Atatürk ile Allah Arasında ''Bir Ömrün Öteki Hikayesi''

Kitapları bu bölümde tanıtabilirsiniz.

İletigönderen Neyzensever » Çrş Nis 08, 2009 22:45

Yargan Kam yazdı:Müslüman yada değil, ne farkeder?

Bence farkeder
Atatürkü din düsmani olarak göstermeye calisan gruplara karsi bilgimiz olsun.
Yasar hocalar cogalmasi lazim.
Kullanıcı küçük betizi
Neyzensever
Üye
Üye

İletiler: 74

İletigönderen metehan.cem » Çrş Nis 08, 2009 22:50

sonturk,

Ben 22 yaşındayım fakat az çok bişeyler okdum, öğrendim...
Senin konuştuklarını nerden tutsam elimde kalıyo,
Neyi savunduğunu da tam anlamış değlim.

Ne yani şimdi Kuran-ı Kerim de çok eşlilik mi var?Nerde yazıyo hangi ayet hangi sure?
Hırsızlık yapanların cezası neymiş? El kol kesmek mi? Nerde yazıyo?
Şaçı görününen kadınlarımızı, kızlarımızı talibanın yaptığı gibi sokak ortasında taşlayalım mı?
Atatürk bunları kaldır dı diye mi müslüman değil?

Eğer bu yazdıklarım müslümanlığın gerektirdiği şeylerse, ben müslüman değilmişim...
Bi daha cevap yazmıcam...
Çünkü tartışalcak bişey yok ortada...
Kullanıcı küçük betizi
metehan.cem
Üye
Üye

İletiler: 20

İletigönderen kanturk » Çrş Nis 08, 2009 22:57

[ben sonturk-sonturk2]Turk-kan senin bu "demoktrat" tutumun icin seni tebrik ediyorum, hem sen kufret, hem beni forumdan atiyorsun.

« Sonturk » yazmış:Türkler Arapların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arapların dinini kabul ettikten sonra bu din Arapların (..) Türklerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir tesir etmedi. Bilakis Türk milletinin milli rabıtalarını gevşetti; milli hislerini, milli heyecanını uyuşturdu.

Türklerin binlerce yillik gecmisinin unutturulmak istenmesine isyana, Türklerin büyük bir millet olduguna vurgu yapilmasina neden sasiriyorsunuz? Gencliginde Mevlana ile tanisan, Anadolu müslümanligina hayran birinin Türklerin Araplasmasina karsi cikmasindan, öfke duymasindan daha dogal ne olabilir? Hâlâ ayni mücadeleyi vermekteyiz.

"Allah Askina" Islam'a inanmis birisi, Islamdan bahsederken arabin dini dermi?

« Sonturk » yazmış:Cunku oda bir dahi idi. En az Muhammed kadar.

Bir askeri, devlet adamini dini bir lider ile, peygamber ile karsilastirman yobazliginin en güzel örnegi!

Sana provakasyon icin daha fazla firsat vermeyecegim veled!

Yahu senin icin bir Peygamber benim icin deyil. bir dine mensup olmayan kisiler o dinin liderlerini tartisamaz mi?
Bu insanlar tarihi kisilikler deyilermi?

Muhammed bir devlet adami, arap milliyetcisi idi. budagilmis bir milleti toplamis, devlet kurmus, savaslar yonetmis bir insan devlet adami deyilmidir?

Tarihteki dahi liderleri karsilastiramazmiyiz?
____________________________________________________________________________________________________ _

Zafercem, ben ataturke mi saladim? Ataturk musluman deyildi deyince , onu sevemezmiyim?

Sen Kur'an'dan değil, yobazların Kur'an anlayışından kendine dayanak sağlamaya çalışıyorsun. İnan ki yazdıklarının içi bomboş. 4 kadına mı cevap vereyim, Güneş Dil Teorisi'ne mi cevap vereyim, medeni! hayat görüşüne mi cevap vereyim. Sen bunlara değmezsin. Amacım basbayağı provokasyon yapmak.

