Zaman: Sal Mar 19, 2024 11:38

News News of Sizin Makaleleriniz

Site map of Sizin Makaleleriniz » Dizin : Sizin Makaleleriniz

Yüz yıl yaşatılamayan Cumhuriyet, (05/03/2024)

Resim

Toplum bir akıl tutulmasına tutulmuş, dolu dizgin bir belirsizliğe gidiyor.
Cumhuriyet, bu topraklarda 100 yıl yaşatılamadı. El birliği ile yıkıldı.
Ancak bu coğrafyada yaşayanlar halen Cumhuriyet ile yönetildiklerini, dünyada bir güç olduğumuzu, ilerleyen zamanlarda her şeyin daha da güzel olacağını zannediyorlar.
Cumhuriyet kurulurken Lozan görüşmeleri esnasında İngiliz ve Amerikan temsilcileri bir akşam İnönü’yü otellerine davet ederler. İsmet paşa’ya; şimdilik bir zafer kazanmış hissediyorsunuz ancak ilerleyen süreçte bizim dediklerimiz ve isteklerimiz olacak demişlerdi. Evet; 100 ...
Read more : Yüz yıl yaşatılamayan Cumhuriyet, (05/03/2024) | Görüntüleme : 78 | Yanıtlar : 0

Hikaye Yazarı Ömer Seyfettin İle Serdar Yıldırım

HİKAYE YAZARI ÖMER SEYFETTİN İLE SERDAR YILDIRIM
Tarih 4-Ağustos-2023 Bursa'da bir kitap mağazasında çok değerli yazarlarımızdan Ömer Seyfettin ile beraberim: " Sayın Ömer Seyfettin, bakın burası üç katlı bir kitap satış mağazası. İçinde binlerce kitap var.
Ömer Seyfettin: " Ya Serdar, beni buraya neden getirdin? Ben 1920 yılını hatırlıyorum. O zamanlar 36 yaşındaydım. İstanbul'da bir lisede öğretmenlik yapıyordum. "
" Evet doğru, bunları ben de biliyorum ama sizin bilmediğiniz bir şey var. 1920 dediniz. O ...
Read more : Hikaye Yazarı Ömer Seyfettin İle Serdar Yıldırım | Görüntüleme : 159 | Yanıtlar : 1

Kardeşlik Hikayeleri - Serdar Yıldırım

SIRTLAN ZOBO
Sırtlan gruplarının dışladığı, aralarında barındırmadığı Zobo adındaki sırtlan bir şehrin çok yakınlarına gelmişti. Çayırın ortasında toparlak bir şey dikkatini çekti. Bu neydi? Zobo, onu kokladı. Burnuyla ittirdi. Yuvarlanıyordu. Biraz daha, biraz daha derken, o yuvarlandıkça, Zobo zevk aldıkça, oyun sürdü. Daha sonra oyunu bıraktı. Yorulmuştu. Çimenlere yattı. Uyuyakaldı.
Zobo gürültüye uyandı. Tatlı tatlı gerindi. Anında gerinmeyi bırakıp büzüştü. Vitesi geri taktı. Geri geri gitti. Az sonra çalıların arasında görünmez oldu. Ama görüyordu. Ne ...
Read more : Kardeşlik Hikayeleri - Serdar Yıldırım | Görüntüleme : 80 | Yanıtlar : 0

Dev Hamsi - Serdar Yıldırım

DEV HAMSİ
Yavru hamsi annesi ile birlikte Karadeniz’de yaşıyormuş. Onlar sık sık deniz yüzeyine çıkıp etrafı seyrediyormuş. Yavru hamsi annesini sorduğu sorularla bunaltıyormuş: “ Anne, bu dünya niye var? Sen neden varsın? Ben neden varım? Bu deniz niye dalgalı? Neden büyük balıklar küçük balıkları yiyor? “
Annesi yavru hamsinin sorduğu sorulara bir cevap bulamazken, yavru hamsi bir soru daha sormuş: “ Anne, sen anne olmuşsun ama neden az büyümüşsün? Pek çok balığın yavrusu senden büyük. ...
Read more : Dev Hamsi - Serdar Yıldırım | Görüntüleme : 336 | Yanıtlar : 0

Yavru Balina İle Köpekbalıkları - Serdar Yıldırım

YAVRU BALİNA İLE KÖPEKBALIKLARI
Annesi balina avcıları tarafından öldürülen yavru balina Atlas Okyanusu’nda yüzerken etrafını yirmi kadar köpekbalığı sardı. Başkan köpekbalığı yavru balinanın yanına gelerek: “ Seni tanıyorum ve durumunu çok iyi anlıyorum yavru balina. Ama üzülmekle eline bir şey geçmez. Anneni insanlar öldürdü. Sen bunu onların yanına bırakmamalısın. Annenin intikamını almalısın. Biz senin dostunuz. Sana öldürmeyi öğretip, insanların üstüne salacağız. Çok yakında insanlar yavru balinayı tanıyıp, ondan korkacaklar “ dedi.
“ Annemi yerler mi ...
Read more : Yavru Balina İle Köpekbalıkları - Serdar Yıldırım | Görüntüleme : 109 | Yanıtlar : 0

