Kutlu Doğum Haftası Kimin Doğum Günü?

Türkiye ve dünya gündemindeki gelişmeler hakkındaki fikirleriniz, yayınladığımız izlencelerin bölümleri hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz alan.

Kutlu Doğum Haftası Kimin Doğum Günü?

İletigönderen kaye » Pzr Haz 15, 2008 1:45

Epeydir internet sayfalarında bir iddia dolaşmakta..
İddia dedik; aksi ispatlanabilir. İspatlanamazsa iddia %100 doğrudur denilemez. Ama sinek küçük te olsa mide bulandırır. O zaman bu iddiaya birilerinin cevap vermesi elzemdir.
Bu iddia hangi sayfalarda gezmektedir?
Mesela Diyelim
Başka:
Bu da olur

İddia ne'midir?

KUTLU DOĞUM HAFTASI KİMİN DOĞUM GÜNÜ?

Bu kutlu doğum haftasının uydurma olduğu konusunda ciddi şüphelerim, FARKLI BİR AMACI OLDUĞU hakkında da kaygılarım vardı.
Kutlu Doğum Haftası, nüfusunun çoğunluğu müslüman olan başka bir ülkede kutlanıyor mu?
HAYIR !

Ama daha önemlisi; MEVLİT KANDiLi, Peygamberimizin doğum günü ve bu nedenle kutlanmakta değil midir? O da hicri takvime gore her yıl on gün önce gelmez mi? Örneğin Mevlit Kandili 19 Mart 2008 gecesi kutlanmışken, 23 Nisan haftasını Kutlu Doğum Haftası ilan etmenin anlamı nedir?

Dolayısı ile mevlit kandili kutlu doğum haftasının içerisindeki bir gün olması gerekmez mi? Yahut da kandili kutlu doğum haftasında kutlamak doğru olmaz mı? Ve yıl içinde miladi takvime göre onar günlük harekete göre gezinmesi gerekmez mi?

Peygamberin miladi takvime göre 17 veya 28 Mart da doğduguna ilişkin ciddi çalışmalar var. Diğer müslüman ülkelerde kandiller de kutlanmıyor. Öyleyse bu neyin nesidir? Dini bir vecibe midir?
HAYIR! HAYIR! HAYIR!

O zaman bu hafta neyin haftası kardeşim? Bize neyi kutlatıyorlar? Biz aklı fikri olmayan yaratıklar olarak mi görülüyoruz? Haydi birlikte düşünelim.

23 nisan haftasındaki kutlamaların dini motiflere büründürülerek körpe beyinlerin yıkanması mı düşünülüyor? Onlara Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kavram ve anlamı dışında farklı bir kutlama mı yaptırılmak isteniyor? Atatürk bir kez daha mı yok edilmek istenmekte?
BELKi, OLABiLiR...

Acaba bu kutlu doğum haftasında ulusca bir başka şahsın doğum gününü mü kutluyoruz?
Bir tarikat veya cemaat liderinin, doğum günü haftası kutlanıyor olabilir mi? Böyle bir şey gerçek olabilir mi?
EVEEEEET!

Fethullah Gülen '27 Nisan' doğumluymuş!

Yani kutlu doğum haftası diye Fethullah efendinin doğum günü haftası kutlanıyor. Şimdi anladınız mı? Dağıtılan güllerin, clipboard'lara, duvarlara, yapıştırılan metrelerce ve pahalı ilanların manasını? Koca Galatasaray'ı bile kullanmaktan çekinmeyen müritlerin, bastırılan büyük boyutlu pahalı ilanların anlamı bu. Anladınız mı dini inancın nasıl ticaret metası yapıldığını?

Gözün aydın Türkiye. Haydi hayırlara vesile olsun.

(fethullah gülenin doğumu 27 Nisan 1941, Erzurum ili, Hasankale (Pasinler) ilçesi, Korucuk köyü Bakınız Wikipedia)

Şimdi daha açıklayıcı bir KAYNAK'la devam edelim:

Hakan Şükür Kimin Doğum Gününü Kutladı
Mayıs 10, 2008

Hakan Şükür’ün derbi için “Kutlu Doğum Haftası’na yakışan bir maç olsun” dileğinde bulunduğu maç oynandığı gün Kutlu doğum Haftası sona ermişti. Peki Şükür kimin doğum gününü kutladı?