Benim medeni hayat gorusum ney?

Kurani yobazlarin anlayisindan okumuyorum

kendi diniyle, yuzlesemeyenlerin yureksiz insanlarinin anlayisindan da okumuyorum

akil, mantik suzgecinden gecirip oyle yaziyorum.

Lutfen Kuran bakimindan, faiz konusu aciklar misin, Ataturk nasil catismiyor? obur konularda kuran ve Ataturk nasil catismiyor soyler misin?

Bize şirin görünmek için Hz. Muhammed(S.A.V) ile Mustafa Kemal Atatürk'ü kıyaslama.

Son olarak şunu söyleyeyim kendimi inandırıcı kılmak için ateizme de sığınma. Aptal düşüncelerinle seni başbaşa bırakıyorum. Umarım düşüncelerinle daha fazla insanı zehirlemezsin.

Ben fikirlerimi birlerine sirin gozukmek icin eymem , bukmem.

Ben atheizme siginmiyorum, zaten ateiste deyilim. Allah/tanri/God/Dieu , yaratici gucunun varligina inaniyorum, sadece bazi Insanlarin bu Allah'in dini dedikleri kitaplara inanmiyorum.

Serefim uzerine yemin etim ki, provokasyon yapmaya calismiyorum. Daha ne yapayim?

Beni gene yasaklayabilirsiniz. Bu site icinde yaptiginiz hizmetlerden dolayi tesekur ederim. cok guzel seyler izledim, okudum.
Kullanıcı küçük betizi
kanturk
Üye
Üye

İletiler: 2

İletigönderen kaye » Çrş Nis 08, 2009 23:07

Yeniden İslam'ın Şartları:
1) Faiz yememek
2) Çok eşlilik
3) Hırsızların kolunun kesilmesi
4) Kölelerin serbest bırakılması
5) Türkleri araplaştırmak..

Haşa, sümme haşa..

Birşeyleri iddia edebilmek için o şeyleri herkesten iyi bilmek gerekir, o şeyleri yaşamak, hissetmek gerekir. Sen, sontürk olarak kendini nitelendiren şahıs! Türünün ilk örneği olmamakla birlikte umut ediyorum adın gibi sonuncu olursun..
Dinin yobazlar, din tacirleri, emperyalist ülkeler tarafından kullanılmasını engelleyen, kısaca dini koruyan bir kişiye nasıl dinsiz yakıştırması yapıyorsun, anlamam mümkün değil..
Sen dini mi daha iyi biliyorsun, Atatürk'ümü daha iyi tanıyorsun?

Hz. Muhammed döneminde hangi bankanın insanlara faiz verdiğini biliyor musun!!! Hangi faizin yasaklandığını biliyor musun? 1500 sene önce tefecilerin ağına düşmüş, borcunu ödeyemeyen biçare insanların nasıl korunması gerektiğine inanıyorsun? Tefecilerin misli misli kazancının haram bir kazanç olduğunu idrak edebiliyor musun?
Sen harama inanmazsın, yanlış ve haksız bir kazanç olduğunu ikrar ediyorsundur sanırım..
Günümüzde enflasyon, devalüasyon gibi ekonomik problemlerden haberin var mı?
Paranı işleten bankaların aslında sana yoktan yere para vermediğini, enflasyon karşısında verilen faiz veya kar payının aslında paranın değerini artırmak bir tarafa, ederini bile koruyamadığını anlayabiliyor musun? Senin paran faizle artmıyor aslında, ederi bile sabit kalmıyor, enflasyon karşısında temelli eriyip bitmesini bir nebze de olsa azaltıyor.

Çok eşliliğe bende karşıyım, ben de değilim müslüman bu durumda senin indinde!! Sana soracaktım..