Sakarya İle Foks - Serdar Yıldırım

SAKARYA İLE FOKS
Masal masal içinde, hikaye masal içinde, neden hikaye masal içinde, hikaye çıksa ya masalın içinden. Sen istedin ya işte hikaye çıktı masalın içinden.
Günün birinde yağan yağmurlar sonucu Ankara yakınlarındaki bir dere taşar. O bölgede bir çiftlik vardır. Sel, çiftliği sürükler, götürür. Bir at ve bir köpek yakındaki bir tepeye çıkarak kurtulur. Atın adı Sakarya, köpeğin adı Foks'tur. Su seviyesinin yükselmesi durunca Foks, Sakarya'ya şöyle bir soru sorar: " Sakarya, sence bu ...
Read more : Sakarya İle Foks - Serdar Yıldırım | Görüntüleme : 99 | Yanıtlar : 0

Bandırma Vapuru - Serdar Yıldırım

BANDIRMA VAPURU
Karadeniz'in hırçın dalgaları arasında yıllara meydan okuyan bir eski Bandırma Vapuru'yum. Nice zamandır liman liman gittim, geldim. Binlerce, on binlerce yolcu taşıdım. Onların konuşmalarını istemeyerek de olsa dinledim. Dertlerini derdim bildim. Onlar hiçbir zaman bunun farkında olmadılar yani beni fark etmediler. Ders kitaplarında ve pek çok kitapta, gazetede adıma defalarca rast gelmişsinizdir. Bundan sonra da rast geleceksiniz, bunu biliyorum. Ey gelecek yeni nesiller, sizi inanamayacağınız kadar büyük ve görkemli bir sevgiyle kucaklıyorum.
16 ...
Read more : Bandırma Vapuru - Serdar Yıldırım | Görüntüleme : 101 | Yanıtlar : 0

Cüce Kadının Ölüm Korkusu - Serdar Yıldırım

CÜCE KADININ ÖLÜM KORKUSU
Tek katlı, ahşap köy evindeki hareket birden duruldu. Sevincin yerini üzüntü aldı. Ayşe Hanım doğum yapmış, kız çocuğu dünyaya getirmişti. Ufacık-tefecik, küçücük bir kız çocuğu. Aradan on yıl geçti, on beş yıl geçti, yirmi yıl geçti, ama onun boyu 95 cm. idi, yani 1 metre bile değil. Daha sonra da boyu hiç uzamadı zaten, hep 95 cm. kaldı. Siyah saçlı, kahverengi gözlü ve güzel yüzlüydü. İyi kalpli, düşüncesi berrak, iradesi güçlüydü. ...
Read more : Cüce Kadının Ölüm Korkusu - Serdar Yıldırım | Görüntüleme : 104 | Yanıtlar : 0

Adam Ve Kurt Köpeği - Serdar Yıldırım

ADAM VE KURT KÖPEĞİ
Ahmet Sevilgen otuz iki yaşındaydı. Gençliğinde atletizmle uğraşmış ve katıldığı yarışmalarda daima son sıralarda yer almıştı. İki yıldır yarışmalara katılmıyordu ama atletizmi bırakmamıştı. Yine kendi çapında antrenmanlarını sürdürüyordu. Eşofmanlarını giydiği gibi şehrin cadde kenarındaki kaldırımlarda altı kilometrelik koşulara çıkıyor ve her çıktığı koşuda yaptığı dereceyi defterine yazıyordu. Eski bir arabası vardı. İkinci elden alınan bu araba birkaç gündür arıza problemi yaşıyordu. Arabasını bir oto tamircisine götürdü. Şansa bak tam da yemek ...
Read more : Adam Ve Kurt Köpeği - Serdar Yıldırım | Görüntüleme : 101 | Yanıtlar : 0

Amaç,

Amacınız nedir? Neyi hedefliyorsunuz? Şimdiye kadar olan yaşantınızda başarılarınız neler?
Geriye dönüp baktığınızda yaşamda nasıl bir iz bıraktınız? Kimsiniz?

Günümüz ülkesinde yaşayan büyük çoğunluk amaçsız, sadece yaşamaya çalışan, cahil, köle olduğunu bile anlayamayan bir insanlar topluluğu. Değer yargıları hep materyalistçe. Alabildiği maddi şeylerin yaşantısındaki bir başarı olduğunu zannediyor. Güzel bir elbise (tekstil ülkesiyiz), güzel bir saat veya takı, gösterişli bir araba, iyi muhitte bir ev, evin içindeki pahalı mobilyalar, devlet okuluna değil de koleje giden ...
Read more : Amaç, | Görüntüleme : 164 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 147853 ileti • Toplam 45504 başlık • Toplam 24792 üye

x