LAİK BİR FUTBOLCUYUM
Fenerbahçe derbisi öncesi Galatasaraylı futbolcu Hakan Şükür’ün yaptığı “Kutlu Doğum Haftası’na yakışan bir derbi olsun” açıklaması büyük polemiğe yol açtı. Laikliğe aykırı davranmakla suçlanan Şükür, kendisini “Atatürk ilkelerine bağlı, laikliği yaşam tarzı olarak benimsemiş bir sporcuyum” sözleriyle savundu.

KUTLU DOĞUM’UN AYRICALIĞI
Şükür’ün bu sözleri öteden beri süren “Kutlu Doğum Haftası” tartışmalarını tekrar alevlendirdi. Dini bayramlar ve önemli dini günlerin Hicri Takvime göre kutlanmasına rağmen Kutlu Doğum Haftası, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kararıyla Miladi Takvim’e göre düzenlendi.

HER YIL FARKLI TARİH DE KUTLANMALI
Hazreti Muhammed’in doğum günün kutlandığı bu haftanın Miladi takvime göre her yıl farklı bir tarihte kutlanması gerekiyor. Çünkü Hicri Takvim, Miladi Takvim’den 11 gün kısa.
Bu tartışma halk arasında olduğu kadar din adamları arasında da uzun süredir tartışılıyor.


FETHULLAH GÜLEN’İN DOĞUM GÜNÜ
Tartışmanın diğer bir boyutu ise Şükür’ün dilekte bulunduğu tarihin Diyanetin belirlediği Kutlu doğum Haftası’na rastlamaması. Çünkü maçın oynandığı 27 Nisan’da Kutlu Doğum Haftası sona ermişti. Ama dilekte bulunduğu tarihte doğan biri var: Fethullah Gülen…

KİMİN DOĞUM GÜNÜ KUTLANIYOR
Nüfus Kağıdı’ndaki tarihe göre Fethullah Gülen’in doğum tarihi 27 Nisan 1941. Fethullah Gülen’e yakınlığını Şükür’ün kendisinin de inkar etmemesi ve dilekte bulunduğu tarihin onun doğumgününe rastlaması yeni bir tartışmaya yol açtı. İddiaya göre Şükür, Fethullah Gülen’in doğum gününü kutladı. Diyanet’in belirlediği bu tarihin Hazreti Muhammed’in değil de dini bir topluluğun liderinin doğum tarihine rastlaması da tartışmaları alevlendirdi.

ÖZTÜRK: ARKA PLANINDA NE VARDIR BİLEMEM
Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, 1989 yılından itibaren her yıl Nisan ayında kutlanan Kutlu Doğum Haftası’nin Miladi takvime göre düzenlenmesine karşın, diğer tüm dini bayramlar, kutsal gün ve ayların Hicri takvime göre belirlenmesindeki çelişkili durumu hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi. Öztürk, “Kutlu Doğum Haftası için Nisan ayı seçiminin arka planında neler olduğunu bilemem” dedikten sonra şu açıklamayı yaptı:

DİYANET TUTARLI OLMALI
“Biri öyle biri böyle kutlanır mı? Ramazan, Kurban Bayramları’nı Hicri takvime göre kutlayacaksınız, Kutlu Doğum Haftası’nı ise Miladi… Bu bir seçim. Diyanet öyle seçmiş… Ancak, bir tercih yapacaksan. Yani Miladi takvimi uygun görüyorum diyeceksen; o zaman bütününü Miladi takvime göre kutlayacaksın. Ramazan örneğin, Diyanet bir karar alsın Ramazan’ı, Kurban’ı da tıpkı Kutlu Doğum Haftası Miladi takvime göre belirlesin. Bizler de ona göre bu dini günlerimizi, aylarımızı yaşayalım. Bunların şu takvime bu takvime göre belirlenmesi… Böyle şey olur mu? Birini öyle kutlayacaksın, birini böyle… Fakat anlayabildimiz kadar, durum şudur; öyle yaparsa öyle olur!