Arkadaşlar söylemişler, hangi dinsiz Diyanet İşleri'ni kurar, para verip insanlar daha iyi anlasın diye o zamana kadar hiç yapılmamış Kur'an tercümesini yaptırır; annesi Zübeyde Hanım için her vefat yıldönümünde kızkardeşine para gönderip mevlit okutturur; her köye, her ücra köşeye muhakkak işinin ehli bir öğretmen ve bir imam gitmeli der!!
Milyonlarca örnek var..
Sen görmek istemezsin..
Maksadın inanmadığını söylediğin islamı ve peygamberini Atatürk'le vurmaktır çünkü..
Yemez bunu Anadolu insanı, Türk Milleti..

Bir anket yap bakalım, 100 kişiye sor, günde beş vakit duyduğu ezan ne anlama geliyor her kelimesiyle; 99'u cevap veremeyecektir buna..
Yine o 100 kişiye, her namazda okuduğu surelerin anlamını sor sonra da. 2 tanesi tam olarak cevap verirse gel yüzüme tükür.

Sonra anla, aslında Atatürk'ün bu insanlara ne vermek istediğini; O'nun yolundan ayrılmanın %99 insanımızı ne kadar cahil bıraktığını gör!!

Ben bu sontürk'ü hiç tanımam, onunla yaşamadım, onu görmedim, ismini-cismini-kütüğünü hiçbir şeyini bilmem. Ama iddia ediyorum bu sontürk fenerbahçeli, 26 yaşında, kadın, protestan, lise mezunu, Çankırı'lı, 77 kg..
Nerden mi biliyorum, o hiç görmediği, yanında bulunmadığı bir insanın herşeyini bilebiliyor, beynini okuyabiliyorsa öldükten 72 sene sonra, ben de bilebilirim elbet; içime doğdu...
Kullanıcı küçük betizi
kaye
Üye
Üye

İletiler: 1036

İletigönderen kanturk » Çrş Nis 08, 2009 23:10

Zafercem,

“Eğer (kendileriyle evlendiğiniz takdirde) yetim kızların haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz (veya size helâl olan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. Haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; yahut da sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır.”(Nisa, 4/3).

bir oksuzu korumanin tek yolu , onlarlan evlenmek mi? diyelim ki ben zorlama yorum yapiyorum.

Hirsizlik konusu.

Yaptıklarına bir karşılık ve Allah'tan caydırıcı bir müeyyide olmak üzere hırsız erkek ile hırsız kadının ellerini kesin. Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir. [maide 38]

buna nasil zorlama yorum yapabilirim.?

faiz konusundan da ap acik deyil mi?
Kullanıcı küçük betizi
kanturk
Üye
Üye

İletiler: 2

İletigönderen Türk-Kan » Çrş Nis 08, 2009 23:16

kanturk yazdı:[ben sonturk-sonturk2]Turk-kan senin bu "demoktrat" tutumun icin seni tebrik ediyorum, hem sen kufret, hem beni forumdan atiyorsun.

Demokratlik pek sevilen bir söz oldu bugünlerde. Istedigin gibi salla, söv, bunu da demokrasi ile acikla. Yok yahu! Kusura bakma, o kadar demokrat degiliz!
Forumdan atilmadin, uzaklastirildin. Son aldigin takma adinla yine atilacaksin, zira birden fazla üyelik yasaktir!

kanturk yazdı:
« Sonturk » yazmış:Türkler Arapların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arapların dinini kabul ettikten sonra bu din Arapların (..) Türklerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir tesir etmedi. Bilakis Türk milletinin milli rabıtalarını gevşetti; milli hislerini, milli heyecanını uyuşturdu.

Türklerin binlerce yillik gecmisinin unutturulmak istenmesine isyana, Türklerin büyük bir millet olduguna vurgu yapilmasina neden sasiriyorsunuz? Gencliginde Mevlana ile tanisan, Anadolu müslümanligina hayran birinin Türklerin Araplasmasina karsi cikmasindan, öfke duymasindan daha dogal ne olabilir? Hâlâ ayni mücadeleyi vermekteyiz.

