevresinde onlarca köyün arazisi ve Mersin Alata Çiftliği’nin 4 bin 56 dekarlık arazisinin satılması için çalışmalar yapıldığı artık kamuoyunca bilinmektedir. Ülke toprakları Lozan delinerek yabancılara duyarsızca satılmaya devam edilecek. ’Milli Emlâk’zenginliklerimiz ve varlıklarımızın yapısı da yok edilerek, kapitülasyon uygulamasıyla devrediliyor. Misak-ı Milli sınırları büyük bir hızla adeta yok ediliyor.”

Taşınmaz mal satın alan ülkeler

Ülkemizden mülk satın alan toplam 183 ülkeden bazıları şöyle: ABD, Avusturalya, Avusturya, Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Gabon, Malta, İngiltere, Belçika, Bolivya, Bosna-Hersek, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Guatemala, Guyana, Gürcüstan Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, İngiltere, KKTC, G. Kore, Kuveyt, Libya, Lübnan, Lüksemburg, Mısır, Malezya, Macaristan, Makedonya, Arjantin, Brezilya, Cezayir, Bulgaristan, Danimarka, Dominik, Çek Cumhuriyeti, İtalya, İspanya, İrlanda, Kanada, Japonya, Suudi Arabistan, Meksika, Şili, Moldovya, Norveç, İsrail, Pakistan, Ukrayna, Endonezya, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Peru, Sırbistan-Karadağ, Slovenya, Suriye, Yeni Zelanda, Panama, Orta Afrika, Türkmenistan El Salvador gibi 183 ülke vatandaşı ülkemizden toprak satın almaktadır.


Salim YAVAŞOĞLU, 9 Eylül 2013
“Efendiler, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki aslî cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin”
Kullanıcı küçük betizi
Balasagun
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 3524
Kayıt: Cum Eki 17, 2008 13:18

Re: Yabancılara Toprak Satışı: Gafletin Boyutları

İletigönderen Oğuz Kağan » Sal Eki 08, 2013 11:25

Askeri bölgeler yabancıya satış kapsamına girdi

81 ilin 75’indeki askeri bölgelerin sınırları baştan çizildi. Bu çerçevede bazı askeri bölgeler yabancılara satılabilecek.

Hükümet, yabancıya toprak satışında bir ileri aşamaya geçti. TBMM’den geçen yıl geçen yabancılara konut satışında mütekabiliyeti kaldıran yasa ile birlikte aralarında askeri bölgelerin de olduğu yerlerin yabancılara satışının kolaylaşması için bazı tedbirler alınmasına karar verildi. Bu çerçevede, Genelkurmay’ın 1 yıl içinde tüm askeri yasak bölge ve askeri güvenlik bölgelerinin koordinatlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne bildirmesi kararı alındı. Basına yansıyan haberlere göre, yasayla verilen 1 yıllık süre dolarken, askeri arazilerin belirlenmesi çalışmasında da sona gelindi. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen çalışmayla, 81 ilin 75’indeki askeri bölgelerin sınırları baştan çizildi. 6 ildeki çalışmalar ise yıl sonuna kadar bitirilecek. Düzenlemeyle, Türkiye’deki bazı askeri güvenlik bölgelerinin küçülmesi de söz konusu olacak. Yıllar önce askeri güvenlik bölgesi ilan edilen alanların çoğunun artık bu niteliğinin kalmadığını belirten Çevre Bakanlığı yetkilileri, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

Yeniden belirleniyor

“Asker bize askeri bölgelerin tapu ve harita bilgilerini verecek. Biz onları kendi haritamıza işleyip tapuya da şerh edeceğiz. ‘Burası askeri güvenlik bölgesi’, ‘Askeri yasak bölge gibi’... Mesela 1995’te denilmiş ki: ‘Kara Harp Okulu’nun çevresi askeri güvenlik bölgesi.’ Ama şu anda orasının askeri güvenlik bölgesi olması tartışılır. Turizm bölgelerinde çok sayıda geniş arazi, askerî güvenlik bölgesi ilan edilmiş. Onun için askeri güvenlik bölgeleri tamamen yeniden belirleniyor. O bölgeler şimdi daraltılıyor. Eskiden bu alanlar çok fazlaydı. İlk 2006’da bunlar bize gönderilmeye başlandığında ’askerî güvenlik bölgesi’denilen alanların çoğunun, böyle bir konumla alakasının olmadığını, ama sadece tapuda şerhi olduğunu gördük.” Yıl sonunda çalışmanın tamamlanmasıyla, bir yabancı konut ya da arazi almak için tapuya başvurduğunda, koordinatlara bakılarak, o bölgenin askeri nitelik taşıyıp taşımadığını net olarak görülecek.