Bu tür uygulamaların bir dayanağı yok. Diyanet Miladi takvime niye bağlamış? Onu ben bilemem. Tamamen bir tercih meselesi. Diyanet öyle tercih etmiş! Diyanet’in bu kararının arka planında neler var bilmiyorum… Tercih meselesi. Diyanet’in hikmetinden sual olunmaz… Ama ben bir normal vatandaş olarak söylüyorum, bugüne kadar Diyanet’in bir hikmetini göremedim!”

DİYANET: ÖZEL BİR SEBEBİ YOK

Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, Kutlu Doğum Haftası’nın diğer dini gün ve bayramların aksine, miladi takvime göre kutlanmasının nedeninin sadece her yıl bu tarihi sabitlemek olduğunu belirtiyor.

‘Biz bu haftayı her yıl 20 Nisan’da yapmayı planladık. Çünkü, ülkemizde diğer özel haftalarda olduğu gibi, bu ithaf edilen doğum haftasında da bilinçli etkinliklerle, Peygamberimizin daha iyi tanınmasını, daha çok sevilmesini hedefledik. Tarihin bu döneme denk getirilmesinin özel bir sebebi yok. Sade, bunu Hicri Takvime göre yapsaydık her yıl bu dönem yer değiştirecek ve geriye doğru kayacaktı. Sabitleme imkanı olmayacaktı. Ancak bu durum Kandiller için söz konusu değil. Çünkü onları İslam alemi ile birlikte kutlamak gerekiyor.’

Diyanet’in bu açıklamasına rağmen yine de ortada bir çelişki bulunuyor. Çünkü daha önceki yıllarda 21 Nisan’da başlayan ve 27 Nisan’da sona eren bu hafta Hurriyet.com.tr’ye yaptıkları açıklamada farklı. Diyanet, Kutlu Doğum Haftası’nın bu yılki kutlama tarihlerini 20-26 Nisan olarak duyurdu.

KUTLU DOĞUM HAFTASI YALAN

Diyanet İşleri eski Başkanları’ndan, Vatan Gazetesi yazarı Prof. Dr. Süleyman Ateş de “Dini günler sabitlenemez” başlıklı bugünkü köşe yazısında Kutlu Doğum Haftası’nın Miladi takvime göre kutlanma çelişkisine değindi. Ateş, özetle “Kutlu Doğum veya Mevlit Kandili gibi kutlamalar uydurmadır, bid’attır (Dinde yeri olmayan şeylere inanmak)” dedi. İşte Süleyman Ateş’in yazısı:

KUR’AN’DA SABİTLENMİŞ
“Ramazan ayı, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı günleri Kur’ân ile sabittir (Bakara: 185-197-203, Fecr: 1-2). Kur’ân’la belirlenmiş olan bu günleri kimse değiştiremez. Ama Kutlu Doğum veya Mevlit Kandili gibi kutlamalar uydurmadır, bid’attır. Bunlara dini gün demek de aslında doğru değildir. Bir şeyin dini olması için ya Kur’ân’da veya Peygamber sünnetinde belirlenmiş olması gerekir. Bu kutlamaların ne Kur’ân’da ne de sünnette yeri vardır. Peygamberimiz dine sokulan uydurmaların sapıklık olduğunu söylemiştir. Eskilerden kalma Mevlit Kandili kutlamaları Hicri takvime göre yapılırdı. Bu da Rebiülevvel ayının 12. gecesidir. O zaten yapılıyor ama bir de Diyanet İşleri Başkanlığı, takriben 20 yıldan beri “Kutlu Doğum Haftası” diye bir hafta ihdas etti. Hz. Peygamber’in Miladi takvime göre doğumu 21 Nisan’a rastladığı için 21 Nisan’dan itibaren bir hafta, “Kutlu Doğum Haftası” ilan edildi ve böyle yapılıyordu.