"Allah Askina" Islam'a inanmis birisi, Islamdan bahsederken arabin dini dermi?

Der, bugün de "arabin dini" dayatiliyor bize Islam diye! Beynin bu kadar basiyor iste! Anlasildigi üzere, Islam'da Tanri'nin varligini dahi sorgulayan alimlerin oldugundan da bihabersin.

kanturk yazdı:
« Sonturk » yazmış:Cunku oda bir dahi idi. En az Muhammed kadar.

Bir askeri, devlet adamini dini bir lider ile, peygamber ile karsilastirman yobazliginin en güzel örnegi!

Sana provakasyon icin daha fazla firsat vermeyecegim veled!

Yahu senin icin bir Peygamber benim icin deyil. bir dine mensup olmayan kisiler o dinin liderlerini tartisamaz mi?
Bu insanlar tarihi kisilikler deyilermi?

Muhammed bir devlet adami, arap milliyetcisi idi. budagilmis bir milleti toplamis, devlet kurmus, savaslar yonetmis bir insan devlet adami deyilmidir?

Tarihteki dahi liderleri karsilastiramazmiyiz?

Elma ile armut karsilastirilmaz! Senin gibi soytarilar karsilastirmaya kalkar, benim zaten cahil birakilmis halkim da cikar ayni hatayi yapar.
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen Yargan Kam » Çrş Nis 08, 2009 23:31

Neyzensever yazdı:
Yargan Kam yazdı:Müslüman yada değil, ne farkeder?

Bence farkeder
Atatürkü din düsmani olarak göstermeye calisan gruplara karsi bilgimiz olsun.
Yasar hocalar cogalmasi lazim.

Bilgimiz olsun peki tamam ama, Müslüman olmak veya gayri Müslim olmak ile nasıl ''din düşmanlığına'' dönüşüyor yada dönüşmüyor onu anlamadım.

Mustafa Kemal, Müslüman veya değil bu ülkedeki tüm insanları kurtarmıştır.

Laiklik ilkesini uygun görmüştür ki bu da inançlı insanında, inançsız insanında haklarını korur ve gözetir.
...Umut Samimiyettir...

Resim ''Üze Tenri Basmasar, Asra Yir Telinmeser''
''Yukarıda Gökyüzü Çökmedikçe, Aşağıda Yer Delinmedikçe''

...Cumhuriyet Fazilettir.
Kullanıcı küçük betizi
Yargan Kam
Üye
Üye

İletiler: 199

İletigönderen kaye » Çrş Nis 08, 2009 23:32

kanturk yazdı:“Eğer (kendileriyle evlendiğiniz takdirde) yetim kızların haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz (veya size helâl olan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. Haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; yahut da sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır.”(Nisa, 4/3).

Yanlış mı hatırlıyorum, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Almanya'da da erkek nüfusu çok azaldığı için çok eşlilik belli bir müddete kadar serbest bırakılmış ama kimse buna zorlanmamıştı..
Yukarıdaki ayette ne diyor, "haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın". Yani birden fazla almanız için bu kesin bir hükümdür, kıl kadar haksızlık yapmayacaksın eşler arasında, ayrıca tefsirleriyle beraber okursan çok eşliliğin başka şartları olduğunu da görürsün, mesela eşlerin rızası gibi, bir tanesi azıcık gönülsüz olsa alamazsınız. Yine ekonomik durumun müsait olacak, yaşadığın ülkenin kanunları buna izin verecek (kanunsuz birşey yapmak İslam dininde yoktur), savaş, doğal afet vb. gibi durumlarda nüfus arasında dengesizlik olacak vb.

kanturk yazdı:Hirsizlik konusu.

