Zaman: Pzt Haz 17, 2024 14:50

News News of Feza TİRYAKİ

Site map of Feza TİRYAKİ » Dizin : Feza TİRYAKİ

Kadınlar Günü Şenliğinin Öteki Yüzü

Kadınlar Günü Şenliğinin Öteki Yüzü

Kadınlar Günü Kutlama Şenliği'ne çağrıldım. 13 Mart Pazar günü gecikmeli olarak yapılacak olan, Atatürkçü Düşünce Derneği'nin düzenlediği bir şenliğe…

Adı şenlik olunca bir çağrının, şöyle bir düşünüyor insan…
Şenlik, şen gönüllerin işidir. Kutlamadır. Sevincini dışa vurmadır.

Bizim gibiler buna iki nedenle karşı çıkarlar:

Birincisi, siz hiç acı çekerken, bir yandan sevinebilir misiniz? Kalkıp gülüp oynayabilir misiniz? Gülüp oynayanlara eşlik edebilir misiniz?
Ülkeniz bu durumlardayken kendinizi düşünmek, eğlenmek aklınıza ...
Read more : Kadınlar Günü Şenliğinin Öteki Yüzü | Görüntüleme : 723 | Yanıtlar : 0

Yolun Sonu Görünüyor!

YOLUN SONU GÖRÜNÜYOR!

“Bana ne yazdan bahardan
Bana ne borandan kardan
Aşağıdan yukarıdan
Yolun sonu görünüyor”

“Türk’ün ateşle imtihanına” üç ay var. Gazetelere bakarsanız sanki en az bir sene var seçime. Aynı tas aynı tarak sürüyor haberler. Başbakan Kılıçdaroğlu’na yüklenmişmiş. O da cevap vermişmiş…

Sanırsınız, normal sıradan günler yaşıyoruz. Tuzu kuru, düşmanı olmayan, ülkesinin çıkarını gözeten bir iktidarla yönetilen, ordusu tasviye edilmeye çalışılmayan, bin- iki binlik ordusu tarihinde ilk kez bu kadar güçsüz bırakılmayan, varsayımlarla ...
Read more : Yolun Sonu Görünüyor! | Görüntüleme : 958 | Yanıtlar : 0

Hoca Bir Gün…

Hoca Bir Gün…

Bizim halkımız söyleyeceği sözü çoğu kez doğrudan söylemez. Kimi zaman atasözleriyle diyeceğini der. Kimi zaman Nasrettin Hoca hikâyeleriyle içindekini dışa vurur…

Böyle yapmasının nedenleri bellidir. Yönetenlere karşı çıkmanın, doğru olmanın, doğru konuşmanın bedeli her dönemde ağır olmuştur. Boşuna mı “Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar” deriz? Hele hele içinde yaşadığımız bu günlerde, ağzını açanın, kalemini oynatanın içeri alındığı, içeri alınmakla da kalmayıp” doğrucu” insanların keyfi olarak zındanlara tıkıldığı bu günlerde doğruyu konuşmak ne ...
Read more : Hoca Bir Gün… | Görüntüleme : 990 | Yanıtlar : 0

Siz Hiç Hapis Yattınız mı? Hürriyetiniz Elinizden Alındı mı?

Siz Hiç Hapis Yattınız mı? Hürriyetiniz Elinizden Alındı mı?

Korku üzerine hâkimiyet bina edilemez.
Hürriyet ve istiklâl benim karakterimdir.
Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk’ün iki unutulmaz sözü. Korku üzerine hakimiyet kurulamayacağını ve Türk’ün karakterinin özünün hürriyet ve bağımsızlık duygusu olduğunu anlatan kısa ama özlü iki cümle.
Dünyaca ünlü düşünürlerin bu konudaki sözlerini de yazdım aşağıya. Hepsi ibret verici sözler söylemişler hürriyet üzerine...
„Hürriyete öyle düşkünüm ki, koca Hindistan’ın bir köşesini bana yasak etseler dünyanın tadı kaçar ...
Read more : Siz Hiç Hapis Yattınız mı? Hürriyetiniz Elinizden Alındı mı? | Görüntüleme : 813 | Yanıtlar : 0

Rüyada Görsem İnanmam! İnanma!

Rüyada Görsem İnanmam!
İnanma!

Daha önce sömürgecilerin parçalayıp, çocukların diliyle dersek, « ham yaptıkları » ülkelerde hangi taktikler uygulanmışsa bizde de aynısı uygulanıyormuş. Bunu yıllardır milliyetçi yazarlarımız, milletine, Cumhuriyetine bağlı aydınlarımız bas bas bağırarak söylüyorlar.
Büyük bir küresel proje, yüz yıllık proje uygulanıyor, bu proje Turgut Özal’la güçlendi, AKP ile taçlandı, diyorlar…
Bu taktik şöyleymiş: Son dönemdeki bölünen ülkelerde görüldüğü gibi, hep önce böyle uyduruk suçlamalarla aydınlar, yazarlar içeri alınıyormuş. Ordu gözden düşürülüp dağıtılıyormuş ve ...
Read more : Rüyada Görsem İnanmam! İnanma! | Görüntüleme : 1387 | Yanıtlar : 0

Söyle, Nasıldım Anne?