Bu yıl ise hafta biraz daha öne çekilip 15 Nisan’da başlatıldı. Bir kandil, ikiye çıkarıldı. Tabii bu hafta içinde çeşitli kimselere konuşmalar yaptırılıyor. Bu konuşmalardan kimini gazetelerde okuyunca hayretler içinde kalıyoruz doğrusu.”


Hürriyet
Kullanıcı küçük betizi
kaye
Üye
Üye
 
İletiler: 1036
Kayıt: Pzr Oca 06, 2008 0:57

İletigönderen Tsigalko » Pzr Haz 15, 2008 2:05

Bu konularda pek bilgili sayılmam.Yalnız yazılanlara bakdığında mantıklı, özellikle Yaşar Nuri Öztürk'ün dediğine katılıyorum 1989'a kadar Hicri Takvime göre 1989'dan sonra sabitleniyor, bu ne yaman bir çelişki...
Ama yinede bilmediğim konu gaflet içinde bulunmak istemiyorum haber için sağol kaye...
Resim
"Tarihi isimler değil; "zaman" lar belirler! Ve zamanlar hep Atatürk'ü haklı çıkarıyor."
Ahmet Taner Kışlalı
Kullanıcı küçük betizi
Tsigalko
Üye
Üye
 
İletiler: 346
Kayıt: Pzr Şub 18, 2007 23:17

İletigönderen Türk-Kan » Pzr Haz 15, 2008 2:17

Konu icin tesekkürler kaye, benim de coktan beri cevabini aradigim bir soru bu :)

Türk-Kan yazdı:Kutlu Doğum Haftası üzerine...

SORU: Hz. Muhammed’in doğumu tam olarak hangi güne rastlıyor? Kaynaklara göre 571 senesi 12 Rebiülevvel (20 Nisan) Pazartesi gecesi dünyaya gelmiş. Biz O’nun doğumunu Mevlit Kandili olarak kutluyoruz. Böylece hicri takvime göre her yıl 10 gün geriden takip ederek farklı zamanlara denk geldiğini de biliyoruz. Ancak 16-20 Nisan (miladi) günleri arasında Kutlu Doğum Haftası’nda da kutladığımıza göre bunların hangisi doğrudur? (Ahmet Yılmaz)

CEVAP: Hz. Peygamber herhangi bir doğum günü kutlaması yapmadığı gibi kendi doğum gününü de kutlamamıştır. Mevlit yani Doğum Kandili, Hz. Peygamber’in uygulaması olmadığına göre sünnet değildir. Kitapta da sünnette de yeri yok. Kitap ve sünnette yeri olmayan, sonradan çıkma din uygulamalarına bid’at denilir. Peygamber’i anmaya, Allah’ı zikretmeye ve belki de artı ibadete vesile olduğu, dini hayata zaman zaman canlılık verdiği için Mevlid Kandili, bid’at-i hasene (güzel bid’at) kategorisine girebilir.

Hz. Peygammber’in doğum gecesi aslında o kadar kesin değildir ama ay takvimine göre 12 Rebiülevvel gecesi genel kabul görmüştür. Miladi olarak 20 Nisan’a rastlar. Ama önemli olan, net doğum gecesi değil, dini bir heyecan yaşanmasıdır. Bin yıldan beri gelen bir uygulama var, 12 Rebiülevvel. Suudi Arabistan hariç İslâm âleminin çoğunda bu gece Mevlid Kandili olarak kutlanır.

Diyanet İşleri Başkanlığımız bir de 20 Nisanı esas alarak bir Kutlu Doğum Haftası icat etti. Takriben 20 yıldan beri bu kutlamalar git gide dozajı kaçıran bir vaziyet aldı. Konferanslar, paneller, büyük şovlar, çok büyük masraflar. Böylece dinin sadeliğini koruması gereken resmi bir kurum, dine yeni bid’atlar katar oldu. Bu toplantılarda, panellerde çok abartılı şeyler anlatılıyor ve Hz. Peygamber’in ruhaniyetini rahatsız eden şovlar yapılıyor. Bunları tasvip etmiyorum.