Yaptıklarına bir karşılık ve Allah'tan caydırıcı bir müeyyide olmak üzere hırsız erkek ile hırsız kadının ellerini kesin. Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir. [maide 38]

Hz. Muhammet veya Osmanlı döneminde kaç el kesilmiştir, sayısını biliyor musun?
Bak, öyle her hırsızlık yapanın elini kesemezsin, din bunu demiyor, ama senin gibi cahiller tefsirden, mealden uzak olduğu için ayetin açıklamasını bile bilmiyorlar.
Bir kere eli kesilecek hırsızın kesinlikle çalmaya ihtiyacı olmayacak, aklı başında ve ne yaptığını bilecek durumda olacak; kanunlar yine bu tarz bir cezaya müsaade verecek; malı çalınan şahıs hırsızın elinin kesilmesine rıza gösterecek; elinin kesilmesi hayatını ve bakmakla yükümlü olduğu insanların hayatını idame ettirmesini engellemeyecek; elinin kesilmesine karar verecek merci ve bu cezayı uygulayacak kimse hatasız, günahsız birisi olacak; elin bir iftira veya yanlış anlaşılması sonunda kesilmesi durumunda bu hata telafi edilebilecek vb..
Var mı böyle bir düzen sontürk veya kantürk!!!

kanturk yazdı:faiz konusundan da ap acik deyil mi?

Bunu da bir önceki yazımda açıkladım, Hz. Muhammed döneminde bankalar olmadığını, tefeciler olduğunu, günümüzde enflasyon-devalüasyon, kurlar olduğunu da göz ardı etmemeni istedim. Ama hala soruyorsun...
Kullanıcı küçük betizi
kaye
Üye
Üye

İletiler: 1036

İletigönderen maydonos » Çrş Nis 08, 2009 23:40

Son gunlerde yandas medyada da "deist" diye bir yazi yazmislar herhalde heryerde bir adami var fitnosun.. Hic olmayacak konu bunlar.Yarinda baslarlar alevi miydi sunnimiydi diye.Hicbirisiydi.Ey Tanrim sen akil fikir ver.Ataturk Turk milletini ortak dil , tarih ve Turkluk altinda birlestirmistir.Insanlari su bu diye ayirmamistir.Dikkat edin Ayasofya muzedir neden?Biliyordu kargasa cikacak noktalari ve en zekice olanini yapti.Ayirdi din isleri ile devlet islerini maneviyatta insanlari rahat birakti.Anlayarak ibadet etmeleri icinde tercume ettirmistir en kisa zamanda ve kendiside bizzat incelemistir.Bir yanlislik yapilmasin diye. Birakin artik camur atmayi yaptiklarini taktir edip sizde vatana millete yarara bir seyler uretin.Herkese kolay gelsin.
Resim

Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye

İletiler: 1651

İletigönderen İlteriş » Çrş Nis 08, 2009 23:52

Kimi insan kudurup costugu hallerini sever sularin, kimi insan dinginlesip carsaf gibi oldugu hallerini. Kimi insan dindar olduguna inandigi icin, inanmak istedigi icin veya bundan emin oldugu icin sever Ataturk'u, kimisi de dinsiz olduguna inandigi ve oyle olduguna inanmak istedigi icin.

Birakiniz herkes nasil sevmek istiyorsa sevsin onu.

Ben ve eminim pek cok yurtsever de Ataturk'u, bu vatani ve sonradan icini bosaltsalar da bu bagimsizligi bizlere verdigi icin ve yok olmak uzere olan bir Ulus'u yeniden ayaga kaldirdigi icin seviyoruz.

Sonturk'un savlari eksik bilgiye dayaniyor. Kendisi "sosyolojik din" ile "gercek din"in farkini bilmiyor. Ataturk'un elestirileri "sosyolojik din'e, yani Turk toplumuna din diye dayatilan yabanci bir kulture" iliskindir.

