Zaman: Pzt Haz 17, 2024 13:23

News News of Feza TİRYAKİ

Site map of Feza TİRYAKİ » Dizin : Feza TİRYAKİ

KRİTİK ATILIM!

KRİTİK ATILIM!

“Ülke olarak milli mücadeleden sonraki en büyük ve kritik atılımımızı başarıya ulaştırmamıza çok az kaldı.”

Bu söz söylendi geçen gün, yayınlanan bayram mesajında.

Kritik; sıkışık ve tehlikeli durum demek.

Atılım: Hamle, atak, saldırış, atılma, hücum anlamında bir söz.

Milli Mücadele, "Kurtuluş Savaşı" demek. Kurtuluş Savaşı’ndan sonraki en büyük atılım, tehlikeli atılım geliyormuş.

“Yüz yıl sonra gelen atılım ne olabilir ki?” "Ne hamlesi yapılacak?" "Neye saldırılacak?" diye fal mı açacaksınız, yoksa tek tek, “Bu ...
Read more : KRİTİK ATILIM! | Görüntüleme : 499 | Yanıtlar : 0

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

Resim

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

Gençliğe Hitabe’yi bilmeyenimiz yoktur ama bu hitap nedense okul kitaplarına hiç alınmamıştır. Atatürk’ün sonsuzluğa ulaşmadan on iki gün önce hem de ağır hastayken vatan için söylediği bu sözleri yavaş yavaş, anlayarak, ders alarak okuyunuz.

Atatürk’ün Ordu’ya Son Mesajı:
29 Ekim 1938

“Zaferleri ve mazisi insanlık tarihiyle başlayan her zaman zaferle beraber medeniyet nurları taşıyan kahraman Türk ordusu!

Memleketini, en buhranlı ve müşkül anlarda zulümden, felaket ve musibetlerden ve düşman istilasından ...
Read more : 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI | Görüntüleme : 603 | Yanıtlar : 5

GEH GEH GEH! BİLİ BİLİ!

GEH GEH GEH! BİLİ BİLİ!

Üç gündür bu haberi duyduğumdan beri sanki yaşamıyorum, üzüntüden ölüyorum.

Ülkemize saldırıların hızı, gücü artırılmış. İnsan nüfusuna göz dikerek, insan sayısı azaltılmalı, “aşıyla” beş yüz milyona indirilmeli diyen, vakfı aracılığıyla sağlık yardımı adı altında Afrika’da, dünyanın başka yerlerinde insan kıyımlarına neden olan bu dünyanın dördüncü zengin kişisi ne arıyor ülkemizde?

Yazın gelmişti, bahane bulmaları kolaydı. Billi’nin Ekim sonunda, mevsim kışlarken bizim ülkemizde işi ne? Ne o Meryem Ana Evi ziyaretleri ...
Read more : GEH GEH GEH! BİLİ BİLİ! | Görüntüleme : 672 | Yanıtlar : 0

İZMİR’DE İZMİR MARŞI İLE (Miting 2)

İZMİR’DE İZMİR MARŞI İLE ((Miting 2)

(Yazının ikinci, son bölümü)

Büyük Uyanış, İzmir Mitingi sürüyor. Sıra, operatör doktor Bilgehan Bilge’de.

“Bozulmuş düşmanlar yel gibi kaçar. / Bozulmuş düşmanlar yel gibi kaçar.

Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa! / Adın yazılacak mücevher taşa!” marşın bu dizeleri söylenirken Bilgehan doktor sahneye çıktı. Müzik kesildi.

BİLGEHAN BİLGE

“Merhaba İzmir!

Aşkım, şehrim, İzmir’im, merhaba!

Bu vatan kimin? Bizim!” diye söze başladı. Soru sorarak, sorusunu yanıtlayarak durumumuzu özetledi:

Demokratik bir oylamayla ...
Read more : İZMİR’DE İZMİR MARŞI İLE (Miting 2) | Görüntüleme : 701 | Yanıtlar : 0

İZMİR’DE İZMİR MARŞI İLE (Miting 1)

İZMİR’DE İZMİR MARŞI İLE (Miting 1)

(Yazının birinci bölümü)

“Büyük Uyanış” açık hava toplantılarının ilk ikisini de canlı yayınlardan izledim ve yazdım. Bu İzmir’deki (17 Ekim) üçüncüsüydü.
Aynı şekilde, aynı bilinmezlikler içerisinde yapıldı, bitti.

Toplantı alanı, diğerleri gibi son anda belli oldu, yer değiştirildi, ses kesildi, ses bozuktu, çekim bozuktu, görüntü yoktu, altmışlı yılların radyo yayını gibiydi yayın. Parazitli ses kaydı… Ülkemizin ilk televizyon deneme yayınları gibi, görüntü titrek, yayını çeken deneyimsiz, çekim, gözü ...
Read more : İZMİR’DE İZMİR MARŞI İLE (Miting 1) | Görüntüleme : 746 | Yanıtlar : 0

ACI OLAN

ACI OLAN

“Sizi bana sayıyla mı verdiler!”