Bir kandili iki yapmanın âlemi ne? Din gösteriş değil, sadeliktir. Asıl makbul ibadet ise bireyin geceleyin kalkıp sükunet içinde Allah’ına yalvarmasıdır. Umarım Diyanet, dinde bir temeli olmayan bu ikinci bid’atı kaldırır. Eğer kutlama yapılacaksa bunu bid’at olan hafta uygulamalarında değil, geleneksel zamanında yaptırır. Hz. Peygamber, dinin sadeliğini bozan bid’atların doğru olmadığını vurgulamış, “Kullu bid’atin dalâletun: Her bid’at sapıklıktır” buyurmuştur.

Süleyman Ateş (12.05.2007)
Her türlü dini bayrami hicri takvimi esas alarak kutluyoruz. Rebiülevvel'in 12'si neden miladi takvime uyarlanmiyor her sene? Yoksa ülkemizde hiristiyanlara özenti bu kadar mi büyük (Bildiginiz gibi hiristiyan alemi de Noel adini verdigi Hz. Isa'nin dogumunu uydurma bir tarih olan 25 Aralik'ta kutlar...)?


Türk-Kan yazdı:Peygamberimizin dogumunu kutladigimiz Mevlid Kandili bu sene 19 Mart'ta idi. Kutlu dogum haftasi da 16-20 Nisan arasinda kutlandi (bu bazi illerde tabii ki yine 23 Nisan'a kadar uzatildi)..

Biri bana anlatsin, belki de ben anlama özürlüyüm :)
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

İletigönderen orhunefe » Pzr Haz 15, 2008 12:24

Arkadaşlar bu yazı kime ait? Aramama rağmen yazarını bulamadım.
Kullanıcı küçük betizi
orhunefe
Üye
Üye
 
İletiler: 452
Kayıt: Sal May 22, 2007 10:51

İletigönderen Efe » Pzr Haz 15, 2008 12:53

orhunefe,Burada yazılana göre ;
Deniz SOM
Cumhuriyet, 22.04.2008


damnant quod non intelligunt...
Kullanıcı küçük betizi
Efe
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
 
İletiler: 1508
Kayıt: Cmt Şub 17, 2007 22:58

İletigönderen orhunefe » Pzr Haz 15, 2008 13:07

Teşekkürler EfE .
Kullanıcı küçük betizi
orhunefe
Üye
Üye
 
İletiler: 452
Kayıt: Sal May 22, 2007 10:51

İletigönderen Türk-Kan » Pzt Mar 09, 2009 1:07

Bu gece Mevlid Kandili. Herkesin kandili kutlu olsun.

Bu gece Hz. Muhammed'in dogumu kutlaniyor.

Peki, bir bucuk ay sonra, özellikle 23 Nisan'da kimin dogumu kutlanacak "Kutlu Dogum Haftasi" safsatasi adi altinda? Diyanet'in bu konuda bir cevabi var mi? Bilen var mi?
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

İletigönderen Oğuz Kağan » Pzt Mar 09, 2009 1:17

Türk-Kan yazdı:Bu gece Mevlid Kandili. Herkesin kandili kutlu olsun.

Bu gece Hz. Muhammed'in dogumu kutlaniyor.

Peki, bir bucuk ay sonra, özellikle 23 Nisan'da kimin dogumu kutlanacak "Kutlu Dogum Haftasi" safsatasi adi altinda? Diyanet'in bu konuda bir cevabi var mi? Bilen var mi?

Tüm Müslümanların Mevlid kandili kutlu olsun.

Soruna gelirsek, 23 Nisan 1920 ve Fethullah Gülen sana birşey anımsatmıyor mu?
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12355
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

İletigönderen kaye » Pzt Mar 09, 2009 1:35

Türk-Kan, çok güzel yerden yakalamışsın!!
Bir insan bir sene de iki defa doğamaz değil mi!
O zaman bu işin içinde bir iş var demek ki!!
Ben tüm üyelerimizin yılda bir kere olmak üzere yani bu gece, Mevlid Kandillerini kutluyorum..
Kullanıcı küçük betizi
kaye
Üye
Üye
 