Islam'a gore "Islam Hukuku"nun devletlerce uygulanmasi zorunlulugu yoktur. Ataturk, Turk hukuk sistemini "Sosyolojik Dinin Egemenliginden kurtarmistir". Yerine gercek Islam'in gercek Islam Hukukunu da koymamistir, cunku Islam'da boyle bir zorunluluk yoktur. Kur'an-i Kerim'de gecen birkac ornek ceza uygulamalari Muslumanlara "Tavsiye" niteligindedir. Hirsizlik yapanin elini kesmeyen Muslumanliktan cikmaz! Dolayisiyla laik hukuk sistemi getiren de Muslumanliktan cikmaz.

Ote yandan dunyada kac tane Musluman varsa, o kadar Islam Yorumu mevcuttur. Herkes kendi zihninde kurallari, olaylari farkli yorumlamaktadir. Ataturk'un Islam dinine iliskin goruslerinin bazilari pek cok insana gore yanlis da bulunabilir. O "pek cok insan"in da zihni Islamla ilgili cesitli ayrintilarda ve hatta temel konularda yanlis veya otekilerden farkli yorumlarla doludur. Yine Islam'a gore bu gibi ihtilaflarin cozumu de Allah katinda olacaktir. Hic kimse bir baskasinin inancini tanimlama bilgisine sahip olamaz, cunku insanlarin inanclari kendi zihinlerinde ve kalplerindedir. Ataturk icin de bu gecerlidir. Ataturk de, cogumuzdan bilgili, yetenekli ve zeki olmasina karsin bir insanogludur, ve kendi din yorumu, kendi inanc sistemi yureginde saklidir. Bir iki ifadesine bakarak (ki bence bu ifadeler sosyolojik dine yonelik elestirilerdir), zihnindeki genel inanc sistematigini tamamiyle bilemezsiniz. Hakli olarak reklamini yapmadigi, sadece kendisinin ve Allah'in bilebilecegi pek cok dusuncesi ve inanisi da var olmus olabilir. Ataturk'un inanci ile ilgili (Bence nasil bir Musluman oldugu ile ilgili) kesin bir kanaat ortaya koyabilmek icin onun solediklerinin yanisira, dusunup soylemediklerini de bilmek gerekir, ki buda
IM-KAN-SIZ-DIR.
"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir"

Mustafa Kemal Ataturk
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş
Üye
Üye

İletiler: 1197

İletigönderen mukanorkan » Çrş Nis 08, 2009 23:57

Atatürk'e böyle iftira atanlar genelde aşırı dinciler. İftira atan aşırı dinsizide ilk defa burda gördüm.
Kullanıcı küçük betizi
mukanorkan
Üye
Üye

İletiler: 425

İletigönderen Oğuz Kağan » Prş Nis 09, 2009 0:14

mukanorkan yazdı:Atatürk'e böyle iftira atanlar genelde aşırı dinciler. İftira atan aşırı dinsizide ilk defa burda gördüm.

mukanorkan, o arkadaşın takiyye yaptığını düşünüyorum. Arkadaş gerçekten ateist olsa Atatürk ona ne kaybettirirki, bu tartışmayla eline ne geçecekki. Onun amacı İslam'ı kendi düşüncelerine alet ederek Atatürk'e vurmak. Bunu da başaramıyor.
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."

http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İletiler: 12355

İletigönderen Urumchi » Prş Nis 09, 2009 0:24

mukanorkan yazdı:Atatürk'e böyle iftira atanlar genelde aşırı dinciler. İftira atan aşırı dinsizide ilk defa burda gördüm.