Her gün mantar gibi bitiyorlar. Biri bırakıyor teli, öbürü alıyor.

Düşe düşe seviye hastane bekçiliğine kadar düştü. Profesörlerini, uzmanlarını konuştura konuştura, sıra, sıradan insanlara geldi dayandı.

Dün buldukları kişi ve ailesi böyleydi. Sağlık çalışanı olarak… diye söze başlayan kişi, hastanede güvenlik görevlisiyim ama uyarılara uymadım… diye timsah gözyaşları döküyor. Yanında eşi, üç buçuk yaşındaki oğlu.

Bu, yeni uydurulan “Sağlık görevlisi” sözü, hekimliği, hemşireliği ayağa düşürdü. Kimse, kendini, nerede ...
Read more : ACI OLAN | Görüntüleme : 577 | Yanıtlar : 0

KÖRLER SAĞIRLAR

KÖRLER SAĞIRLAR

Daha 19 Eylül’de, Adana Film Şenliği (festivali) haberleri verilirken, buradaki şenliğin ödülleri bildirilirken, Ekim başındaki şenlikte Antalya’da ne olacağı, hangi filmin, hangi anlayışın ödüllendirileceği belliydi.

Dönem yeniden açılıma dönüş dönemi. 2013’te 2014’te neler yapıldıysa, nerede kalındıysa şu an oradan devam ediliyor, edilecek.
Bu tür şenlikler, bu işlerin, sezdirilmeden, vakvakları ürkütmeden kotarıldığı yerler…

Yeni Anayasa neden isteniyor? Bilmemezlikten gelinmesin, kimse aptalı oynamasın! Anayasanın ilk dört maddesini değiştirmek için, yani bölücülük için, yani yıkım için… ...
Read more : KÖRLER SAĞIRLAR | Görüntüleme : 446 | Yanıtlar : 0

ELMA ATTIM PINARA (eleştiri)

ELMA ATTIM PINARA (eleştiri)

İki ayda bir çıkan düşün dergisi ( kültürel, sanatsal, siyasal) Çözümleme'nin Temmuz Ağustos sayısında Ezgi Dalan'ın masal kitabım "Elma Attım Pınara" üzerine bir yazısı yayınlanmış. Yazı masallar üzerine açıklamalarla başlıyor, Elma Attım Pınara masal kitabının eleştirileriyle sürüyor. Ezgi Dalan'a teşekkürler... Sevgiler... Geleceği açık, kalemi hep güçlü olsun... (Feza Tiryaki)
*
ÇÖZÜM(LEME)
Ezgi Dalan
Türk Dili ve Edebiyatı Öğrencisi
Evvel Zaman İçinde

Masal, çocukluğumuzun büyülü dünyasının o eşsiz hikâyeleridir. Hayal gücümüzün şekillenmeye ...
Read more : ELMA ATTIM PINARA (eleştiri) | Görüntüleme : 575 | Yanıtlar : 1

SES, BİR, İKİ…

SES, BİR, İKİ…

Eski bir anı gözümde canlandı. Gülerek anlatırlardı.

Tekirdağ’ın Saray ilçesi.

Kasabanın tek sineması var. Sinemacı A’mad (Ahmet). Karısı A’şe (Ayşe). Yazın da yazlık sinemayı aynı kişi açar. Sinemada filmi karı koca birlikte oynatırlarmış. Ayşe Hanım eşine yardım edermiş. Sinema dediğimiz, salaş bir yer, derme çatma, ahır gibi derler ya öyle, dönem altmışlı yıllar.

Sinema bir gece yine dolu. Ses kontrolü yapıyorlar.

“Bir iki, ses, bir iki, ses!” “ Ses gelmeyo (gelmiyor)!” “Ses ...
Read more : SES, BİR, İKİ… | Görüntüleme : 467 | Yanıtlar : 0

ANITPARK MİTİNGİ

ANITPARK MİTİNGİ

Ortada garip bir durum var. El vurmasam olmaz.

Kendi kendimi görevlendirip; topladığın bilgileri, canlı yayında tuttuğun notları elden geçir, şu konuya kimse el sürmüyor, sen el uzat, işi elinde ekşitme, elifi elifine yaz diyorum.

Yazayım da ne yazayım? En iyisi ne gördümse anlatayım.

Maltepe mitingini (Son Darbe) yazarken gördüklerimi, yazının sonunda da düşündüklerimi yazmıştım.

Bir defa bu işe girişenler alışılan direnişçilere uymuyor.

Herkesin eli ayağı bağlı. Kimi geçim derdinde, kimi kapılmış bir ...
Read more : ANITPARK MİTİNGİ | Görüntüleme : 497 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 148003 ileti • Toplam 45600 başlık • Toplam 24836 üye

x