İletiler: 1036
Kayıt: Pzr Oca 06, 2008 0:57

İletigönderen Türk-Kan » Pzt Mar 09, 2009 2:27

zafercem, bana hatirlatmasi yeterli gelmiyor. Iyi niyetli ve dindar halkimizin bu aldatmacayi görmesi gerekiyor.

kaye, dogamaz. Dogabilir mi yoksa? :roll: Diyanet doguruyor :) Isin kötüsü, 23 Nisan'dan her gecen yil 10 gün uzaklasiyor Mevlid Kandili. Yeniden ayni tarihe denk gelmesi de birhayli sürecek. O zamana kadar bu sacmaligin kaldirilmasi dilegi ile.

Diyanet eliyle sahtekarlik ayip ve günahtir.
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

İletigönderen mukanorkan » Pzt Mar 09, 2009 9:02

Son bir kaç yıldır cuma namazların da hocalar hutbede diyanetten gelen vaazlara bağlı kalmaya başladı ve bu vaazlarda hiç ama hiç yahudilerin y sinden bahsedilmiyor buda benim dikkatimi çeken başka husus
Kullanıcı küçük betizi
mukanorkan
Üye
Üye
 
İletiler: 425
Kayıt: Çrş Oca 07, 2009 16:18

İletigönderen kaye » Pzt Mar 09, 2009 14:15

Türk-Kan yazdı:Isin kötüsü, 23 Nisan'dan her gecen yil 10 gün uzaklasiyor Mevlid Kandili. Yeniden ayni tarihe denk gelmesi de birhayli sürecek. O zamana kadar bu sacmaligin kaldirilmasi dilegi ile.

Bak benim de aklıma ne geldi, bu tayfa var ya bu tayfa; yani hani şu "Hz. Peygamber deveyle seyahat ederdi, o yüzden bizlerde deveyle gezmeliyiz" diyen güruh!
Hani sünnettir diye göbeğine kadar sakal bırakan güruh!
Teknolojiyi bir kenara bırakıp hala misvakla dişlerini ortalık yerde üstelik, temizlemeye kalkan güruh!
Hani çöl koşullarını hiç düşünmeden arap kıyafetlerini sünnet diye halkımızın üstüne geçiren güruh!!
Hani çocuklara sarkıntılık, tecavüz eden, sonra da "Hz. Peygamber 4 eşe kadar müsade verdi, bu işler hakkımız" diyen güruh!
Sizlere sesleniyorum:
Peygamberimiz Hicrî Takvimi kullanırdı, tüm ibadetler de bu takvime göre belirlendi.
Yani hani orucun, namazın zamanları ve süreleri sabit olmayıp, tüm yerküre, iklim, zaman kavramlarına bakarak adil olunabilmesi açısından da miladi takvime göre değişken olan Hicrî Takvimi kullanırdı..
Ne oldu; yaptığınız her halta sünnet diye kılıf uydururken Hz. Muhammed'in Hicrî Takvimi kullanmasını neden örnek almıyorsunuz da, 23 Nisan'a tekabül ettirilen bu çakma haftaya biat için yırtınıyorsunuz!!!
Siz kimsiniz, neye inandığınızı, neyi ne için yaptığınızı biliyor musunuz!
Üstelik körü körüne de savunuyorsunuz, muhakeme yok, mukayese yok, akıl yok ama her konuda fikir var??
Nesiniz siz!!!
Kullanıcı küçük betizi
kaye
Üye
Üye
 
İletiler: 1036
Kayıt: Pzr Oca 06, 2008 0:57

İletigönderen Ihtiram » Cum Mar 27, 2009 4:58

Kutlu Dogum diye uydurduklari bir haftanin varligi dogru.
Ancak Gülen le iliskili yani Kutlu Dogum gibi ucuk bir tez.
Iki yil önce Almanya/Köln de Kutlu dogum haftasi Paskalya Bayramina denk gelmisti!
Ve Dom Kilise papazi(Dominikan oldugu icin vatikan büyük elcisi gibidir)bu hafta kutlama yapilmasin ya bizden bir hatfta evel veyahut bir hafta sonra yapin diye bir teklif getirdi.
Bizimkiler de bir hafta sonraya ertelediler.
Bayagi görkemli olmustu o yil ki kutlama Devlet BÖYÜKLERI katilmisti.
Bu Kutlu Dogum haftasi iste böyle,ya öne veya sonraya ertelene bilen bir Kutlu Dogum haftasi imis meger....
Kullanıcı küçük betizi
Ihtiram
Üye
Üye
 