Bu harbiden cok iyiydi ;)
Ama bilmedikleri bir şey var! Güneşin neden bu kadar parlak olduğunu hâlâ bilemiyor bilim adamları! Rüzgarın meteorolojinin konusu olduğunu sanıyor bu adamlar, rüzgarın Tanrı'nın soluğu nefesi olduğunu unutmuş, bu adamlar! O kaskatı, sert, çelik silahlarıyla, hala iyilikten, adaletten bahseden Allah'ın çocuklarını ve Allah'ı öldürmeye yemin etmişler! Yer, gök, doğu, batı, uygarlıkları, bilim adamları... Görecekler, ilahiler mi deliyor bu gök kubbeleri, atom bombaları mı?
Kullanıcı küçük betizi
Urumchi
Üye
Üye

İletiler: 259

İletigönderen maydonos » Prş Nis 09, 2009 0:33

Evet Zafercem arkadasa katiliyorum.Kesinlikle bu arkadasin baska ne kadar gonderisi varsa cikaralim neden?Baska bir konuda da farkli seyler yaziyordu ve hic oyle ateist falanda degildi.Ayrica ateistler boyle konusmazlar.Saygisizligi sevmezler.Bu tip tartisma ve konulara girmezler ve diger insanlara saygisizlik yapmazlar.Bu arkadas belki cakma ateist olabilir..
Resim

Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye

İletiler: 1651

İletigönderen Ram » Prş Nis 09, 2009 4:04

gokdeniz yazdı:paylasim icin tesekkurler..
icerigi oldukca genis bir kitap .. mutlaka alacagim ..
bu arada ya teke tek ya da tarihin arka sayfasinda (her iki programda da murat bardakci oldugu icin karistiriyor olabilirim ) bence ilginc bir olay oldu .. Ataturk'un dogumunun yuzuncu yili kutlamalari sirasinda olusan bir olay ..bardakcinin kisisel olarak kefil olabilecegini soyledigi tarihci bir arkadasinin dis isleri arsivinde buldugunu soyledigi bir belge uzerine .. belge Mustafa Kemal'in Mekke 'de yapilan yikimlara karsi cikan ve uzerinize ordulari salarim gibisinden bir mektubunun oldugu ..
bu bugune kadar ogretilen Ataturk'e (dinsiz hatta acik acik soylenmese de gizli yahudi ) cok aykiri bir davranis .. neyse o zamanki istanbul valisi bu arkadasa mutlaka bu belgeyi dis islerinden cikarmasini ve yayinlamasini soylese de tarihci arkadas bunu yapamadigi gibi genc yasta vefat ediyor konuda unutulup gidiyor ..buraya kadar hersey normal ..bence anormal olan programa muazzez ilmiye cig'in gonderdigi e mail.. "boyle bir durum olamaz , bu imkansiz Ataturk bunu yapmamistir " gibisinden ... ben bunu cok yadirgadim , e be kadin mustafa kemal'in yaninda miydin ? nereden biliyorsun? bir tarihci ustune ustluk bardakcinin belgeyi goren tarihci arkadasin durustlugune kefil oldugunu soyledigi baska bir tarihcinin soyledigini nasil bir kalemde siler atarsin ?hic mi etik anlayisiniz yok ?
bunun uzerine sorulacak cok soru var tabii ..neden dis isleri arsivleri acmaz ? kimden ve neden korkuyorlar ? vs vs ..

Gökdeniz alınma ama Türkçeni düzeltmen gerekecek. Bundan sonra -duyuru da yapcağım az sonra- Türkçe denetimini sıklaştırıyoruz.

İlmiye ÇIĞ'ın o iletisini ben de yadırgadım, çok kesin konuştu. Fakat bir yandan da meselenin tek şahidi Nevzat Yalçıntaş. Hani diğer bir Sümerci-Divan Edebiyatçısı profesör Gönül TEKİN'in kıygın (mağdur) olmasına sebep olan ....cünün arkasında olan Nevzat Yalçıntaş. Ne kadar güvenebiliriz, tartışılır.

