Zaman: Pzt Haz 17, 2024 14:49

News News of Feza TİRYAKİ

Site map of Feza TİRYAKİ » Dizin : Feza TİRYAKİ

Yeni Yıl Umut Olsun mu?

Yeni Yıl Umut Olsun mu?

(Yeni Yıl Yenilenme Yılımız)

Eskiden “Yeni Yıl” denince sıradan iyi dilekler gelirdi akla. İyi dilekler, kişisel dilekler, dünyaya barış, milletimize refah zenginlik dilekleri... Ertesi yıl, bunların belki kişisel dilek kısmı, o da iyi dileklerin bir kısmı gerçekleşir ama ülkemiz ve dünya üzerine olanları ne yazık ki, değil gerçekleşmek tam tersi çıkardı.

Ülkemiz üzerindeki ABD, AB ve İsrail plânlarının gizli saklı değil artık gözönünde yapıldığı ve adım adım uygulandığı bu günlerde ...
Read more : Yeni Yıl Umut Olsun mu? | Görüntüleme : 882 | Yanıtlar : 2

CHP : “Dur Bakalım N’olacak?”

CHP : “Dur Bakalım N’olacak?”

Baykal CHP’de baştayken hep Baykal’a kızardık. Koltuğa yapışmış derdik. Koltuğunu bir bırakabilse CHP’nin önü açılacak, halkımıza AKP’den kurtuluş yolu gözükecek derdik...
Hiç unutmam, 2007 seçimleri öncesiydi. Almanya’da bir mağazada iki Türk bağıra çağıra yüksek sesle konuşuyordu. Beni Türk’e benzetmediklerinden veya görmediklerinden olacak, hiç utanmadan küfürlü konuştulardı. Biri diğerine diyordu ki: “Baykal olduğu müddetçe ben bu CHP ’ye oy vermem. Baykal iki g...lü. (iki cinsiyetli anlamında)
Sonra seçimlerde CHP oy alamadı, ...
Read more : CHP : “Dur Bakalım N’olacak?” | Görüntüleme : 807 | Yanıtlar : 0

HACİVAT ile KARAGÖZ

Mustafa Kemal Atıcı Karagöz ve Hacivat karakterlerini kullanarak iki ayrı konuda olayları hicvederek yazı yazmış.
İlk yazı Başbakan"ın bir sözü üzerine düşündüklerini, gelecek seçimdeki endişeleri anlatıyor.
İkincisi mahkemede bölücülerin yaptıkları Kürtçe konuşma gösterisini anlatıyor.

HACIVAT İLE KARAGÖZ (SEÇİM)

HACİVAT – Karagöz’üm merhaba!
KARAGÖZ – Seni öpsün kel maraba.
HACİVAT – Karagöz’üm selam verdim.
KARAGÖZ – Hani salam nerede? Gel yiyek!
HACİVAT – Yahu Karagöz’üm, Günaydın… hayırlı günler olsun…
KARAGÖZ – Tamam, bağırma sağır yok karşında… ...
Read more : HACİVAT ile KARAGÖZ | Görüntüleme : 3980 | Yanıtlar : 0

Bir Olsaydık Yer Oynardı Yerinden

BİR OLSAYDIK YER OYNARDI YERİNDEN

Oyun büyük! Düzen büyük!
Bir isim mi, bir sandık mı ne aratılıyor çocuklara. Devletin TRT’sinde, TRT Çocuk’ta.
Bir harita. Türkiye haritası. Yeşil renkli. Bu haritanın alt tarafında bir koyu renkli bölüm var. Fırat ve Dicle’nin iki yanında. Tıpkı BOP haritalarındaki görünüm. Türkiye’nin karnına karnına kama batırılmış gibi. Alt tarafı kabarmış, Anadolunun içine doğru sanki sınırları bombayla patlatılmış bir harita...
„Aradığımız bu sandık!“ diyor konuşan genç, bu sandık yukarı Mezopotamya’ ...
Read more : Bir Olsaydık Yer Oynardı Yerinden | Görüntüleme : 1209 | Yanıtlar : 0

Doğa Katili Bunlar Cani Bunlar

DOĞA KATİLİ BUNLAR
CANİ BUNLAR

"Gerze Olay " adlı yerel internet(bilgiağı) gazetesinden aldım bu konuşmayı.
Kasım ayının sonunda Gerze ‘de yapılan (Gerze-Sinop‘un ilçesi) iki gün süren bir çevre toplantısında(27-28 Kasım) yapmış bu konuşmayı muhtar Ali Koç.
Ders alınacak, okuyanı sarsacak bir konuşma. Büyük büyük adamların dediklerini de okuyun ama içinizden birilerinin yazısını daha bir dikkatli okuyun...