İletiler: 10
Kayıt: Cum Mar 27, 2009 4:41

İletigönderen Türk-Kan » Cum Nis 24, 2009 16:08

Kutlu Doğum Haftası İkilemi!

Geçen yıl 9 Mayıs’ta bu köşede “ ‘Kutlu Doğum Haftası’ kimin?” başlıklı yazımızda “27 Nisan”da yapılacak Galatasaray-Fenerbahçe maçı öncesinde Hakan Şükür’ün “izleyicileri şiddetten uzak davranmaya” çağıran soylu davranışına yer vermiştik.

Ardından da Şükür’ün demecinde şu alıntıyı yapmıştık: “Futbolda alınan sonuçlar, kimilerine göre önemli, kimilerine göre hayati önem taşıyabilir. Fakat biz öyle güzel bir haftanın içinde bulunuyoruz ki, bunun kıymetini bilmek durumundayız. ‘Kutlu Doğum Haftası’ içindeyiz ve ona layık olmalıyız. Peygamberimize layık olmalıyız. Çocuklarımızı, gençlerimizi de Peygamberimizin hoşgörüsü etrafında hayata hazırlamalı, yaşantılarımızı ona göre şekillendirmeliyiz.”

Türk dinsel yazınında Süleyman Çelebi’nin “Mevlidi Şerifi” İslamiyetin Peygamberi Muhammet için yazılmış en önemli şiirsel yapıttır. Başta Muhammet’in doğum gününü “Mevlit Kandilinde” olmak üzere, çeşitli dinsel günlerde ve olaylarda okunur. Osmanlı Padişahı 2. Selim’in minarelerde “kandil” yaktırarak Muhammet’in doğum günü “pastadaki mumlar” gibi ışıl ışıl kutlatmaya başlatınca adı “Mevlit Kandiline” dönüşmüştü.

“Doğum” anlamındaki Arapça “mevlit” sözcüğü dilimize pek çok türevlerini de sokmuştur. “Velet (çocuk)”, her ne kadar Türkçede tekil olarak kullanılsa da, “evlat (çocuklar)” bazı türevleridir. Kitaplar, Muhammet’in hicri takvime göre “rebiul-evvel” ayının 12. gecesi sabaha karşı doğduğunu yazarlar. Sünnilerden farklı olarak Şiiler, doğumu 6 gün sonrasına tarihlerler. Günümüzde “miladi” dediğimiz İsa’nın doğumuna bağlı takvime göre Muhammet 20 Nisan 571’de Mekke’de doğmuştur.

Dolayısıyla 20 Nisan ile başlayan haftanın da Şükür’ün dediği gibi “Kutlu Doğum Haftası” olması doğaldır! Müslüman ülkelerde yalnızca Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı, 1989’dan bu yana “Kutlu Doğum Haftasını” çeşitli etkinlikler ile “mevlidi” 20 Nisan olarak dondurarak kutluyor. Başkanlık, başlangıçta tarihi 20-26 Nisan olarak belirlemiş ancak, haftanın “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na” rastlaması nedeniyle özen göstererek tarihi sonradan 14-20 Nisan olarak değiştirmiştir.

