Zaman: Cum Mar 29, 2024 3:34

News News of Nilgün BAŞTUĞ

Site map of Nilgün BAŞTUĞ » Dizin : Nilgün BAŞTUĞ

Bağımsızlık ve İstiklâl Uğruna / Nilgün BAŞTUĞ

Bağımsızlık ve İstiklâl Uğruna

Tüm yaşam hakları elinden alınan bir milletin meydan savaşlarında "bir ölüp bin dirildiği" cihan harbinden geçtik!..

Elimizde nazlı bayrağın feryadı, yurdun dört bir yanına "Milli Mücadeleye" gönül vermiş, "Ya İstiklal ya Ölüm" diyebilen gelincik tarlaları hediye ettik.

Yüreğine ateş düşmüştü ya memleketin, bağrına binlerce hançer sokulmuş vatan, 'ah ettikçe' ölebilmenin şerefini yaşadık tüm iliklerimizde...

Bağımsızlık ve istiklâl uğruna sırası geldiğinde gözünü kırpmadan sipere atılanlar boylu boyunca uzanırken toprağa, her biri sanki ...
Read more : Bağımsızlık ve İstiklâl Uğruna / Nilgün BAŞTUĞ | Görüntüleme : 3006 | Yanıtlar : 1

Keyifli Seyirler / Nilgün BAŞTUĞ

Kitaplığımın en ücra köşesinde, tekrar tekrar okunmak için nârin boynunu büktüğünü farkettim dün gece...

Sararmaya yüz tutmuş sarı yapraklarını bir daha bir daha karıştırdım. Eski bir dostu görmenin sevinciydi sanki. Yahut yıllanmış bir sevgiliyi, zihninizde bıraktığı izdüşümleriyle birlikte ayrı ayrı şehirlerin istasyon garlarından uğurlamanın kederi gibi...

Çok şey öğretir kitaplar bize. Alacakaranlık desenlere anlamlar katarlar. Kimi zaman el yazması kâidelerin kehânetini, bazen mevsimlik hayatların yapraklarını taşırlar.

...Ve küf kokan soğuk rüzgârların keskinliğini getirip bırakırlar odanızın ...
Read more : Keyifli Seyirler / Nilgün BAŞTUĞ | Görüntüleme : 1510 | Yanıtlar : 0

İzmir'in Kurtuluşu / Nilgün BAŞTUĞ

Resim

İzmir'in Kurtuluşu

İstiklal Harbinin son sancılı günleri, İzmir’in Karaçam köyünde kadınlardan, çocuklardan ve savaşamayacak kadar yaşlı erkeklerden başka kimsecikler yok. Bu durum en çok Murtaza Dede’ye dokunuyor, Her gün gece gibi karanlık ancak biliyor ki, sabahı olmayan gece olmaz. İçinde güngörmüş bir metanetle bekliyor. Alışkanlıkla kalkıp bir odun daha atıyor sobaya. Aslında düşman bu topraklara girdiğinden beri içi yanıyor; o günden beri hiç üşümüyor.

-Nerede kaldı bu Fatma, diye mırıldanarak tekrar yerine oturuyor.

Bir ...
Read more : İzmir'in Kurtuluşu / Nilgün BAŞTUĞ | Görüntüleme : 5323 | Yanıtlar : 1

Petrol Ganîmetleri / Nilgün BAŞTUĞ

Resim
Bir talan savaşının tam ortasındayız. Petrol ganîmetlerinden payına düşen lokmaları almak isteyen sabırsız Batı hegomanyası kirli ellerini ovuşturmaya, demokrasi ve özgürlük havarileri eşliğinde mazlum kanı ile adalet dağıtmaya devam ediyor.

Sevk ve idare hükmünü yerine getirmesi beklenen Türkiye’ye, ABD’nin seçilmiş infaz memuru vazifesi yüklenmek isteniyor.

Kurulacak darağacında yağlı urgan bu defa Suriye’nin boynunda...

Bilinen o ki, İşbirlikçiler hakîkat gerçeğini gözardı edecek kadar nefis ve arzularının esiri olmuşlar.

Doymak bilmeyen kan emici baronlar daha çok para ...
Read more : Petrol Ganîmetleri / Nilgün BAŞTUĞ | Görüntüleme : 1322 | Yanıtlar : 0

Ankara'dan Silivri'ye Nazlı Bir Mektup / Nilgün BAŞTUĞ

Henüz kendisini tanıma şansına nâil olamadım.

Ancak yıllarını bu mesleğe vermiş, hiç bir zümreye taraf olmadığı için gazetecilik mesleğini yılmadan Silivri'de devam ettirmeye çalışan bu yürekli kadının gökyüzüne kavuşacağı günü ben de sabırla bekleyenler arasındayım.

O'na dair kurduğum satır aralarında özgürlük kelimesini hiç kullanmadım.

Görebilme şansım olsaydı eğer bizi birbirimizden ayıran gamlı bir duvar, dili lâl olmuş bu insan selinin içinde asıl özgür olan sensin demek isterdim.