Söyle, Nasıldım Anne?

Dün bir öykü okudum. İnsanoğlu bilinçaltında hep annesine kendini beğendirmek istermiş. Her yaptığı işten, başarıdan sonra yukarıdaki soruyu sorarmış,“ Nasıldım anne?“ dermiş.
Öykü annelerin kıymetini yaşarken bilmek üzerineydi. Beni bu öyküdeki „Nasıldım anne“ fikri ilgilendirdi. Düşündürdü…

Sormayı istedim, vatan anamıza. Anamız olan vatana: “Nasıldım anne?”diye sormayı…

Annemiz yaşarken soralım bu soruyu. Yarın çok geç olmadan…Selâsı okunmadan…
Kendimiz de yaşarken soralım bu soruyu. Hem biz öldükten sonra, zaten nasılsak, annemize neler yaptıysak, hangi ...
Read more : Söyle, Nasıldım Anne? | Görüntüleme : 769 | Yanıtlar : 0

Tepenin Üstündeki Ateş

Tepenin Üstündeki Ateş, Sakarya Savaşı

Tarihimizi Bilmiyoruz

Günah aramak, suçu başkasına atmak çok kolaymış...
Suçluları, yanlışları bulsak ne değişecek? „Geç olsun da güç olmasın" atalar sözüne uyarak geçmişin hatalarını şimdilik bir yana koyup günümüze dönmeliyiz.

Gazetelerimiz - Bilgiağı Gazetelerimiz

Bizim şu anda en büyük gücümüz bilgiağı (internet) ile iletişim kurabilmemiz.
Açıp bakıyoruz kaç gazetemiz var? Yirmi yedi- yirmi sekiz civarında. Gazete satış yerlerinde satılan, yerel değil, ulusal gazete. Ulusal dediğimize bakmayın adı öyle işte. ...
Read more : Tepenin Üstündeki Ateş | Görüntüleme : 778 | Yanıtlar : 0

Denmedik ne kaldı? Büyüklere Masallar

Denmedik ne kaldı? Büyüklere Masallar

Denmedik tek bir söz bile kalmadı!
Tehlike geliyor, geliyor, geliyor dendi...geldi.
Şunlar, şunlar olacak dendi...oldu.
Daha böyle böyle yapılacak, sırada bunlar da var deniyor...
Demek ki böyle giderse onlar da olacak...

Onursal Cumhuriyet Başsavcımız:“... Yazarak hiçbir şeyin düzelmediğini ve düzelmeyeceğini anladım. Ben de şu satırları bitirdiğim an kalemimi kıracağım...“dedi ve kırdı.

Asker eşleri savunma yapıyorlar. Ata’ya şikayete gidiyorlar.

O kadar şaşırmışlar ki, mahkeme televizyondan naklen verilsin, millet görsün haklılığımızı, ...
Read more : Denmedik ne kaldı? Büyüklere Masallar | Görüntüleme : 751 | Yanıtlar : 0

Vardiya Bizde TRT ! (Ya da PKK Propaganda Bürosu)

Vardiya Bizde TRT !

Komutan eşlerinin « Vardiya Bizde » söylemiyle bu gün Anıtkabir’e yüce Atatürk’ün huzuruna giderek seslerini duyurmak için bir dayanışma başlatacaklarını biliyordum.
Sabahtan beri hiç bir televizyon kanalında da bu konu ile ilgili haber görememiştim. Ulusal kanal bile « Hatırla » adı altında eski Cumhuriyet Mitinglerini « gösteriyordu, onları tekrar yayınlıyordu.
Saat başı geliyor ya, bir de TRT’lere bakalım dedim.

TRT 1’de canlı yayın var : Spor. Yani spor deyince TRT’nin ...
Read more : Vardiya Bizde TRT ! (Ya da PKK Propaganda Bürosu) | Görüntüleme : 2273 | Yanıtlar : 4

Bir Filmin Anatomisi

Bir Filmin Anatomisi:
Gaflet mi? Delâlet mi? İhanet mi?

Arka Sokaklar( 16 Şubat, KanalD)

Terörist, bilgisayar sisteminden, tehdit ettiği Albay’a bağırıyor:
“Kıs lan sesini!
Anasını ağlattın milletin!
Biraz da sen ağla!”

Sonra büyük ağasına anlatıyor son durumu. Karşılıklı konuşuyorlar:

“Albay hiç şaşırtmadı ha?"
"Öyle korkmuş ki öl desek ölecek!
.. Ağam...”

Albay şaşırtmamış. Yani askerlerimiz ihanete meyilli. Aksini yapsa şaşırtacak. Satır aralarındaki vermek istedikleri algıyı bir inceleyin...
Bunlar bir polisiye dizi filmden aldığım konuşmalar. ...
Read more : Bir Filmin Anatomisi | Görüntüleme : 943 | Yanıtlar : 3

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 148003 ileti • Toplam 45600 başlık • Toplam 24836 üye

x