Son-Türk adlı kullanıcıya tam yazmaya başlamıştım ki, yazacaklarımız -özellikle beşinci iletide- yazılmış. Ayrıca Yargan Kam'ın söyledikleri, dinî inancı olanların ve olmayanların bir arada Gazi'nin yolundan gitmelerini sağlar. Fakat "dincilerle dinsizler" birleşip aynı kelâmları ederse, "ATATÜRK şöyle dinsizdi, böyle İslâm düşmanıydı" gibi cahil söylemlerde bulunursa vah bu memleketin haline. O zaman durum değişir. Meseleye inancı katmadan bakalım. İslâm dinînin gerçek ya da uydurma olması ayrıdır, herhangi bir kimseye "dinsiz" demek apayrıdır. Dinciler için dinen büyük günahtır. Zira kimin imânlı olup olmadığını yalnız Allah bilir. Dinsizler için ise bir cehalet örneğidir. Zira bu forumda da bulunduğu gibi (Ceviz Kabuğu - Sinan MEYDAN, Belgelerle Atatürk ve Din / Yine ondan evvel, Düşünme Zamanı izlencelerinin birkaçı, Ali GÜLER ve farklı konukları - Belgelerle Atatürk ve Din / Yaşar Nuri ÖZTÜRK'ün katıldığı izlenceler, yazdığı yazılar) bu konu açıktır. Bu cehalete, her iki taraf için de, tarihî ve İslâm dini hakkında az bilgiye sahip olmaları da örnek gösterilebilir. Gazi'nin sarfettiği her sözün açıklaması da, başındaki-sonundaki yazdıklarıyla açıktır. Tekrar ediyorum; meseleye inanç dışı bakarsak, İslâm dininin uydurma yahut gerçek olması konusu farklıdır, herhangi birine dinsiz denmesi daha farklıdır.

"İslâmî cehalet" iki yönlüdür. Biri dinî kabûl etmeyenlerin bazı savlarında görülendir. Diğeri dincilerin savında görülenlerdir. İslâm dini diye "Muaviye dini", "Gazali dini" oluşturdular. Kimi gelenekleri, içtihatları din kabûl ettiler.

Âyetlere gelirsek, iki yönlü âyet vardır. Biri dönemin beşerî şartlarını düzenleyen âyetlerdir, biri genel âyetlerdir. Bunları bilmek gerekir. İslâm çok eşliliği tavsiye etmez, yalnızca buna izin verir. İslâm'ın tavsiye ettiği (Yaşar Nuri'nin söylemiyle - Ceviz Kabuğu yanılmıyorsam, Jeopolitik Analiz de olabilir) tek eşliliktir.

Peygamber Arap milliyetçisi değildir. Peygamber, Yahudi ve Hristiyanlarla birlikte yaşayabilmiştir, bir site devleti oluşturmuştur. Arap milliyetçisi olanlar Muaviye, Emeviler ve kısmen Abbasiler'dir.

"ATATÜRK İslâm dinini bir anda değiştiremezdi/kaldıramazdı" yalanına gelirsek; hiçbir şeyden korkmadan ölüme giden ve emrindeki şanlı erlerini ölüme gönderirken de tereddüt etmeyen, attığı adımı bilen ve en ince detayına kadar herhangi bir konuyu didikleyerek düşünen, yaptığı devrimler o dönemin bağnazlığında devrimden öte değişimleri bir bir uygulayan, on beş yıl hüküm sürmüş büyük dehâ Gazi mi istese bunu yapamazmış¿? Bir kere bunun dinî inanca sahip olup olmamakla da ilgisi yoktur. Gazi'nin bir ilkesi olan laiklik, devletin kanunları çerçevesinde ve güvencesinde özgürce inancını/inançsızlığını yaşamayı öngörür.

Son olarak şunu yazıyorum; bu tartışmalar hem Gazi'nin hatırasına saygısızlıktır, hem Türk'e bir şey kazandırmaz. Bazı yazılan safsatalara mecbur kalmasak cevap yazmayacağız. Maalesef yazmak ve tartışmak zorunda kalıyoruz.
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

ÖncekiSonraki

Şu dizine dön: Kitap Tanıtımları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x