Ermenistan sınırı kiraya verilecek

Hükümet, askeri yasak bölgeyi ‘tarım faaliyeti açma’ adı altında 30 yıllığına kiraya çıkardı. Hükümet, Ermenistan, İran, Nahcıvan ve Türkiye arasındaki askeri yasak bölgeyi ‘tarım faaliyeti açma’ adı altında 30 yıllığına kiraya çıkardı. Yurt gazetesinde yer alan habere göre, AKP Hükümeti Türkiye’nin Ermenistan, İran, Nahcıvan arasındaki sınırda kritik askeri yasak bölgede yer alan 75 bin dekarlık araziyi “tarımsal faaliyete açma” adı altında 30 yıllığına özel sektöre kiraya çıkardı. Tarım Bakanlığı’na bağlı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün davet ilanında kurulacak ortaklıkta, iştirakçi özel sektörün payının yüzde 65’ten az olamayacağı ve TİGEM payının da yüzde 15-25 arası olabileceği belirtiliyor. TİGEM ilanında başvuruların 6/12/2013 saat 17:00’ye kadar yapılması isteniyor. Türkiye’nin en doğu ucunda bulunan TİGEM Kazım Karabekir İşletmesi Iğdır’ın Aralık İlçesi’ne bağlı Dilovası (Dilucu) bölgesinde yer alıyor. 118 bin dekarlık işletmenin 90 bin dekarlık bölümü Dilovası içinde ve aynı zamanda askeri yasak bölge konumunda. Devlet Üretme Çiftlikleri’ne (DÜÇ) bağlı olarak 1953?te kurulan işletme 1983’te Kazım Karabekir Tarım İşletmesi adı altında TİGEM’e bağlanıyor. İşletmede esas olarak hayvancılık, tohumlama ve koyun ıslahı gibi faaliyetler yapılıyor ve toplam 120 personel çalışıyor.

Özel madde

Özel sektöre davet ilanının VI-k maddesinde işletme hudut bölgesinde yer aldığından Askeri Yasak Bölgeler Kanun ve Yönetmeliği esaslarına uyulması gerekeceği de açıkça belirtiliyor. İlanın giriş bölümünde 75 bin dekarlık arazinin “tarımsal faaliyette bulunmak üzere” özel sektöre açıldığı belirtilirken, VI-m maddesinde bu sahada “yeni tarım alanı açılmaması” şartı getiriliyor. Bu bölgenin uzun süredir özellikle ABD’de yaşayan Ermenilerin ilgi alanı içinde olduğu biliniyor. Bu arada, Tarım İşletmesi’ne Kazım Karabekir adı verilmesinin, Karabekir’in 1917 ve 1920 yıllarında iki kez Ermenistan’a yönelik olarak bu bölgelerde yaptığı askeri harekatlardaki başarısından kaynaklandığı kaydediliyor.

Vakıflar, Mor Gabriel’in arazisini verdi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vakıflar Meclisi’nin Mor Gabriel Manastırı Vakfı’na ait 12 adet parselin iadesi yönünde olumlu karar aldığını bildirdi. Arınç, Twitter hesabından Başbakan Recep Tayyip Erdogan tarafından açıklanan demokratikleşme paketi içinde yer alan Mor Gabriel ile ilgili sürecin tamamlandığını belirtti. Bugün toplanan Vakıflar Meclisi’nin Mor Gabriel Manastırı Vakfı’na ait 12 adet parselin sözkonusu vakfa iadesi yönünde olumlu karar verdiğini ifade eden Arınç, yeni kararın hayırlı olmasını dileyerek, emeği geçen herkese teşekkür etti. Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem de, Vakıflar Meclisinin Mor Gabriel Manastırına ait arazinin iadesi yönünde oy birliğiyle karar verdiğini, bundan sonraki süreçte vakfın tapudan söz konusu 12 parselin tesciliniyaptırabileceğini bildirdi. Ertem, Vakıflar Meclisi toplantısının sona ermesinin ardından, toplantıda Mor Gabriel Manastırının talebinin de gündeme geldiğini ifade ederek “Yargı kararına da intikal etmiş 12 parselin iadesiyle ilgili, Meclisimiz oy birliğiyle olumlu karar verdi” diye konuştu.

YENİÇAĞ, 8 Ekim 2013
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12355
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Re: Yabancılara Toprak Satışı: Gafletin Boyutları

İletigönderen Oğuz Kağan » Sal Eki 15, 2013 16:31

Emlak arayan Araplar için lokum olduk!

Türkiye’de yabancıların emlak alımlarında mütekabiliyet şartını kaldıran yasal düzenlemeler sayesinde Körfez yatırımcıların Türkiye’ye aktığı belirtilirken “peynir etmek gibi emlak alıyorlar” değerlendirmeleri yapılıyor. ABD’nin borsa ve iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, “Körfez’deki emlak yatırımcıların Türk lokumu” ifadesini başlık olarak kullandığı haberinde, “Körfez’deki zengin yatırımcılar, geçen yıl yasalarda yapılan ve bölgedeki insanların yatırım yapmaları için kapıyı açan yasal değişiklikten yararlanarak Türkiye’de apartmanlar, ofisler ve sahil taşınmazlarını peynir ekmek gibi alıyorlar” diye yazdı.