İslam dünyasında “Ramazan”, “Kurban” bayramları, her yıl “kameri (ay)” takvimi ile “miladi” takvim farkından dolayı 10 gün öne alınarak gerekleri yapılıyor. Bu uygulama Muhammet’in doğum günü olan “mevlit” kutlamaları için de geçerliydi. Birkaç yıl öncesi ve sonrasına göre 10 günlük kaydırmaya göre “mevlit” tarihleri şöyledir:

Eğer “Kutsal Doğum Haftası” değişikliği yapılmasaydı “Mevlit Kandili” için bu yılki tarih 8 Mart olacaktı. Nitekim 7 Mart’ta Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, “8 Mart Pazarı Pazartesiye bağlayan gece Peygamberimiz Efendimiz Muhammed Mustafa (as)’ın hicri takvimle Mevlit Kandili’ni idrak edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Şimdi anlamadığım birkaç nokta var. Birincisi… Başkanlık, 8 Mart’ı “mevlit kandili” ilan ediyor, 14-20 Nisan arasını da “Kutsal Doğum Haftası” etkinliklerine ayırıyor. Gelecek yıl da 26 Şubat’ta Kandil, 14-20 Nisan’da Kutsal Hafta kutlanması ikilemi sürecek, demektir! Peki hangisi doğru?

İkincisi… Biz yine Şükür’e dönelim! Şükür “Kutsal Doğum Haftasını” ne gün kutluyor? 27 Nisan’da! Diyanet’in takviminde böyle bir kutsal gün var mı? Yok! Ne var?

Yazılı belgeye göre “27 Nisan” 1941’de Erzurum’un Hasankale ilçesinin Korucuk köyünde Ramiz Gülen Hocaefendi ile Rafia Hanım’ın “nur” gibi bir “veledi” oldu. Fethullah adı verildi. Kuran okumaktan, resmi okulu tamamlayamayan bu “nur” çocuğunun gerçekte doğum tarihi ilginç! 2. Dünya Savaşı’nın gündemde olduğu o yıllarda, köylerde bazı aileler erkek çocuklarını “askere geç gitsinler” diye nüfusa geç kaydettirirlerdi. “Nur” çocuğu Fethullah’ın gerçek doğum tarihinin, (bu rastlantı için sıkı durun), 10 Kasım 1938 olduğu pek çok internet sitesinde yer almaktadır.

Ağlamaktan gözü şişmiş, evlenmekten utanç duymuş “nur” çocuğu, ABD’nin 21 Mart 1999’dan beri bağrına bastığı Fethullah 27 Nisan Pazar günü Pensilvanya Eyaleti’ndeki malikânesinde müritlerinin “kandil” yerine, Noel Ağacı’nın ışıltıları altındaki hediyeleri de anımsatan kutlamalarının yanı sıra, sunacakları 68 mumlu pastasını herhalde, her zamanki gibi ağlayarak, üfleyecektir. Bu arada Şükür de kendisine kuşkusuz bir kutlama iletisi gönderecektir.

Üçüncüsü… Tam 20 Nisan’da Cumhuriyet’te Mahmut Lıcalı’nın ilginç bir haberi yayımlandı. Haberde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “kutlama etkinliklerini” benimseyen Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 30 kent ve ilçedeki bazı okullarda “Kutlu Doğum Günleri” düzenlenmişti.

Dördüncüsü… Peki, Şeker, Kurban bayramları, “mevlit kandili” her yıl “hicri” takvime göre on gün gerileyerek kutlanırken “Kutlu Doğum Haftası” neden “miladi” takvime göre kutlanıyor. Ve acaba “nur çocuğuna” daha ne kadar hizmet edilecek?


CUMHURİYET, Özgen ACAR, 24 Nisan 2009
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

İletigönderen yahac » Sal Nis 28, 2009 6:05

Benim anlamadigim sey su. Islam'da dogum gunu kutlama adeti yoktur. Bu sonradan ortaya cikarilan bir adet olduguna gore bidat sayilmaz mi?
Peygamberimiz hic kendisinin veya baskasinin dogum gununu kutlamis midir? Bilen varsa soylesin.

Ben sahsen kendi dogum gunumde herseyden once Yuce Allah'a sukrederim. Sonra da beni karninda 9 ay tasiyan ve binbir aci icinde beni doguran canim anneme tesekkur ederim...
Gerisi bos...
Kullanıcı küçük betizi
yahac
Üye
Üye
 
İletiler: 154
Kayıt: Pzt Kas 05, 2007 17:05

Sonraki

Şu dizine dön: Tartışma ve Fikir Meydanı

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x