Sevgili Arkadaşlar,
Çanakkale Biga’dan geliyorum. Sizlere termik santrallerin mağdurlarının selamları ve sevgilerini getirdim.Buraya gelebilmek için dört beş araç aktarma ...
Read more : Doğa Katili Bunlar Cani Bunlar | Görüntüleme : 1421 | Yanıtlar : 0

Dünyanın Tekerleği İyiye Doğru Dönüyor

DÜNYANIN TEKERLEĞİ İYİYE DOĞRU DÖNÜYOR

Yalçın Büyükdağlı akşam (5AralıkPazar)Ulusal Kanal'da Büyüteç programında konuştu.
Vikileaks belgeleri için söylenenlerin yanlış olduğunu ısrarla söyledi ve dinleyenleri şaşırttı.
İşte Büyükdağlı'nın söyledikleri:

Bunların yayınlanması bizim yararımıza...

Deniyor ki ABD bunu bilinçli olarak yaymış.
Bu yanlış! Bu yazışmaların ortaya çıkması ABD'nin bir zaafıdır. Ekonomik krizde de kasten çıkardı dediler.
Bunlar ABD emperyalizmini güçlü göstermek isteyen tezler...Halbuki şu görüldü: Ekonomik kriz başlarına belâdır. ABD ekonomisi zayıflıyor...
Bu ABD emperyalizminin gerilemesinin tezahürüdür. Şu ...
Read more : Dünyanın Tekerleği İyiye Doğru Dönüyor | Görüntüleme : 1008 | Yanıtlar : 2

YAŞAR OKUYAN:BANA NE AMERİKALI GÂVURDAN!

BANA NE AMERİKALI GÂVURDAN? ELİN GÂVURU BE!

Yaşar Okuyan Ulusal Kanal 'da “Söz Meclisten İçeri” programında güncel siyasi konular üzerinde konuştu. Ama öyle konuştu ki sanki bizim yerimize konuştu!

Demek isteyip de diyemediklerimizi konuştu…(Programda Tayfun İçli Yaşar Okuyan' ın konuğuydu.)

AKP' yi desteklemek nasıl görev oluyor?

AKP 'yi desteklemek nasıl görev oluyor ya?

N' oluyor kardeşim bu memlekette ya?

Ne demiş Devlet Bahçeli? Ben onu anladım.

Ama benim anladığım değil sokaktaki vatandaşın ne anladığı ...
Read more : YAŞAR OKUYAN:BANA NE AMERİKALI GÂVURDAN! | Görüntüleme : 953 | Yanıtlar : 0

Masalları Uzaklarda Aramayın

MASALLARI UZAKLARDA ARAMAYIN

Masalları uzaklarda aramayın.
Günde kırk kez dinlediğimiz bu söz bizi tam anlamıyla, eksiksiz anlatıyor!
O yabancı müzik tınılarıyla önce bir saray içi gösteriliyor. Sarayda balo. Ortaçağ asilzadeleri başlarında tüyler, şapkalar, giysilerinde kuyruklar…Hanımlar göğsü açık gece tuvaletleriyle, omuzları, sırtları açık…
Genç çiftin elleri buluşuyor, sarılıyorlar…Etraflarında yıldızlar uçuşuyor aynı anda, bir büyülü bulut içinde kalıyorlar ve müzik bitiyor. Kelimeleri yayarak konuşan, Türkçeyi eğip büzen bir kadın sesi bu görüntülere son noktayı koyuyor:
“Masalları uzaklarda ...
Read more : Masalları Uzaklarda Aramayın | Görüntüleme : 1698 | Yanıtlar : 0

Gördüm, Gördüm, Gördüm Gördüm!..

GÖRDÜM GÖRDÜM GÖRDÜM GÖRDÜM

Gördüm, gördüm, gördüm gördüm!..

Neyi gördün a yaramaz, dur bağırma avaz avaz?

Diye başlayan soru cevaplarla mevsimleri anlatan bir tekerleme tarzı yazılmış şiir vardır okuma kitaplarımızda.

Uzun yıllar, ilk öğretimde hep okundu bu şiir. Şu anda var mı bilmiyorum ama demin bir yandan çalışır, bir yandan da TRT 4 Radyosu 'nu dinlerken bu dizelerdeki gibi bağırmışım:

Gördüm gördüm!

Sorunuz: Neyi gördün?

Ülkemizin bölünme kararının bizi yöneten siyaset tarafından ...
Read more : Gördüm, Gördüm, Gördüm Gördüm!.. | Görüntüleme : 2612 | Yanıtlar : 1

TÜRKÇEDE YAŞIYORUM

Habib Bektaş yurtdışındaki yüzaklarımızdan... Türkçemizi yani ses bayrağımızı başka başka göklerde de dalgalandırıyor.

„Yurtdışında çok uzun yıllar yaşadım“, diye söze başladı bu akşamki okumasına.

Habib Bektaş artık örneği kalmayan zarif insanlardan biri. Zayıf, uzun boylu, saçları beyazlamış...

Ben Türkçede yaşıyorum. Bir ayağım Türkiye’ de. Böyle olmasaydı zaten Türkçede yaşayamazdım. » dedi.

Türkçede yaşamak sözü biz dinleyicileri bir anda hem şaşırttı, hem içimizi ısıttı…Neden bu soğuk, kar serpiştiren sonbahar akşamında evlerimizde değil de burada olduğumuzun ...
Read more : TÜRKÇEDE YAŞIYORUM | Görüntüleme : 786 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 148003 ileti • Toplam 45600 başlık • Toplam 24836 üye

x