Zorlu rekabet

Türkiye’de önümüzdeki dönemde yılda 5 milyar dolara ulaşması beklenen yabancıların emlak alımlarının büyük bir bölümünün Körfez yatırımcılarınca gerçekleşeceği tahminlerini yansıtan gazete, Türkiye’nin, uzun yıllar Körfez yatırımlarının başlıca destinasyonları olan Mısır ve Suriye’deki krizlerden de yararlandığını kaydetti. WSJ, Türkiye’nin Körfez’e yakınlığı ve taşınmazlarının önemli ölçüde değer kazanması gibi faktörlere de dikkat çektiği haberinde “Şimdilik Türkiye’deki Körfez yatırımları için gelecek parlak görünüyor. Ancak siyasi dinamikler değişirse o zaman Türkiye, çabucak Körfez fonlarını çekmek için kendisini daha zorlu bir rekabet içinde bulabilir” görüşüne yer verdi.

YENİÇAĞ, 15 Ekim 2013
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12355
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Re: Yabancılara Toprak Satışı: Gafletin Boyutları

İletigönderen Oğuz Kağan » Prş Kas 28, 2013 20:35

'Türk topraklarını İsrailliler alıyor'

CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar, “Iğdır Ovasının tamamını İsrailliler aldı. Harran Ovasının yarıdan fazlasını İsrailliler satın aldı. Türkiye’deki ekili alanlarımızın önemli bir bölümünü İsrailliler satın alıyor. Karacahisar Köyünün o termik santralin yapılacağı yerden Bodrum’a kadar olan arazinin birileri tarafından satın alındığını öğrendik” dedi.

CHP Muğla milletvekilleri Nuretttin Demir, Ömer Süha Aldan, Tolga Çandar TBMM’de ortak basın toplantısı düzenledi.

Nurettin Demir, Muğla’da yaşanmakta olan özelleştirme sırasında emeğini savunan 5 bin dolayındaki işçiye ve ailelerine Milas’ta demokratik haklarını sokakta seslerini duyurdukları için hükümetin özellikle yerel güvenlik ekibi tarafından saldırıldığını iddia ederek, “Bu yapılan insanlık dışı uygulamaları kınıyoruz.AKP Hükümeti kar eden bir kurumu babalar gibi satmaktadır” dedi.

“BODRUM’A KADAR OLAN ARAZİNİN BİRİLERİ TARAFINDAN SATIN ALINDIĞINI ÖĞRENDİK”

Tolga Çandar da, “Karacahisar Köyünün arazi sınırında Karacahisar Köyünün o termik santralin yapılacağı yerden Bodrum’a kadar olan arazinin birileri tarafından satın alındığını öğrendik” diyerek şöyle devam etti:

“Bu satın alan firmanın kim olduğunun açıklanmasını bekliyoruz. Bu firmanın özellikle hangi ulusa ait olduğunun açıklanmasını istiyoruz. Bu ulusun Iğdır Ovasının tamamını satın alan ulusla aynı olma ihtimali nedir? Iğdır Ovasının tamamını İsrailliler aldı. Harran Ovasının yarıdan fazlasını İsrailliler satın aldı. Türkiye’deki ekili alanlarımızın önemli bir bölümünü İsrailliler satın alıyor. Ya kendileri ya da buradaki ortak firmaları. Muğla TKİ sınırlarından Bodrum’a kadar olan bölümü yani golf arazisi diye daha önce ayrılan bölümü hangi ulusun şirketi ve kimlerle ortaktır? Bu arazileri yok pahasına metrekaresini 2 liradan 3 liradan topladılar. Bu satılan arazilerden önemli bir bölümü birinci derecede doğal SİT alanıdır. Bölge halkının arazilerine yok pahasına el konulmuştur.”

Ömer Süha Aldan da, “Özelleştirilmek istenen santraller ayda 2 gününü maliyetlerine harcıyorlar 28 günü kardır. Yani böyle bir işletme özelleştirilecektir” diye konuştu.
Bir basın mensubunun, “Başbakan ile ilgili açıklamalarınız oldukça tepki almıştı, ne diyorsunuz?” sorusuna Çandar, “Bir hafta geçti. Diyen gitti derler bizim orada, Ege’de öyle derler. O bir halk deyimidir. Bir küfür değil” yanıtını verdi.

VATAN, 28 Kasım 2013
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12355
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Önceki

Şu dizine dön: Devlet ve Siyaset

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 6 konuk

x