Şimdilik Sevgili Müyesser Yıldız'ın yerini dolduracak bir sürü ...
Read more : Ankara'dan Silivri'ye Nazlı Bir Mektup / Nilgün BAŞTUĞ | Görüntüleme : 1544 | Yanıtlar : 0

28 Şubat ile Gelen İşbirlikçi Bir Sözcük "Postmodern!.. " / Nilgün BAŞTUĞ

28 Şubat ile Gelen İşbirlikçi Bir Sözcük "Postmodern!.. "

Tarih 28 Şubat 1997

Anadolu’da çatılarında soğuktan buz tutmuş sarkıtların olduğu bir evde sadece bizim üşüdüğümüzü düşündüğüm yıllar...

Bir sokak kedisini gizlice bahçe kapısından içeri aldığım vakit, yakalanmanın verdiği telâş ile yüzümdeki mahcubiyeti

saklamaya çalıştığım, babaannem ile yer yüzündeki canlılar üzerine derin tartışmalara girdiğim zamanlar...

- "Nilgün, hemen o kediyi aldığın yere bırak ve gel."

- "Olmaz babaanne" diyorum. "Şuracıkta ısınsın bizimle, görmüyor musun, ...

Öğretmenler! Yeteneklerinize uygun başka bir iş bulun

Okul sadece bilgilerin öğrenildiği yer değildir! derdi, rahmetli Edebiyat Öğretmenim.

Ve eklerdi: Birliği ve beraberliği öğreniyorsunuz burada, paylaşmayı.” Bir milleti ayakta tutan yegâne amaç bu olmalıdır.”

Benim sana öğrettiklerimden fazlası var bu okulda. Bunun adı: Etkileşim. Bir tiyatro sahnesinin başında ve hatta henüz perdenin arkasındasınız. Okul bitince sahne sizlerin. Bunu sakın unutma!

Aradan yıllar geçti. Eğer mümkün olsaydı şimdi sıramdan tekrar kalkıp anlatmak, unutmadım demek isterdim O’na…

Hep geriye dönmek istediğimiz o öğrencilik hayatı bu ...
Read more : Öğretmenler! Yeteneklerinize uygun başka bir iş bulun | Görüntüleme : 1211 | Yanıtlar : 0

Rüzgar Gülü / Sevgili Müyesser Yıldız

Bir zaman tünelinden geçiyoruz. Pastan, kirden rengi görünmeyen...

Mekanik bir aksanı var insanların. Rastgele yazılmış satırlar gibi zehir, balçık damlıyor kelimelerden.

Gökyüzü bir makas ile ortadan ikiye bölünürken; ağır, ağır iliklerimize işliyor puslu keder.

Düşün-(me) denilen bu yüzyılda karamsar bir filmin mutlulukla bitmesini beklemek değil! istediğimiz!

Müyesser Yıldız, adı… 100 yılın hesabı, ” Türk’ü Tasfiye adlı kitabı” yazdı.

Yüksek bir dağın yamacında leş ile beslenen akbabaları, senelerdir içlerinde biriktirdikleri kin ve nefreti, insanlığın üzerine sermeye ...
Read more : Rüzgar Gülü / Sevgili Müyesser Yıldız | Görüntüleme : 1425 | Yanıtlar : 0

Bir Yavru Vatan / Nilgün BAŞTUĞ

Bir Yavru Vatan

Kanadı kırık kuş olmak...

Her duruma, her olguya ve her insana göre farklılıklar arz eden bu kavramın iç dünyamızda bireysel bir imgeye dönüştüğünde yarattığı yankı ne gariptir oysa...

Mütemâdiyen defalarca duyduğum ahêngi kederli bu sıralı cümlenin, benim yüreğimde ki karşılığı ise onun kaleme aldığı satır aralarında hayat buluyor. Yorgun değil kelimeleri, umutsuz hiç değil.

Az biraz mahcubiyet ve tılsımına erişebilmenin tebessümü ile yüreğimin en baş köşesine misafir ediyorum bu dizelerin ...
Read more : Bir Yavru Vatan / Nilgün BAŞTUĞ | Görüntüleme : 1608 | Yanıtlar : 0

Çöllolar'da Dokuz Kayıp Kara Elmas

Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Kemal Elmas, makine mühendisi Cuma Yıldırım, jeoloji Mühendisi Halil Tatlı, Nail Yılmaz, drenaj işçisi Aydoğan Polat ve diğer 2 kişiden Adnan Demir ve Turhan Gökhan…

Bu isimleri hatırlayan yahut tanıyanınız var mı?

Bence çoğunuzun yok. Çünkü unuttuk. Çünkü gündelik üzüntülerin yaşandığı ülkemizde, acılara tamda geldiği an üzülmeyi öğrendik.

Peki; kim bu dokuz kardeşimiz?

“Tarih 10 Şubat 2011”. Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesi’nde, Afşin- Elbistan B Termik Santrali’ne kömür sağlayan Çöllolar Kömür havzasında ...
Read more : Çöllolar'da Dokuz Kayıp Kara Elmas | Görüntüleme : 1088 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 147871 ileti • Toplam 45514 başlık • Toplam 24803 üye

x